SUZANE67
04.06.10,15:24
Ahojte, v priebehu 4 rokov som okrem živnosti prenajímala aj obchodné priestory. V daňovom priznaní som však príjem z prenájmu neoddelila, ale zahrnula som ho do príjmu zo živnosti.
Z toho dôvodu som vlastne zakaždým platila zbytočne veľké odvody do poisťovní, keďže príjem z prenájmu nemal ovplyvniť výšku vymeriavacieho základu, z ktorého sa počítajú odvody do poisťovní.
Dočítala som sa, že do 10 rokov spätne môžem žiadať poisťovňu o vrátenie odvodov - ak boli zaplatené bez právneho dôvodu.
Ako mám postupovať?
V prvom rade asi musím podať opravné daňové priznanie, kde oddelím príjem zo živnosti a príjem z prenájmu. Čo ďalej?
Ak požiadam o vrátenie časti odvodov /pôjde asi o dosť vysokú sumu/ - môžem očakávať kontroly a preverovanie?
Vďaka za radu.
mysimis
04.06.10,14:46
V prvom rade odporúčam podať za uvedené roky dodatočné daňové priznanie, v ktorom si oddelíš príjmy z prenájmu od príjmov zo živnosti /samozrejme, ak si túto činnosť nevykonávala na základe živnosti/. Po podaní týchto DP si urobíš za uvedené roky výpisy z daňových priznaní - opravné a podáš ich do SP. Do ZP si urobíš ročné zúčtovania ZP.
Lubaba
04.06.10,14:59
§ 145
Vrátenie poistného


(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od

a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

(2) Poistencovi, ktorý vykonáva viacero činností zamestnanca, Sociálna poisťovňa vráti poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zaplatené bez právneho dôvodu do 30 dní od

a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti tohto poistenca.

(3) Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba uvedená v odsekoch 1 a 2 zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici.

(4) Poistné, ktoré je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť, sa použije na zápočet pohľadávky Sociálnej poisťovne voči fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo voči jej právnemu nástupcovi.