drifterD1
04.06.10,16:00
Zdravím poraďáci,
potreboval by som pomôcť. Kamarát má podnik, cez víkendy nejaké diskotéky, koncerty, inak normálne posedenie. Ja som mu dal návrh, že niečo zainvestujem do jeho podniku. Konkrétne, že nakúpim počítače, hry, zaobstarám licencie atď. a umiestnim to do jeho podniku, kde si budú môcť hostia zahrať tieto hry za určitý hodinový poplatok. Dohodli by sme sa na nejakých percentách zo zisku, ktoré by patrili mne.
Teraz je otázka ako to ošetriť, aby bolo všetko v poriadku. Živnosť na poskytovanie nevýherných automatov, alebo ako to nazvať, nemám. Je možnosť spísať nejakú dohodu, v ktorej by som mu toto vybavenie (bol by uvedený presný zoznam) daroval, akurát v prípade nejakých špecifických podmienok si vyhradzoval právo mu toto vybavenie odobrať. Zároveň by sme sa týmto dohodli, že mi bude vyplácať spomínané, konkrétne percento zo zisku. Alebo to nie je také jednoduché?
Existuje nejaká možnosť, okrem ústnej dohody, ako spísať takéto vyplácanie? Že by to bola nejaká finančná provízia, práve za poskytnutie (darovanie), "investovanie" nefinančných prostriedkov do jeho podniku po dobu neurčitú? Alebo, nemohol by som figurovať ako určitý druh zamestnanca? Brigádnik, externý zamestnanec? Aby za mňa nemusel odvádzať nejaké financie? Ako zamestnanec by som mal s ním uzavretú zmluvu, kde by bolo moje finančné ohodnotenie jedine závislé na zisku z hrania na týchto počítačoch? Chcel by som to mať v nejakej forme na papieri a nenechávať to len na ústnu dohodu. Alebo by pomohlo, keby si založím živnosť? Ešte pre upresnenie, som zatiaľ študent.

Ďakujem za akékoľvek postrehy a pomoc!
Peter
blavaciko
04.06.10,14:43
Treba si ujasnit ci chces pocitac s hrami, alebo nevyherny hraci automat... mozno je to ale uplne to iste, to neviem...
kazdopadne, co sa tyka nevyhernych hracich automatov, podla mna sa ti najviac oplati zalozit zivnost na prevadzkovanie nevyhernych hracich pristrojov (alebo tak nejak)..
potom sa prihlasit na socialnu a zdravotnu poistovnu, danovy urad atd atd...
nezabudnut zaplatit mestu dan za prevadzkovanie pristrojov, v kazdej obci ci mestskej casti moze byt ine vzn o tomto..
a umiestnenei hracich pristrojov riesit formou prenajmu, resp. podnajmu... ze on ti zo svojho priestoru prenajme urcitu cast a odmena za prenajom bude napr. 30 % z vyzbieranych penazi.
Alebo nejaka zmluva o prenajme hracieho pristroja, kde je najomca povinny platit prenajimatelovi percento zo zisku.
alebo ked ste kamarati tak ustne, no to by som neriskoval ani s bratom
drifterD1
04.06.10,15:04
No veď práve to všetko vybavovanie po úradoch by som chcel vynechať. Prístroje by boli na papieri jeho - daroval by som mu ich, pri splnení určitých podmienok, inak by som mal právo mu ich zase odobrať. On by platil daň mestu za ich prevádzku. Akurát by sme mali uzavretú na papieri nejakú ďalšiu dohodu, kde by sa zaväzoval k vyplácaní (darovaní) nejakého percenta zo zisku.
kigen
05.06.10,14:03
Prevádzkovanie nevýherných automatov je voľná živnosť (v zozname živností pod č. 30.1). Takže jeden z Vás bude potrebovať túto živnosť. Buď si to urobíš ty, alebo kamarát si rozšíri svoje živnosti. Asi je potrebné aj povolenie mestského (obecného úradu). Najjednoduchší spôsob podľa môjho názoru: urob si živnosť a prenajmi mu automaty, alebo on ti prenajme priestory. Všetko bude v zmluve. Neviem, ako je to z odvodmi do SP a ZP u študentov.
Ak sa nič nezmenilo teraz od 1.6. tak ti stačí ísť na živnostenský. Automaticky ťa nahlásia na daňový a do ZP. Sociálna poisťovňa nie je prvý rok povinná. Takže to nie je behanie po úradoch. potom len ten miestny úrad a to je všetko.
Veľa šťastia a všetko si over aj oficiálne - odvody do zdravotnej ako študent, povolenie na prevádzku.
blavaciko
08.06.10,09:51
bud si ty spravis zivnost a prihlasis sa na danovy urad a spises s nim zmluvu, alebo mu automaty "darujes" ani jeden z vas si ich nebude moct odpisat z dani a akakolvek dohoda o podiele je ti na dve veci...