janina028
24.10.05,19:00
Dobrý večer,

prosím poraďte. Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po 3 rokoch materskej dovolenky? Pred materskou som bola 6 rokov zamestnaná.

Ďakujem.

Janka
ajobs
24.10.05,17:24
Na materskej si asi nebola 3 roky, bola to kombinácia MD+rodičovskej dovolenky. Kedy si ukončila pracovný pomer, len teraz alebo pred 3 rokmi !? Napíš viac podrobností, najmä to, za aké obdobie si platila poistenie v nezamestnanosti ;)
janina028
24.10.05,17:45
Na materskej si asi nebola 3 roky, bola to kombinácia MD+rodičovskej dovolenky. Kedy si ukončila pracovný pomer, len teraz alebo pred 3 rokmi !? Napíš viac podrobností, najmä to, za aké obdobie si platila poistenie v nezamestnanosti ;)
Áno na materskej 1/2 roka a 2 a 1/2 na rodičovskej. Pracovný pomer som ukončila ku dňu skončenia materskej dovolenky, zrušilo sa moje miesto.A čo sa týka poistenia v nezamestnanosti, neviem, či za mňa platí štát počas materskej a rodičovskej dovolenky.
ajobs
24.10.05,18:15
Asi ťa nepoteším, ale platí klauzula zákona o SP, že nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Tým, že si bola 2,5 roka na rodičovskej dovolenke, a zamestnanie si ukončila po MD (neviem prečo:eek: ), nebola si poistená v nezamestnanosti počas celej tejto doby, a tým nespĺňaš podmienku PvN 3 roky v posledných 4 rokoch.

Ak by si bola ukončila pracovný pomer až teraz (čo by bolo pracovnoprávne úplne v poriadku pre riešenie takýchto prípadov), mohlo sa to riešiť inak ;)
janina028
24.10.05,18:28
Asi ťa nepoteším, ale platí klauzula zákona o SP, že nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky. Tým, že si bola 2,5 roka na rodičovskej dovolenke, a zamestnanie si ukončila po MD (neviem prečo:eek: ), nebola si poistená v nezamestnanosti počas celej tejto doby, a tým nespĺňaš podmienku PvN 3 roky v posledných 4 rokoch.

Ak by si bola ukončila pracovný pomer až teraz (čo by bolo pracovnoprávne úplne v poriadku pre riešenie takýchto prípadov), mohlo sa to riešiť inak ;)
Prepáč, napísala som to zle. Pracovný pomer som skončila ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky nie materskej. Stále si to mýlim, musím si dať pozor.Takže takto je to správne. 12.10. mala dcérka 3 roky a aj vtedy mám skončený pracovný pomer.
ajobs
24.10.05,19:26
Takže, to je iné kafe. Tebe sa započítava do obdobia PvN celé obdobie min. 3 rokov, ale nemala si vymeriavací zaklad, to znamená, že podpora v nezamestnanosti sa ti bude počítať iba z pravdepodobného zárobku, čo predstavuje od 1.10.2005 minimálnu mzdu 6.900 Sk, takže tvoja podpora v nezamestnanosti bude max. 2.415 Sk za mesiac, t.z. 14.490 Sk za 6 mesiacov. Ešte existuje iné riešenie, cez SS.:)
janina028
24.10.05,19:30
a bola by si taka zlatá a poradila mi aj to iné riešenie? Moc Ďakujem.
janina028
24.10.05,19:42
A ešte jedna vec. Podľa zákona (sociálneho) 121/2005 §108 Výška dávky v nezamestnanosti, sa píše toto: .....Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré nie je poistenec povinný platiť poistné v nezamestnanosti podľa §140. a §140 hovorí, že poistenie nie sú povinní platiť a) v období , počas ktorého sa poskytuje materske a za b)....rodičovské. Netýka sa toto aj mňa? Asi to nechápem správne, ale nemali by mi to rátať až z obdobia pred materskou? Taká by som bola rada, keby to bolo áno.
Ešte raz moc ďakujem.
stela5
27.10.05,08:01
Ahojte, chcela by som reagovať lebo mám podobný problém.

Ak ma zamestnávateľ prepustil počas rodičovskej dovolenky /dôvod firma v konkurze-likvidácia/ nemám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Díky
stela5
27.10.05,08:25
Čiže ak som na materskú dovolenku nastupila 28.10.02 a výpoved som dostala v roku 2003 nemám nárok na podporu? Už som z toho "jeleň" !
Práve teraz mi končí materská 28.10.čiže 4 roky dozadu bol rok 2001 a ja som bola v pracovnom pomere do 2003. Tak a teraz ano či nie?
elizabet100
27.10.05,09:03
Nechcem otvárať novú tému. Vypisujem potvrdenie zam. na účely nároku na dávku v nezamest. Odkiaľ mám vedieť kedy nastúpila zamestnankyňa na materskú dovol. a kedy na rodičovskú? Evidoval to zamestnávateľ? alebo musí ísť na Soc. poisťovňu.
Máme 3 zamestnancov. Viem že na materskú dov. išla v 4/2000 a na ďalšiu v 11/2002. odkiaľ mám vziať konkrétne dátumy MD a RD? Vo vyhlásení nemá nič poznačené /nepozornosť predchádzajúcej ekon./

Čo všetko jej mám odovzdať pri ukončení PP? ďakujem.
ajobs
27.10.05,11:06
Nechcem otvárať novú tému. Vypisujem potvrdenie zam. na účely nároku na dávku v nezamest. Odkiaľ mám vedieť kedy nastúpila zamestnankyňa na materskú dovol. a kedy na rodičovskú? Evidoval to zamestnávateľ? alebo musí ísť na Soc. poisťovňu.
Máme 3 zamestnancov. Viem že na materskú dov. išla v 4/2000 a na ďalšiu v 11/2002. odkiaľ mám vziať konkrétne dátumy MD a RD? Vo vyhlásení nemá nič poznačené /nepozornosť predchádzajúcej ekon./

Čo všetko jej mám odovzdať pri ukončení PP? ďakujem.
Ako zamestnávateľ musíš predsa tieto údaje presne evidovať !!! Hľadaj v evidencii predchádzajúcich mzdárok, v archíve, alebo aj na SP - tam choď až nakoniec ) !!!:confused:
ajobs
27.10.05,11:12
Čiže ak som na materskú dovolenku nastupila 28.10.02 a výpoved som dostala v roku 2003 nemám nárok na podporu? Už som z toho "jeleň" !
Práve teraz mi končí materská 28.10.čiže 4 roky dozadu bol rok 2001 a ja som bola v pracovnom pomere do 2003. Tak a teraz ano či nie?
Upresním tvoju odpoveď - 28.10.2005 ti končí rodičovská, nie materská dovolenka. Ak by si sa išla 29.10.2005 prihlásiť na Úrad práce, budú skúmať obdobie 4 rokov pred týmto dátumom, to znamená, od 29.10.2001. V tomto období musíš mať 3 roky odrobené (alebo lepšie povedané ODPLATENÉ),a to poistenie v nezamestnanosti. Čiže ako píše Andrej v predchádzajúcom príspevku, treba presne doplniť dátumy, aby bolo možné jednoznačne zistiť, či túto podmienku spĺňaš !?
stela5
27.10.05,16:19
Ahojte Endrju a Jobs.
až teraz som sa dostala k Internetu Viete....rodičovské povinnosti.!!!!!
Takže: mala sa narodila 28.10.2002 materská dovolenka trvá 6 mes. čiže do 28.04.2003
a pracovný pomer mi zanikol 28.08.2003.
Pracovný pomer vznikol 01.08.1999
Asi je to všetko ak nie tak sa ozvite Pá a dikes.
stela5
27.10.05,16:50
Ako to myslíš ,či som počas materskej nebola evidovná na UPSVR?, alebo či som bola platičom počas materskej dovolenky?
Nie nebola som ani evidovaná a ani som dobrovolne nikde neplatila.
stela5
27.10.05,17:03
To nič ,viac vám poviem na druhý týždeň keď sa toho dozviem viac na UPSVR.
Ale aj tak dík.
ajobs
27.10.05,20:44
Súhlasím s Andrejom, relevantné obdobie je 29.10.2001 (ak by si bola prihlásená do evidencie ÚP v tento deň) až 28.08.2003, čo predstavuje obdobie 1 roka a 10 mesiacov. Do 3 rokov chýba 1 rok a 2 mesiace. Takže asi smola :(
stela5
28.10.05,11:47
A ešte,páni momentálne mi došiel Registarčný list Fo.Ak tomu správne rozumiem mám sa teraz nahlásiť na sociálnu poisťovňu, po ukončení rodičovskej dovolenky?Určite to neurobí moj predchádzajúci zamestnávateľ./ten je už niekde za kopečkami/.To je len pre spestrenie dňa.Čo všetko musím tam vypísať?Vraj aj nejaké čestné vyhlásenie, že sa starám celodenne o dieťa.Ale malá mi už dnes nastupila do školky.Čo s tým?
Vilmuša
01.12.05,11:51
Prajem pekny den,

vedeli by ste mi poradit, z coho mi budu pocitat davku v nezamestnanosti, ked som pracovala vo firme 5 rokov, potom som isla na matersku a rodicovsku dovolenku a po opatovnom nastupe do prace , po troch mesiacoch som dostala vypoved z organizacnych dôvodov?

vdaka
Luba2
01.12.05,13:03
Pre dávku v nezamestnanosti nie je dôležitý spôsob ukončenia pracovného pomeru, ale či si za posledné štyri roky bola aspoň tri roky poistená v nezamestnanosti. No a to si asi nebola. Že? Takže nárok nebudeš mať.
ajobs
01.12.05,16:03
Pre dávku v nezamestnanosti nie je dôležitý spôsob ukončenia pracovného pomeru, ale či si za posledné štyri roky bola aspoň tri roky poistená v nezamestnanosti. No a to si asi nebola. Že? Takže nárok nebudeš mať.

Ak si bola súvisle na MD a RD 3 roky, nespĺňaš podmienky poistenia v nezamestnanosti. Napíš presne dátumy od-do čo trvalo, a kedy si dostala výpoveď. Dátumy !:cool:
Jana Motyčková
01.12.05,18:09
Počas MD a RD poistenie v nezamestnansti trvalo (s výnimkou RD v období od 1.7.2005). Obodbie MD a RD sú považované iba za doby, kedy sa neplatí poistné, ale poistenie nie je prerušené. T.j. v danom prípade by Vilmuša mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti.
ajobs
01.12.05,18:13
Počas MD a RD poistenie v nezamestnansti trvalo (s výnimkou RD v období od 1.7.2005). Obodbie MD a RD sú považované iba za doby, kedy sa neplatí poistné, ale poistenie nie je prerušené. T.j. v danom prípade by Vilmuša mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

Aha, až teraz som si všimol, že výpoveď dostala nie pred nástupom na MD a RD, ale až po ich ukončení - medzitým ešte pracovala. Počkáme, nech napíše presné dátumy, možno to budeme vedieť presnejšie definovať.
TerryP
29.03.06,17:58
Dobrý deň, Poraďáci. Potrebujem radu pre jednu známu, ktorá po ukončení rodičovskej dovolenky by chcela poberať podporu v nezamestnanosti, ale nevie ako a z čoho sa jej vypočíta.
Je zamestnaná asi 12 rokov nepretržite, ale od roku 1997 je postupne so 4 deťmi na materskej a rodičovskej dovolenke. Po ukončení RD v júni toho roku ukončí u zamestnávateľa pracovný pomer, zrušili jej miesto. Nevie, z čoho sa jej vypočíta podpora, a keďže nemá ani prístup na Internet, poprosila mňa, aby som sa ja opýtala, mne ste tu dobre poradili.
Mohla by sa dovtedy ešte dobrovoľne poistiť, pomohlo by jej to ? Z akej sumy a ako dlho by si to mala platiť ? ďakujem za odpoveď vopred.
ajobs
30.03.06,09:07
Dobrý deň, Poraďáci. Potrebujem radu pre jednu známu, ktorá po ukončení rodičovskej dovolenky by chcela poberať podporu v nezamestnanosti, ale nevie ako a z čoho sa jej vypočíta.
Je zamestnaná asi 12 rokov nepretržite, ale od roku 1997 je postupne so 4 deťmi na materskej a rodičovskej dovolenke. Po ukončení RD v júni toho roku ukončí u zamestnávateľa pracovný pomer, zrušili jej miesto. Nevie, z čoho sa jej vypočíta podpora, a keďže nemá ani prístup na Internet, poprosila mňa, aby som sa ja opýtala, mne ste tu dobre poradili.
Mohla by sa dovtedy ešte dobrovoľne poistiť, pomohlo by jej to ? Z akej sumy a ako dlho by si to mala platiť ? ďakujem za odpoveď vopred.

Podľa údajov, ktoré píšeš by mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti, a to v dĺžke 6 mesiacov, pretože spĺňa podmienku poistenia 3 rokov v posledných 4 rokoch (prerušené poistenie má iba od 1.7.2005, čo ešte nie je celý rok). Výška podpory bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, t.z. 3.450 Sk.
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na názor ďalších Poraďákov.
TerryP
30.03.06,21:07
Podľa údajov, ktoré píšeš by mala mať nárok na podporu v nezamestnanosti, a to v dĺžke 6 mesiacov, pretože spĺňa podmienku poistenia 3 rokov v posledných 4 rokoch (prerušené poistenie má iba od 1.7.2005, čo ešte nie je celý rok). Výška podpory bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, t.z. 3.450 Sk.
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na nízor ďalších Poraďákov.

To sa mi vidí naozaj neskutočné, je to vôbec možné toľko dostať ako podporu. Prosím Vás, napíšte mi ešte niekto Váš názor. Nechce sa mi veriť. Úžasné !!!!
TerryP
31.03.06,17:32
To sa mi vidí naozaj neskutočné, je to vôbec možné toľko dostať ako podporu. Prosím Vás, napíšte mi ešte niekto Váš názor. Nechce sa mi veriť. Úžasné !!!!

Prosím, nikto mi neodpovie ?????????:confused:
Jozef Mihál
04.04.06,06:49
Ak by sa dobrovoľne poistila z maxima 47.475 Sk napr. od 1.4.2006 a platila by si ho až do 30.6.2006 (zaplatí celkovo 2850 Sk na poistnom), potom po ukončení pracovného pomeru by mohla napr. od 1.7.2006 dostávať dávku v nezamestnanosti 50%, ale už z reálne zaplateného vymeriavacieho základu 47.475*3/91 dní=1565,1099 Sk, to znamená 782,55 Sk na deň. Potom jej dávka by bola v mesiaci, ktorý má 31 dní 24.260 Sk, v mesiaci, ktorý má 30 dní 23.477 Sk.
Dúfam, že moja konštrukcia je správna, počkaj ešte na nízor ďalších Poraďákov.
Tóno, mám iný názor.

§ 108 ods.2 zákona:

"(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."

Podľa toho denný vymeriavací základ z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa vypočíta ako:

(3 x 47475) deleno (3 x 365).

Ako dobrovoľný poistenec totiž žiadne vylúčené obdobia podľa § 140 nemá, pretože dobrovoľné poistenie jej vznikne až 1.4.2006, kedy už je na rodičovskej dovolenke - a to nie je vylúčiteľná doba.
ajobs
04.04.06,15:26
Tóno, mám iný názor.

§ 108 ods.2 zákona:

"(2) Denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie troch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti podľa § 140. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor."

Podľa toho denný vymeriavací základ z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa vypočíta ako:

(3 x 47475) deleno (3 x 365).

Ako dobrovoľný poistenec totiž žiadne vylúčené obdobia podľa § 140 nemá, pretože dobrovoľné poistenie jej vznikne až 1.4.2006, kedy už je na rodičovskej dovolenke - a to nie je vylúčiteľná doba.

Áno, Jozef súhlasím, ale ako sa bude posudzovať obdobie rodičovskej dovolenky, ktorú čerpala do 30.6.2005, pretože dovtedy sa obdobie čerpania rodičovskej dovolenky považovalo za dôvod podľa § 140, kedy poistenec nemusí platiť poistné (teda ide o vylúčiteľné obdobie), pričom samozrejme už po 1.7.2005 ide o prerušenie (teda de facto zánik poistenia v nezamestnanosti) ? Mal som z príspevku dojem, že dotyčná je stále v pracovnom pomere ? Nešlo by v takomto prípade o retroaktivitu účinnosti zákona ? Predsa obdobie poistenia v nezamestnanosti do 30.6.2005 (ak bola nepretržite zamestnaná 12 rokov) sa jej musí premietnuť do výpočtu dávky - VZ by v takom prípade bol aspoň vo výške pravdepodobného VZ, či nie ?
Čo sa týka obdobia dobrovoľného poistenia, tam súhlasím, že žiadne obdobia podľa § 140 už nie sú, ale tam som navrhoval reálne platenie poistenia v nezamestnanosti.
TerryP
04.04.06,20:33
Som z toho zmätená a vôbec tomu nerozumiem, aká teda bude jej podpora ?
Viem, že som otravná, ale nemám s tým žiadne skúsenosti, neviem sa orientovať. Ďakujem vopred za rady..
Jozef Mihál
04.04.06,20:43
Výška podpory z poistenia zamestnanca bude 50% zo súčasne platnej minimálnej mzdy 6.900 Sk, tj. 3.450 Sk mesačne,

a k tomu plus 50% z (3 x 47475) deleno (3 x 365) z dobrovoľného poistenia, tj. plus 65 Sk na deň.
chudaska
05.05.06,05:45
Dobrý den, chcela by som sa aj ja zapojit do tejto debaty,v auguste mi konči rodicovská dovolenka, cize do práce sa vratim po 3 rokoch, v septembri nastupim do práce asi tak na mesiac a potom mi da zamestnavatel vypoved, nakolko bude rusit prevadzku, budem mat narok na podporu v nezamestnanosti,ked som bola 2,5 roka na rodicovskej dovolenke, 6 mesiacov na materskej dovolenke, predtym som pracovala 2 roky a este predtym som brala opatrovatelsky prispevok (starala som sa 24 hod. o moju nevladnu svokru). Neviem teraz presne tie datumy, nemam to pri sebe ale aspon tak priblizne mi viete poradit? Bojim sa,ze ked dostanem vypoved po nastupe do prace nebudem mat narok na podporu. Poradte, ako postupovat. Vopred dakujem za rady.
chudaska
05.05.06,11:55
PROSÍM PORAĎTE!!!!!
Tweety
05.05.06,12:02
PROSÍM PORAĎTE!!!!! Podľa § 104 zákona o Sociálnom poistení poistenec ma nárok na dávku v nezamestn., ak v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky.:cool: Zrátaj si obdobia, potom uvidíš.;)
chudaska
05.05.06,12:07
Nevieš náhodou ako sa počíta materská a rodičovská dovolenka a či sa tam počíta aj opatrovateľské?
Tweety
05.05.06,12:08
Nevieš náhodou ako sa počíta materská a rodičovská dovolenka a či sa tam počíta aj opatrovateľské?Ako v peniazoch, alebo dlžka?
chudaska
05.05.06,12:19
Či bola považovaná za poistenú v nezamestnanosti, ked bola 2,5 roka na rodič. dovolenke, 6 mesiacov na materskej a pred tým 2 roky pracovala.čo sa jej započíta do tých 4 rokov. Asi sa neviem presne vyjadriť.
Tweety
05.05.06,12:24
Či bola považovaná za poistenú v nezamestnanosti, ked bola 2,5 roka na rodič. dovolenke, 6 mesiacov na materskej a pred tým 2 roky pracovala.čo sa jej započíta do tých 4 rokov. Asi sa neviem presne vyjadriť. Ak si odchádzala na MD a potom na RD zo zamestnania, tak áno, počíta. Ako je to u SZČO nemám skúsenosť.Tie dva roky predtým sa počítajú takisto.
chudaska
05.05.06,12:32
Takže,keď mi skončí rodičovská dovolenka v auguste a v septembri nastupim spat do zamestnania, v oktobri dostanem vypoved -nakolko moje miesto sa zruší budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Keď som odchádzala na materskú zo zamestnania,dobre tomu chapem, lebo mam strach ze ked ten jeden mesiac odpracujem a potom dostanem vypoved,nebudem mat narok na podporu. TAKŽE BUDEM MAŤ NÁROK NA PODPORU, to mi padol balvan zo srdca.
Tweety
05.05.06,12:33
Takže,keď mi skončí rodičovská dovolenka v auguste a v septembri nastupim spat do zamestnania, v oktobri dostanem vypoved -nakolko moje miesto sa zruší budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Keď som odchádzala na materskú zo zamestnania,dobre tomu chapem, lebo mam strach ze ked ten jeden mesiac odpracujem a potom dostanem vypoved,nebudem mat narok na podporu. TAKŽE BUDEM MAŤ NÁROK NA PODPORU, to mi padol balvan zo srdca. Áno budeš splňať podmienky pri nároku na podporu. Neboj sa, všetko sa Ti započíta.;)
chudaska
05.05.06,12:41
Ďakujem pekne za odpoveď.
Tweety
05.05.06,12:42
Ďakujem pekne za odpoveď.Vďačne, aj inokedy poradím.:cool:
chudaska
09.05.06,10:56
A ešte sa chcem spýtať, podpora by sa mi počítala z min. mzdy to znamená že 50% zo 6900 Sk? Nepomohlo by keby som si este teraz platila (3 mesiace) ako samoplatiteľ poistenie v nezamestnanosti? Nebolo by to pre mňa vyhodne, lebo tých 3450 Sk nie je ani suma, čo dostávam na materskej dovolenke.To by som len tak pre zaujímavosť chcela vedieť.
ajobs
09.05.06,20:29
A ešte sa chcem spýtať, podpora by sa mi počítala z min. mzdy to znamená že 50% zo 6900 Sk? Nepomohlo by keby som si este teraz platila (3 mesiace) ako samoplatiteľ poistenie v nezamestnanosti? Nebolo by to pre mňa vyhodne, lebo tých 3450 Sk nie je ani suma, čo dostávam na materskej dovolenke.To by som len tak pre zaujímavosť chcela vedieť.

Musíš si to zvážiť sama, presná obdoba tvojho prípadu je v príspevku č.35 od Jozefa Mihála. Čiže ak budeš platiť istý počet mesiacov, rozpočíta sa ti to na posledné 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Iný prípad by bol, keby si mala podľa novely zákona o soc. poistení pracovný pomer na dobu URČITÚ.
ajobs
09.08.06,20:08
Potreboval by som poradiť vo výklade, resp. v názore na § 104, ods. 3 zákona o soc. poistení, kde po novele zákona od 1.8.2006 patrí podpora v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov aj poistencovi, ktorý mal pracovný pomer na dobu určitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 2 roky. Ja sa domnievam, že je jedno, kedy ten pracovný pomer v uvedenom období vznikne - teda či na začiatku uvedeného obdobia, alebo na konci, alebo viackrát v priebehu obdobia
- zvyšok obdobia musí samozrejme byť poistenec dobrovoľne poistený v nezamestnanosti tak, aby získal aspoň 2 roky PvN.
Napr. poistenec si platí napr. 1 rok DPvN a 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, teda má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov.
Uvítam čo najviac názorov na tento problém.
ajobs
12.08.06,14:23
Tak čo Poraďáci, nikto nič ????:eek:
Neobjavili ste ešte túto otázku, alebo nemáte na to žiadny názor ?
Jana Motyčková
14.08.06,11:59
Potreboval by som poradiť vo výklade, resp. v názore na § 104, ods. 3 zákona o soc. poistení, kde po novele zákona od 1.8.2006 patrí podpora v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov aj poistencovi, ktorý mal pracovný pomer na dobu určitú, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch 2 roky. Ja sa domnievam, že je jedno, kedy ten pracovný pomer v uvedenom období vznikne - teda či na začiatku uvedeného obdobia, alebo na konci, alebo viackrát v priebehu obdobia
- zvyšok obdobia musí samozrejme byť poistenec dobrovoľne poistený v nezamestnanosti tak, aby získal aspoň 2 roky PvN.
Napr. poistenec si platí napr. 1 rok DPvN a 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, teda má nárok na dávku v nezamestnanosti v dĺžke 4 mesiacov.
Uvítam čo najviac názorov na tento problém.
Neviem, či som otázku dobre pochopila, ale myslím si asi takto :
1. Ak 1 rok platí dobrovoľne PvN, potom je 1 rok zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
2. Ak najskôr 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, potom 1 rok platí dobrovoľne PvN, nemá po tých 2 rokoch nárok na podporu v nezamestnanosti.
3. Ak najskôr 1/2 roka je zamestaný na dobu určitú, potom 1 rok platí DPvN, potom 1/2 roka je zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
Medzi tými obdobiami môžu byť "medzery", ale musia spadať do 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.
ajobs
14.08.06,12:56
Neviem, či som otázku dobre pochopila, ale myslím si asi takto :
1. Ak 1 rok platí dobrovoľne PvN, potom je 1 rok zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
2. Ak najskôr 1 rok je zamestnaný na dobu určitú, potom 1 rok platí dobrovoľne PvN, nemá po tých 2 rokoch nárok na podporu v nezamestnanosti.
3. Ak najskôr 1/2 roka je zamestaný na dobu určitú, potom 1 rok platí DPvN, potom 1/2 roka je zamestnaný na dobu určitú, má nárok na dávku v nezamestnanosti 4 mesiace.
Medzi tými obdobiami môžu byť "medzery", ale musia spadať do 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Ďakujem Janka za názor, aj ja si myslím, že podmienkou zaradenia do evidencie a poberanie podpory v nezamestnanosti je skutočnosť, že poistenec bezprostredne pred zaradením do evidencie pracoval v PP na dobu určitú. Nie je to však nikde explicitne uvedené, dá sa to iba vyčítať z formulácie § 104, ods.2 (poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v PP na dobu určitú bol zaradený do evidencie ......).
To je rozdiel oproti "klasickej podpore" v dĺžke 6 mesiacov, na ktorú má nárok či už zamestnanec alebo dobrovoľne PvN, ak odplatil v posledných 4 rokoch najmenej 3 roky. Teda môže to úplne teoreticky odplatiť aj ako DPvN bez akéhokoľvek zamestnania.
Silvi
28.11.06,13:19
Má podobnú otázku. Neviem či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ak som bola v čase od 1.10.2002 na MD potom následne na RD do 14.10.2004, od toho času som sústavne zamestnaná bola som zamestnaná aj 2 roky pred nástupom do MD / ale na to obdobie sa asi neberie ohľad/.Teraz by som chcela dať výpoveď, ale nechcem zostať bez peniažkov.:-)
Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
28.11.06,13:25
Nárok na podporu je . V roku 2004 a predtým si bola poistená v nezamestnanosti aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. T.j. spĺňaš podmienku poistenia v dĺžke 3 rokov v posledných 4 rokoch.
ajobs
28.11.06,18:22
Nárok na podporu je . V roku 2004 a predtým si bola poistená v nezamestnanosti aj počas materskej a rodičovskej dovolenky. T.j. spĺňaš podmienku poistenia v dĺžke 3 rokov v posledných 4 rokoch.

Súhlasím s Jankou a dodávam, že podpora v nezamestnanosti sa vypočíta z posledných 3 rokov pred zaradením do evidenie ÚP. Konkrétne: pri zaradení do evidencie 1.1.2007 sa bude posudovať obdobie 1.1.2004 až 31.12.2006. Ak počas RD nebol vymeriavací základ, bude sa podpora počítať z minimálnej mzdy, teda 7600 Sk.
Pralinka
28.01.07,18:10
Ahojte,
viem, že táto a podobné témy tu už boli rozoberané, ale...
Chcela by som vediet, či mám nárok na podporu v nezam. ak som pracovala od 1.2.1999, v auguste 2003 som išla na MD, vo februari 2004 som prešla na RD, späť do práce som nastúpila v septembri 2006. z práce odchádzam k 1. aprílu 2007 na základe výpovede z mojej strany. Viem, že mám byť za posl. 4 roky 3 roky prihlásená na UP ako platiteľ, ale od 1.7.2005 plati novela,podľa kt. je poistenie v nezamestananosti počas RD prerušené, takže, ako počítam, tak počítam, asi mi to s tou podporou nevychádza.Pravdepodobne mi tam chýbajú 2 mesiace. Alebo nechýbajú ? Ak áno, poradíte mi, či sa dá urobiť niečo také, ako byť dobrovoľne nezamestnaná, zaplatiť si dobrovoľne poistenie za 2 mesiace, potom by som nárok na podporu mala?
Vďaka za odpoveď.
ajobs
28.01.07,21:05
Ahojte,
viem, že táto a podobné témy tu už boli rozoberané, ale...
Chcela by som vediet, či mám nárok na podporu v nezam. ak som pracovala od 1.2.1999, v auguste 2003 som išla na MD, vo februari 2004 som prešla na RD, späť do práce som nastúpila v septembri 2006. z práce odchádzam k 1. aprílu 2007 na základe výpovede z mojej strany. Viem, že mám byť za posl. 4 roky 3 roky prihlásená na UP ako platiteľ, ale od 1.7.2005 plati novela,podľa kt. je poistenie v nezamestananosti počas RD prerušené, takže, ako počítam, tak počítam, asi mi to s tou podporou nevychádza.Pravdepodobne mi tam chýbajú 2 mesiace. Alebo nechýbajú ? Ak áno, poradíte mi, či sa dá urobiť niečo také, ako byť dobrovoľne nezamestnaná, zaplatiť si dobrovoľne poistenie za 2 mesiace, potom by som nárok na podporu mala?
Vďaka za odpoveď.

Áno, počas RD si môžeš platiť poistenie v nezamestnanosti ako dobrovoľne poistená osoba - vymeriavací základ si stanovuješ ty sama. Minimum je 7600 Sk a maximum 51822 Sk, poistenie je 2% z VZ.
Pralinka
29.01.07,08:45
Ajobs,
vďaka za odp., ale asi sme sa nepochopili. Viem, že počas RD si môžem dobr. platiť poistenie, ale ja už od septembra 2006 nie som na RD, som zamestnaná, PP trvá do 31.3.2007. Otázka znie, pravdepodobne mi budú chýbať 2 mesiace, aby som splňala podmienku dostávať podporu v nezam. - byť za posledné 4 roky 3 roky poistená ( od 1.7.2005 platí novela, podľa kt. osobe počas RD sa prerušuje platenie poistného) - či je možné po skončení PP, teda 1.4.2007 prihlásiť sa ako dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne si platiť poistenie v nezamestnanosti a potom sa po 2 mesiacoch prihlásiť na ÚP a požiadať o podporu?

Ešte raz pre presnosť uvediem dátumy :

PP od 1.2.1999
MD + RD od 8.8.2003 - 23.9.2006
nástup do práce 24.9.2006
koniec PP 31.3.2007

Dík za skorú odpoveď
ajobs
29.01.07,12:33
Ajobs,
vďaka za odp., ale asi sme sa nepochopili. Viem, že počas RD si môžem dobr. platiť poistenie, ale ja už od septembra 2006 nie som na RD, som zamestnaná, PP trvá do 31.3.2007. Otázka znie, pravdepodobne mi budú chýbať 2 mesiace, aby som splňala podmienku dostávať podporu v nezam. - byť za posledné 4 roky 3 roky poistená ( od 1.7.2005 platí novela, podľa kt. osobe počas RD sa prerušuje platenie poistného) - či je možné po skončení PP, teda 1.4.2007 prihlásiť sa ako dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne si platiť poistenie v nezamestnanosti a potom sa po 2 mesiacoch prihlásiť na ÚP a požiadať o podporu?

Ešte raz pre presnosť uvediem dátumy :

PP od 1.2.1999
MD + RD od 8.8.2003 - 23.9.2006
nástup do práce 24.9.2006
koniec PP 31.3.2007

Dík za skorú odpoveď

Takže takto, trocha počtov. Ak by si sa prihlásila do evidencie nezamestnaných na ÚP od 1.4.2007, bude sa u teba posudzovať obdobie od 1.4.2003 do 31.3.2007. V tomto období ti skutočne chýba obdobie 1.7.2005 až 23.9.2006, čo je viac ako rok, takže nárok na podporu by si nemala.
Ak sa prihlásiš na dobrovoľné platenie poistenia v nezamestnanosti od 1.4.2007 a budeš ho platiť do 31.5.2007, a prihlásiš sa do evidencie nezamestnaných od 1.6.2007, potom sa bude u teba posudzovať obdobie od 1.6.2003 do 31.5.2007, takže chýbajúce obdobie 1.7.2005 až 23.9.2006 tam bude opäť, a poistenie na 2 mesiace by ti nepomohlo (stále chýbajú rok a 2,5 mesiaca). Takže tadiaľ cesta nevedie.
Možné východisko - neviem v akých pracovných pomeroch si bola zamestnaná, ale ak by to boli PP na dobu určitú, stačí získať v posledných 4 rokoch 2 roky PP na dobu určitú, kombinovanú s obdobím dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Potom by si mala nárok na podporu v dĺžke 4 mesiacov.
budu
14.06.07,08:19
Dobrý deň,

chcel by som Vás poprosiť o radu.

Manželke skončila 11.6.2007 MD (dieť má 3 roky). Na soc.poist. sme chceli získať podporu na 4 mesiace, problem je v tom, že manželka mala pracovnu zmluvu na dobu neurčitú, výpoveď dostala dohodou.(čiže nesplna podmienku zmluva na dobu urcitu.)

Otazka1: je mozne aby zamestnavatel nejakym dodatkom zmenil dobu neurcitu na dobu urcitu do 11.6.2007? /zamest.by bol ochotny ale boji sa aby to nebol podvod/

Otazka 2: aku zvolit inu cestu aby dostala nejaku pdporu alebo davku?

Tu je postupnost datumov:

Manželka, má dve deti, jedno 9 ročné, druhé 3 ročné, ja som živnostník

manželka zamestnaná na zmluvu od 3-9-2001 do 30.11.2001
potom na dohodu 11.12.2001 do 31.12.2001
potom od 15.7.2002 ... doba určitá, 15.1.2003 za zmenila dodatkom doba na dobu neurčitú ... /výpoveď dohodou 11.6.2007/

od 25.4.2004 - 30.4.2007 Materská dovolenka
od 7.11.2004-11.6.2007 rodičovský príspevok

11.2.2007 koniec materskej, dieťa ma 3 roky, výpoveď dohodou ...

prosim poradte, ako sa vymotat z tejto spleti.....vopred ďakujem

Dušan
Jana Motyčková
14.06.07,09:08
Pre nárok na podporu v nezmestnanosti už nie je dôležité akým spôsobom bol skončený pracovný pomer. T.j. aj pri skončení PP dohodou je nárok na dávku v nezamestnanosti.
budu
14.06.07,10:06
ano, suhlasim ... ale kedze nebolo platene poistenie nezamestnanosti, pretoze bola na materskej dovolenke, skumaju sa posledne 4 roky, kde aspon 3 musia byt platene, neplatila si ani dobrovolne, ...cize nema narok na podporu

Preto to chceme zahrad na podporu 4 mesiace( nie kalsicku 6m), jediny problem je to, ze tam musi byt zmluva na dobu urcitu, PRETO SA PYTAM, CI JE MOZNE DODATKOM ZMENIT PRACOVNU ZMLUVU Z DOBY NEURCITEJ NA DOBU URCITU, a potom napr. o mesiac dat vypoved .....
Jana Motyčková
14.06.07,11:14
Hm, to som si neuvedomila, že od 1.7.2005 (zmenou zákona) nebola poistená v nezamestnanosti. Problém je že zmluva na dobu určitú nesmie byť uzavretá na viac ako 3 roky, a nad túto dobu nemôže byť ani predlžovaná. Takže ani nejaké antidatovanie zmluvy (protizákonné) by nepomohlo.

Takže asi nepomôžem. Dostať môže iba sociálne dávky, ale tie závisia aj od príjmu manžela. Ale evidovať na ÚP sa aj tak treba, aby nemusela platiť ZP.
budu
14.06.07,11:20
A keby sa skusila zamestnant na mesiac-dva? .... alebo tam je tusim ta podmienka 270 dni - platenie poistneho v nezamestnanosti ???

čo by sa dalo ešte vymysliet??
Jana Motyčková
14.06.07,11:36
A keby sa skusila zamestnant na mesiac-dva? .... alebo tam je tusim ta podmienka 270 dni - platenie poistneho v nezamestnanosti ???

čo by sa dalo ešte vymysliet??
Pre dávku v nezamestnanosti musí byť poistená v nezmestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch alebo ak mala iba zmluvy na dobu určitú alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, tak jej stačia 2 roky v posledných 4 rokoch.

Tých 270 dní je pre nárok na materské a do tých 270dní sa jej počíta aj doba rodičovskej dovolenky, napriek tomu, že poistená nebola.
budu
14.06.07,12:12
takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).
Jana Motyčková
14.06.07,12:25
Sociálne dávky neovládam, treba si zistť podmienky na ÚPSVaR alebo na sociálnom odbore na mestskom úrade (asi, neviem).
budu
14.06.07,17:44
OK....ďakujem pekne za ochotu.....

PS: som rád že takáto poradňa existuje a že sa nájdu ochotný ľudia, čo dakážu nezištne poradiť.
ajobs
15.06.07,19:46
takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).

Na pomoc v hmotnej núdzi nemá nárok, pretože tam sa posudzuje príjem celej rodiny. Ale odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a po 270 dňoch môže byť nemocenské (manželka) a ošetrovné (deti). Dokonca ošetrovné môže byť ihneď od začiatku platenia poistného. Takže ak sa od 1.7.2007 prihlási na DNP z 28.142 Sk, môže už od 2.7.2007 čerpať ošetrovné 10 dní v sume takmer 5.000 Sk. A potom opäť a opäť. Len musí byť jedno ukončené a druhé ošetrovanie začaté.
veronikasad
16.06.07,08:03
takže je to jasné, máme smolu, na podporu v nezamestnanosti môže zabudnúť. Je to Vôbec možné že štát kašle na mamičky po materskej??????!!!!

Už ostáva iba zabojovať o soc.dávky.Tie sa rátajú z čoho? ja som SZČO,mal základ dane za r.2006 34000 Sk (príjem bol 641000Sk), manželka na materskej a dve deti, jedno 9 rokov, druhé 3 roky. Myslýte že výdu nejaké soc.dávky?

Tento štát sa fakt dokáže postarať o občanov, ktorý budujú základ štátu (deti-demografia).

Skús sa napriek tomu informovať v soc. poisťovni, ktorá vypláca dávky v nezamestnanosti. Asi pred 4 rokmi som presviedčala jednu mamičku po návrate z MD, že na podporu nemá nárok, nakoniec prišla s tlačivami z ÚP, že ma na ňu nárok, lebo jej započítali dobu MD. Možno sa odvtedy niečo zmenilo, za pokus to ale stojí.

--------
Veronika
Jana Motyčková
16.06.07,13:46
Skús sa napriek tomu informovať v soc. poisťovni, ktorá vypláca dávky v nezamestnanosti. Asi pred 4 rokmi som presviedčala jednu mamičku po návrate z MD, že na podporu nemá nárok, nakoniec prišla s tlačivami z ÚP, že ma na ňu nárok, lebo jej započítali dobu MD. Možno sa odvtedy niečo zmenilo, za pokus to ale stojí.

--------
Veronika
Práveže sa zmenilo, od 1.7.2005 už žena na MD nie je poistená v nezametsnanosti. Ale za opýtanie nič nedá - to isté platí aj pre tú dávku v hmotnej núdzi.
budu
18.06.07,09:06
tak sme boli na Up aj SP.
Na úrade práce nás vypoklonkovali, že pokiaľ je manžel SZČO, tak nemame narok na nič,

Na SP to isté.

Je to možné, že by nemohla manželka dostať nič ani z Nemocenského? Šak keď bola na materskej, štát za ňu platil nemocenské.


*****popis problému, aby ste nemuseli pozerať príspevky späť******
- manželka zamestnaná od 15.7.2002 do 11.6.2007 /11.6.2007 výpoveď/
- koniec rodičovskej dovolenky 11.6.2007 /dieťa má 3 roky/
(MD od 25.4.2004)
Jana Motyčková
18.06.07,09:39
Štát nepatí nemocenské poistenie počas materkej a rodičovskej dovolenky- to pre poriadok. Počas materskej dovolenky trvá nemocenské poistenie (materská je 28 týždňov), pri rodičovskej dovolenke sa nemocenské poistenie prerušuje - zaniká - to platí od 1.7.2005. T.j. nebola nemocensky poistená od 1.7.2005.
budu
18.06.07,10:26
potreboval by som ešte vysvetliť toto:

Ale odporúčam začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie a po 270 dňoch môže byť nemocenské (manželka) a ošetrovné (deti). Dokonca ošetrovné môže byť ihneď od začiatku platenia poistného. Takže ak sa od 1.7.2007 prihlási na DNP z 28.142 Sk, môže už od 2.7.2007 čerpať ošetrovné 10 dní v sume takmer 5.000 Sk. A potom opäť a opäť. Len musí byť jedno ukončené a druhé ošetrovanie začaté.

Ak tomu rozumiem, tak teraz sa musí zaregistrovať na UP, zároveň sa na SP prihlási ako dobrovolný platca nemocenského. Dajme tomu po týždni príde na SP a požiada o výplatu ošetrovného? alebo ako to je.

Vopred ďakujem za odpovede
veronikasad
18.06.07,10:36
Manželka sa okrem UP prihlasi aj v SP ako dobrovoľný platitel nem. poistenia, môže si určiť max. VZ 28 142sk, bude platiť 4.4 % - do 8. dňa po skončení mesiaca.
Nárok na ošetrovné má ak bude dieťa choré, potvrdenie o tom vystavuje ošetrujúci lekár dieťaťa. Žiadosť o dávku odnesie po skončení OČR do SP.

-------
Veronika
budu
18.06.07,13:28
aha....takze bude platit 1239 Sk mesačne, treba ist k doktorovi vypisat dieta na PN (aka je max. dlzka pn), po skonceni pn tlacivo zaniest na SP, poistovna vyplati ocetrovne (aka vyska?), potom znovu k doktorovi .... znovu tlacivo o ocr na sp.....znovu doktor.....atd? ...tak nejako by to malo byt?

To bolo osetrovne dietata, a manzelka si moze nemocenske na seba uplatnit kedy? Az po 270 dnoch? musi ju potom tiez vypisat doktor? Kolko by to mohlo byt?

PS: prepacte ze tu otravujem stale do okola, ide mi totiz o to, ze manzelka si planuje otvorit zivnost, za cca 4 mesiace evidencie na UP by sme ju chceli otvorit a poziadat o dotaciu na vytvorenie prec.miesta, preto hladam moznosti, ako na tieto 4 mesiace ziskat od statu nejake peniaze...

PS2: ked si otvori zivnost a dostane dotaciu, musi 2 roky mat vytvorene to prac.miesto, neviete ci sa popritom moze pocas tych 2.rokov aj zamestnat? Alebo by sa zamestnanie povazovoalo za porusenie podmienok a UP by pozadoval vratenie prispevku....
veronikasad
18.06.07,15:39
Ošetrovné sa poskytuje najdlhšie 10 kal. dní /teda vrátane SO,NE/ pri jednom prípade nemoci dieťaťa vo výške 55 % denného vymer.základu ´- t.j. cca 500 sk/deň pri platením NP z maxima.
/Presný výpočet : 28 142/počet KD v mes.*0,55 %/.

Na vlastnú PN má nárok až po 270 kal. dňoch poistenia.

O podmienkach získania dotácie na živnosť sa informuj na Úrade práce.

--------
Veronika
budu
18.06.07,16:45
Rozumiem. Zvazim ci sa nam oplati pocas tych 4.mesiacov vyuzit PN aspon 2x.
Vsetkym dakujem velmi pekne za rady.

Keby niekto potreboval na oplatku poradit ohladom financii, rad pomozem.
(komplet nezivotne poistenie, zivotne poistenie, investicie...)

Ešte raz vdaka, poradaci
ajobs
18.06.07,21:25
Ošetrovné sa poskytuje najdlhšie 10 kal. dní /teda vrátane SO,NE/ pri jednom prípade nemoci dieťaťa vo výške 55 % denného vymer.základu ´- t.j. cca 200 sk/deň pri platením NP z maxima.
/Presný výpočet : 28 142/počet KD v mes.*0,55 %/.

Na vlastnú PN má nárok až po 270 kal. dňoch poistenia.

O podmienkach získania dotácie na živnosť sa informuj na Úrade práce.

--------
Veronika

Musím Veroniku poopraviť, od 1.7.2007 bude maximum ošetrovného pri začiatku platenia DNP aj jeho čerpania v júli 2007 takmer 500 Sk na deň. Takže za 10 dní=5000 Sk. Je to možné opakovať aj niekoľkokrát za mesiac, len jedno oštrovanie treba ukončiť a druhé začať po 10.dňoch. Počas ošetrovania dieťaťa sa poistné neplatí.
veronikasad
18.06.07,21:48
Musím Veroniku poopraviť, od 1.7.2007 bude maximum ošetrovného pri začiatku platenia DNP aj jeho čerpania v júli 2007 takmer 500 Sk na deň. Takže za 10 dní=5000 Sk. Je to možné opakovať aj niekoľkokrát za mesiac, len jedno oštrovanie treba ukončiť a druhé začať po 10.dňoch. Počas ošetrovania dieťaťa sa poistné neplatí.

Ďakujem za upozornenie,už som to opravila. To bol preklep.
ajobs
19.06.07,22:46
Ďakujem za upozornenie,už som to opravila. To bol preklep.


OK, Veronika, dnes ja opravím teba, zajtra ty mňa.:) ;)
HenrietaS.
04.09.07,17:02
Dobrý večer.
Aj ja mám podobný problém a prosím o radu.
Pracovný pomer som ukončila 30.6.2004, nakoľko mi uplynula doba určitá. Od 6.8.2004 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorú mi zamestnávateľ vyplácal do 17.2.2005. Po uplynutí tejto doby som poberala rodičovský príspevok, ktorý mi ukončí 6.9.2007 keď synček dovŕši 3roky.
Medzi tým som znovu otehotnela, teraz som v 8.týždni.
Neviem ako mám ďalej postupovať. Nárok na podporu v nezamestnanosti zrejme nemám, ale mám nárok na nejaké sociálne dávky? A čo so zdravotným poistením, tiež si ho mám odvádzať sama, alebo ho bude za mňa odvádzať štát?
Vopred ďakujem všetkým,ktorí mi zodpovedia na otázky a poradia v mojej situácii. Pekný večer.
Henrieta
ajobs
04.09.07,22:24
Dobrý večer.
Aj ja mám podobný problém a prosím o radu.
Pracovný pomer som ukončila 30.6.2004, nakoľko mi uplynula doba určitá. Od 6.8.2004 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorú mi zamestnávateľ vyplácal do 17.2.2005. Po uplynutí tejto doby som poberala rodičovský príspevok, ktorý mi ukončí 6.9.2007 keď synček dovŕši 3roky.
Medzi tým som znovu otehotnela, teraz som v 8.týždni.
Neviem ako mám ďalej postupovať. Nárok na podporu v nezamestnanosti zrejme nemám, ale mám nárok na nejaké sociálne dávky? A čo so zdravotným poistením, tiež si ho mám odvádzať sama, alebo ho bude za mňa odvádzať štát?
Vopred ďakujem všetkým,ktorí mi zodpovedia na otázky a poradia v mojej situácii. Pekný večer.
Henrieta


Je to všeobecná odpoveď, pretože nemám k dispozícii čísla o príjmoch tvojej rodiny - to pokiaľ ide o sociálne dávky (teda dávku v hmotnej núdzi), viac si vieš vypočítať aj sama - návody sú tu http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=160
Na podpru nárok nemáš, a pokiaľ ide o ZP - ak nepracuješ - štát ho za teba platí, pokiaľ sa riadne a celodenne staráš o dieťa do 6 rokov.
A keďže si opäť tehotná, prečo si si neplatila DNP aspoň z minima ? - začni si ho platiť, na svoje materské ho už nevyužiješ (nesplníš podmienku 270 dní DNP v posledných 2 rokoch), avšak po ukončení MD ho vieš použiť na vlastné nemocenské a ošetrovné. Treba sa prihlásiť už zajtra z minima 7600 Sk, budeš platiť mesačne 335 Sk - od októbra (asi) 357 Sk.
HenrietaS.
05.09.07,07:45
Dobrý deň Tono.
Ďakujem Ti za skorú odpoveď. Malého som dala do škôlky, takže ZP si platím sama predpokladám, jedine že sa zaevidujem na UP a platia oni?
Keby som predtým vedela o DNP, tak si odvádzam. Čo už doplácam na svoju neinformovanosť. Ináč ohľadom DNP mám ísť na sociálnu poisťovňu alebo zdravotnú? Vôbec v tom nemám prehľad, tak dík za radu. Stránku o sociálnom si preštudujem. Teraz mám už na to čas. Tak ešte raz vďaka a pekný deň. Henrieta
ajobs
05.09.07,13:13
Dobrý deň Tono.
Ďakujem Ti za skorú odpoveď. Malého som dala do škôlky, takže ZP si platím sama predpokladám, jedine že sa zaevidujem na UP a platia oni?
Keby som predtým vedela o DNP, tak si odvádzam. Čo už doplácam na svoju neinformovanosť. Ináč ohľadom DNP mám ísť na sociálnu poisťovňu alebo zdravotnú? Vôbec v tom nemám prehľad, tak dík za radu. Stránku o sociálnom si preštudujem. Teraz mám už na to čas. Tak ešte raz vďaka a pekný deň. Henrieta


Áno, prihlásiť sa na DNP musíš na Sociálnej poisťovni na tomto tlačive
http://www.socpoist.sk/ext_files/file_ext_document_260.pdf.
Ak sa zaeviduješ na ÚP, potom ZP bude za teba platiť štát.
zukana
24.07.08,17:03
Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné.
brčko
24.07.08,17:23
Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti. ak predpokladáš, že:
- budeš nezamestnaná po ukončení rodič.dovolenky,
- budeš evidovaná ako uchádzač o zamestnanie a
- chceš mať nárok na podporu,
tak musíš splniť podmienku byť v posledných 4-och rokoch aspon 3 roky (3x365dní) poistená v nezamestnanosti.
Ak by ta zaregistrovali od 25.2.2011 (samozrejme, ak by si neukončila PP posledným dnom rodič.dovolenky ale neskôr, napr. po vyčerpaní dovolenky alebo uplynutí výpovednej doby, tak to treba zohladniť), tak v období od cca 25.2.07 do 24.2.2011. Z toho už si PvN cca od 25.2.07 do 26.7.08 (nejaké dni už máš, takže môžeš mať aj medzeru necelý rok).
Výška podpory bude závislá od VZ v období posledných 3-och rokov, teda od cca 25.2.08 do 24.2.11 (počas týchto 3-och rokov sa dni, v ktorých nebudeš PvN z výpočtu vynímajú)
Pozri si terajšie znenie zákona § 104-108 zákona o sociálnom poistení.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné. áno, ak ti dajú výpoved alebo sa dohodnete na ukončení PP z organiz.príčin (napr. nadbytočnosť) a bude to v dohode o ukončení PP uvedené (vo výpovedi musí byť uvedené, v dohode ak chceš získať nárok na odstupné)
,
jankasm
25.07.08,10:29
Dobrý deň.
Prečítala som si všetky úrivky a chcem sa len potvrdiť, či som to pochopila dobre.

Od 10.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Dcéra sa narodila 24.2.2008. Predtým som bola zamestnaná na dobu neurčitú. Dozvedela som sa, že vo firme kde robím majú zrušiť moju pozíciu. 27.7.2008 nastupujem na rodičovskú dovolenku. Po skončení rodičovskej dovolenky pravdepodobne prídem o prácu. Mám si teda platiť DNP aby som mala nárok na dávku nezamestnanosti.

A ešte mimo témy. Ak mi zrušia miesto počas rodičovskej dovolenky a zamestnávateľ mi nebude vedieť ponúknuť inú adekvátnu pozíciu mám nárok na odstupné.

Ja len upozorním, aby nedošlo k omylu, nie DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, to sa platí pre nárok na PN, OČR a materské, ale dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - skratka by mohla byť DPN. :o
ajobs
25.07.08,21:22
Ja len upozorním, aby nedošlo k omylu, nie DNP - dobrovoľné nemocenské poistenie, to sa platí pre nárok na PN, OČR a materské, ale dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti - skratka by mohla byť DPN. :o

...ale môžeš si platiť aj DNP, to vieš využiť oveľa skôr, už po 270 dňoch poistenia, resp. aj skôr.....
Lucia Vac
31.07.08,11:21
Zdravim a prosim o radu, nakolko vyznat sa v tychto personalnych veciach je fuska, klobuk dole. Aj ked som zvolila ja samostudium..predsa rada od skuseneho velmi pomoze :)
U zamestnavatela som od 1.8.1999 zamestnana na dobu neurcitu.
Od 6.7.2005 do 9.1.2006 som bola na materskej, od 10.1.2006 som na rodicovskej.
Zamestnavatela som poziadala o nastup do zamestnania k 8.8.2008 nakolko ma dcera 9.8.2008 3 roky. Dostala sa ku mne info, ze budem prepustena z org. dovodov.
Ked nastupim 8.8. do prace dostanem vypoved od 1.9.? bude tam 3 mesacna vypovedna doba? mozem si docerpat dovolenku (25 dni starej) budem mat narok aj na (1-2 dni novej dovolenky?) mozem pocas vypovednej doby ist na PN? (lebo asi slak trafiii)
asi mam narok aj na odstupne...
ked sa pojdem zeregistrovat na UP budem mat aj narok na podporu v nezamestnanost? dobrovolne som nevola pripoistena?
za odpoved dakujem
jankasm
31.07.08,12:54
Zdravim a prosim o radu, nakolko vyznat sa v tychto personalnych veciach je fuska, klobuk dole. Aj ked som zvolila ja samostudium..predsa rada od skuseneho velmi pomoze :)
U zamestnavatela som od 1.8.1999 zamestnana na dobu neurcitu.
Od 6.7.2005 do 9.1.2006 som bola na materskej, od 10.1.2006 som na rodicovskej.
Zamestnavatela som poziadala o nastup do zamestnania k 8.8.2008 nakolko ma dcera 9.8.2008 3 roky. Dostala sa ku mne info, ze budem prepustena z org. dovodov.
Ked nastupim 8.8. do prace dostanem vypoved od 1.9.? bude tam 3 mesacna vypovedna doba? mozem si docerpat dovolenku (25 dni starej) budem mat narok aj na (1-2 dni novej dovolenky?) mozem pocas vypovednej doby ist na PN? (lebo asi slak trafiii)
asi mam narok aj na odstupne...
ked sa pojdem zeregistrovat na UP budem mat aj narok na podporu v nezamestnanost? dobrovolne som nevola pripoistena?
za odpoved dakujem

Nakoľko si od roku 2006 na RD a sama si si poistenie v nezamestnanosti neplatila, na podporu určite nárok mať nebudeš. Musela by si mať platené poistenie v nezamestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch, keďže ide o PP na dobu neurčitú.
Pokiaľ dostaneš výpoveď, tak samozrejme je tam 3 mesačná VD, avšak môžeš aj požiadať o zrušenie VD pred začatím jej plynutia /aspoň myslím, že tak nejak sa to volá/ a PP skončí hneď s tým, že dostaneš vyplatené 3 mesačné odstupné. Čo bude možno aj výhodnejšie ak pre Teba nebudú mať žiadne vhodné mieste po dobu tých 3 mesiacov. Na PN ísť môžeš, ale tým len predĺžiť VD, nič tým nevyriešiš. Po skončení PP budeš v ochrannej lehote, takže na PN môžeš kľudne nastúpiť aj po skončení PP, na tú budeš mať nárok.
Dovolenku, na ktorú máš nárok, môžeš čerpať aj počas VD, alebo Ti ju pri skončení PP preplatia. Ak by si ju čerpala, tak za čerpanie 25 dní dovolenky Ti samozrejme zase vzniká nárok na dovolenku za tých 25 dní, takže 1/12 z ročného nároku. ;)

Snáď som to napísala dosť zrozumiteľne. :)
Jana Motyčková
31.07.08,13:06
Pokiaľ dostaneš výpoveď, tak samozrejme je tam 3 mesačná VD, avšak môžeš aj požiadať o zrušenie VD pred začatím jej plynutia /aspoň myslím, že tak nejak sa to volá/ a PP skončí hneď s tým, že dostaneš vyplatené 3 mesačné odstupné.
Toto už neplatí. S ostatným súhlasím.
brčko
31.07.08,13:35
Súhlasím s Jankou čo sa týka nároku (teda nenároku) na podporu v nezamestnanosti a tiež s VD. Teda ak ti dajú výpoved do konca augusta a v prac.zmluve nemáš dohodnutú dlhšiu výp.dobu, tak tvoj PP skonči 30.11.08. Jedine že by si bola ku koncu výpovednej doby na PN, tak by sa PP neskončil posledným dnom VD ale posledným dnom PN-ky. Potom by si mala ešte nárok na 3-mesačné odstupné (ak nemáte dohodnuté v PZ alebo kolekt.zmluve vyššie).
Ak by si však chcela ukončiť PP so zamestnávatelom skôr, môžete sa dohodnúť, ak s tým zamestnávatel bude súhlasiť, aj na skončení PP dohodou, podla § 60. V tom prípade, ak chceš mať nárok na 3-mes.odstupné, musí byť v dohode uvedený ako dôvod ukonč.PP organiz zmeny (napr. nadbytočnost).
Ak bude snahou zamestnávatela ukončiť tvoj PP dohodou, môžeš skúsiť žiadať od neho aj viac ako 3mes.odstupné, lebo ak by si ostala, tak ti musí ešte 3mesiace platiť, vznikne ti další nárok na dovolenku a aj nárok na strav.lístky a tiež na 3-mesačné odstupné, takže z tohto hladiska je vlastne pre teba nevýhodné ukončiť PP skôr (dobré príspevku o tomto má Chobot).

Takže záleží na tebe, či už tam za žiadnu cenu nechceš pracovať a chceš čo najskôr ukončiť tento PP. Ak nemáš novú prácu, tak by som si asi aspon vyčerpala starú dovolenku, aby si bola aj v ochrannej dobe z nemoc.poistenia po ukončení PP (teda aby si mala nárok na nemocenské aj po zániku PP). Neviem to 100% ale asi kolko kal.dní bude trvať tvoj PP (tvoje nem.poistenie od nástupu po RD), tak tolko dní budeš v ochr.lehote, ale maximálne je to 42kal.dní.

Ak by si však neukončila PP dohodou, ale plynula ti výpov.doba, tak za odpracované dni do konca augusta + 3mesiace počas VD, t.j. do 30.11.08 ti vlastne vznikne ešte nárok na dalšiu dovolenku.
Ak budeš mať odpracovaných dní viac ako 60dní, čo by ti malo vyjsť (ale pozor, dni PN, očr, samozrejme RD nie su odpracované, takže ak by si bola PN, tak to možno nevyjde), tak ti vznikne nárok na pomernú časť celoročnej dovolenky (za obdobie 1.1.-30.11.08, t.j. na 11/12-tin), ktorá bude krátená o neodpracované dni v čase trvania PP. Za prvých 100dni o 1/12-tinu a za každých dalších 21neodpr.dní o dalšiu 1/12-tinu.
Tiež budeš mať nárok na stravné listky.
Lucia Vac
31.07.08,20:32
Dakujem za odpovede.

z predchadzajucich clankov na porade som pochopila, mozno vsak nespravne, ze pocas RD nie som poistena v nezamestnanosti, ale nie je to "nedobrovolne nepoistenie" neplati tam pre tento pripad, ze "stat" sa zbavil tejto zodpovednosti za matky na RD nieco ako vynimka z poistenia? a teda ked pride k na UP sa evidovat ako nezamestnana nema narok na ziadnu podporu v nezamestnanost? Nieco ako "ospravedlnena absencia v praci" tak ospravedlnene nepoistenie?

ale asi by som nemala zatazovat vas, ale ist sa opytat na UP...ale ked tam cloveka vedia opinkat...
brčko
31.07.08,21:16
Dakujem za odpovede.

z predchadzajucich clankov na porade som pochopila, mozno vsak nespravne, ze pocas RD nie som poistena v nezamestnanosti, ale nie je to "nedobrovolne nepoistenie" neplati tam pre tento pripad, ze "stat" sa zbavil tejto zodpovednosti za matky na RD nieco ako vynimka z poistenia? a teda ked pride k na UP sa evidovat ako nezamestnana nema narok na ziadnu podporu v nezamestnanost? Nieco ako "ospravedlnena absencia v praci" tak ospravedlnene nepoistenie?

ale asi by som nemala zatazovat vas, ale ist sa opytat na UP...ale ked tam cloveka vedia opinkat...

takáto výnimka bohužial pri poistení v nezamestnanosti pre rodičov na rodič.dovolenke neexistuje. Tiež musí na nárok na podporu v nezamestnanosti splniť bud 3 alebo 2 roky (pri PP len na dobu určitú) poistenia v nezamestnanosti v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním do evid.uchádzačov o zamestnanie.
Je len výnimka v nemocenskom poistení v prípade uplatnovania si nároku na materské (ale tiež nie na nemocenské).
matess
03.02.09,21:07
chcela by som poprosit o radu. pochopila som ze pocas RD stat za maminy neplati poistenie v nezamestnanosti. preto sa chcem poradit ci ma este pre mna vyznam dobrovolne sa poistit ak predpokladam, ze by som po skonceni RD skoncila na UP a chcela dostavat aj davku v nezamestnanosti. tu su datumy:
od 1.12.2001 - do nastupu na MD - PP na dobu urcitu
3.11.2006 - nastup na MD
18.5.2007 - nastup na RD
8.12.2009 - ukoncenie RD
vopred dakujem
ajobs
04.02.09,16:47
chcela by som poprosit o radu. pochopila som ze pocas RD stat za maminy neplati poistenie v nezamestnanosti. preto sa chcem poradit ci ma este pre mna vyznam dobrovolne sa poistit ak predpokladam, ze by som po skonceni RD skoncila na UP a chcela dostavat aj davku v nezamestnanosti. tu su datumy:
od 1.12.2001 - do nastupu na MD - PP na dobu urcitu
3.11.2006 - nastup na MD
18.5.2007 - nastup na RD
8.12.2009 - ukoncenie RD
vopred dakujem

Je to na tebe, či sa to oplatí. Ak by si si teraz začala platiť poistenie v nezamestnanosti, musela by si ho platiť aspoň 424 dní (čo je viac ako rok), a navyše by bolo potrebné tesne pred nástupom na ÚP uzatvoriť aspoň krátky PP na dobu určitú.
evicsu
04.02.09,22:22
Zdravím Vás!
Pracujem vo firme od 1997, a vroku 2003 som išla na materskú dovolenku s cérou na 3 roky. Začala som robit v auguste 2006 po materskej v tej istej firme. Kedy budem mat nárok na nezamestnaneckú podporu?:confused:
Jana Motyčková
06.02.09,15:11
Najskôr až od augusta 2009. Ak si medzitým mala nejaké OČR dlhšie ako 10 dní, alebo neplatené voľno, tak aj neskôr.
matess
07.02.09,11:41
dakujem za odpoved