Inuska17
05.06.10,13:38
prosím Vás ak auto je v oprave (prihlásené na podnikanie), počas opravy je mi servisom poskytnuté náhradné auto, musím aj toto auto prihlásiť na daňový úrad? Náhradné auto som mala k dispozícii 3 týždne.Do pôvodneho auta tankujem naftu, ale do požičaného benzín, môžem si v plnej výške uplatňovať dph a náklady na PHL?
Betina2
07.06.10,19:18
Nemám s tým osobnú skúsenosť, ale pokúsim sa zodpovedať podľa vlastného uváženia:
Servis má obvykle náhradné vozidlá zaradené vo svojom firemnom majetku ako dlhodobý hmotný majetok odpisovaný. Predpokladám, že ak ho zapožičajú klientovi ako náhradné vozidlo, tak poskytovateľ (servis) ho používa v súvislosti s podnikaním a teda podľa mojej lajckej úvahy ho má prihlásené na DU.
Ak na to idem z opačného konca, tak takéto vozidlo ak používa Vaša firma (klient servisu), tak toto vozidlo nie je ani Vaše firemné ani súkromné patriace zamestnancovi Vašej firmy, takže nevidím dôvod, aby ste ho Vy ako klient servisu nahlasovali na DU.
Obvykle je pri preberaní a aj pri konečnom odovzdávaní podpisovaný Protokol o prevzatí a odovzdaní vozidla so všetkými formalitami, údajmi oboch zúčastnených strán a špecifickými znakmi a vybavením vozidla.....pozor však, aby bol vystavený na Vašu firmu, nie na súkromnú osobu, ktorá ho preberá (tá vystupuje len v zastúpení firmy).
K autu preberáte okrem vybavenia vozidla aj technický preukaz, pre prípadné preukázanie sa pri kontrole príslušníkmi polície a pod.
V TP máte uvedené všetky potrebné náležitosti o type paliva a normovanej spotrebe. Z TP si nutne uschovajte aspoň 1 ks fotokopie a pripnite si to k preberaciemu protokolu, ktorý zostáva Vám. Auto sa obvykle preberá s plnou nádržou a takisto sa vracia s plnou, to býva v tom protokole uvedené, takže nutne musíte dotankovať. Ak dátumy sedia a máte kópiu TP v účtovných dokladoch, nevidím problém, dátumy však musia "sedieť". Takisto bežnú údržbu ako je umytie auta, dofúkanie kolies, nákup kvapaliny do ostrekovača a pod. si podľa mňa môžete uplatniť do nákladu.
Pri uplatnení odpočtu DPH (z PHL, údržby, kvapalín) by som postupovala rovnako, ako pri aute, ktoré je vo vlastnom majetku firmy.
Treba mať teda všetky doklady a ich fotokópie preukazujúce oprávnenosť nákladov a odpočtu DPH a že auto bolo používané v súvislosti s dosahovaním príjmu z podnikania.
A ešte - Vaše firemné auto je počas používania požičaného auta v oprave - o tom máte z opravovne predsa tiež doklad - faktúru, dodací lisť, protokol z opravy.....podľa mňa je to obdobné, ako keď si firma požičia auto na 2 týždne z autopožičovne, len tu je to požičanie bezodplatné.
My napr. prenajímame 1 os.auto, ktoré máme vo firemnom majetku a riadne je našou firmou prihlásené na DU a my zaň platíme daň aj poistenie. Nevidím dôvod, prečo by náš klient mal zaň platiť znovu daň a prihlasovať ho na DU alebo kdekoľvek inde. On nám zaplatí predsa výpožičné a v tom sú všetky tieto veci už zohladnené.
Inuska17
09.06.10,11:43
ďakujem, perfektný výklad.
Inuska17
09.06.10,11:45
Ďakujem, perfektný a logický výklad.
Betina2
09.06.10,16:53
Ďakujem, perfektný a logický výklad.

Rado sa stalo. :)
H.B.
11.10.11,07:24
Mali sme (PO) služobné auto v oprave-servise a servis nám zapožičal auto na 4 dni. Vystavil faktúru s DPH. Je nárok na odpočet DPH z takejto fa? Zo zapožičania vozidla? Ďalej by som potrebovala vedieť, či je potrebná nejaká evidencia ciest za toto obdobie. Konateľ bol na 1 SC v zahraničí a SC v SR, ďalšie 2 dni len km po meste. Na SC v zahraničí urobím cestovný príkaz, kde vyúčtujem diéty. Lenže na SC na Slovensku nespravím cesťák, pretože si diéty nebude uplatňovať. Poradí niekto? A mám ešte aj jeden bloček na nákup PHM. Tieto zúčtujem normálne do nákladov a odpočítam DPH.
Tweety
11.10.11,07:32
Mali sme (PO) služobné auto v oprave-servise a servis nám zapožičal auto na 4 dni. Vystavil faktúru s DPH. Je nárok na odpočet DPH z takejto fa? Je. Zo zapožičania vozidla? Ďalej by som potrebovala vedieť, či je potrebná nejaká evidencia ciest za toto obdobie. Je. Konateľ bol na 1 SC v zahraničí a SC v SR, ďalšie 2 dni len km po meste. Na SC v zahraničí urobím cestovný príkaz, kde vyúčtujem diéty. Lenže na SC na Slovensku nespravím cesťák, pretože si diéty nebude uplatňovať. Poradí niekto? A mám ešte aj jeden bloček na nákup PHM. Tieto zúčtujem normálne do nákladov a odpočítam DPH. áno.
v texte
H.B.
11.10.11,07:49
Tá evidencia musí byť kniha jázd, alebo stačí nejaká tabuľka kde bude dátum SC, miesto a počet kilometrov? Lebo ja z autoservisu nemám žiadny preberací a odovzdávajúci protokol. Čiže ja neviem ani aké auto bolo požičané, aký stav kilometrov, spotreba ... Konateľ len prešiel 650km a nakúpil 46 l benzínu.
Betina2
11.10.11,09:36
Tá evidencia musí byť kniha jázd, alebo stačí nejaká tabuľka kde bude dátum SC, miesto a počet kilometrov? Lebo ja z autoservisu nemám žiadny preberací a odovzdávajúci protokol. Čiže ja neviem ani aké auto bolo požičané, aký stav kilometrov, spotreba ... Konateľ len prešiel 650km a nakúpil 46 l benzínu.

Tá evidencia nemusí byť nutne "kniha jázd", ale mala by mať podstatné náležitosti knihy jázd. Napríklad ako tabulka v exceli. Ak nevieš PS a KS, tak ho tam neuvedieš, ale vieš, že prešli s tým autom 650 km. Tak ju spravíš tak, abz vrátane tej služovnej cestz súčet km bol 650. A následne prepočítaš normovanbú spotrebu na tých 650 km a tú dáš do daňového náklad. Zbytok nedaňový. DPH klasicky.
PS, nevieš ani, či bolo prevyaté s plnou nádržou? Resp. či boli aj nejaké súkromné jaydz?
Nie sú žiadne údaje ani vo faktúre? Možno keby si zavolala do srevisu a opýtala sa ich na zvyklosti, resp. keby dorobili nejaký ten preberací protokol alebo priamo faktúru prerobiť (doplniť v nej údaje o podmienkach prevyatia a vrátenia a pod.)
Betina2
11.10.11,09:38
Tá evidencia musí byť kniha jázd, alebo stačí nejaká tabuľka kde bude dátum SC, miesto a počet kilometrov? Lebo ja z autoservisu nemám žiadny preberací a odovzdávajúci protokol. Čiže ja neviem ani aké auto bolo požičané, aký stav kilometrov, spotreba ... Konateľ len prešiel 650km a nakúpil 46 l benzínu.

Minimálne ŠPZ a typ auta a továrenská značka by tam mali byť. Ve je to ich vlastné auto, tak nejako bzť musia krytí aj oni napr, v prípade P.udalosti.
H.B.
11.10.11,11:21
Ďakujem zatiaľ za odpoveď. Šéf vraj niečo ešte u sebe má, čiže pohľadá a prinesie zajtra. Normovanú spotrebu asi mať nebudem, ale nájdem si niekde na internete a podľa toho prepočítam. Nádrž bola pri prevzatí plná, potom sa doplnila tiež do plnej pri odovzdaní.
Betina2
18.10.11,06:13
Ďakujem zatiaľ za odpoveď. Šéf vraj niečo ešte u sebe má, čiže pohľadá a prinesie zajtra. Normovanú spotrebu asi mať nebudem, ale nájdem si niekde na internete a podľa toho prepočítam. Nádrž bola pri prevzatí plná, potom sa doplnila tiež do plnej pri odovzdaní.

Ak bude niekde písomne podchytené, že ste auto prevzali s plnou nádržou a taktiež že ste povinní vrátiť s plnou, tak si nájdeš niekde v popise tohto typu auta, resp. v kópii TP aká je veľká nádrž, porovnáš s tankovaným množstvom a ak je to max. množtsvo ako je uvedené v TP, tak ten nákup PHL bude daňovým nákladom v plnej výške + máš nárok na odpočet DPH. A k bločku si poznač číslo ŠPZ :)