KAT
07.08.04,23:47
Začínam podnikať a plánujem dovážať tovar z ČR od platcu DPH. Mám chaos v DPH, neviem čo je výhodnejšie:"byť alebo nebyť platcom DPH?", to je otázka. A prečo? Čo všetko musím zobrať do úvahy. Dokáže mi to niekto vysvetliť ľudskou rečou? Tisíceré díky...
Luckasari
08.08.04,11:49
ak budes nadobudat tovar z CR od platcu DPH, a ty nebudes platca DPH, tak ho budes nakupovat s ceskou DPH (19%), takze tovar bude o tu DPH drahsi, pre teba to bude naklad, kedze nie si platca DPH a nemozes si DPH odpocitat
ak to ma byt pravidelna cinnost, asi by som uvazovala o registracii na DPH (DU by nemal robit ziadne problemy, a do 7 dni od ziadosti by mal bez problemov firmu zaregistrovat)
ked bude firma zaregistrovana ako platitel DPH, tak tovar z CR nakupite bez DPH, a tu na Slovensku k nemu odvediete dan a sucasne si ju uplatnite (co sa tyka DPH bude teda dopad rovny nule)
vyhodou platitela DPH v tomto obchode je teda to, ze tovar bude o tu DPH lacnejsi
KAT
08.08.04,18:05
Ďakujem!!! :)
Miro77
09.08.04,05:33
Môj názor:
Platiť DPH je dosť zložitá vec najmä pre neskúseného začiatočníka. Predstava, že budete nakupovať tovar o 19% lacnejšie je lákavá, ale v zákone o DPH je nastavených množstvo pascí do ktorých sa ľahko lapnete. A ušetrené peniaze potom mnohonásobne preplatíte na pokutách. Napokon aj frekvencia daňových kontrol je častejšia.
Luckasari
09.08.04,06:15
z toho dovodu odporucam zamestnat dobreho uctovnika, ktory problematiku DPH zvladne
marianna
09.08.04,06:39
Prikloním sa k názoru Luckasari. Nie je to až také hrozné s tou DPH. Stačí naučiť sa naspamäť zákon, 2-3 školenia a si v tom "ako doma". A "Porada" ti pomôže to zvládnuť.
Ale vážne, myslím, že nieje zlé byť platcom DPH. Pretože ak nadobudneš obrat 420.000 Sk, tak sa zaregistrovať budeš musieť a zdaňovať nadobudnutie tovaru počas 2 rokov. Ale nárok na odpočet nebudeš mať. To znamená odvod peňazí do ŠR. A s nadobudnutím tovaru tu môže nastať aj ďalšie prípady, napri preprava alebo iné služby, ktoré budeš musieť takisto samozdaňovať, ale nárok na odpočet nebudeš mať.
Miro77
09.08.04,10:46
Niekde som čítal, že od vstupu SR do EU je potrebné dosiahnúť obrat 1,2-milióna ročne aby sa musel povinne zaregistrovať. A nárok na odpočet je jeden rok do zadu. Tá istá vyhláška odstránila aj skúmanie žiadostí dobrovoľných plátcov.
Na jeho mieste by som počkal istú dobu, ak to realita ukáže do 1 roka nemá nič stratené.
Ale aj otázka je dosť stručná. Plánuje dovážať - OK, ale za akým účelom? Predaj konečnému spotrebiteľovi? Distribúcia do ďalších obchodov? Komponenty k ďalšej výrobe? Niečo iné?
Luckasari
09.08.04,11:25
Miro77 - trochu musim poopravit tvoje informacie
potrebne je dosiahnut obrat 1,5 mil. Sk za 12 po sebe iducich mesiacov, a zacina sa pocitat od 01.05.2004
narok na odpocitanie je z majetku a zasob, ktore su na stave a boli v suvislosti s podnikatelskou cinnostou nadobudnute pred dnom registracie - bez casoveho obmedzenia, ten rok bol podla stareho zakona

moj nazor: ako uz pisala Marianna, bude treba sledovat obrat 420 tis. Sk, nahodou sa vyfakturuju sluzby, DPH sa bude musiet odviest, odpocitat nie, atd.

samozrejme, je to na zvazenie tej ktorej firmy, ale pokial by som sa chystala podnikat, a obchodovat vo vacsom, a obchodovat aj so zahranicim, urcite je vyhodnejsie byt platitelom DPH
ale samozrejme, je to na zvazeni KAT
marianna
10.08.04,05:42
Trošku sa poopravím, tých 420.000 Sk je hodnota nadobudnutého tovaru z iného čl. štátu nie obrat, pretože vieme že obrat je niečo celkom iné.
ricij
10.08.04,11:25
Myslím si nasledovné:
Pokiaľ budete predávať tovar z ČR a predávať ho KONEČNÉMU SPOTREBITEĽOVI, nregistrujte sa na DPH, pokiaľ nemusíte. Budete o dan zo svojej pridanej hodnoty lacnejší.
Pokiaľ budete predávať firmám, ktoré SÚ PLATITEĽMI, registrujte sa aj vy. Až na cash flow (musia zaplatiť o daň viac, ktorú si až následne môžu odpočítať) im je v podstate jedno, či ste platiteľ alebo nie, no vy si môžete nakupovať vstupy bez dane (nie len tovar, ale aj všetko ostatné). Teda registrovať iba vtedy, keď predávate iným platiteľom DPH.
Blonde
23.07.06,12:43
Mám podobný problém. Skúmal som, čo je výhodnejšie: byť platiteľom DPH, alebo nie. A vďaka Vašim príspevkom som to tak trochu pochopil.
Chcem začať podnikať otvorením malej internetovej čitárni s občerstvením a pravdepodobne by bola hlúposť registrovať sa ako plátca DPH. Alebo sa mýlim?

Ďakujem všetkým za názory.
Johanka
23.07.06,13:14
Pri tomto predmete činnosti je podľa mňa zbytočné registrovať sa dobrovoľne .
ricij
24.07.06,06:06
Mám podobný problém. Skúmal som, čo je výhodnejšie: byť platiteľom DPH, alebo nie. A vďaka Vašim príspevkom som to tak trochu pochopil.
Chcem začať podnikať otvorením malej internetovej čitárni s občerstvením a pravdepodobne by bola hlúposť registrovať sa ako plátca DPH. Alebo sa mýlim?

Ďakujem všetkým za názory.
Existuje jedna základná poučka: Ak sú Vaši zákazníci neplatiteľmi, nebuďte ani vy. Ak sú Vaši zákazníci platiteľmi, buďťe aj vy. Takto je to pre Vás výhodnejšie.
linko1
17.10.07,13:34
Myslím si nasledovné:
Pokiaľ budete predávať tovar z ČR a predávať ho KONEČNÉMU SPOTREBITEĽOVI, nregistrujte sa na DPH, pokiaľ nemusíte. Budete o dan zo svojej pridanej hodnoty lacnejší.
Pokiaľ budete predávať firmám, ktoré SÚ PLATITEĽMI, registrujte sa aj vy. Až na cash flow (musia zaplatiť o daň viac, ktorú si až následne môžu odpočítať) im je v podstate jedno, či ste platiteľ alebo nie, no vy si môžete nakupovať vstupy bez dane (nie len tovar, ale aj všetko ostatné). Teda registrovať iba vtedy, keď predávate iným platiteľom DPH.
ja tomu nechápem, prosím môžte mi to vysvetliť bližšie...
tiež je to môj prípad a rozmýšlam , či byť alebo nebyť platcom...
Johanka
17.10.07,13:48
Citoval si príspevok, ktorý bol napísaný v auguste 2004 ;) .
Nebolo by lepšie položiť konkrétnu otázku ?
linko1
17.10.07,14:24
aha, ani som si to nevšimla,
tiež uvažujem, či sa mám stať platcom alebo nie,
dodávateľov mám všetko platcov a odberateľov tak na polovicu,
dovážam tovar z Čiech a prdávam ho konečnému spotrebiteľovi,
popri tom robím obchodného zástupcu pre firmu a vlaste im fakturujem službu...
tak teraz neviem ako to je s tou službou či sa dá potom odpísať DPH...