doktor01
05.06.10,20:58
Prajem poraďákom pekný deň, chcem sa spýtať ako je to s vedením skladovej evidencie v JU (neplatca DPH). Moja známa (SZČO- živnostníčka) si otvára malú predajňu (cca.25m2) s oblečením všetok tovar bude na vešiakoch (nebude mať fyzicky sklad ). Je potrebné v zmysle zákona viesť skladovú evidenciu v jej prípade? V postupoch účtovania v JU som našiel: (8) Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky. Stačilo by v internej smernici uviesť, že jednotlivé druhy (všetky druhy predávaného tovaru) zásoby sa budú dávať do spotreby? Alebo aj napriek časti 8 musí viesť knihu zásob a v nej skladovú evidenciu predávaného tovaru?
Danielle369
06.06.10,05:27
tu to máš dobre popísané..aj ked to nie sú odevy...

http://www.porada.sk/t32417-skladove-hospodarstvo.html
doktor01
06.06.10,06:21
tu to máš dobre popísané..aj ked to nie sú odevy...

http://www.porada.sk/t32417-skladove-hospodarstvo.html
Áno je tam riešená problematika skladoveho hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.
Zita5
06.06.10,06:27
Áno je tam riešená problematika skladoveho hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.

Vyjadrím svoj názor : tovar sa nedáva priamo do spotreby.Priamo do spotreby môžete dať napr.kancelársky papier ,aj to musíte mať určené Internou smernicou .

Z horeuvedného linku vyberám tento príspevok, ktorý hovorí za všetko
http://www.porada.sk/299107-post3.html

Ja som toho názoru , že skladovú evidenciu tovaru viesť musíte .
Zita5
06.06.10,06:56
Opravím sa nie že som toho názoru , ale som za to že skladovú evidenciu tovaru musíte viesť :

Postupy JU

Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
(2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
§ 6
Pomocné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zložiek majetku a záväzkov
(8) V knihe zásob sa účtujú zásoby podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách s výnimkou zásob podľa § 11 ods. 8. Zásoby, ktoré boli poskytnuté ako dar alebo prijaté ako dar sa v knihe zásob osobitne vyznačia. V knihe zásob sa uvádza aj prijatá zľava z ceny k zásobám, ktoré v čase jej prijatia má účtovná jednotka na sklade.

(9) V knihe zásob sa zásoby prijaté na sklad a ich výdaj účtuje na základe účtovných dokladov, ktorými sú napríklad dodacie listy, iné doklady o prevzatí zásob alebo výdajky zásob do spotreby.
10) V knihe zásob sa zaznamenáva miesto uloženia zásob odovzdaných účtovnou jednotkou na spracovanie inej účtovnej jednotke, požičané mimo účtovnej jednotky alebo omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.
Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
1(5) Pri uzavieraní knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zásob sa v zásobách vykážu aj zásoby podľa § 6 ods. 10.
Zásady pre členenie majetku a záväzkov
§ 9

(6) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) vlastnú výrobu,
c) zvieratá,
d) tovar.
§ 11
Zásoby
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.

Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

Výkaz o majetku a záväzkoch
5. V riadkoch 05 až 07 sa vykazujú údaje z knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zásob v ocenení podľa § 25 zákona

Zákon o účtovníctve Vám doporučujem preštudovať .Ja neviem prečo sa každý tak bráni tej skladovej evidencii ....však je to súčasť účtovníctva.
KEJKA
06.06.10,06:57
Áno je tam riešená problematika skladového hospodárstva ale reálne uplatnenie ods.(8) (Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účtovnej jednotky) tam to nie je riešené. A práve to ma zaujíma.
Žiaľ opakovane sa vyskytujú príspevky tohto druhu, kedy sa zamieňa spôsob účtovania (spôsob vedenia účtovníctva) s evidenciou, operatívnou evidenciou, analytickou evidenciou, pomocnými knihami /JU/ ap.
Fakt, že v zmysle postupov účtovania /platí pre JU aj PU/ môžeme účtovať priamo do spotreby, nikdy neznamená, že tieto zásoby neevidujeme, neinventarizujeme, hrubo povedané - budeme ich mať už navždy z krku.

V PU /nejdem to teraz hľadať/ podľa postupov účtovania UJ sama rozhodne o druhoch zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby, vždy však s ohľadom na skutočnú potrebu - spotreba musí byť adekvátna a posudzuje sa pri uzávierke. To zn. že neprimerane vysoké nákupy s obľubou realizované v posledných dňoch účtovného obdobia treba posúdiť, či reálne mohli byť spotrebované a ak nie, tak sa preúčtujú z nákladov na sklad.

V JU - kde sa účtujú príjmy a výdavky, ťažko môžeš účtovať "na sklad", neúčtuješ o tovare ako VNZD, to však neznamená, že si nevedieš evidenciu zásob. SKLAD = evidencia zásob, neznamená vždy nutne osobitnú miestnosť s regálmi. U teba je sklad=predajňa=odevy na stojanoch, v poličkách, na vešiakoch...........

Spôsob evidencie si určíš sama - najjednoduchšie je to možno riešiť evidenciou dodacích listov, kde si poznačíš dátum predaja /len ako príklad/
.
doktor01
06.06.10,17:22
Žiaľ opakovane sa vyskytujú príspevky tohto druhu, kedy sa zamieňa spôsob účtovania (spôsob vedenia účtovníctva) s evidenciou, operatívnou evidenciou, analytickou evidenciou, pomocnými knihami /JU/ ap.
Fakt, že v zmysle postupov účtovania /platí pre JU aj PU/ môžeme účtovať priamo do spotreby, nikdy neznamená, že tieto zásoby neevidujeme, neinventarizujeme, hrubo povedané - budeme ich mať už navždy z krku.

V PU /nejdem to teraz hľadať/ podľa postupov účtovania UJ sama rozhodne o druhoch zásob, ktoré bude účtovať priamo do spotreby, vždy však s ohľadom na skutočnú potrebu - spotreba musí byť adekvátna a posudzuje sa pri uzávierke. To zn. že neprimerane vysoké nákupy s obľubou realizované v posledných dňoch účtovného obdobia treba posúdiť, či reálne mohli byť spotrebované a ak nie, tak sa preúčtujú z nákladov na sklad.

V JU - kde sa účtujú príjmy a výdavky, ťažko môžeš účtovať "na sklad", neúčtuješ o tovare ako VNZD, to však neznamená, že si nevedieš evidenciu zásob. SKLAD = evidencia zásob, neznamená vždy nutne osobitnú miestnosť s regálmi. U teba je sklad=predajňa=odevy na stojanoch, v poličkách, na vešiakoch...........

Spôsob evidencie si určíš sama - najjednoduchšie je to možno riešiť evidenciou dodacích listov, kde si poznačíš dátum predaja /len ako príklad/
.
A ešte keď si bude známa uplatňovať paušálne výdavky (40%) aj tak musí viesť skladovú evidenciu? Veď štátu môže byť jedno aké sú jej reálne výdavky.
A ako sa dá skladovo evidovať tovar napríklad keď od dodávateľa nakúpim oblečenia na kg alebo na vrecia (v dodacom liste a faktúre nie sú uvedené ks jednotlivých položiek)? Samozrejme, že ona bude predávam na ks (neviem si predstaviť predávať košele, trička,.. na kg).
Stefan2005
06.06.10,17:38
A ešte keď si bude známa uplatňovať paušálne výdavky (40%) aj tak musí viesť skladovú evidenciu? ...A ako sa dá skladovo evidovať tovar napríklad keď od dodávateľa nakúpim oblečenia na kg alebo na vrecia....

... pripomína mi to second-hand. Ak áno, prečítaj si napr.
http://www.porada.sk/t25505-zivnostnik-second-hand-shop-a-pausalne-vydavky.html
KEJKA
06.06.10,18:34
pri predaji tovaru sa neoplatia paušálne výdavky. Niečo stojí tovar, niečo nájom priestorov,..... alebo je to predaj s tak vysokou maržou?
ondrejvla
06.06.10,19:11
Účtujem synovcovi predajňu potravín v JÚ, kde všetky nákupy idú do výdajov. Nie je možné viesť denne evidenciu nákupu a predaja, predstavte si to skladové hospodárstvo počet pečiva nákup, predaj zostatok, alebo chlieb, či iné potraviny. Je to malý obchodík, 2x ročne vykoná fyzickú inventúru, podľa dodacích listov uvedenie nákupné ceny a celkový stav inventúry podľa druhu a sumy. Keď som ho upozornila na to, že budeš musieť viesť skladovú evidenciu denného predaja a nákupu, tak mi oznámil, že radšej pôjde na Úrad práce, nech ho živí štát, lebo tých pár centov rozdielu medzi nákupom a predajom mu nestojí za tieto problémy a náklady na zamestnanca, ktorý by to denne nahadzoval do ERP. Pri ročnej závierke je samozrejme priložená aj inventúra zásob z fyzickej inventúry. Spĺňa takto podmienku :
v riadkoch 05 až 07 Výkaz o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje zo stavu zásob v ocenení podľa § 25 zákona.
KEJKA
06.06.10,20:36
ja si myslím, že v prípade potravín tvoj postup je v poriadku. chlieb-rožky sa predsa musia predať hneď po nákupe.
Alkohol by som však evidovala, včítane piva, vína.
Dá sa predpokladať, že napr. minerálky sa kupujú priebežne, podľa potreby. A množstvo iných položiek.
Akurát si neviem predstaviť ako to robí s ERP- tam eviduje naozaj iba tržby, nie je to prepojené na položky, hej?
V prípade second-handu, či čo to zadávateľka má, tam je to predsa len iné. nakupuje na kg, všetko chce mať vo VOZD, predáva však na ks - nejakú evidenciu musí zabezpečiť aby preukázala svoje výdavky ako opodstatnené.
ondrejvla
06.06.10,22:22
ja si myslím, že v prípade potravín tvoj postup je v poriadku. chlieb-rožky sa predsa musia predať hneď po nákupe.
Alkohol by som však evidovala, včítane piva, vína.
Dá sa predpokladať, že napr. minerálky sa kupujú priebežne, podľa potreby. A množstvo iných položiek.
Akurát si neviem predstaviť ako to robí s ERP- tam eviduje naozaj iba tržby, nie je to prepojené na položky, hej?
V prípade second-handu, či čo to zadávateľka má, tam je to predsa len iné. nakupuje na kg, všetko chce mať vo VOZD, predáva však na ks - nejakú evidenciu musí zabezpečiť aby preukázala svoje výdavky ako opodstatnené.

Alkohol samozrejme eviduje, máva často kontroly na alkohol, všetko je v poriadku, celá evidencia alkoholu. Všetok tovar predáva cez ERP, ale nemá ho tam naskladovaný, jeho skladovou evidenciou je fyzická inventúra nákupných cien a skutočný stav na predajni a v sklade. Iné je to v supermaketoch, kde sa všetok tovar naskladnieva, iné je to v maličkých potravinách.
doktor01
08.06.10,15:11
... pripomína mi to second-hand. Ak áno, prečítaj si napr.
http://www.porada.sk/t25505-zivnostnik-second-hand-shop-a-pausalne-vydavky.html
Nie je to second-hand. Tovar (textil a oblečenie) bude len nový ale dodávaťeľ ho fakturuje len na vrecia (nešpecifikuje koľko čoho obsahuje vrece).
doktor01
08.06.10,15:13
Más pravdu je to pre ňu nevýhodné.