floos
06.06.10,16:01
prosim o radu.s manzelom sme sa rozviedli a vysporiadali majetok vratane domu.sud urcil,ze som vlastnickou,on sa vsak nechce vystahovat.dala som podnet na sud na jeho vypratanie a rozhodol,ze sa ma vystahovat,mam mu vsak zabezpecit bytovu nahradu.nasla som,zasla za notarkou dala som to na papier(ze som mu nasla bytovu nahradu a od kedy) a ziadala som vyjadrenie ci s tym suhlasi.nesuhlasil.podotykam ze som mu nasla ubytovnu s kuchynkou,sprchou a wc za par korun mesacne.ohradil sa tym,ze on je nezamestnany a ze na to nema.chcem radu,ci mozem ist s rozsudkom priamo za exekutorm a dat ho delozovat,alebo sa musim zas obratit na sud?ako mam postupovat dalej?uz to trva strasne dlho a bola by som rada aby co najskor odisiel.kolko este moze trvat kym sa mi podari ho dostat z domu?poradite?
arizona
06.06.10,14:05
Mária27
06.06.10,14:16
Sú tri druhy bytovej náhrady. Akú si mu mala nájsť? Ak to nebol náhradný byt, ale len náhradné ubytovanie (či prístrešie), ubytovňa vyhovuje. Môžeš žiadať výkon rozhodnutia.
misoft
06.06.10,15:56
floos
podmienku, určenú súdom si splnila, pokiaľ to odmietol, už nie si vôbec povinná mu hľadať inú bytovú náhradu. Môžeš mu zrušiť trvalý pobyt (ak ho ešte má u teba), môžeš ho dať deložovať, pretože potom bude u teba neoprávnene.

Pojem bytová náhrada :
§ 712 až 712a, § 712c Občianskeho zákonníka




Bytové náhrady
§ 712


(1) Bytovými náhradami sú náhradný byt, náhradné ubytovanie a prístrešie.

(2) Náhradným bytom je byt, ktorý svojou veľkosťou a vybavením zabezpečuje ľudsky dôstojné bývanie nájomcu a členov jeho domácnosti.

(3) Náhradným ubytovaním je byt s jednou obytnou miestnosťou alebo obytná miestnosť v slobodárni, ubytovni alebo v iných zariadeniach určených na trvalé bývanie alebo podnájom v zariadenej alebo nezariadenej časti bytu u iného nájomcu. Byt alebo obytnú miestnosť môžu užívať viacerí nájomcovia.

(4) Prístreším je prechodné ubytovanie, najmä v spoločnej nocľahárni alebo v iných zariadeniach na to určených, 5e) a priestor na uskladnenie bytového zariadenia a ostatných vecí domácej a osobnej potreby.

§ 712a

(1) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov podľa § 711 ods. 1 písm. a), e) alebo písm. f) alebo z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b) nájomcovi, ktorý prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, z dôvodu na strane zamestnávateľa5f) alebo z dôvodu, za ktorý zamestnávateľ zodpovedá podľa osobitných predpisov, 5g) nájomca má právo na náhradný byt, ktorý je veľkosťou obytnej plochy, vybavením, umiestnením a výškou nájomného primeraný bytu, ktorý má vypratať, a to s prihliadnutím na jeho životné a pracovné potreby. Nájomca má tiež právo na úhradu nevyhnutných výdavkov spojených so sťahovaním. V iných prípadoch skončenia vykonávania práce, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný, nemá nájomca, ktorému bola daná výpoveď z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. b), právo na bytovú náhradu.

(2) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. c), nájomca nemá právo na bytovú náhradu. Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. c) a ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.

(3) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, nájomca má právo len na náhradné ubytovanie. V iných prípadoch skončenia nájomného pomeru z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomca nemá právo na bytovú náhradu; ak ide o dôvod hodný osobitného zreteľa, má nájomca právo na prístrešie.

(4) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodov uvedených v odseku 3 nájomcovi, ktorý sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorí sú členmi jeho domácnosti, a ak to pomery prenajímateľa umožňujú, poskytne sa mu namiesto náhradného ubytovania náhradný byt. Náhradný byt môže mať horšiu kvalitu a menšiu obytnú plochu, ako má byt, ktorý má nájomca vypratať. Náhradný byt mu možno poskytnúť aj mimo obce, v ktorej sa nachádza ním vypratávaný byt. Vzdialenosť náhradného bytu musí však umožniť dennú dochádzku do práce.

(5) Ak sa nájomný pomer skončil opätovne z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. d) nájomcovi, ktorý preukáže, že je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, poskytne sa nájomcovi namiesto náhradného bytu alebo náhradného ubytovania iba prístrešie.

(6) Ak sa nájomný pomer skončil z dôvodu podľa § 711 ods. 1 písm. g), nájomca nemá právo na bytovú náhradu.

(7) Ak ide o prípady podľa § 705 ods. 2 prvej vety, stačí rozvedenému manželovi, ktorý je povinný byt vypratať, poskytnúť náhradné ubytovanie; súd však z dôvodov hodných osobitného zreteľa môže rozhodnúť, že rozvedený manžel má právo na náhradný byt.

(8) Ak ide o prípady podľa § 705 ods. 1 a 2 druhej vety môže súd, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, rozhodnúť, že rozvedený manžel má právo len na náhradné ubytovanie alebo na prístrešie. Ak sa rozvedený manžel za trvania manželstva alebo po rozvode manželstva voči druhému manželovi alebo voči blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, dopúšťal alebo dopúšťa fyzického násilia alebo psychického násilia, súd rozhodne, že bytová náhrada mu nepatrí.

(9) Pri zániku nájmu dohodnutého na určitý čas nemá nájomca právo na bytovú náhradu. Osobitný zákon môže ustanoviť, kedy aj v týchto prípadoch má nájomca právo na bytovú náhradu.5h)


§ 712c

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nájomca nie je povinný vysťahovať sa z bytu a byt vypratať, kým nie je pre neho zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada. Spoloční nájomcovia majú právo len na jednu bytovú náhradu.

(2) Ustanovenia osobitného zákona5i) o zabezpečení bytovej náhrady a prístrešia platia primerane.

(3) Nájomca, ktorý má byt vypratať, je povinný uzavrieť zmluvu o bytovej náhrade do 30 dní od doručenia písomného vyhlásenia o zabezpečení bytovej náhrady; ak nájomnú zmluvu bezdôvodne neuzavrie, jeho nárok na bytovú náhradu zanikne.Zákon č. 189/1992 Zb. o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a bytovými náhradami.
Za zodpovedajúcu bytovú náhradu vo forme náhradného bytu v zmysle § 712c ods. 1 Občianskeho zákonníka nemožno považovať zabezpečenie náhradného bytu s nájmom na určitý čas.
floos
06.06.10,16:54
mala som mu najst len nahradne ubytovanie.ako mozem poziadat o vykon rozhodnutia?a kde?u exekutora,alebo na sude?
Mária27
06.06.10,17:15
Obráť sa na exekútora. Tu môžeš čítať:

http://www.ske.sk/Download/?bulletinArticleId=29
hubatá
06.06.10,18:42
Ak máš list vlastníctva na byt len na seba, tak je to jednoduché: najmi si firmu, čo ti to urobí. Je to najlacnejšie, mám to chvalabohu za sebou. Podmienka však je, aby list vlastníctva bol len na teba.
doktor23
06.06.10,19:19
Ak máš list vlastníctva na byt len na seba, tak je to jednoduché: najmi si firmu, čo ti to urobí. Je to najlacnejšie, mám to chvalabohu za sebou. Podmienka však je, aby list vlastníctva bol len na teba.
nie je to také jednoduché ..... ak si zavolá políciu, tá bude chcieť vykoanteľné rozhodnutie súdu, inak asistovať nebude a on môže požadovať ochranu svojich práv :-(
floos
06.06.10,22:04
dakujem za rady.vystahovat ho cez ziadnu firmu nemozem,to viem.takze jedina moznost je obratit sa na exekutora a cakat.dufam ze to nebude take dlhe cakanie ako na sudoch
floos
07.06.10,06:55
este mam jedno otazku.ak vezmem rozsudok a pojdem za exekutorom,moze ten hned konat,alebo sa caka este na nejake rozhodnutie sudu ktore povoli exekuciu?
Mária27
07.06.10,06:56
Prečítaj si článok z príspevku 6.
floos
07.06.10,08:55
dakujem maria27.citala som to,ale pytam sa preto,lebo sa tam pise o exekucnom sude.nevyznam sa sice v exekucnych zakonoch,ale z toho mi je zrejme ze moze konat len nazaklade poverenia sudu a to sa moze zas tahat dlho.preto sa pytam ci sa to da len na zaklade rozsudku.
misoft
07.06.10,11:26
floos
pokiaľ máš právoplatný rozsudok, LV len na svoje meno, môžeš konať.
1) - zrušiť trvalý pobyt nespratníkovi;
2) - deložovať (buď firmou, ak by sa bránil, za prítomnosti polície - máš predsa rozsudok, máš LV, on nemá trvalý pobyt =>je de facto i de jure votrelcom, alebo cez exekútora)
3) - po jeho "odstránení" doporučujem okamžitú výmenu zámkov (môže mať duplikáty kľúčov!!!), prípadne investovať do bezpečnostných dverí.
Mária27
07.06.10,12:48
Podala si žalobu o vypratanie bytu a získala právoplatný a vykonateľný rozsudok, ktorý je podkladom na výkon exekúcie. Súdny exekútor je oprávnený aj za asistencie polície byt vypratať.

Podáš exekútorovi návrh na vykonanie exekúcie. Exekútor môže začať vykonávať exekúciu až udelením poverenia súdu na jej vykonanie. Sám exekútor predloží tento návrh spolu s exekučným titulom najneskôr do 15 dní súdu a požiada ho o udelenie poverenia na vykonanie exekúcie. Súd do 15 dní od doručenia žiadosti písomne poverí exekútora, aby vykonal exekúciu.

Exekútor pošle Upovedomenie o začatí exekúcie, proti ktorému môže exmanžel podať námietky, o ktorých môže rozhodovať súd, a to najneskôr do 60 dní od ich doručenia. Potom exekútor vydá exekučný príkaz na vypratanie nehnuteľnosti a súčasne určí termín vypratania. Exekučný príkaz by mal byť doručený pred termínom vypratania oprávnenému, povinnému a obci.

Exekútor je štátom určenou a splnomocnenou osobou na vykonávanie núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí. Keďže už najdlhšie rozhodovanie súdu máš za sebou, neodporúčam obísť exekútora.
hubatá
07.06.10,15:15
nie je to také jednoduché ..... ak si zavolá políciu, tá bude chcieť vykoanteľné rozhodnutie súdu, inak asistovať nebude a on môže požadovať ochranu svojich práv :-(

Aké vykonateľné rozhodnutie súdu? Ak je na liste vlastníctva napísaná ako majiteľka bytu v 1/1 len ona, polícia je bezmocná. Policajti mi pozreli originál listu vlastníctva a nič nezmohli. Ani si nevieš predstaviť aká som bola šťastná po 5 ročnom súdení. Bol to môj najšťastnejší deň, keď nám s deťmi už nič zlé nemohol robiť a sme sa konečne vyspali. Túlal sa ešte niekoľko dní okolo domu, báli sme sa že nám ublíži, ale mala som mobil na tú firmu a prišli okamžite, firma mi zabezpečila aj ochranku pokiaľ som byt nepredala. A až potom som platila cca 200 000 Sk za jej služby - z odpredaja bytu. Exekútorovi by som platila viac a bolo by to zasa len o papierovaní na dlhé roky. Nechápem prečo súdy nedoťahujú veci až do konca - po vysťahovanie. Takto zarábajú firmy a nie štát.
doktor23
07.06.10,20:50
Aké vykonateľné rozhodnutie súdu? Ak je na liste vlastníctva napísaná ako majiteľka bytu v 1/1 len ona, polícia je bezmocná. Policajti mi pozreli originál listu vlastníctva a nič nezmohli. Ani si nevieš predstaviť aká som bola šťastná po 5 ročnom súdení. Bol to môj najšťastnejší deň, keď nám s deťmi už nič zlé nemohol robiť a sme sa konečne vyspali. Túlal sa ešte niekoľko dní okolo domu, báli sme sa že nám ublíži, ale mala som mobil na tú firmu a prišli okamžite, firma mi zabezpečila aj ochranku pokiaľ som byt nepredala. A až potom som platila cca 200 000 Sk za jej služby - z odpredaja bytu. Exekútorovi by som platila viac a bolo by to zasa len o papierovaní na dlhé roky. Nechápem prečo súdy nedoťahujú veci až do konca - po vysťahovanie. Takto zarábajú firmy a nie štát.
pán policajný prezident vydal polícii inštrukcie, že nemôžu asistovať pri vypratávaní, pokaiľ nie je k dispozícii právoplatný a vykoanteľný rozsudok súdu o vyprataní (exekučný titul). Je to kvôli mnohým nebankovkám, ktoré sa stávajú vlastníkmi nehnuteľností a ľudia, ktorí prišli o majetok, sú takto chránení. Bohužiaľ sa nerozlišuje. Ak by v Tvojom prípade vypratávaná osoba podala žalobu, napr. že sa jej stratilo 100 000 EUR pri tom vypratávaní .... neviem, čo by si robila. V Tvojom prípade to dopadlo dobre, ale zažil som na vlastnej koži prípad, že po zrušení nájomnej zmluvy, doručenej, bol zrušený trvalý pobyt, vlastník nehnuteľností si zavolal "firmu", notára, aby osvedčil priebeh vypratávania a páni policajti odmietli asistovať, iba ak:
a) bývalý nájomník dobrovoľne opustí nehnuteľnosť ;
b) vlastník sa preukáže exekučným titulom
floos
09.06.10,07:50
dakujem vsetkym za rady a prispevky,,bez exekutora to zrejme nepojde.
hubatá
12.06.10,21:14
pán policajný prezident vydal polícii inštrukcie, že nemôžu asistovať pri vypratávaní, pokaiľ nie je k dispozícii právoplatný a vykoanteľný rozsudok súdu o vyprataní (exekučný titul). Je to kvôli mnohým nebankovkám, ktoré sa stávajú vlastníkmi nehnuteľností a ľudia, ktorí prišli o majetok, sú takto chránení. Bohužiaľ sa nerozlišuje. Ak by v Tvojom prípade vypratávaná osoba podala žalobu, napr. že sa jej stratilo 100 000 EUR pri tom vypratávaní .... neviem, čo by si robila. V Tvojom prípade to dopadlo dobre, ale zažil som na vlastnej koži prípad, že po zrušení nájomnej zmluvy, doručenej, bol zrušený trvalý pobyt, vlastník nehnuteľností si zavolal "firmu", notára, aby osvedčil priebeh vypratávania a páni policajti odmietli asistovať, iba ak:
a) bývalý nájomník dobrovoľne opustí nehnuteľnosť ;
b) vlastník sa preukáže exekučným titulom

Jeho 100 000 € predsa nemalo v mojom byte čo robiť nie? Načo notára, ....nechápem načo policajtov..... samozrejme že on ich chcel volať a aj zavolal, ale ja som ich do môjho bytu nevpustila a basta ! Ako hovorím: ak máš list vlastníctva v 1/1 len na svoje meno, nie je toho kto by mu pomohol !
misoft
13.06.10,14:10
Tu ani tak nejde o 100000€, ide o to, že ex- je v byte, ktorého 1/1 vlastníčkou je floos (ex- tam nemá čo hľadať, nie je to jeho).
Spomínal som skôr - má vykonateľný rozsudok, je vlastníčkou nehnuteľnosti.
Pokiaľ sa však naša slávna polícia k tomuto stavia takto, treba použiť iné spôsoby.
Podať na ex- trestné oznámenie na polícii zo spáchania trestného činu Obmedzovania osobnej slobody :

§ 198

Obmedzovanie osobnej slobody

(1) Kto inému bez oprávnenia bráni užívať osobnú slobodu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) z osobitného motívu,
c) ako verejný činiteľ,
d) na chránenej osobe, alebo
e) ním spôsobí malú škodu.
(3) Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) ako člen nebezpečného zoskupenia,
b) a spôsobí ním vážnu poruchu zdravia alebo smrť, alebo
c) spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na desať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo výnimočným trestom sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) na inej osobe ako odplatu za to, že táto voči páchateľovi plnila svoju povinnosť vyplývajúcu zo zákona alebo iného právneho predpisu,
b) spôsobí ním smrť viacerých osôb, alebo
c) spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

Porušovania domovej slobody:

§ 209

Porušovanie domovej slobody

(1) Kto neoprávnene vnikne do domu alebo do bytu iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu,
c) najmenej s dvoma osobami, alebo
d) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na dva roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) voči inej osobe ako odplatu za to, že táto voči páchateľovi plnila svoju povinnosť vyplývajúcu zo zákona alebo iného právneho predpisu,
b) voči chránenej osobe, alebo
c) ako člen nebezpečného zoskupenia.



podľa Trestného zákona >http://www.justice.gov.sk/kop/pk/pk104-040.htm
A tu už polícia musí a JE POVINNÁ konať a to buď zadržaním, vykázaním a pod. Tu sa už nemôžu vyhovárať na Packové inštrukcie - tu je jednoducho porušený zákon, niekto užíva cudziu vec, majiteľ je obmedzovaný. Tu ani nie je potrebný exekučný titul - súd rozhodol, majiteľ chce mať svoj majetok pre seba, ex- je votrelec a neoprávnený užívateľ. Suma sumárum: floos chce mať byt pre seba (je jeho majiteľkou), ex- k tomuto bytu nemá žiadne vlastnícke práva (dokonca mu floos našla aj náhradné ubytovanie, ktoré neprijal), je tam neoprávnene, nemá tam čo hľadať, polícia musí konať a uvieť veci do súladu zo zákonom!

JE TO POVINNOSŤOU POLÍCIE!
hubatá
13.06.10,18:53
Tu ani tak nejde o 100000€, ide o to, že ex- je v byte, ktorého 1/1 vlastníčkou je floos (ex- tam nemá čo hľadať, nie je to jeho).
Spomínal som skôr - má vykonateľný rozsudok, je vlastníčkou nehnuteľnosti.
Pokiaľ sa však naša slávna polícia k tomuto stavia takto, treba použiť iné spôsoby.
Podať na ex- trestné oznámenie na polícii zo spáchania trestného činu Obmedzovania osobnej slobody :

Porušovania domovej slobody:

podľa Trestného zákona >http://www.justice.gov.sk/kop/pk/pk104-040.htm
A tu už polícia musí a JE POVINNÁ konať a to buď zadržaním, vykázaním a pod. Tu sa už nemôžu vyhovárať na Packové inštrukcie - tu je jednoducho porušený zákon, niekto užíva cudziu vec, majiteľ je obmedzovaný. Tu ani nie je potrebný exekučný titul - súd rozhodol, majiteľ chce mať svoj majetok pre seba, ex- je votrelec a neoprávnený užívateľ. Suma sumárum: floos chce mať byt pre seba (je jeho majiteľkou), ex- k tomuto bytu nemá žiadne vlastnícke práva (dokonca mu floos našla aj náhradné ubytovanie, ktoré neprijal), je tam neoprávnene, nemá tam čo hľadať, polícia musí konať a uvieť veci do súladu zo zákonom!

JE TO POVINNOSŤOU POLÍCIE!


Vieš koľko trestných oznámení som podala za 20 rokov .... a nič ! Vieš koľko všelijakch možností som exmanželovi ponúkala? On sa vychrápal pokým som ja bola v robote a deti v škole a stihol sa za celý deň akurát tak ochlastať z podpory, on to nepotreboval riešiť. Pomohla mi až táto firma a vôbec nemám výčitky svedomia, konečne sme sa ho zbavili. Zo súdov som mala 1/2 metra všelijakých rozhodnutí, uznesení, predbežných opatrení, chýbalo však jedno: to čo mi urobila tá nebankovka za týždeň - vyhodiť chlapa fyzicky z bytu von a kým byt nepredám a neodsťahujeme sa aby nás niekto chránil pred ním. Súdnym rozhodnutiam chýba aby boli dotiahnuté do víťazného konca za asistencie polície. Kým to zasa prejde exekútorom už je byt tak zadĺžený, že nemá hodnotu pomaly ani pre samého exekútora, nieže aby sme si my mohli kúpiť nejaký náhradný aj keď menší byt.
misoft
14.06.10,17:18
V takomto prípade sa treba sťažovať na nečinnosť polície priamo na Ministerstvo vnútra - sekcia vnútornej inšpekcie, aby prešetrili, prečo orgány polície nekonali a nezabraňovali v pokračovaní trestného činu.
(Žiaľ, Kaliňák je už OFF, takže teraz len čakať na iného ministra - aby bol aspoň poriadne dôrazný)
buchač
14.06.10,17:34
V takomto prípade sa treba sťažovať na nečinnosť polície priamo na Ministerstvo vnútra - sekcia vnútornej inšpekcie, aby prešetrili, prečo orgány polície nekonali a nezabraňovali v pokračovaní trestného činu.
(Žiaľ, Kaliňák je už OFF, takže teraz len čakať na iného ministra - aby bol aspoň poriadne dôrazný)

Oznámenie o protiprávnom konaní príslušníka PZ
Tento formulár je nástroj na komunikáciu inšpekčnej služby s verejnosťou pri spolupráci v boji proti trestnej činnosti páchanej príslušníkmi Policajného zboru. Týmto spôsobom chceme získať od občanov relavantné a cenné informácie o páchaní, resp. o podozreniach z páchania trestnej činnosti príslušníkmi PZ. Tieto informácie nám pomôžu v našej každodennej práci, ktorou je očisťovanie Policajného zboru od osôb, ktoré vedome porušujú zákon...

http://www.minv.sk/?oznamenie-o-protipravnom-konani-prislusnika-pz
floos
21.06.10,10:18
Vysťahovať môže len exekútor

Dnes by úžerníkovi nemali umožniť, aby dom vypratal. Packov rozkaz nariaďuje, že jediný, kto môže vysťahovať dlžníka z bytu, je exekútor, ktorý koná na príkaz súdu. V rozkaze je podrobne rozpísané, akými dokladmi sa exekútor musí preukázať a ako vyzerá exekučný príkaz.

Nový vlastník nie je v nijakom prípade oprávnený vykonať svojpomocné vypratávanie pôvodných majiteľov bytov alebo domov, ak tieto osoby s tým nesúhlasia, ani v prípade, že sa preukáže listom vlastníctva.

Neplatiči teraz podľa neho získajú čas, za ktorý môžu pôžičku splatiť. Nový zákon tiež hovorí, že ak by chcel úžerník ich dom predať, môže to urobiť iba prostredníctvom dražby a rozdiel medzi cenou nehnuteľnosti a pôžičkou treba neplatičovi doplatiť.
floos
21.06.10,10:19
toto som nasla je to clanok z roku 2009
floos
21.06.10,10:19
Z príbytkov ich veritelia vypratali často za asistencie súkromných bezpečnostných služieb na základe takzvanej svojpomoci. Dnes to už urobiť nemôžu. Packa vydal pokyn, ktorý policajtom hovorí, že majú stáť na strane tých, ktorí majú prísť o bývanie.
floos
21.06.10,10:23
financie.etrend.sk/pravo/vypratanie-bytu-svojpomocou.html
doktor23
21.06.10,12:09
financie.etrend.sk/pravo/vypratanie-bytu-svojpomocou.html

áno,toto platilo v 2007-om
floos
22.06.10,08:57
dnes som mu pohrozila,ze ak sa nevystahuje dam ho delozovat sbskou.vyhraza sa ze ma uda a da pravnikom.moze na mna podat trestne oznamenie?je realne mozne ze mi to hrozi?
misoft
22.06.10,13:59
Hroziť môže, koľko chce. Stačí mu len ukázať a oznámiť (v predstihu), že už ne na neho podané trestné oznámenie pre porušovanie donovej slobody, pre neoprávnené užívanie cudzieho majetku a nech ho z toho jeho advokát vyseká.

A keďže naša slávna polícia je nečinná, podať žalobu rovno na súd. Uvidíš, ako sa bude krútiť, keď dostane predvolanie na súd.

Ale to musíš urobiť PRVÁ (kto skôr príde, ten skôr melie).
floos
24.06.10,08:25
podla slov pravnika
1,ponuknute nahradne ubytovanie nesplna nariadenie sudu podla zakona o nahradnom ubytovani,pretoze sa tam neda urobit najomna zmluva,ani zmluva o podnajme je to len dlhodobe ubytovanie,cize nesluzi na trvale byvanie
2,vypratat nehnutelnost moze len exekutor na zaklade poverenia sudu,cize sa musim obratit na exekutora a tomu to musi povolit sud
3,ak by som zavolala sbsku a vypratavala byt len na zaklade lv a pravoplatneho rozsudku ktory je len podklad na vykon exekucie,moze zavolat policiu a hrozi mi trestny cin porusovania domovej slobody (staci len vymenit zamky a uz je to trestny cin)

takto to funguje podla obcianskeho zakonnika ..
kalkulka
24.01.11,08:34
Zdravím všetkých poraďákov. Prosím vás, neviete mi niekto poradiť, ako ho dostať z bytu po rozvode? Neustále nám robí doma zo života peklo. Už na to nemáme nervy. Je neustále naložený v liehu, vyvoláva konflikty, vyhráža sa kadečím a drzo sa vysmieva. Útočí na deti, uráža ich, oplzlo im nadáva a na syna už aj siahol.... nehcem čakať, kedy dôjde chvíľa a stane sa niečo hrozné, hlavne, keď nie som doma. Byt je v spoločnom vlastníctve. On vlastní rodičovský dom, ale nechce odísť. Vysporiadanie majetku bude na dlhé lakte, lebo on chce polovicu z majetku a polovicu z dlhov nie. Pričom o domácnosť a príjmy domácnosti som sa starala viacmenej ja! 2/3 príjmu, ktoré sme mali, boli moje. Nechce mi dávať ani na inkaso, ani na stravu. Za dva a pol mesiaca urobil raz nákup za 85 EUR a dal mi 100 EUR. Inkaso platím cca 200 EUR mesačne.
Chobot
24.01.11,08:52
Zdravím všetkých poraďákov. Prosím vás, neviete mi niekto poradiť, ako ho dostať z bytu po rozvode? Neustále nám robí doma zo života peklo. Už na to nemáme nervy. Je neustále naložený v liehu, vyvoláva konflikty, vyhráža sa kadečím a drzo sa vysmieva. Útočí na deti, uráža ich, oplzlo im nadáva a na syna už aj siahol.... nehcem čakať, kedy dôjde chvíľa a stane sa niečo hrozné, hlavne, keď nie som doma. Byt je v spoločnom vlastníctve. On vlastní rodičovský dom, ale nechce odísť. Vysporiadanie majetku bude na dlhé lakte, lebo on chce polovicu z majetku a polovicu z dlhov nie. Pričom o domácnosť a príjmy domácnosti som sa starala viacmenej ja! 2/3 príjmu, ktoré sme mali, boli moje. Nechce mi dávať ani na inkaso, ani na stravu. Za dva a pol mesiaca urobil raz nákup za 85 EUR a dal mi 100 EUR. Inkaso platím cca 200 EUR mesačne.

Kým je byt v spoločnom vlastníctve, je to veľmi ťažké. Dalo by sa mu obmedziť užívacie právo, keby bolo dôvodné podozrenie, že spoločným bývaním by mohlo k niečomu dôjsť (napríklad keby ťa už niekedy ohrozil či napadol - vedy by súd mohol nariadiť, že nesmie bývať s tebou - ale je to na dlhé lakte).

Treba súdne čo najskôr vysporiadať majetok. Ako spoluvlastník má povinnosť podieľať sa na nákladoch spoločnej nehnuteľnosti - ak si neplatí zálohové platby (teda polovicu) môžeš to od neho vymáhať.
arizona
24.01.11,08:53
Pokial je spolumajitelom, nic moc nenarobis...
Jemu to vyhovuje, tak sa asi neponahla nieco s tym robit.

...co najskor vysporiadat BSM vyplatit ho,alebo predat byt,rozdelit peniaze a kazdy nech si hospodari po svojom...
Mária27
24.01.11,09:58
Na súde sa môžeš predbežným opatrením domáhať (§ 75 - 76 OSP), aby ho súd vylúčil z užívania bytu z dôvodu násila voči rozvedenej manželke a deťom. Právo na ochranu života a zdravia, ktoré je násilníkom ohrozované, je silnejšie ako vlastnícke právo.


§ 705a občianskeho zákonníka

Ak sa z dôvodu fyzického násilia alebo psychického násilia, alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo k rozvedenému manželovi ako spoločnému užívateľovi bytu alebo k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich, alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť.

Občiansky súdny poriadok
§ 76
(1) Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby
f) niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo znášal.
g) nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia.
kalkulka
24.01.11,13:06
veľmi pekne vám ďakujem, chcem mu obmedziť užívacie právo, nech konečne odíde a dá nám svätý pokoj..... včera som mu povedala, že ak neprestane, tak mu sľubujem, že ho dostanem aj do väzenia a že to nevravím iba tak, ale veru smrteľne vážne. Tak ako dostal doklady na rozvod, tak isto dostane aj doklady, aby opustil domácnosť. Predať byt nechcem, lebo by sme nemali kam ísť
kalkulka
24.01.11,13:10
Kým je byt v spoločnom vlastníctve, je to veľmi ťažké. Dalo by sa mu obmedziť užívacie právo, keby bolo dôvodné podozrenie, že spoločným bývaním by mohlo k niečomu dôjsť (napríklad keby ťa už niekedy ohrozil či napadol - vedy by súd mohol nariadiť, že nesmie bývať s tebou - ale je to na dlhé lakte).

Treba súdne čo najskôr vysporiadať majetok. Ako spoluvlastník má povinnosť podieľať sa na nákladoch spoločnej nehnuteľnosti - ak si neplatí zálohové platby (teda polovicu) môžeš to od neho vymáhať.

ˇAno, už som ho raz nahlásila na políciu a travala som aj na prejednávaní, takže všetko skončilo na okresnom úrade ako priestupok voči občianskemu spolunažívaniu. Ale teraz napadol syna, keď som nebola doma.... tak to nechcem nechať iba tak.
kalkulka
24.01.11,13:27
ako mám dokázať, že mi neplatí na inkaso?
zuzanka522
23.02.11,08:38
podla slov pravnika
1,ponuknute nahradne ubytovanie nesplna nariadenie sudu podla zakona o nahradnom ubytovani,pretoze sa tam neda urobit najomna zmluva,ani zmluva o podnajme je to len dlhodobe ubytovanie,cize nesluzi na trvale byvanie
2,vypratat nehnutelnost moze len exekutor na zaklade poverenia sudu,cize sa musim obratit na exekutora a tomu to musi povolit sud
3,ak by som zavolala sbsku a vypratavala byt len na zaklade lv a pravoplatneho rozsudku ktory je len podklad na vykon exekucie,moze zavolat policiu a hrozi mi trestny cin porusovania domovej slobody (staci len vymenit zamky a uz je to trestny cin)

takto to funguje podla obcianskeho zakonnika ..
možno sa to až tak netýka tejto témy, ale mám podobný problém, ktorý som písala v tejto téme: porada.sk/t26136-p3-zakon-o-trvalom-pobyte-od-1-7-2006-a.html#post1665239[/url]
Toto je okopírovaný príspevok:
Dobrý deň, mám veľmi podobný problém a tiež by som potrebovala poradiť. Pred polrokom sme sa presťahovali s mamou a starou mamou do bytu, ktorý kúpila stará mama, ale prepísala ho na mňa, kvôli zlému zaobchádzaniu zo strany dcéry - mojej matky. Matka nám robí problémy, ožiera sa, vodí si domov pánske návštevy, provokuje hádky,odmieta mi dávať peniaze na školu,keďže chodím na strednú, takisto nechce opatrovať chorú babku, psychicky nás týra...doslova horor...nevládna babka to už nevie vydržať a tak by sme ju chceli "vyhnať z domu"
lenže som sa radila s viacerými ľudmi - lajkmi a povedali mi, že to sa dá len súdnou cestou a musím jej zohnať aj náhradné bývanie navyše (ani neviem, či by som jej musela niečo kúpiť, alebo jej zohnať len nejaký podnájom či ubytovňu), nemôžem ju len tak vyhodiť na ulicu...tak som prekvapená z toho, čo tu píšete, že to ide tak jednoducho
takže stačí ísť len na mestský úrad a odhlásiť ju? totiž súdom by som to nechcela riešiť, keďže to trvá tak dlho a počas tých naťahovačiek by pokradla všetky naše veci z bytu atď...
najprv sa obraciam tu na vás poraďákov, keďže peniažkov na právnika nieje nazvyš....vopred vám ďakujem

No a bola som prekvapená, že tam píšu, že stačí mame zrušiť trvalý pobyt na mestskom úrade a žiadne súdy, pretože som myslela, že sa to dá len súdnou cestou, ako píšete vy tu. Majú pravdu?? Ak áno, v čom je môj prípad iný, ako rozvedených manželov? Ak nie, tak tak sa dá postupovať iba súdnou cestou, ako som si myslela?? ďakujem vám
willma
23.02.11,17:49
zuzanka - byt je tvoj a je na tebe ako s ním naložíš - starkú predpokladám doopatruješ. Keď je situácia taká ako je, kľudne môžeš spraviť tak ako ti radili - nemusíš hľadať žiadne ubytovanie ani náhradné bývanie. A navrch môžeš dať na súd návrh na určenie výživného od matky. Nepíšeš ako je to s otcom - tam máš tiež nárok na výživné. Ak si plnoletá a s otcom ako tak vychádzaš - požiadaj ho aby výživné posielal priamo na tvoj účet. Zastav sa aj na príslušnom úrade práce a soc. vecí- mohli by ti tam dať ďalšie rady. Prídavky na dieťa by tiež mali chodiť - ak si neplnoletá, nech starká požiada o zverenie do výchovy. Iné mi momentálne nenapadá, ale isto sa nájdu aj ďalší poraďáci, ktorí moje rady rozšíria a doplnia.
zuzanka522
24.02.11,13:17
dakujem za reakciu :)
áno, babka ma prakticky vychovala, takze ja jej to chcem vrátiť...čo sa týka výživného, už sa mi to veľmi neoplatí, lebo do školy chodím už len štyri mesiace a kým by sa súd začal a skončil, tak by mi dali len možno za jeden mesiac...na sociálke totiž povedali, že keď mám 18 r., tak si mám súd vybavovať sama, že oni riešia len maloletých...s otcom vôbec niesom v kontakte, ale mal by mi posielať 33 € (verdikt súdu), no tie pošle len cca raz za 3-4 mesiace...a nedá sa s tým nič robiť...lebo niektorí darebáci to tak naschvál robia, lebo ja môžem naňho podať trestné oznámenie, ale keď mi potom pošle výživné do polroka, musím to zas nahlásiť na políciu a stíhanie sa začína odznova...exekútorka mu nemá čo zobrať, vodičík nemá a nehnuteľnosti sú písané na jeho matku, do práce nechodí a nieje ani na úrade práce
ale to som odbočila...najviac ma teraz trápi to, aby som ju odtiaľ dostala čím skôr, lebo je mi tak ľúto babky, ako ju psichicky ničí...babka každý deň plače a plače....neviem ako dlho by ten súd potrval, to je hlavné, lebo keď to zistí, bude mať oveľa horšie správanie, začne brať všetky veci z domu, vyvádzať, atď...už som rozmýšľala, že počas súdu by som babku umiestnila do nejakého starobinca, aby som ju toho ušetrila, lebo je na tom zle aj zdravotne a bojím sa, aby sa jej od toho všetkého nezastavilo srdce, ale to je dosť nákladné a nemala by som na školu, stravu, nájom...no uvidím...nejak to musím zvládnuť a držím palce všetkým, čo zvádzajú podobné boje..... :)
willma
24.02.11,18:05
Zuzanka, mám taký dojem, že môžeš kľudne vymeniť zámok a punktum. Z baráku už nebude možnosť vyvlákať. Na výživné by som aj napriek času podala a otca nechala riešiť exekúciou - Raz ten barák zdedí a exekuovať bude čo - exekútor je trpezlivý. Skús sa obrátiť na príslušný krajský súd o bezplatnú právnu pomoc - podľa môjho máš na ňu nárok a možno sa ti podarí z momentálne nezávideniahodnej situácie dostať.