palci81
06.06.10,22:21
Dobry den,

prosim vedel by mi niekto poradit vhodny pripravok na osetrenie ribezle.

Takisto aj na malinach, ktora je vedla sa zacinaju skrucavat listy, su napadnute voskami, takze predpokladam, ze to malina chytila od ribezli.

Dakujem za rady
mino.k
06.06.10,21:20
aj my to mame na nasich ribezloch, postrekovali sme to postrekom prosti voskam a vraj je dobre aj luhovat prhlavu a potom to striekat s tym, my sme este neskusali...
KEJKA
06.06.10,21:26
aj mne to robí, ale plody sú krásne, tak som to zatiaľ neriešila.
Máme len jeden kríček, úrodu zoberieme a zjeme na posedenie.
Potom tie konáriky a listy ostrihám a spálim. /moc tomu nepomôžem, že? Ked nemámrada kadejaké postreky - ešte tú žihľavu by som vyskúšal./
Silvernola
07.06.10,02:55
Ríbezle tak reagujú na napadnutie voškami. Nie ja ti samostatná choroba, len reakcia listu. Rastline to nevadí, ak tých vošiek ni je priveľa.
horkoláčik
07.06.10,04:30
Pozri, či namáš zospodu v priehlbinkách taký belavý povlak (máva to vinič).
arizona
07.06.10,05:24
Teraz už s tým moc nenarobíš, zanedbal si predjarný postrek nejakým olejnatým prípravkom,proti prezimujúcim škodcom.

Teraz odporúčam buď ručne obtrhávať napadnúté listy, alebo účinné je aj zostrihať všetky koncové vetvičky, ktoré máš určite plné mladých vošiek.
Postriekať maximálne tak Pirimorom, kt. má 3 dňovú ochr. lehotu.

Výdatnejší postrek silnejším prípravkom urob až po zbere ovocia a na jar nezabudni aspoň 2x na spomínaný predjarný postrek.

Skús vyhľadávač, už je tu pár podobných tém aj so skúsenosťami.;)
palci81
07.06.10,06:35
Zospodu listov su male biele vosky alebo nieco. Takze postrek v ziadnom pripade pred zberom? Ak ne skusim to obtrhat, pockame kym budu plody a potom to postriekam.
Silvernola
07.06.10,06:43
Zospodu listov su male biele vosky alebo nieco. Takze postrek v ziadnom pripade pred zberom? Ak ne skusim to obtrhat, pockame kym budu plody a potom to postriekam.
Ak tých vošiek nie je toľko, aby sa deformovali mladé výhonky, postrek je zbytočný. V takom prípade ide viac-menej o "kozmetickú" vadu. Ak je ich ale veľa a odroda je neskorá, môžeš postriekať aj teraz. Otrhať listy by ale znamenalo "zbaviť ich pľúc". Tie normálne fotosyntetizujú.
Bionda
07.06.10,08:02
Bohužiaľ už naozaj sa s tým teraz okrem mechanického zberania nedá nič robiť, až po zbere- tak ako uviedla arizona. Čo sa týka výluhu zo žihľavy- to by sa dalo aplikovať aj teraz , len príprava trvá dlhšie. Rovnako treba bojovať proti mravcom, ktorí sú práve roznášači vošiek!
Milas265
10.06.10,14:08
Dá sa s tým žiť....ja som to robil tak,že som si zarobil postrek do kýblika a vrchné halúzky ohol a namočil do kýblika,otriasol ..nemusel som striekať a nemal som obavy ,že postriekam aj plody.Robí mi to pravidelne červená odroda....takže času na dozretie dosť...
horkoláčik
10.06.10,16:39
Zospodu listov su male biele vosky alebo nieco. Takze postrek v ziadnom pripade pred zberom? Ak ne skusim to obtrhat, pockame kym budu plody a potom to postriekam.

Ja som to mával aj na hrozne asi 4 korene z 9 stolového), ale bolo toho pomerne málo, tak som to na radu vinára trhal.
A kedže pre seba:) som si už pred 15-25 rokmi pestoval BIO, nestriekal som vôbec !!

PS
Na nerezistentné odrody (aj ovocia) som používal JEDINÝ účinný spôsob - sekeru :D:D:D .
Milas265
22.06.10,17:00
Tak toho veľa v záhrade nemáš..