Vladimír Ozimý
24.10.05,20:01
dobry den prajem,

no moj klient sa stal platitel dph od 1.9. 2005 a tyka sa ho koeficient kedze poskytuje financne sluzby oslobodene od dph aj s dph no zarazilo ma ze musi mat koeficient odsuhlaseny spravcom dane ja som si to vsimol az teraz...a neviem ako napisat na danovy urad aby to bez problemov preslo kedze zajtra podavame danove priznanie ma niekto s tymto skusenosti? dakujem
Vladimír Ozimý
25.10.05,08:38
prosim vas aspon mi poradte kde evidujete v tlacive dan kratenu podla paragrafu 50. alebo uvadzate rovno len dan ktoru si mozte uplatnit.... dakujem
evina
25.10.05,08:44
prosim vas aspon mi poradte kde evidujete v tlacive dan kratenu podla paragrafu 50. alebo uvadzate rovno len dan ktoru si mozte uplatnit.... dakujem
pozri http://www.porada.sk/showthread-t_13358-highlight_koeficient.html
Vladimír Ozimý
25.10.05,08:56
neukazuju sa mi prispevky jak to
Palino
25.10.05,09:07
V riadku 14 uvedieš všetko, bez krátenia koeficientom a potom v r. 18 uvedieš sumu už krátenú. Predpokladám, že toto si chcel vedieť.
Palino
25.10.05,09:12
Teraz som si všimo, že sa pýtaš aj na list na DÚ. My sme napísali takýto text na DÚ

Vec: Koeficient pre pomerné odpočítanie DPH v r. 2005

V zmysle § 50 ods. 3) zákona o DPH sa obraciame na Vás, aby ste odsúhlasili koeficient, ktorý budeme používať v priebehu r. 2005. Sme štvrťročným platiteľom DPH, v 2. štvrťroku nám vznikla povinnosť počítať pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4. Koeficient je určený odhadom z predpokladaných výnosov roku 2005 nasledovne:

výnosy bez dane zo služieb, z ktorých je daň odpočítateľná 728 050,– Sk
výnosy bez dane zo všetkých služieb 781 810,– Sk
koeficient 0,93124
koeficient po zaokrúhlení 0,94

a dostali sme list s odsúhlasením. Žiaden problém.
ewap
25.10.05,15:07
Načo je vlastne " dobrý " ten koeficient ?
Paula
25.10.05,15:35
Načo je vlastne " dobrý " ten koeficient ? O dobrote tu nemožno hovoriť ;) Keď si na základe nákupu uplatňujem všetku DPH na vstupe, ale predávam nielen s DPH ale aj bez DPH ( oslobodené od DPH), potom sa mi nárok na odpočet kráti....... a tu sa použije koeficient
Bunny
26.10.05,05:40
Načo je dobré koeficient? no v prípade, že uskutočnuješ plnenia, ktoré sú oslobodené od dane a prímaš nejaké plnenia, ktoré použiješ jednak na plnenia oslobodené od dane a jednak na plnenia ktoré sú celé predmetom dane... Tak potom dph - vsutp z týchto prijatých plnení krátiš koeficientom..
Ono v decembri urobíš ročné vysporiadanie... :)
ewap
26.10.05,08:18
Musí podnikateľ používať koefocient ak má:


obchod, kde nakupuje aj predáva s DPH
osobnú dopravu- faktúruje s DPH pri vnútroštátnych prepravách
faktúruje bez DPH pri zahraničných prepravách/podľa § 46 ods.2 písm.a/ ?
Veľmi pekne ďakujem za konkrétnu odpoveď ohľadom koeficientu

Vzhľadom k tomu, čo všetko sa už o koeficiente popísalo je moja otázka hlúpa, ale prosím, ak sa dá vôbec na ňu odpovedať , odpovedzte mi. Nie som účtovníčka, ani nemám na to bunky ale rada študujem poradu a sem tam si chcem niečo objasniť. ďakujem
liba2
26.10.05,08:22
Musí podnikateľ používať koefocient ak má:


obchod, kde nakupuje aj predáva s DPH
osobnú dopravu- faktúruje s DPH pri vnútroštátnych prepravách
faktúruje bez DPH pri zahraničných prepravách/podľa § 46 ods.2 písm.a/ ?
Veľmi pekne ďakujem za konkrétnu odpoveď ohľadom koeficientu

Vzhľadom k tomu, čo všetko sa už o koeficiente popísalo je moja otázka hlúpa, ale prosím, ak sa dá vôbec na ňu odpovedať , odpovedzte mi. Nie som účtovníčka, ani nemám na to bunky ale rada študujem poradu a sem tam si chcem niečo objasniť. ďakujemkoeficient používaš vtedy, ak máš oslobodené plnenia podľa § 28-41 ZDP, t.j. faktúruješ bez DPH. §46 tam nespadá.
korduľa
23.09.07,13:46
mozno hlupa otazka, ale neviem si rady, mam sanony s uctovnictvom od zaciatku roka a info, ze pocitali dph koeficientom. k starej uctovnicke sa nedostanem ani k softveru, kde najdem v tych papieroch, aky koeficient pouzivali.mam tu priznania dph - boli mesacny platcovia. vdaka za odpoved
Tita
13.02.09,08:06
Teraz som si všimo, že sa pýtaš aj na list na DÚ. My sme napísali takýto text na DÚ

Vec: Koeficient pre pomerné odpočítanie DPH v r. 2005

V zmysle § 50 ods. 3) zákona o DPH sa obraciame na Vás, aby ste odsúhlasili koeficient, ktorý budeme používať v priebehu r. 2005. Sme štvrťročným platiteľom DPH, v 2. štvrťroku nám vznikla povinnosť počítať pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4. Koeficient je určený odhadom z predpokladaných výnosov roku 2005 nasledovne:

výnosy bez dane zo služieb, z ktorých je daň odpočítateľná 728 050,– Sk
výnosy bez dane zo všetkých služieb 781 810,– Sk
koeficient 0,93124
koeficient po zaokrúhlení 0,94

a dostali sme list s odsúhlasením. Žiaden problém.
Plati toto iste aj k 1.1.2009, alebo sa nieco menilo?
SZCO JU, prekroci obrat 35000 EUR v januari 2009, bude potrebovat pouzivat aj koeficient, lebo ma prijmy podla mandatnej zmluvy...
Problem je ze nerozumiem pouzivaniu a vyrataniu koeficientov:(

To co si vyratal na rok 2005 si udal sumy trzieb 2005? ktore este neboli?
Cize ja mam predpokladat prijmy roku 2009 aby som ho vyratala, ked sa teraz stanem platcom?
alebo ich vyratam z trzieb roku 2008 a koeficient budem pouzivat v roku 2009?
Machulka
23.03.09,10:59
Mám otázočku, vznikla mi povinnosť koeficient na firme (združenie fyzických osôb), DPH-čku som robila len na jednom z nich, nakoľko bolo v zmluve dohodnuté, že len jeden bude robiť účtovníctvo a rovnako aj DPH bude riešená v mieste jeho trvalého bydliska. Moja otázočka je: oznámenie o koeficiente dávam na daňový úrad len jedného z nich, alebo oboch, nakoľko je to združenie? Ďakujem
Siaad
24.03.09,05:49
Dobrý deň... študovala som si Metodický pokyn DRSR k uplatňovaniu dane pri zálohovaných obaloch... mám tu takýto problémik... Nie som prvá, ktorá uvádzam zálohované obaly na trh, to znamená že mi nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 10 zákona o DPH... zároveň sa však v § 50 uvádza, že každá osoba v obchodnom reťazci pri dodaní zálohovaných obalov spolu s tovarom na trh v tuzemsku príjem (výnos) bez dane zo zálohovaných obalov, ktoré dodala na trh v tuzemsku spolu s tovarom uvádza do koeficientu, ak je povinná postupovať pri odpočítaní dane podľa § 50 zákona o DPH...
Spoločnosť používa pri odpočítaní DPH koeficient, no nie je prvá ktorá uvádza na trh zálohované obaly, to znamená že jej nevzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov, zároveň však podľa § 50 musí uvádzať príjem zo zálohovaných obalov do koeficientu... Je to takto??? Vie mi niekto pomôcť??? ďakujem
Siaad
26.03.09,05:40
Kto mi pomôže??? prosím????
Siaad
08.04.09,05:53
Mám tu ešte jeden problém... Vratné flaše - vstupujú do koeficientu... Vratné flaše, ktoré predajňe predajú sú v mínuse, pretože vratné flaše predávame a potom ich ľudia vrátia naspať, pričom máme viac vrátených fliaš ako predaných...
----------------------------------------------------
Príklad:
Predaj vratných fliaš je - 25 000,- Sk
Výnosy(príjmy) bez dane spolu sú 10 000 000,- Sk

Výpočet Koeficientu: 10 000 000
---------------------- = 0,9975
10 000 000 - 25 000

Takto by to malo byť správne??? Alebo namiesto tých - 25 000 by mala byť 0 ????

Dakujem za pomoc....
Siaad
08.04.09,10:59
vie mi niekto ešte poradiť čo všetko vstupuje do koeficientu??? myslím do menovateľa...vstupuje tam dodanie tovarov a služieb bez dane, potom tam dávame vratné flaše a ešte ked je vyúčtovanie nejakých PHM na súkromné účely... ešte mi vie niekto poradiť čo tam dávame???
apo
06.06.11,10:40
Kto padol do "koeficientovania" musí vstupy triediť:

a/ Neodpočítam daň
b/ Odpočítam pomerne podľa koeficientu
c/ Odpočítam celú daň.

Pri faktúre za závodné stravovanie mám zlý pocit z toho, že odpočítam vždy celú daň. Zatiaľ pri kontrolách nikdy nebola vznesená námietka.

Ako postupujete Vy kolegovia poraďáci.

apo
Stefan2005
06.06.11,10:46
Kto padol do "koeficientovania" musí vstupy triediť:

a/ Neodpočítam daň
b/ Odpočítam pomerne podľa koeficientu
c/ Odpočítam celú daň.

Pri faktúre za závodné stravovanie mám zlý pocit z toho, že odpočítam vždy celú daň. Zatiaľ pri kontrolách nikdy nebola vznesená námietka.

Ako postupujete Vy kolegovia poraďáci.

apo

... ak sa stravovanie nedalo jednoznačne priradiť iba k pracovníkom s nárokom na plný odpočet, tak sme používali koeficient....
a_je_to
06.06.11,17:13
Pri faktúre za závodné stravovanie mám zlý pocit z toho, že odpočítam vždy celú daň. Zatiaľ pri kontrolách nikdy nebola vznesená námietka.
apo

... ak sa stravovanie nedalo jednoznačne priradiť iba k pracovníkom s nárokom na plný odpočet, tak sme používali koeficient....

A to už prečo ? Veď to nemá ani zákonné podklady, ani súvislosti ... ibaže by predsa ? Povinnosť krátiť odpočet na vstupe koeficientom majú platitelia, uskutočňujúci zdaniteľné, aj oslobodené plnenia. A iba u tých nákupov, ktoré sú spoločné pre obidve plnenia. Ak mám doklad o nákupe napr. tonera, alebo servisu na tlačiareň, na ktorej sa tlačia zmluvy, faktúry a doklady pre obidve plnenia ... musím odpočet krátiť koeficientom.
Ale u nákupu stravného s DPH uplatním plný odpočet. Plnením – dodávkou k tomuto nákupu predsa nie sú oslobodené a zdaniteľné plnenia firmy, ale predaj zamestnancom so zákonnou 55% zľavou, ktorý je plne zdanený. Čiastka 55% faktúry za stravu nie je samostatným plnením, ale súčasťou celého vstupu – so zákonnou zľavou podľa § 152, ods. 3 ZP, na ktorý sa vzťahuje skôr § 22, ods. 4, než § 49, ods. 4 a § 50.
Predaním celého vecného plnenia nakúpenej stravovacej služby zamestnancovi naplnil zamestnávateľ právo na odpočet, podľa § 49, ods. 2, lebo celú stravovaciu službu použil ako platiteľ – zdanil jej predaj zamestnancovi. Nemohol teda súčasne naplniť § 49, ods. 3, ani 4, ktoré ukladajú povinnosť krátiť odpočet podľa § 50. Alebo sa mýlim ?
Stefan2005
07.06.11,05:51
... zdanil jej predaj zamestnancovi....

...my sme nakupovali len stravné lístky a to pre všetky činnosti spoločne, a tam sme voči zamestnancom žiadne DPH neuplatňovali - preto ten koeficient; u "závodného stravovania" je moment zdanenia na výstupe pádny argument.
apo
07.06.11,22:39
Ahoj Stefan2005.

Tvoje argumenty na plný odpočet dane sa mi páčia. Podvedome som to takto hodnotil, ale nikdy NEVYHODNOTIL.

Budem sa držať tvojho argumentu, že strava je nakúpená a v zápätí predaná pracovníkom, teda nie je dôvod na krátenie dane.

Ďakujem za všetky názory.

apo
apo
26.04.12,12:02
Skoro po roku mám opäť problém s koeficientom, ale OPAČNE.
Mám dva prípady keď by som už nemal triediť nákupy na plný odpočet a krátený odpočet.

prvý prípad.
Za rok 2011 je koeficient 1,00.
Stále rozdeľujem vstupy, že čo ak opäť budú príjmy oslobodené od dane.

druhý prípad
31.12.2011 skončila zmluva na správu majetku. Správca mal príjmy za nájom, niektoré boli oslobodené od dane, ročný koeficient je 0,63.
Pre rok 2012 úplne pominuli dôvody na koeficientovanie ale ročný koeficient je stanovený.
Mal som niekde oznámiť, že už nebudeme koeficientovať, alebo to má isť len tak "do stratena". Keďže viem jednoznačne povedať, že nákupy nie sú použité AJ pre zabezpečenie príjmov oslobodených od dane žiadny nákup nezaradím do krátených odpočtov, a tým je vec pri tichosti vybavená?

Ďakujem.

apo
KEJKA
26.04.12,13:46
1. rozdeľuješ vstupy -v poriadku, ale dopad na odpočítanie to nemá, keď koef.=1. Ak by sa však vyskytli také prípady, máš v poslednom zdaňovacom období povinnosť to prepočítať a DPH usporiadať - resp. vypočítať platný koeficient podľa skutočnosti.

2.
ročný koeficient je 0,63.
Pre rok 2012 úplne pominuli dôvody na koeficientovanie ale ročný koeficient je stanovený.

Treba žiadať DU o uznanie zmeny koeficientu.
Ak však nebudeš mať vstupy na koeficientovanie, tak to zasa nebude mať dopad na DPH, ale musíš si vedieť obhájiť svoj postup - aby v r. 2012 neboli tie vstupy rovnakého druhu bez koeficientovania ako boli v predch. roku s koeficientom.