bocan111
07.06.10,08:54
zdravím, existuje prosím Vás nejaký zákon na úmyselné a či už neúmyselné rozvracanie rodiny? dá sa za to podať na osobu trestné oznámenie? ako sa to zhruba dokazuje? Ďakujem za ochotu a plodné reakcie.
profesional
07.06.10,07:03
V podstate neexistuje.
Pokial by ale rozpad rodiny zavinilo ohovarania, vtedy by slo o trestny cin. Inak nie.
bocan111
07.06.10,07:11
V podstate neexistuje.
Pokial by ale rozpad rodiny zavinilo ohovarania, vtedy by slo o trestny cin. Inak nie.

takže neustále, návštevy, telefonáty a smsky to sa všetko môže? ano? ale ak sa dokáže pomocou niekolkých svedkov, že dotyčný ohováral partnera a druhý na tomto základe podal žiadosť o rozvod, tak len v tomto prípade ide o trestný čin. Žiadny iný dôvod sa pre trestný čin nenájde, v súvislosti s rozvracaním rodiny a existencie tretej osoby medzi partnermi, aj keď ten partner tuto osobu sám nevyhladáva, ale dotyčná osoba proste obťažuje. tak?
arizona
07.06.10,08:38
takže neustále, návštevy, telefonáty a smsky to sa všetko môže? ano? ale ak sa dokáže pomocou niekolkých svedkov, že dotyčný ohováral partnera a druhý na tomto základe podal žiadosť o rozvod, tak len v tomto prípade ide o trestný čin. Žiadny iný dôvod sa pre trestný čin nenájde, v súvislosti s rozvracaním rodiny a existencie tretej osoby medzi partnermi, aj keď ten partner tuto osobu sám nevyhladáva, ale dotyčná osoba proste obťažuje. tak?
Nepoznám taký termím " trestný čin rozvracania rodiny" ...
Skôr by som vsadila na vašom mieste na ohováranie, obťažovanie,poškodzovanie mena a pod.
Podľa paragrafu 206 ods. 1 Trestného zákona sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.

Je prirodzené, že chcete túto nepríjemnosť vysporiadať, ale obávam sa, že v prípade “tvrdenia proti tvrdeniu” nebude iná cesta, než súdna žaloba ktorou sa môžete domáhať aby sa od takýchto zásahov upustilo (aby tá osoba ďalej nešírila tieto údaje), aby sa odstránili následky týchto zásahov, aby Vám bol dané primerané zadosťučinenie (napr. ospravedlnenie s následným zverejnením rozsudku), alebo ak by toto zadosťučinenie nebolo dostačujúce, je možné žiadať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch (o jej výške rozhoduje súd).

Osobitným spôsobom je možné chrániť sa aj podaním trestného oznámenia, ktorým by mohlo dôjsť k iniciovaniu trestného konania, ktoré by už samo o sebe mohlo mať výchovný a motivačný charakter pre šíriteľa nepravdivých informácií.


Ale aj napriek tomu si myslím, že daný problém by si mali v prvom rade vydiskutovať a vysvetliť partneri, príp. navštíviť nejakú manž. poradňu...
Danila
07.06.10,10:28
takže neustále, návštevy, telefonáty a smsky to sa všetko môže? ano? ale ak sa dokáže pomocou niekolkých svedkov, že dotyčný ohováral partnera a druhý na tomto základe podal žiadosť o rozvod, tak len v tomto prípade ide o trestný čin. Žiadny iný dôvod sa pre trestný čin nenájde, v súvislosti s rozvracaním rodiny a existencie tretej osoby medzi partnermi, aj keď ten partner tuto osobu sám nevyhladáva, ale dotyčná osoba proste obťažuje. tak?A ja len taký malý detail. Koľko z toho ohovárania je pravdy? Lebo ak ani za mačný mak, tak by som ohovárača vláčila po cestách spravodlivosti až po získanie satisfakcie. A tú si vyber.;)
milláčikk
07.06.10,16:56
A ja len taký malý detail. Koľko z toho ohovárania je pravdy? Lebo ak ani za mačný mak, tak by som ohovárača vláčila po cestách spravodlivosti až po získanie satisfakcie. A tú si vyber.;)

Jedna strana povie nula a tá druhá 100 % :D:D:D:D:D.
Oliwa
07.06.10,19:16
Nepoznám taký termím " trestný čin rozvracania rodiny" ...
Skôr by som vsadila na vašom mieste na ohováranie, obťažovanie,poškodzovanie mena a pod.
Podľa paragrafu 206 ods. 1 Trestného zákona sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu.

Je prirodzené, že chcete túto nepríjemnosť vysporiadať, ale obávam sa, že v prípade “tvrdenia proti tvrdeniu” nebude iná cesta, než súdna žaloba ktorou sa môžete domáhať aby sa od takýchto zásahov upustilo (aby tá osoba ďalej nešírila tieto údaje), aby sa odstránili následky týchto zásahov, aby Vám bol dané primerané zadosťučinenie (napr. ospravedlnenie s následným zverejnením rozsudku), alebo ak by toto zadosťučinenie nebolo dostačujúce, je možné žiadať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch (o jej výške rozhoduje súd).

Osobitným spôsobom je možné chrániť sa aj podaním trestného oznámenia, ktorým by mohlo dôjsť k iniciovaniu trestného konania, ktoré by už samo o sebe mohlo mať výchovný a motivačný charakter pre šíriteľa nepravdivých informácií.


Ale aj napriek tomu si myslím, že daný problém by si mali v prvom rade vydiskutovať a vysvetliť partneri, príp. navštíviť nejakú manž. poradňu...


Len na doplnenie. Nie som fanúšikom seriálu "Súdna sieň". Ale nedávno ma tam náhodou zaujal príbeh, možno podobný Tvojmu. Išlo o trestný čin ohovárania. Skrátka - kolega šíril nepravdivé reči o kolegyni /nevera/, ktoré závažným spôsobom narušili jej rodinný a spoločenský /pracovný/ status - to je podstata trestného činu ohovárania.
Výsledok: po 2 rokoch to nevydržala a zažalovala ho.
Verdikt súdu: skoro som neverila vlastným ušiam - tá žena to vyhrala!!! Dosiahla verejné ospravedlnenie, požadované finančné odškodné vo výške cca nejakých tuším 1OO tis. Sk , ktoré jej "kolega" spláca + samozrejme odporca platil trovy konania.
Takže ak sú to naozaj príbehy zo života, ako to tvorcovia deklarujú - spravodlivosť ešte existuje.
Jej manželstvo to našťastie nerozvrátilo, no nebolo k tomu ďaleko.
A zaujal ma dôvod, ktorý uviedla navrhovateľka, prečo sa to rozhodla riešiť súdnou cestou. Keďže mala čisté svedomie, nemala čo stratiť a odškodné požadovala preto, lebo vedela, že dotyčného nič iné nezastaví a bol to myslím precedens v našich súdnych sieňach - chcela, aby to /ak vyhrá/ bola výstraha pre všetkých takýchto "rozvracačov rodín" a povzbudenie pre tých, ktorí nemajú odvahu brániť sa.
Možno svoju váhu zohralo i to, že sudkyňou bola žena a nie muž a prejavila voči navrhovateľke viac empatie. Ale to je len moja domnienka.
Bližšie by to malo byť v archíve www.tvjoj.sk.
bocan111
08.06.10,12:08
Len na doplnenie. Nie som fanúšikom seriálu "Súdna sieň". Ale nedávno ma tam náhodou zaujal príbeh, možno podobný Tvojmu. Išlo o trestný čin ohovárania. Skrátka - kolega šíril nepravdivé reči o kolegyni /nevera/, ktoré závažným spôsobom narušili jej rodinný a spoločenský /pracovný/ status - to je podstata trestného činu ohovárania.
Výsledok: po 2 rokoch to nevydržala a zažalovala ho.
Verdikt súdu: skoro som neverila vlastným ušiam - tá žena to vyhrala!!! Dosiahla verejné ospravedlnenie, požadované finančné odškodné vo výške cca nejakých tuším 1OO tis. Sk , ktoré jej "kolega" spláca + samozrejme odporca platil trovy konania.
Takže ak sú to naozaj príbehy zo života, ako to tvorcovia deklarujú - spravodlivosť ešte existuje.
Jej manželstvo to našťastie nerozvrátilo, no nebolo k tomu ďaleko.
A zaujal ma dôvod, ktorý uviedla navrhovateľka, prečo sa to rozhodla riešiť súdnou cestou. Keďže mala čisté svedomie, nemala čo stratiť a odškodné požadovala preto, lebo vedela, že dotyčného nič iné nezastaví a bol to myslím precedens v našich súdnych sieňach - chcela, aby to /ak vyhrá/ bola výstraha pre všetkých takýchto "rozvracačov rodín" a povzbudenie pre tých, ktorí nemajú odvahu brániť sa.
Možno svoju váhu zohralo i to, že sudkyňou bola žena a nie muž a prejavila voči navrhovateľke viac empatie. Ale to je len moja domnienka.
Bližšie by to malo byť v archíve www.tvjoj.sk.

OK ...dik za plodne rady a nazory....ale ak to je naozaj len tak, ze dotycny pise, chodi a otravuje a zene je to nie prave povoli, lebo si vazi manzelstva a spolocne roky, co potom na takehoto "hajzla" našiť za čin??? zastrelit ho ako škodnú za plotom??? veď musí niečo existovat.....ale hovorim, ze v tom pripade, ak j eto zene tiez neprijemne !!! ako teda???
Oliwa
08.06.10,12:56
Čo píše? Listy, SMS-ky? To sú predsa dôkazy! Listy odkladať, SMS nevymazávať! Máš svedkov, ktorí by boli ochotní dosvedčiť Ti tie návštevy dotyčného? Dala si nejakým spôsobom najavo, že sú Ti nepríjemné a neželáš si ich?
Čo na to Tvoj manžel? Vie o tom a verí Ti? Lebo ak by to bol nejaký žiarlivec - radšej nedomyslieť...

Treba si uvedomiť, že v prípade súdneho konania by bolo dokazovanie na Tebe. Á propos, ako dlho táto situácia trvá?
Mám dojem, že to nechceš riešiť súdnou cestou - možno ani niet veľmi čo - neviem to posúdiť. Ale viem, že existuje niečo ako "zákaz približovania" -len netuším, za akých okolností ho môže súd vydať. Ale to sme zasa pri súde.
Možno by stačilo tomu Tvojmu nežiadúcemu "ctiteľovi" len tým súdom dôrazne pohroziť - nemohol by to spraviť Tvoj manžel vrámci takej chlapskej debaty? A Ty by si dotyčného ďalej už len ignorovala.

Zo začiatku som mala dojem, že nejaká čučoriedka Ti chce rozvrátiť manželstvo a ide po Tvojom mužovi. Teraz to ale vyzerá naopak - že Ty si na muške nejakého Cyrana /alebo skôr Tyrana? - psychického/.

Každopádne doporučujem:
a/ rozhovor Teba s manželom :)
b/ rozhovor manžela /alebo Vás oboch/ so "škodnou" vo Vašom manželskom revíri :mad:
c/ nestrieľať! :eek:ani zo srandy, ani vážne - spôsobíš problémy len sebe a svojej rodine /mimochodom, aj na škodnú môžeš len na vlastnom pozemku a nie keď je za plotom /:(
d/ opýtať sa dotyčného, či má zvyšných 1OO tis. Sk, resp. 3 tis. eur na odškodné + súdne trovy... :confused:

Prepáč, ak som Ťa zle pochopila, ale k tomuto som dospela svojou "indukčno-dedukčnou metódou" :--- na základe Tvojich spočiatku nie celkom jednoznačných informácií... :rolleyes:
Držím palce! ;)