Puyol35
07.06.10,11:04
Dobrý deň

Chcem sa spýtať za pár dní mám štátnice, no zároveň študujem aj na 2. VŠ 2. rok. Je mi jasné že 2. VŠ si platiť musím platiť, nakoľko som prekročil štandardnú dĺžku štúdia, no ako je to s tým že sa musím prihlásiť na UPSVaR, platiť si zdravotné poistenie a iné odvody? Môžem popri štúdiu na 2. VŠ vyknávať nejakú absolventskú prax, kedže budem stále evidovaný ako nezamestnaný? poprípade mám nárok na nejakú podporu?

dakujem
Xanti
07.06.10,09:06
Si denným študentom na druhej škole? Ak áno, tak sa nemôžeš evidovať na UP.
Ak si externým študentom, tak môžeš po štátniciach sa zaevidovať do 7 dní na UP, štát za teba bude platiť odvody do ZP.

Absolventskú prax môžu vykonávať absolventi do 25 rokov, nárok na dávku v hmotnej núdzi majú osoby staršie ako 25 rokov.
Puyol35
07.06.10,09:07
som denným študentom na oboch VŠ
Xanti
07.06.10,09:08
som denným študentom na oboch VŠ
Nemôžeš sa evidovať na UP.
Puyol35
07.06.10,09:12
aj na priek tomu že som už jednu školu skončil? lebo včera bolo niečo v správach v tom zmysle, že pokial sa rozhodnem o štúdium na dalšej VŠ musím si platiť zdravotné poistenie.
Xanti
07.06.10,09:17
aj na priek tomu že som už jednu školu skončil? lebo včera bolo niečo v správach v tom zmysle, že pokial sa rozhodnem o štúdium na dalšej VŠ musím si platiť zdravotné poistenie.
Ano to je pravda, mesačná platba je 28,92 eur.
Nakoľko za teba štát už toto nebude platiť, lebo už si jednu školu skončil.
Ani sa to obdobie nezarátava do počtu odpracovaných rokov pre nárok na vyššiu výmeru dovolenky.
Xanti
07.06.10,09:20
Máš viac ako 26 rokov a stále študuješ?
Štát je platcom zdravotného poistenia aj v prípade, že má študent viac ako 26 rokov a spĺňa všetky nasledujúce podmienky:


štúdium nesmie presiahnuť štandardnú dĺžku štúdia,
študuje dennú formu štúdia,
študent nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a nebol mu priznaný akademický titul.


Vieš kedy si musíš platiť zdravotné poistenie sám?

Ak máš menej ako 26 rokov a úspešne si ukončil VŠ s titulom, tak ti zo zákona vyplýva povinnosť platiť si poistné. Zmenu musíš nahlásiť do 8 dní.
V prípade, ak si nedodržal štandardnú dĺžku štúdia na vysokej škole a máš viac ako 26 rokov.
Ďalším možným príkladom, keď si musíš hradiť poistné sám je, keď máš viac ako 26 rokov a študuješ externú formu štúdia.
Uvedené platí, ak nie si zamestnaný, nie si samostatne zárobkovo činná osoba alebo za teba neplatí poistné štát z iného dôvodu.


zdroj : http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464#Mas
Puyol35
07.06.10,09:20
skusim si to zhrnúť: platiť si musím, na UPSaR sa evidovať nemôžem, tým pádaom nemám nárok na Abs. prax.
čo v prípade ak prídem na UPSVaR s dokladom o ukončení štúdia? zistia nejak že ešte som študentom kedže si odvody platím sám? majú nejakú inú evidenciu okrem tej odvodovej?
mám nárok aspom na rodinné prídavky?
Xanti
07.06.10,09:24
skusim si to zhrnúť: platiť si musím, na UPSaR sa evidovať nemôžem,áno
tým pádaom nemám nárok na Abs. prax.áno
čo v prípade ak prídem na UPSVaR s dokladom o ukončení štúdia? zistia nejak že ešte som študentom kedže si odvody platím sám?nie, hned určite nezistia, a spätne neni sranda platiť naraz celú pálku odvodov, ked ti to zúčtujú všetko do kopy za pár rokov ked ťa spätne vyradia z UP, a budeš im vracať ešte aj peniaze čo Ti dali počas absolventskej praxe.
majú nejakú inú evidenciu okrem tej odvodovej?
mám nárok aspom na rodinné prídavky?nie
Bolo by pre teba riešením prestúpiť na externú formu štúdia na tej druhej škole, tým pádom by si sa mohol zaevidovať na UP, dalej by si si neplatil sám odvody do ZP, mohol by si ísť na absolvetskú prax .
Puyol35
07.06.10,09:29
Problém je v tom že psychológia sa študovať externe na tejto škole nedá. zvažoval som už aj túto možnosť. v podstate som v bezvýchodiskovej situácii...:mad:

no aj tak dakujem

keby nahodou niekto vedel nejaké ine riešenie, rad sa o ňom dozviem viac
ivka70
07.06.10,09:53
Ak sa zamestnas na TPP, bude za teba ZP platit zamestnavatel a ty uz nemusis platit ako student, ktory prekrocil standardnu dlzku studia.
Takze ak sa ti to da a zvladas popri dennom studiu aspon kratsi uvazok, tak ti pomoze zamestnat sa.
Puyol35
07.06.10,10:06
môžem sa zamestnať aj na dohodu?
Xanti
07.06.10,10:10
môžem sa zamestnať aj na dohodu?
Nie dohoda nie je pracovný pomer.
Ak by si bol zamestnaný na dohodu tak stále musíš sám si platiť odvody do ZP.

Kratší prac. úväzok je aj pár hodin do týždňa tak ako som TI písala v odkaze. Ale musí byť pracovný pomer nie dohoda.
veronikasad
07.06.10,13:12
Problém je v tom že psychológia sa študovať externe na tejto škole nedá. zvažoval som už aj túto možnosť. v podstate som v bezvýchodiskovej situácii...:mad:

no aj tak dakujem

keby nahodou niekto vedel nejaké ine riešenie, rad sa o ňom dozviem viac
kolko máš rokov ?
Puyol35
28.06.10,09:58
Dobry den,

chcela by som sa opytat ako to je so studentom ktory prekrocil standartnu dlzku studia prveho stupna a pri tom ma ukoncene studium druheho stupna na dalsej VS ale stale studuje. Na UPSVaR mi povedali ze mam byt zapisana na urade ako uchadzac o zamestnanie, ze si mam hladat zamestnanie a teda kazdy mesiac im nosit tie papiere ze si hladam zamestnanie a potom ked zacne semester chcu aj papier o navsteve skoly ale dalej budem evidovana na UPSVaR. Neviem ci je to pravda alebo nie lebo najskor mi tvrdili ze to akto nemoze byt a odrazu sa to da..Nevie mi prosim vas niekto poradit ako to vlastne so mnou je??Vopred dakuejm za odpoved