janoh1
07.06.10,11:36
Som majitelom bytu v bytovom dome spravovanom bytovym druzstvom Petrzalka.
Na vyctovani nakladov za byt ma zarazila hodnota
"Koeficent upravy pre SV na pripravby TUV"
Hodnota je 2.0 !!!
Cize , ked mam odcitanu spotrebu na vodomeri pre teplu vodu 97 m3
zaplatim o 100% viac.
Po minule roky bol spominany keficient :
r.2008 ...1.05
r.2007 ... 0.98
r.2006 ....1.10
Je v legislatevie stavena pripustna odchylka ?

Ak je nesulad medzi centralnym fakturacnym vodomerom a suctom
bytovych vodomerov je stanovene legislativou ako sa ma rozratavat "stratene " mnoztvo vody ?
....umerne ku odcitanej spotrebe /koeficinetom/ alebo rovnomerne na
byt , pripadne na obyvatela ?
Ako sa mozem branit , zial stale nemame nemagneticke merace a je mozne ze sa to zneuziva.

Jano
sito
07.06.10,10:23
Prečítaj si Vyhlášku 630/2005 a jej novelizáciu vyhláškou 358/2009, § 9.
Chobot
07.06.10,12:03
Som majitelom bytu v bytovom dome spravovanom bytovym druzstvom Petrzalka.
Na vyctovani nakladov za byt ma zarazila hodnota
"Koeficent upravy pre SV na pripravby TUV"
Hodnota je 2.0 !!!
Cize , ked mam odcitanu spotrebu na vodomeri pre teplu vodu 97 m3
zaplatim o 100% viac.
Po minule roky bol spominany keficient :
r.2008 ...1.05
r.2007 ... 0.98
r.2006 ....1.10
Je v legislatevie stavena pripustna odchylka ?

Ak je nesulad medzi centralnym fakturacnym vodomerom a suctom
bytovych vodomerov je stanovene legislativou ako sa ma rozratavat "stratene " mnoztvo vody ?
....umerne ku odcitanej spotrebe /koeficinetom/ alebo rovnomerne na
byt , pripadne na obyvatela ?
Ako sa mozem branit , zial stale nemame nemagneticke merace a je mozne ze sa to zneuziva.

Jano

Takáto nadspotreba môže vzniknúť napr. buď čiernym odberom alebo únikom vody zo systému. Ak vám nikde neuniká voda, tak treba zatočiť s čiernymi odberateľmi - treba pozrieť, kto mal nulovú alebo minimálnu spotrebu (ak navyše tam býva viac ľudí), tak na tých si posvietiť - namontovať im antimagnetické merače a skontrolovať, či nebolo manipulované s plombou na vodomere. Pokial by bola porušená plomba, tak by platili až by sčernali znovu.
verkaz
07.06.10,17:09
Pripájam sa k príspevku č. 3. Dobre by bolo odsúhlasiť si smernicu o odbere teplej a studenej vody, V nej si zakotvíte odpisovanie a kontrolu spotreby vody. Tak isto sankcie za čierny odber, manipuláciu s meračmi a pod. Bolo by dobré odsúhlasiť si aj prerozdelenie rozdielu medzi skutočne odobratou vodou a stavom na bytových meračoch. My sme pre rok 2009 tento rozdiel rozpočítali na byty a nebola žiadna reklamácia.
sito
08.06.10,04:43
Čo na to povedal správca? Vysvetlil? Teoreticky si minul denne 530 l vody, teplej. Cena síce vychádza v každom byte iná, ale musí to byť riadný kopec peňazí.

Ide aj o to, čí si teplu vodu vyrábate v dome, alebo vám ju vyrába dodávateľ vo výmeníčke.

V prvom prípade vzniká rozdiel len v dome. V druhom vo výmeníčke pre všetky domy, byty pre ktoré vyrába teplú vodu, sú na ňu napojené.
mamutica
08.06.10,12:18
Prosím Vás nestalo sa Vám, že bytovke navýšili za tep. uzit. vodu neprimerane,
nám 22,79 EUR,
koeficient navýšenia 1,81, vypočítali ho ako spotreba nameraná dodávateľom vydelená spotrebou nameranou odberateľom (za celú bytovku), u nás to je 403,7/222,87
Kde odišlo 200 m3 teplej vody, to my teraz zaplatime,
nemal sa najskor overit ten pomer, nie vsetkým nauctovat 100% prirážku za vodu. Myslím 700 SK starých za teplu vodu je silna káva.
Čo by sa stalo, keby som neuhradila taketo vyuctovanie a cakala, kym sa najde pricina.
ĎAKUJEM.
Chobot
08.06.10,12:57
Prosím Vás nestalo sa Vám, že bytovke navýšili za tep. uzit. vodu neprimerane,
nám 22,79 EUR,
koeficient navýšenia 1,81, vypočítali ho ako spotreba nameraná dodávateľom vydelená spotrebou nameranou odberateľom (za celú bytovku), u nás to je 403,7/222,87
Kde odišlo 200 m3 teplej vody, to my teraz zaplatime,
nemal sa najskor overit ten pomer, nie vsetkým nauctovat 100% prirážku za vodu. Myslím 700 SK starých za teplu vodu je silna káva.
Čo by sa stalo, keby som neuhradila taketo vyuctovanie a cakala, kym sa najde pricina.
ĎAKUJEM.

Podobná tému už je na porade založená. Presunul som ti príspevok do tej témy, prečítaj si ju. Ak budeš mať ďalšie otázky, pokračuj v tejto téme.

AK neuhradíš takéto vyúčtovanie, tak si neplatič. Správca môže voči tebe uplatniť sankcie - penále, úroky z omeškania a pod. Ak aj zistíte príčinu úniku vody, nie je isté, že sa vyúčtovanie opraví. Ak napr. únik bol deravým potrubím, tak je to náklad, na ktorý sa poskladáte.