danicak
07.06.10,12:35
Prosím o radu, mám nárok na daňový bonus ak moja dcéra študuje na vysokej škole a zároveň má aj plný pracovný úväzok.
zk24
07.06.10,10:44
katka50
07.06.10,10:47
Prosím o radu, mám nárok na daňový bonus ak moja dcéra študuje na vysokej škole a zároveň má aj plný pracovný úväzok.
A akou formou štúdia-dennou ?
zk24
07.06.10,10:48
jj. Ak dennou tak mate narok, ak externou tak nemate...
danicak
08.06.10,05:22
Ďakujem za odpovede, študuje dennou formou.
veronikasad
08.06.10,09:32
Ďakujem za odpovede, študuje dennou formou.
doplň prosím ešte vek dcéry
danicak
15.06.10,09:44
Dcéra má 23 rokov.
veronikasad
15.06.10,09:50
Dcéra splňa podmienky výplaty daňového bonusu (vek, denné štúdium). Ak ako rodič splňaš príjem, máš nárok na výplatu DB, Príjem študenta sa nesleduje.
danicak
15.06.10,09:56
Ďakujem.
Santal11
16.06.10,10:53
dobry den,
mam jednu otazku k danovemu bonusu....

Otec pobera na dceru danovy bonus, je studentkou vysokej skoly.
V lete tohto roka sa vydava, no v studiu pokracuje nadalej. Kto si po sobasi moze na nu uplatnit danovy bonus? Otec, alebo uz manzel?

Dakujem za odpoved
Tweety
16.06.10,10:59
dobry den,
mam jednu otazku k danovemu bonusu....

Otec pobera na dceru danovy bonus, je studentkou vysokej skoly.
V lete tohto roka sa vydava, no v studiu pokracuje nadalej. Kto si po sobasi moze na nu uplatnit danovy bonus? Otec, alebo uz manzel?

Dakujem za odpoved
Otec, kedže manžel je len jej manžel, nie jej rodič.
Santal11
16.06.10,11:01
Otec, kedže manžel je len jej manžel, nie jej rodič.

takze aj ked bude vydata, otcovi mozem uplatnovat bonus az do ukoncenia studia, aj ked bude aj matkou, cize mat vlastne dieta? Dakujem
Tweety
16.06.10,11:02
takze aj ked bude vydata, otcovi mozem uplatnovat bonus az do ukoncenia studia, aj ked bude aj matkou, cize mat vlastne dieta? Dakujem
Áno, tak. Nie. Viiď nasl.prísp. od katka 50.
katka50
16.06.10,11:13
Áno, tak.
Tweety, ak sa dieťa vydá/ožení - rodič má nárok na daňový bonus až po uplynutí zdaňov. obdobia - v RZ, alebo v daň. priznaní pri splnení nasl. podmienok:

Zákon 595/2003 § 33 ods. 3
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti,57) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430223#n_107481) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430223#f_4982897).
katka50
16.06.10,11:15
takze aj ked bude vydata, otcovi mozem uplatnovat bonus az do ukoncenia studia, aj ked bude aj matkou, cize mat vlastne dieta? Dakujem
Nie.

Zákon 595/2003 § 33 ods.3
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti,57) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430221#n_107481) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430221#f_4982897).
Tweety
16.06.10,11:16
Tweety, ak sa dieťa vydá/ožení - rodič má nárok na daňový bonus až po uplynutí zdaňov. obdobia - v RZ, alebo v daň. priznaní pri splnení nasl. podmienok:

Zákon 595/2003 § 33 ods. 3
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti,57) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430223#n_107481) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1430223#f_4982897).
Jasné, súhlasím.:)
arimi
18.06.10,14:33
prosím poradte mi.
zistila som, že sme požiadali o danový bonus na dieta ja i manžel.
od februára sme rozvedení.
manžel v júli 2009 dal výpoved v práci a nepracuje,momentálne poberá podporu, takže zháňa každú,korunu...preto si aj požiadal o vyplatenie tohto bonusu taktiež.
čo sa vlastne bude diat teraz, ked ho máme vyplatený obaja?
on vedel, že si ho uplatnujem, aj napriek tomu si on požiadal aj on.
ved je to podvod, nie?
ako sa na to príde a aké sú následky takého počínania?
veronikasad
18.06.10,14:35
prosím poradte mi.
zistila som, že sme požiadali o danový bonus na dieta ja i manžel.
od februára sme rozvedení.
manžel v júli 2009 dal výpoved v práci a nepracuje,momentálne poberá podporu, takže zháňa každú,korunu...preto si aj požiadal o vyplatenie tohto bonusu taktiež.
čo sa vlastne bude diat teraz, ked ho máme vyplatený obaja?
on vedel, že si ho uplatnujem, aj napriek tomu si on požiadal aj on.
ved je to podvod, nie?
ako sa na to príde a aké sú následky takého počínania?
bývate po rozvode v spoločnej domácnosti ? Predpokladám, že dieťa máš zverené do výchovy ty ako matka
mzdarka renca
18.06.10,14:52
prosím poradte mi.
zistila som, že sme požiadali o danový bonus na dieta ja i manžel.
od februára sme rozvedení.
manžel v júli 2009 dal výpoved v práci a nepracuje,momentálne poberá podporu, takže zháňa každú,korunu...preto si aj požiadal o vyplatenie tohto bonusu taktiež.
čo sa vlastne bude diat teraz, ked ho máme vyplatený obaja?
on vedel, že si ho uplatnujem, aj napriek tomu si on požiadal aj on.
ved je to podvod, nie?
ako sa na to príde a aké sú následky takého počínania?
samozrejme, že máš nárok na DB v prvom rade ty ako matka, kuk § 33 odst. 4 zákona o dani z príjmov 595/2003 a poradie aké je tam uvedené, ak sa rodičia nevedia dohodnúť:

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 20, 00 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
mzdarka renca
18.06.10,15:04
....... ak máš obavy, tak mu oznám, že ak si naďalej bude uplatňovať on DB, aj napriek tomu, že si mu oznámila, že si DB uplatňuješ ty, že túto skutočnosť oznámiš na daňovom úrade, v mieste tvojho bydliska a oni ho už dajú do laty. Samozrejme, že on uplatnený DB bude musieť vrátiť formou buď RZD, alebo podaním DP. Ak tak neurobí, tam musí počítať s pokutou z DÚ a samozrejme s vrátením uplatnenej výšky DB v danom roku.
arimi
18.06.10,15:31
áno ja. s tou spoločmou domácnostou to je komplikované, nakolko on sa odstahoval síce už vlani, ale pretože je vyšinutý, tak si platí drahý prenájom a potom mu nezostáva na jedlo, tak chodí bývat a jest k nám. je to tu divoké,.
no a aj z toho dovodu že nemá peniaze, tak si dal aj ten bonus. on ho mal do júla v práci.ja som si ho uplatnila od augusta . a on tiež.
mzdarka renca
18.06.10,15:54
áno ja. s tou spoločmou domácnostou to je komplikované, nakolko on sa odstahoval síce už vlani, ale pretože je vyšinutý, tak si platí drahý prenájom a potom mu nezostáva na jedlo, tak chodí bývat a jest k nám. je to tu divoké,.
no a aj z toho dovodu že nemá peniaze, tak si dal aj ten bonus. on ho mal do júla v práci.ja som si ho uplatnila od augusta . a on tiež.
sorry, tak to je jeho problém, že si platí drahý nájom, a ak sa odsťahoval už vlani, tak nemal mať už od vtedy nárok na DB, lebo ten DB je určený pre dieťa a nie pre niekoho, na vykrytie jeho výdavkov. Takže je na tebe, či budeš trvať na tom, že DB si ty uplatníš minimálne od začiatku tohoto roku, alebo len od augusta.

ON na DB nemá nárok!!!