nunu31
07.06.10,13:29
Prajem pekný deň,
chcem sa spýtať na prípad, ak zamestnanec podá Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru a v nej sa vzdá náhrady za nevyčerpanú dovolenku. Je mi známa povinnosť zamestnávateľa preplatiť nevyčerpanú dovolenku, ale ozaj by som potrebovala vedieť, či je toto uznateľné ako dôvod jej nepreplatenia.
Ďakujem
veronikasad
07.06.10,11:52
Prajem pekný deň,
chcem sa spýtať na prípad, ak zamestnanec podá Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru a v nej sa vzdá náhrady za nevyčerpanú dovolenku. Je mi známa povinnosť zamestnávateľa preplatiť nevyčerpanú dovolenku, ale ozaj by som potrebovala vedieť, či je toto uznateľné ako dôvod jej nepreplatenia.
Ďakujem
§ 17 Zákonníka práce

Neplatnosť právneho úkonu
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
Mária27
07.06.10,13:43
Vzdal sa síce vopred svojich práv, ale vopred jej to ani vyplácať nemusíš. Ak sa však dohodnete a pracovný pomer sa ukončí prijatím ním navrhnutých podmienok, už to nebude vopred.

§ 17 má chrániť zamestnanca ako slabšieho vo vzájomnom vzťahu. Na základe tohto paragrafu nemôžu zamestnávatelia zamestnancov vydierať. Ak však sám zamestnanec navrhne takú podmienku pri požiadavke na ukončenie vzťahu, podmienku možno prijať (aj ako odškodné zamestnávateľa).
Chobot
07.06.10,14:00
Vzdal sa síce vopred svojich práv, ale vopred jej to ani vyplácať nemusíš. Ak sa však dohodnete a pracovný pomer sa ukončí prijatím ním navrhnutých podmienok, už to nebude vopred.

§ 17 má chrániť zamestnanca ako slabšieho vo vzájomnom vzťahu. Na základe tohto paragrafu nemôžu zamestnávatelia zamestnancov vydierať. Ak však sám zamestnanec navrhne takú podmienku pri požiadavke na ukončenie vzťahu, podmienku možno prijať (aj ako odškodné zamestnávateľa).

Ak to zamestnanec nechce, nech to venuje charite alebo inej nadácii. Zamestnávateľ sa tým nemôže zbaviť zodpovednosti vyplatenie nevyčerpanej dovolenky. Ak by si to zamestnanec po pol roku rozmyslel, myslím, že také nejaké vyhlásenie zamestnanca by bolo neplatné a zamestnávateľ by mu ju musel doplatiť. Ak to zamestnanec skutočne nechce vyplatiť, doporučujem tú dovolenku aspoň papierovo čerpať a počas dní dovolenky by zamestnanec pracoval.

ZP neumožňuje zbaviť sa povinnosti vyplatiť zostatok dovolenky.