kemci
07.06.10,14:45
Dobrý deň na porada.sk som nový ale dúfam že mi poradíte, fórum som prehladával ale o tomto som tu veľa toho nenašiel

o tabakoch tu bolo povedane hodne (spotrebna dan, clo, dph)
ako je to ale s herbalnimi tabakmi, nezaratavaju sa ako vyrobky urcene na fajcenie alebo nieco podobne, teda niesu to vlastne tabaky, ale absolutne neviem ich definiciu
tak isto by ma zaujimalo ake je na ne clo, lebo neviem dost dobre pod cim hladat (herbalna zmes?)
vopred dakujem za odpovede

este dodatok: z EU sa plati spotrebna dan? (na normalny tabak)

a niekde som tu cital ze ppri kupe tovaru zo zahranicia pri hodnote menej ako 22 eur sa neplati dph, za postovne sa teda v kazdom pripade dph plati?
elaurie
08.06.10,09:41
Dobrý deň na porada.sk som nový ale dúfam že mi poradíte, fórum som prehladával ale o tomto som tu veľa toho nenašiel

o tabakoch tu bolo povedane hodne (spotrebna dan, clo, dph)
ako je to ale s herbalnimi tabakmi, nezaratavaju sa ako vyrobky urcene na fajcenie alebo nieco podobne, teda niesu to vlastne tabaky, ale absolutne neviem ich definiciu
tak isto by ma zaujimalo ake je na ne clo, lebo neviem dost dobre pod cim hladat (herbalna zmes?)
vopred dakujem za odpovede

este dodatok: z EU sa plati spotrebna dan? (na normalny tabak)

a niekde som tu cital ze ppri kupe tovaru zo zahranicia pri hodnote menej ako 22 eur sa neplati dph, za postovne sa teda v kazdom pripade dph plati?

Z hľadiska spotrebnej dane:
pozri § 4 ods. 6 a 7 zákona č. 106/2004 Z.z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.
Pokiaľ ide o výrobok určený na fajčenie alebo ani nemusí byť určený/ponúkaný na fajčenie, ale je vhodný na fajčenie a upravený na drobný predaj, považuje sa za tabak aj v prípade, ak neobsahuje tabak - je teda predmetom spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Výnimkou je tabak určený na liečebné účely, ale ten sa nepovažuje za tabakový výrobok iba v prípade, ak vôbec neobsahuje tabak a o jeho liečebných účeloch vydá potvrdenie Ministerstvo zdravotníctva SR alebo ním poverená inštitúcia (myslím, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv).

§ 4 ods. 6 zákona č. 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov
Tabakom sa na účely tohto zákona rozumie aj výrobok,
a) ktorý pozostáva výlučne alebo čiastočne z iných látok ako tabak a ktorý spĺňa ostatné podmienky podľa odseku 3 písm. c) s výnimkou podľa odseku 7,
b) ktorý nie je uvedený v odseku 3 písm. c), ak sa ponúka na
1. použitie alebo sa použije ako tabakový výrobok na fajčenie, alebo
2. iný účel ako na fajčenie a je vhodný na fajčenie a upravený na drobný predaj a určený na konečnú spotrebu.

§ 4 ods. 7
Výrobok, ktorý neobsahuje tabak a spĺňa ostatné podmienky podľa odseku 3 písm. a) alebo písm. c), sa nepovažuje za tabakový výrobok, ak je určený na účely podľa osobitného predpisu, 2a) a potvrdenie o tejto skutočnosti vydá Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky alebo ním poverená inštitúcia.

§ 4 ods. 3 písm. c)
Na účely tohto zákona sa rozumie tabakom
1. tabak na fajčenie rezaný alebo inak rozdrobený, zvláknený alebo na pásky zlisovaný, určený alebo vhodný na fajčenie bez ďalšieho priemyselného spracovania,
2. tabakový zvyšok bez ohľadu na účel použitia, upravený na drobný predaj a určený na konečnú spotrebu, ktorý nie je cigaretou podľa písmena a) a cigarou alebo cigarkou podľa písmena b),
3. tabak podľa bodov 1 a 2, na vlastnoručné zhotovenie cigariet, ak obsahuje viac ako 25 % hmotnosti tabakových častíc so šírkou rezu užšou ako 1 mm.

K otázke, či z EÚ sa platí spotrebná daň - áno, okrem prípadov podľa § 31 zákona č. 106/2004 Z. z., t. j. daňová povinnosť na Slovensku nevzniká iba v prípade, ak ide o prepravu z iného členského štátu EÚ na Slovensko mimo pozastavenia dane uskutočnenú fyzickou osobou na svoju vlastnú spotrebu, tzv. "súkromné účely" (táto fyzická osoba si to musí prepraviť sama).

Čo sa týka cla a dph žiaľ poradiť neviem.