baili-27
07.06.10,15:24
Dobry den, chcela by som sa spytat kolko rokov spätne sa da vymahat vyzivne.Dam príklad, moj exmanzel ma uz 8 rokov stanovene vyzivne, ktore mi ale zo zaciatku platil ako sa mu zachcelo, to znamena, ze jeden mesiac ano druhy mesiac nie, potom neskor zacal platit kazdy mesiac a teraz mi zas od decembra neplati.Kolko rokov spätne ho mozem vymahat?Mozem vymahat aj tie stare dlzoby alebo iba to co mi je dlzny teraz od decembra?Dakujem za radu!
Xanti
07.06.10,14:21
Baili
vyčísli sumu čo Ti exmanžel dlhuje na výživnom, vezmi rozsudok o výške výživného a chod k exekútorovi.
Ten sa postará o všetko ostatné. A ak chceš aj trošku znepríjemniť exmng. život môžeš na neho podať trestné oznámenie, za zanedbanie povinnej výživy.
Výživné sa nepremlčí, takže môžeš od neho požadovať všetko dlžné výživné za všetky roky.
Mária27
07.06.10,15:07
V zmysle § 100 Občianskeho zákonníka sa premlčujú všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho. Vôbec sa teda nepremlčujú práva osobnej povahy. Medzi takéto práva patrí rovnako aj právo na výživné.
Avšak hoci sa právo na výživné nepremlčuje (pozri aj § 77 ods. 1 zákona o rodine č. 36/2005), premlčujú sa jednotlivé splátky výživného ako majetková forma jeho plnenia (§ 77 ods. 2). Pokiaľ už bola súdom právoplatne uložená povinnosť plniť splatné výživné (ide o minulé obdobie, napr. od podania návrhu na súd), potom sa tieto splátky premlčujú v desaťročnej dobe tak, ako všetky plnenia z rozhodnutí súdu.
baili-27
08.06.10,19:35
Dakujem za rady, uz aj to pojdem vybavovat!!