toju
07.06.10,15:49
ahojte. prosím o radu. od januara 2010 prenajimame s priatelom byt. na daňovom sa zahlasil len on. mam povinnost sa registrovať aj ja? zmluva končí teraz koncom juna a mame už nových podnájomníkov, tak teraz neviem či som urobila chybu že som sa neregistrovala aj ja. poradte prosim. a este jedna vec. môzme si potom v danovom priznani uplatnit ako vydavok aj splátky za uver na byt?
Mária.K.
07.06.10,13:53
ahojte. prosím o radu. od januara 2010 prenajimame s priatelom byt. na daňovom sa zahlasil len on. mam povinnost sa registrovať aj ja? zmluva končí teraz koncom juna a mame už nových podnájomníkov, tak teraz neviem či som urobila chybu že som sa neregistrovala aj ja. poradte prosim. a este jedna vec. môzme si potom v danovom priznani uplatnit ako vydavok aj splátky za uver na byt?
Obidvaja prenajímatelia sú vlastníkmi bytu, takže aj registrovať sa musia obidvaja. Splátky úveru nie sú daňovým výdavkom. V prípade zaradenia bytu do obchodného majetku je možné uplatňovať vo výdavkoch odpisy a zaplatené úroky z úveru.
toju
07.06.10,13:55
a ked somo sa neregistrovala? tak to mam urobit spätne ci co teraz?daň budu potom platiti obaja spolu al. zvlasť?
ajkariky
07.06.10,14:27
daň z prijmu z prenájmu budete priznávať každý zvlášť vo svojom DP
Mária.K.
07.06.10,14:36
a ked somo sa neregistrovala? tak to mam urobit spätne ci co teraz?daň budu potom platiti obaja spolu al. zvlasť?
Daň z príjmu si platí každý samostatne. Za oneskorenú registráciu sú sankcie.
Zita5
07.06.10,15:23
toju
07.06.10,16:27
ale ked napriklad výjde že mame zaplatit dan spolu 500 eur.to znamena ze 500 zaplatim ja a 500 zaplati priatel?
Mária.K.
07.06.10,17:14
ale ked napriklad výjde že mame zaplatit dan spolu 500 eur.to znamena ze 500 zaplatim ja a 500 zaplati priatel?
Nikdy vám nevyjde zaplatiť daň spolu. Každý si podáva daňové priznanie z vlastného úhrnu príjmov podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov - ak sú splnené podmienky uvedené v § 32 zákona o dani z príjmov.
toju
08.06.10,08:53
aha . takže jednoduch to mam chapat. ze teda napr. 500 zaplati on a 500 ja. ale to je nelogicke. co mi radite teraz? ta sankcia je vysoka?
Zita5
08.06.10,09:49
aha . takže jednoduch to mam chapat. ze teda napr. 500 zaplati on a 500 ja. ale to je nelogicke. co mi radite teraz? ta sankcia je vysoka?


Zákon o dani z príjmu
§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
Kvaka
08.06.10,09:55
aha . takže jednoduch to mam chapat. ze teda napr. 500 zaplati on a 500 ja. ale to je nelogicke. co mi radite teraz? ta sankcia je vysoka?
Vy si nedelíte daň, ale si budete deliť príjem za prenájom, ktorý uvediete potom každý vo svojom daňovom priznaní, ak budete mať povinnosť podať z týchto príjmov daňové priznanie. Tak, ako vám to tu už uviedli poraďáci.
Okrem linkov, ktoré vám uviedla Zita5 si pozrite aj otázky a odpovede o povinnostiach pri prenájme nehnuteľností aj s uvedením sankcií na tejto stránke http://www.daneauctovnictvo.sk/Otazky-a-odpovede-k-registracnej-povinnosti-pri-prenajme-nehnutelnosti-po-1-januari-2010-1-cast/
Oliwa
08.06.10,10:48
ale ked napriklad výjde že mame zaplatit dan spolu 500 eur.to znamena ze 500 zaplatim ja a 500 zaplati priatel?
V daňovom priznaní sa uvádza plocha v m2, ktorú vlastník prenajíma. Ak ste s priateľom spoluvlastníci rovnakým dielom, vtedy aj výška dane z prenajatej plochy bude rovnaká. Ak je priateľ väčšinový spoluvlastník a patrí mu viac m2, aj jeho daň bude vyššia.

Ako sa dohodnete Vy medzi sebou, to daňový úrad už neskúma. ;) Hlavne, že daň bude zaplatená.

Je /v termíne podania daňových priznaní bolo/ možné podať jedno priznanie za všetkých spoluvlastníkov. Spoluvlastníci však musia toho, kto DP podáva za nich, k tomuto právnemu úkonu /na tlačive daňového úradu/ splnomocniť.
Nie som si istá, či podpis musí byť overený.
Mária27
08.06.10,16:31
Možno je výhodnejšie, aby si spoluvlastníci daň rozdelili, každý si môže odpočítať nejakú nezdaniteľnú časť (aspoň tak to bývalo). Keď vychádzame z § 10 zákona o dani z príjmov, mohli by sa vlastne spoluvlastníci dohodnúť o platení dane inak, ako podľa ich spoluvlastníckych podielov:

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

Poznámka pod čiarou 61 odkazuje na paragravy o podielovom spoluvlastníctve v občianskom zákonníku. Medzi nimi je aj § 139, podľa ktorého spoluvlastníci zodpovedajú z právnych úkonov spoločne a nerozdielne:

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

O solidárnej zodpovednosti dlžníkov hovorí aj § 511 obč. zákonníka (spoločné záväzky):

(1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.
(2) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké. Dlžník, proti ktorému bol uplatnený nárok vyšší, než zodpovedá jeho podielu, je povinný bez zbytočného odkladu upovedomiť o tom ostatných dlžníkov a dať im príležitosť, aby uplatnili svoje námietky proti pohľadávke. Môže od nich požadovať, aby dlh podľa podielov na nich pripadajúcich splnili alebo aby ho v tomto rozsahu dlhu inak zbavili.
(3) Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.
Oliwa
08.06.10,17:04
Nesúhlasím. Zákon o dani z príjmov neumožňuje podať jedno daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby v uvedenom prípade. Podanie jedného daňového priznania by bolo možné iba v prípade ak by byt patril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a manželia by sa na takomto postupe dohodli.
Vychádzala som len z vlastnej skúsenosti. Pri podaní DP ako fyzickej osoby - na túto možnosť upozornila sama pracovníčka za prepážkou. Nešlo o BSM, ale podielové spoluvlastníctvo.
Zita5
08.06.10,17:26
V daňovom priznaní sa uvádza plocha v m2, ktorú vlastník prenajíma. Ak ste s priateľom spoluvlastníci rovnakým dielom, vtedy aj výška dane z prenajatej plochy bude rovnaká. Ak je priateľ väčšinový spoluvlastník a patrí mu viac m2, aj jeho daň bude vyššia.

Ako sa dohodnete Vy medzi sebou, to daňový úrad už neskúma. ;) Hlavne, že daň bude zaplatená.

Je /v termíne podania daňových priznaní bolo/ možné podať jedno priznanie za všetkých spoluvlastníkov. Spoluvlastníci však musia toho, kto DP podáva za nich, k tomuto právnemu úkonu /na tlačive daňového úradu/ splnomocniť.
Nie som si istá, či podpis musí byť overený.

Oliwa prosím o akom daňovom priznaní píšeš? Ak o daňovom priznaní k dani z príjmu , tak tam sa neuvádza žiadna prenajímaná plocha .Tam sa uvádzajú príjmy a výdavky .Alebo mi to prosím upresni .

K tej dani z príjmu ....nemusí byť vždy rovnaká u oboch .
Oliwa
08.06.10,17:46
Sorry, sypem si popol na hlavu /nie z tej islandskej sopky :)/mala som na mysli daň z nehnuteľností, ktoré fyzické osoby prenajímajú ako podieloví spoluvlastníci za účelom príjmu a daňové sa podáva na miestne príslušnom
mestskom/obecnom úrade.
Teraz sa mi asi všetci účtovníci smejú, že som doplietla hrušky s jablkami, ale zadávateľka ma zmagorila, ako sa
stále chcela deliť-nedeliť s tým svojím priateľom...:rolleyes:
Zita5
08.06.10,17:47
Sorry, sypem si popol na hlavu /nie z tej islandskej sopky :)/mala som na mysli daň z nehnuteľností, ktoré fyzické osoby prenajímajú ako podieloví spoluvlastníci za účelom príjmu a daňové sa podáva na miestne príslušnom
mestskom/obecnom úrade.
Teraz sa mi asi všetci účtovníci smejú, že som doplietla hrušky s jablkami, ale zadávateľka ma zmagorila, ako sa
stále chcela deliť-nedeliť s tým svojím priateľom...:rolleyes:

Ja som si to hneď myslela, že my o dani z príjmov a Ty o dani z nehnuteľnosti :)
Mária27
08.06.10,17:52
V zákone o dani z nehnuteľnosti je to napísané priamo, v zákone o dani z príjmov takto skryte - že je jedno, ktorý zo spoluvlastníkov daň zaplatí, alebo či každý zaplatí svoj podiel.
Mária.K.
09.06.10,12:40
Možno je výhodnejšie, aby si spoluvlastníci daň rozdelili, každý si môže odpočítať nejakú nezdaniteľnú časť (aspoň tak to bývalo). Keď vychádzame z § 10 zákona o dani z príjmov, mohli by sa vlastne spoluvlastníci dohodnúť o platení dane inak, ako podľa ich spoluvlastníckych podielov:

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

Poznámka pod čiarou 61 odkazuje na paragravy o podielovom spoluvlastníctve v občianskom zákonníku. Medzi nimi je aj § 139, podľa ktorého spoluvlastníci zodpovedajú z právnych úkonov spoločne a nerozdielne:

(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

O solidárnej zodpovednosti dlžníkov hovorí aj § 511 obč. zákonníka (spoločné záväzky):

(1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.
(2) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu nie je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, sú podiely na dlhu všetkých dlžníkov vo vzájomnom pomere rovnaké. Dlžník, proti ktorému bol uplatnený nárok vyšší, než zodpovedá jeho podielu, je povinný bez zbytočného odkladu upovedomiť o tom ostatných dlžníkov a dať im príležitosť, aby uplatnili svoje námietky proti pohľadávke. Môže od nich požadovať, aby dlh podľa podielov na nich pripadajúcich splnili alebo aby ho v tomto rozsahu dlhu inak zbavili.
(3) Ak dlžník v rozsahu uplatneného nároku dlh sám splnil, je oprávnený požadovať náhradu od ostatných podľa ich podielov. Pokiaľ nemôže niektorý z dlžníkov svoj podiel splniť, rozvrhne sa tento podiel rovnakým dielom na všetkých ostatných.
Napriek uvedenému sa spoluvlastníci podľa ustanovenia § 10 ods. 1 ZDP nemôžu dohodnúť na tom, že vyčíslia jednu daň z prenájmu bytu, ale že sa dohodnú na delení príjmov a výdavkov, ktoré zahrnú do svojho základu dane.
toju
18.06.10,18:42
hmm. a ešte jedna otázka. treba sa registrovať ešte raz ked prvy najom skoncil .....po mesiaci zacne druhý? opat treba vyplnit tlacivo na danovom a pridat kopiu zmluvy?.( a čo mi teda radite. ked ten najom zacal v january a konci zaciatkom jula????ked sa teraz zaregistrujem kolko mi mozu dat pokutu? resp. ked sa nezaregistrujem??? ako to zistia ked to nepriznam v danovom...iba priatel.....inak obaja sme z ineho okresu . myslite ze danove v jeho okrese to bude preverovat ci som ajja registrovana v mojom okrese? obaja mame byt pol na pol. takze kazdy zaplati rovnaku dan aj tak