pattrik
07.06.10,16:48
dobrý deň,
ospravedlňujem sa ak vytváram duplicitu,niesom istý kam to zaradiť

chcel by som sa opýtať,
došla nám z Daňového úradu výzva na zaplatenie daňového nedoplatku vzniknutý na dani Daň z príjmov fyzickej osoby - za zďanovacie obdobie 2001 na základe dokumentu Rozh.o vyrubení sankč.úroky - §35b ods.1 písm.d)-DPV č.2009/38586 zo dňa 30.11.2009, splatné to bolo 4.1.2010

v zákone č.511/1992 Zb.,v §69 ods.1 som sa dočítal,že právo na vymáhanie pohľadavky sa premlčí do šiestich rokov od ked vznikol..od r.2001 do 2009 prešlo 8 rokov..dá sa namietať premlčanie práva?
Kvaka
07.06.10,15:14
Je treba rozlišovať premlčanie práva vyrubiť daňový nedoplatok a premlčanie práva vyrubiť sankčný úrok. § 69 zákona o správe daní sa týka len premlčania práva vybrať a vymáhať daňový nedoplatok. Na základe dokumentu, ktorý uvádzate, ide o rozhodnutie o vyrubení sankčného úroku. Podľa §35b ods. 9 zákona o správe daní sankčný úrok nemožno vyrubiť, ak uplynulo päť rokov od konca roka, v ktorom daňový subjekt daň, rozdiel dane, preddavok na daň alebo splátku dane podľa odseku 1 písm. a) až g) nezaplatil v lehote uvedenej v rozhodnutí alebo v lehote ustanovenej týmto zákonom alebo osobitným zákonom.
pattrik
07.06.10,15:31
nj,ono je to v tom napísané že nedoplatok na dani, hrubo napísané,a toto na základe akého rozhodnutia už len tak,že je napísané..čiže ide o sankčný úrok,nie nedoplatok,hej?


a tak na základe toho ustanovenia zákona,ani na tento sankčný úrok si podľa zákona nemôžu robiť nárok? nakoľko to bolo za zdaňovacie obdobie 2001 a rozhodnutie je zo dňa 30.11.2009,takže môžem im namietať túto skutočnosť?
Kvaka
07.06.10,15:46
nj,ono je to v tom napísané že nedoplatok na dani, hrubo napísané,a toto na základe akého rozhodnutia už len tak,že je napísané..čiže ide o sankčný úrok,nie nedoplatok,hej?


a tak na základe toho ustanovenia zákona,ani na tento sankčný úrok si podľa zákona nemôžu robiť nárok? nakoľko to bolo za zdaňovacie obdobie 2001 a rozhodnutie je zo dňa 30.11.2009,takže môžem im namietať túto skutočnosť?
Nepoznám všetky okolnosti, preto si prečítajte ešte § 45. Vy musíte z rozhodnutia prečítať, o čo ide.

§ 45
Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
Na začiatok

(1) Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.

(2) Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.
pattrik
07.06.10,16:28
to je najhoršie,že ani ja veľmi,je to ešte z čias keď rodičia podnikali,momentálne obaja odcestovaný..

stále ale nechápem,či ide o ten sankčný úrok,nakoľko tam spomínajú nejaké rozhodnutie,ktoré neviem či došlo,a na začiatku nás vyzývajú na základe §58a z. č.511/1992 v náhradnej lehote zaplatiť daňový nedoplatok vzniknutý na dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2001..možno som až priveľmi nechápavý,ale nebolo by tam uvedené,že zaplatiť daný úrok?a nie nedoplatok na dani,alebo to sa chápe ako nedoplatok?
ide o to,že na zaplatenie sa dáva 15 dňová lehota,pokiaľ to bolo splatné 4.1.2010,tak od 2001 uplynulo viac rokov,takže vyzývať na zaplatenie už pred dajme tomu dvoma rokmi,kedy by bolo narušené to päťročné obdobie,by bolo dosť divné...alebo majú na daňovom úrade riadny bordel..ale to sú už zrejme moje dohady..fakt sa ospravedlňujem ak mrhám vašim časom,som vám vďačný,že reagujete :)
Kvaka
07.06.10,16:53
to je najhoršie,že ani ja veľmi,je to ešte z čias keď rodičia podnikali,momentálne obaja odcestovaný..

stále ale nechápem,či ide o ten sankčný úrok,nakoľko tam spomínajú nejaké rozhodnutie,ktoré neviem či došlo,a na začiatku nás vyzývajú na základe §58a z. č.511/1992 v náhradnej lehote zaplatiť daňový nedoplatok vzniknutý na dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2001..možno som až priveľmi nechápavý,ale nebolo by tam uvedené,že zaplatiť daný úrok?a nie nedoplatok na dani,alebo to sa chápe ako nedoplatok?
ide o to,že na zaplatenie sa dáva 15 dňová lehota,pokiaľ to bolo splatné 4.1.2010,tak od 2001 uplynulo viac rokov,takže vyzývať na zaplatenie už pred dajme tomu dvoma rokmi,kedy by bolo narušené to päťročné obdobie,by bolo dosť divné...alebo majú na daňovom úrade riadny bordel..ale to sú už zrejme moje dohady..fakt sa ospravedlňujem ak mrhám vašim časom,som vám vďačný,že reagujete :)
Ťažko radiť, keď ani vy neviete ako to bolo. Podľa § 1a písm. f) je daňovým nedoplatkom dlžná suma dane po lehote splatnosti dane. Zrejme ide o daň z príjmov z podnikateľskej činnosti. Ak sa v rozhodnutí, ktoré spomínate uvádza iné rozhodnutie, o ktorom nič neviete, je treba zistiť, aké to bolo rozhodnutie a kedy bolo vydané. Ak daňový úrad začal daňovú kontrolu v lehote 5 rokov, a vydal rozhodnutie po ukončení kontroly, tak platí ten § 45 ods.2.