erika_H
07.06.10,18:44
Ahojte poraďáčky.

Vedeli by ste mi niektoré dievčatá poradiť - v januári 2011 čakáme bábätko:D
hurá,očakávané,prvé dieťatko:)

no zaujímalo by ma,ako to je s troškou voľného času,keď je žena na materskej,čo všetko ju vlastne čaká?
môj budúci manžel pracuje,podvečer a večer bude s nami doma,takže nám pomôže,aspon s malinkým von,pohrať sa atd
no babky sú ďaleko,tie nám moc nebudú môcť pomáhať,dokonca ešte 1 chodí aj do práce,takže žial ani nemá čas stráviť u nás veľa času:(

neviem,koľko hodín denne vlastne budem potrebovať pre dieťatko
k tomu oprať,trochu upratať,a občas niečo uvariť,ožehliť
no a k tomu,by som možno každý druhý deň potrebovala tak 2 hodinky času,robím totiž účtovníctvo na živnosť,o niektoré firmy nechcem prísť,to mi robí starosti
no sú to malé firmičky,možno za celý mesiac tak 6 dní práce,peniažky by sa nám zišli,no neviem,či sa to dá stíhať,a potrebovala by som si to naplánovať dopredu..
že teda či tie firmy prepustiť,alebo či sa to nejako bude dať zvládnuť...

poradíte baby?
ďakujem pekne
erika_H
08.06.10,06:24
Ahojte poraďáčky.

Vedeli by ste mi niektoré dievčatá poradiť - v januári 2011 čakáme bábätko:D
hurá,očakávané,prvé dieťatko:)

no zaujímalo by ma,ako to je s troškou voľného času,keď je žena na materskej,čo všetko ju vlastne čaká?
môj budúci manžel pracuje,podvečer a večer bude s nami doma,takže nám pomôže,aspon s malinkým von,pohrať sa atd
no babky sú ďaleko,tie nám moc nebudú môcť pomáhať,dokonca ešte 1 chodí aj do práce,takže žial ani nemá čas stráviť u nás veľa času:(

neviem,koľko hodín denne vlastne budem potrebovať pre dieťatko
k tomu oprať,trochu upratať,a občas niečo uvariť,ožehliť
no a k tomu,by som možno každý druhý deň potrebovala tak 2 hodinky času,robím totiž účtovníctvo na živnosť,o niektoré firmy nechcem prísť,to mi robí starosti
no sú to malé firmičky,možno za celý mesiac tak 6 dní práce,peniažky by sa nám zišli,no neviem,či sa to dá stíhať,a potrebovala by som si to naplánovať dopredu..
že teda či tie firmy prepustiť,alebo či sa to nejako bude dať zvládnuť...

poradíte baby?
ďakujem pekne

poradíte niektorá prosím? dik moc
Monika Kováčová
08.06.10,06:39
pre dieťatko budeš potrebovať 48 hodín denne... myslím to smrteľne vážne... a čím bude dieťatko viac vnímať svet, tým budeš toho času potrebovať viac. Ja osobne som upratovať a žehliť nestíhala... dopredu si vôbec nič neplánuj, nemá to zmysel, len sa budeš zbytočne deprimovať...

Želám veľa šťastia... určite sa ozvi...:)
plada
08.06.10,09:24
Ja som vychovala dve deti, no ale musela som stíhať, ja Ti doporučujem tie firmy si nechaj, veď také bábo spí aj cez deň, alebo večer, keď príde manžel, budeš môcť účtovať. Len si to treba dobre zorganizovať a už to fičí. Ja som pri oboch deťoch žehlila plienky až dokedy ich potrebovali. Ty máš tú výhodu, že teraz sú pampersky. Už to sú dve hodinky za deň k dobru. Nestresuj sa, nájdi si nejakú kamošku, s ktorou sa podelíš o problémy. Inak na nete je dobrá stránka www.nanicmama.sk,
je to pre baby také útočisko alebo bútľavá vŕba.
ami05
08.06.10,10:31
Neboj sa, urcite to budes stihat, ja mam 2 deti, starostlivost o ne zaberie sice vela casu, ale mozes uctovat, ked bude malinke spinkat, alebo vecer, ak budes vladat. Ja by som si zopar firiem nechala a na druhej strane budes mat trosku zmenu a rozptylenie na materskej, lebo aj tam pride casom sterotyp ...
saskia26
08.06.10,10:52
Určite to budeš stíhať, je to len otázka zorganizovania si práce. Prvoradé bude samozrejme bábätko, ale každé dieťa je iné, ak bude dobré, tak budeš stíhať všetko v pohode a ak bude trošku hnevať, tak budeš rada, že Ti manžel s ním večer pomôže a Ty prídeš na iné myšlienky. Zabehnete si systém a potom všetko pôjde hladko.
Možno vyriešiť, keď máš termín v januári a bude veľa práce s účtovníctvami, aby Ti mal kto pomôcť - a to je na Tebe, či s bábätkom alebo domácnosťou. Poznám prípady aj také aj také a vždy to zvládli. Len keď je najhoršie, nenechať to všetko na seba!
Príjemné tehuľkovanie!
Monika Kováčová
08.06.10,11:07
a ako sa dá materská "nedovolenka" zorganizovať s prácou, aby všetko išlo hladko?
erika_H
08.06.10,12:37
Ahojte baby,tak Vám ďakujem moc,ste zlaté
no aj tak som z toho dosť domotaná:)

prvý príspevok-od Moniky-bol super:D tak som sa zľakla
tak neviem,ešte budem veľa veľa rozmýšlať,uvidím,skúsim sa poradiť s rodinnými príslušníkmi ako budú mať čas pomáhať,ak teda budú mať vôbec čas..
lebo bábätko určite nechce ochudobniť,to bude to naše malé TOP:)
Silvernola
08.06.10,13:50
Ahojte baby,tak Vám ďakujem moc,ste zlaté
no aj tak som z toho dosť domotaná:)

prvý príspevok-od Moniky-bol super:D tak som sa zľakla
tak neviem,ešte budem veľa veľa rozmýšlať,uvidím,skúsim sa poradiť s rodinnými príslušníkmi ako budú mať čas pomáhať,ak teda budú mať vôbec čas..
lebo bábätko určite nechce ochudobniť,to bude to naše malé TOP:)
To je najlepšie čo môžeš urobiť. Držím palce!
jacekova
08.06.10,17:48
no poviem ti to z vlastnej skúsenosti.... môj synček sa narodil pred 6mesiacmi, čiže som musela zvládnuť to najotrasnejšie obdobie daňových priznaní...fakt stres. môj manžel musel dať v práci výpoveď, aby som ja zvládla pracovať a aby som neprišla o svojich klientov. čiže on chodí s drobcom von, hrá sa s ním a stará sa o domácnosť. Ja kojím a keď malý spí, pracujem cez deň aj v noci...
a teraz k veci.... počas šestonedelia budeš nesmierne unavená po pôrode, nebudeš vedieť čo a ako s malým (musíte si zvyknúť). mamičky na materskej majú výhodu, že si pospia, keď spí bábo. no ty budeš musieť v každú voľnú chvíľku niečo robiť (či už upratovať alebo pracovať). podľa mňa žiadne peniaze nestoja za to, aby si bola jak živá mrtvola... fakt, porodíš v januári a do marca je v oblasti účta najviac roboty. vtedy je aj najviac roboty s malým a navyše budeš fakt ubolená...
buď nech si manžel vyčerpá všetku dovolenku alebo sa hodí na PN aby ti mohol pomáhať s malým a ty budeš v tie dni pracovať, lebo inak je to fuška.
nehovorím, že sa to nedá zvládnuť, ale budeš tak veľmi vystresovaná, že to všetko prenesieš na bábätko. a to podľa mna za to nestojí...
saskia26
09.06.10,10:02
Tak teraz moja skúsenosť: pracovala som celý čas hneď po narodení, keď bol malý hore, celý čas som venovala jemu, robila som spolu s ním aj domáce práce, čo išli - varenie, upratovanie, vešanie prádla. Našťastie ho všetko zaujímalo, o všetkom som mu rozprávala. Keď išiel spať, tak som pracovala. Nebol teda veľký spachtoš cez deň, takže žiadne trojhodinové spanie, kedy by sa dala stihnúť veľká časť práce.
Poobede, keď prišiel manžel z práce bol s ním on a ja som riešila veci, ktoré som ešte v ten deň potrebovala dokončiť, prípadne vysávanie, žehlenie. Večer chodil malý spávať o 19-19.30 hod a som ešte pracovala. Zvykol sa budiť na nočné papanie okolo polnoci, tak som od tej 20-24 pracovala, bolo mi lepšie, keď som nešla spať pred týmto papaním, lebo potom som bola ešte viacej unavená. Takže spať som chodila po tomto papaní a to sa ešte nadránom raz budil na ďalšie papanie. Ráno sme vstávali o 7 hod, takže žiadne ranné leňošenie. Unavená som nebývala, čas ktorý som strávila so synom bol môj relax a pohoda, takže sa to dalo všetko pekne zvládať. A vôbec som syna nezanedbala, je zdravý, spokojný, šťastný, o všetko sa zaujíma a dojčili sme sa skoro do roka. Čo je u mňa možno výhoda: stačí mi aj 5 minút si "podriemať", čo som robila niekedy cez deň, keď som uspávala malého a nahradilo mi to 2-3 hodinový spánok :---.

Druhý príklad: moja kamarátka mala na starosti len svoje bábätko, všetky domáce práce, varenie jej robila mamina, aj tak nemala na nič čas a nič nestíhala a pritom jej syn bol veľmi dobrý a skoro stále spal. A to ani nepotrebovala pracovať. :cool:

Ďalšia kamarátka zase porodila vo februári a zvládala klientov bez problémov, tiež si to vedela pekne zorganizovať.

Tak si vyber ;). Podľa mňa je to len o zorganizovaní si všetkého a dá sa to zvládnuť! A zase budú obdobia, kedy budeš mať nápor práce, keď bude obdobie dosť stresujúce, ale potom sú zase dni, keď budeš mať kľudnejšie alebo úplné voľno a dobiješ baterky! Držím palce!
jacekova
09.06.10,10:59
lenže teraz v tomto momente netušíš, aké bábo sa ti narodí. čo ak bude plačlivé? a čo prevé 3-4mesiace, keď má bábo koliky? na to nepomáha nič iné len nosiť, nosiť, nosiť, pretože je to neuveriteľný niekoľkohodinový plač, pretože ho bolí bruško....

nedajbože budete musieť zostať dlhšie v nemocnici... (my sme namiesto štandardných 4dní boli 9dni kvôli žltačke). to znamenalo narušenie mojich plánov a bolo treba urobiť mzdy pre 35zamestnancov, ktore som musela robiť v nemocnici na notebooku. a načo je dobrý takýto stres?

kvôli pár eurám navyše to nestojí.treba sa venovať malemu.
erika_H
10.06.10,15:23
no áno.. je to pravda

tak neviem,rozmýšlam trochu takto:
ak sa narodí koncom januára,začiatkom februára (dúfam že DPH stihnem v pohode,mám naštastie iba štvrťročných platcov DPH,zatiaľ)
február bude viac menej čisto bábätkovský
v decembri a v januári sa budem snažiť porobiť čo najviac účtovníctva (zas toho nemám až tak strašne veľa,pretože mám živnosť popri zamestnaní)
predpokladám,že v januári už do práce nepojdem-materská,a ani druhú polku decembra
tak pomaličky,každý deň si medzi polihovaním s veľkým bruškom občas sadnem k PC,a čo to porobím

no,a poprosím niektorých klientov,ak budú ochotní,nech si dajú daňové priznania k 30.6.2011, tento rok som už mala 1 s.r.o. na jún,je to oveľa menej stresujúce
a môj tatino je dôchodca,tak skúsim trošku zapojiť aj jeho,žeby ku mne aspoň každý deň,ak mu to vyjde,prišiel na 2-3 hodinky,aspoň sa venovať bábätku,ja si skúsim čo to porobiť,ostatné asi večer,keď príde ocko bábätka

a nárazoví klienti,ktorí sa ozývajú v marci,tak tým rovno poviem,možno ich upozorním už v decembri,aby s tým počítali,ak mi prinesú doklady v decembri,niečo spracujem,ale daňové by som im urobila až k 30.6.2011,ked si dajú žiadosť-veď už budú môcť aj FO aj SRO

takže takto by to mohlo byť ok
no,DPH mám 2,5 stredne veľké firmy,a asi 5 malých,1 malú firmu zaúčtujem tak za pol dňa,tak to by sa hádam stihlo.., tie 2,5 veľkých, cca tak 2-3 dni mesačne
a ak nie,tak ich asi budem musieť presunúť v r.2011,by som videla,aké je bábätko,ako to stíham a tak... hádam to bude v poriadku...:rolleyes:
erika_H
11.06.10,16:37
ďakujem Vám moc,dievčatá za pokec a rady
tak sa ozvem,keď to bude aktuálne,ako sa mi darí,hádam všetko vyjde ok,a bábo bude zdravé:D
janina987
13.06.10,19:17
Držím palce nech je bábo dobré a vy môžte pracovať. Zatiaľ si to určite nechajte, ja si myslím, že pri dobrej organizácii sa to zvládnuť dá a človek príde aj na iné myšlienky :)
romiada
29.08.10,20:11
Ahoj Erika,

nechcem Ta strasit, ja som tiez uctovnicka. Jednej velkej firmy som sa vzdala pocas tehotenstva este a druhu mensiu som si nechala. Aj tak som mala co robit. DPH-cku som si dokoncila tesne pred porodom radsej v predstihu a dobre som urobila.Prve dni to bola euforia a nadsenie z babatka, na robotu som ani nepomyslela. Potom ma ta euforia zacala prechadzat, ked som musela vstavat k malej aj 10x za noc. Pocas toho este manzel odisiel na 10dnovu sluzobku. Neviem si predstavit, ze by som popri tomto uctovala 6 firiem. Bola som po tazkom porode (az v ohrozeni zivota) a zehlila mi mama aj varila. Nechcem Ta tu strasit, ale pri malinkom babatku musis ratat (radsej) s najhorsimi alternativami. Budes mozno vycerpana po porode, alebo sa moze nieco skomplikovat (bozechran) ako mne. Este k tomu rodis fakt v tom (pre uctovnikov) najhorsom obdobi. Ja som si to odrodila v auguste, takze bolo po priznaniach a do dalsich este bolo daleko. Aj tak som mala podany odklad (to bolo este za rok 2007) pre istotu do maja 2008 a dobre som urobila.
Ty budes mat sice v case uzavierok malilinke babatko, ktore vacsinu dna prespi (pravdepodobne) ale ak budes dojcit, budes musiet byt k dispozicii babatku stale. A bohuzial nefunguje to tak, ze babatko sa napapa kazde 3-4 hodinky (ako to budu do Teba vtlkat v porodnici laktacne sestricky, ze by to tak malo byt) a potom bude sladucko a spokojne spinkat. Takze by som Ti radsej odporucila mat v zalohe nejaku nahradu - mozno kamosku uctovnicku, ktora by Ti bola ochotna pomoct. Ja uz aspon priblizne viem, co ma caka ked budem chciet druhe babo, takze necakam ze vsetko mi vyjde tak pozitivne ako si predstavujem. Riadim sa uz heslom : Cakaj horsie, ale dufaj v lepsie !
Prajem Ti aby si to zvladla v pohode, a hlavne aby to nebolo na ukor Vasho mimca. Ved toto obdobie uz nikdy nevratis a robota nie je zajac, neutecie :) - a na uctovnikov si vzdy pocka ako sme si vraveli my kolegovia medzi sebou v robote.
Drzim palceky!