VieraPopluharova
08.06.10,08:15
Prajem vsetkym pekny den,

dostala so takuto otazku:chcel by som sa Vas opytat na jednu vec. Ja som vydal fakturu ako zivnostnik s DPH dna 30.04.2010 lenze IC DPH som dostal az od 31.05.2010. Opytal som sa na Danovom urade ci to tak moze byt a oni mi povedali ze ano moze to tak byt a musim si ju zahrnut do danoveho priznania.

Moj nazor je , ze je opravneny vystavovat fakturu s DPH a odo dna pridelenia IC DPH, nakolko az vtedy sa stava registrovanym platcom DPH,myslim, ze prislusny DU podal nespravnu informaciu, alebo sa mylim?:confused:
Zita5
08.06.10,06:25
Ak DPH uviedol do faktúry pred dňom účinnosti registrácie za platiteľa DPH , tak je povinný túto DPH odviesť .

Zákon o DPH § 69 odst. 5

Každá osoba,ktorá uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň .

§ 78 odst. 3 - pozri
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#78
andreaS
08.06.10,06:25
§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(5) Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.


----

Ano dan si povinny/povinna odviest do statneho rozpoctu... a rovnako treba upozornit odberatela, ze z tejto faktury nema narok na odpocet dph!
Natalyk
08.06.10,06:26
Ale akú odpoveď dal DU, do ktorého daňového priznania???? z príjmov alebo DPH priznania za II. štvrťrok? to je rozdiel.
Zita5
08.06.10,06:28
Ale akú odpoveď dal DU, do ktorého daňového priznania???? z príjmov alebo DPH priznania za II. štvrťrok? to je rozdiel.

Určite DPH .:)
VieraPopluharova
08.06.10,06:51
Určite DPH .:)

No vidim, ze Ste sa pekne rano rozbehli, tu je problem ten, ze DU informoval dotycneho, ze on musi dan odviest, ale je problem na stane druhej, odberatel, ze si nesmie uplatnit z tejto faktury DPH, nakolko este v tom case vystavovatel faktury nebol platitelom DPH.
To ze ak uz raz vystavi fakturu s DPH, ze ju odviest musi to mi je je jasne, len napriek tomu DU mu kazal fakturu stornovat a vystavit novy doklad bud po datume registracie, alebo bez dph s datumom totoznym povodnej faktury. A teraz kto ma pravdu DU, alebo my?
Zita5
08.06.10,06:57
No vidim, ze Ste sa pekne rano rozbehli, tu je problem ten, ze DU informoval dotycneho, ze on musi dan odviest, ale je problem na stane druhej, odberatel, ze si nesmie uplatnit z tejto faktury DPH, nakolko este v tom case vystavovatel faktury nebol platitelom DPH.
To ze ak uz raz vystavi fakturu s DPH, ze ju odviest musi to mi je je jasne, len napriek tomu DU mu kazal fakturu stornovat a vystavit novy doklad bud po datume registracie, alebo bez dph s datumom totoznym povodnej faktury. A teraz kto ma pravdu DU, alebo my?

Pravda je v Zákone o dani z pridanej hodnoty.Ja by som ústnu radu brala s rezervou .
VieraPopluharova
08.06.10,07:02
Pravdu má Zákon o dani z pridanej hodnoty.

Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
Dakujem
Zita5
08.06.10,07:22
Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
Dakujem

Takže ja z môjho pohľadu :

ak už sa stalo , tak to treba riešiť v súlade so zákonom.Faktúra by sa mala poslať späť odberateľovi ,ktorá by tvorila prílohu listu s popisom §§ v súlade so Zákonom a DPH a ako podľa uvedených paragrafov musí dodávateľ postupovať .To nie je len tak " prerobiť ",ako žiada odberateľ.

Proste musíte prípad vyriešiť tak či onak :)
veronikasad
08.06.10,07:27
Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
Dakujem
Čoho sa fakturácia týkala a kedy došlo k plneniu ? Kedy odberatel faktúru vrátil ?
VieraPopluharova
08.06.10,07:33
Čoho sa fakturácia týkala a kedy došlo k plneniu ? Kedy odberatel faktúru vrátil ?

Veronika, viem len tolko, co som napisala v otazke na zaciatku,ale kedze klienta poznam predpokladam, ze islo o sluzby a fakturu vratil teraz v juni , 4.6.2010, ze DU mu ju nechce uznat do odpoctu DPH, nakolko vystavovatel nebol este registrovany. Dodanie sluzby bolo taktiez 30.4.2010 ako aj vystavenie faktury.
Zita5
08.06.10,08:55
Veronika, viem len tolko, co som napisala v otazke na zaciatku,ale kedze klienta poznam predpokladam, ze islo o sluzby a fakturu vratil teraz v juni , 4.6.2010, ze DU mu ju nechce uznat do odpoctu DPH, nakolko vystavovatel nebol este registrovany. Dodanie sluzby bolo taktiez 30.4.2010 ako aj vystavenie faktury.

Kto je Tvoj klient vlastne ,dodávateľ alebo odberateľ ?
VieraPopluharova
08.06.10,18:58
V tomto pripade vystupuje moj klient ako dodavatel sluzby, vyroba vstupných brán, zhotovil a namontoval vstupnu branu, odovzdal ju 30.4.2010 a vystavil fakturu s dph, nakolko mi doklady odovzdava nepravidelne dostala som sa k tejto fakture az teraz, najskor mi zadal len otazku vseobecnu, ktoru som zadala na zaciatku.Odberatelom je firma, ktora ma s tym problem a nechce tu fakturu uznat.