kimart
08.06.10,08:27
poprosím o radu, ak pri daňovej kontrole zistia chybu,ktorú spôsobila účtovníčka nesprávnym zaúčtovaním, pri ktorom musí podnikateľ dodaniť nejakú sumu, ako sa zachovať? Odškodniť ho, aj keď sa jedná o takú chybu ako je napr. nesprávny výpočet odpisov, ktoré si v nasl. roku môže uplatniť?
promont maja
08.06.10,06:44
Tá účtovníčka je v pracovnom pomere, alebo ide o tzv. externú pracovníčku, ktorá má vlastnú živnosť v súvislosti s poskytovaním týchto služieb?
veronikasad
08.06.10,06:49
poprosím o radu, ak pri daňovej kontrole zistia chybu,ktorú spôsobila účtovníčka nesprávnym zaúčtovaním, pri ktorom musí podnikateľ dodaniť nejakú sumu, ako sa zachovať? Odškodniť ho, aj keď sa jedná o takú chybu ako je napr. nesprávny výpočet odpisov, ktoré si v nasl. roku môže uplatniť?
ak sa jedná o spracovanie účtovníctva na živnosť a účtovníčka je poistená, náhradu škody (penále za neskorú úhradu dane) si môže uplatniť zo svojej poistky zodpovednosti za škodu (ak presiahne čiastku spoluúčasti). Daň platí živnostník.

Čo rozumieš pod "odškodnením" a nesprávnym výpočtom odpisov (zaradenie do nesprávnej odpisovej skupiny?)
kimart
08.06.10,06:55
ide o externé účtovníctvo, penále sa neplatia, len dodanili odpisy - jednalo sa o leasing, a chyba bola vtom že v LZ bolo uvedených 44 mesiacov, no a splátkový kalendár bol len na 36 mesiacov a tak boli robené aj odpisy
veronikasad
08.06.10,06:58
ide o externé účtovníctvo, penále sa neplatia, len dodanili odpisy - jednalo sa o leasing, a chyba bola vtom že v LZ bolo uvedených 44 mesiacov, no a splátkový kalendár bol len na 36 mesiacov a tak boli robené aj odpisy
prečo bol splátkový kalendár iný ako LZ ?
kimart
08.06.10,07:15
háčik bol vtom, že od 36. mesiaca do 44. boli uvedené nuly
veronikasad
08.06.10,07:19
háčik bol vtom, že od 36. mesiaca do 44. boli uvedené nuly
to je chyba účtovníčky.

S daňou nič neurobíš, tú musíš doplatiť a nemôžeš vymáhať od účtovníčky. V prípade, že by boli odpisy zaúčtované správne, robil by si inú "optimalizáciu" výdavkov ?
promont maja
08.06.10,09:16
... ku škode akotakej nedošlo, pretože ak by to bolo správne zaúčtované, tak by ti predsa dokopy sumasumárum vyšiel rovnaký výsledok, čo sa dane z príjmu týka.

Musím podotknúť, že nerozumiem, z akého dôvodu bol LZ na 44 mesiacov, keď splátok, opomínajúc nulových, bolo iba 36...? V čom je háčik? A ospravedlňujem sa ostatným, ak som mimo témy ... nakoľko mi to vŕta v hlave .. .
Zoltán Kovács
08.06.10,09:20
Nie je čo "odškodňovať", ak DÚ nevyrúbi penále.
kimart
08.06.10,09:36
Musím podotknúť, že nerozumiem, z akého dôvodu bol LZ na 44 mesiacov, keď splátok, opomínajúc nulových, bolo iba 36...? V čom je háčik? A ospravedlňujem sa ostatným, ak som mimo témy ... nakoľko mi to vŕta v hlave .. .[/QUOTE]

tomu nerozumiem ani ja, no sakra si dám pozor, či je LZ a splátkový kalendár totožné, no a čo sa týka toho odškodného je to vec pohľadu, samozrejme, že by to podnikateľ zdanil tak či tak, no vysvetlite mu to, keď to musí platiť dodatočne
Zoltán Kovács
08.06.10,09:38
Ja už som sa stretol takouto LZ. Posledných 12 mesiacov platili len poistenie, čo nebolo zahrnuté do mes.splátok.
veronikasad
08.06.10,09:41
Musím podotknúť, že nerozumiem, z akého dôvodu bol LZ na 44 mesiacov, keď splátok, opomínajúc nulových, bolo iba 36...? V čom je háčik? A ospravedlňujem sa ostatným, ak som mimo témy ... nakoľko mi to vŕta v hlave .. .

tomu nerozumiem ani ja, no sakra si dám pozor, či je LZ a splátkový kalendár totožné, no a čo sa týka toho odškodného je to vec pohľadu, samozrejme, že by to podnikateľ zdanil tak či tak, no vysvetlite mu to, keď to musí platiť dodatočne[/QUOTE]

táto téma bola založená účtovníčkou, ktorá urobila chybu ? Myslela som, že sa pýta postihnutý živnostník.
promont maja
08.06.10,09:54
Veronikasad: "táto téma bola založená účtovníčkou, ktorá urobila chybu ? Myslela som, že sa pýta postihnutý živnostník."


... ono je to v tomto prípade napokon jedno, kto sa pýta ... aj tak by sa v dopátral iba k vyšiie uvedenej odpovedi .. aspoň podľa môjho názoru.

V každom prípade jej ale nezávidím ... je to na nej. Ja na jej miestie si zhodnotím, či bude dobré, ak to uhradí spomínaný živnostník ... či to stojí zato a finančne ma to nezruinuje, ak to uhradím celé "ja ako účtovníčka" ... aj keď človek je tvor omylný a každý urobí chybu.

Aj keď si predsa konieckoncov osobne myslím, že si to ten jej živnostník už dávno spočítal a prišiel nato, že nebol poškodený ... či? .. a len čaká ako to celé dopadne... .
veronikasad
08.06.10,09:58
táto téma bola založená účtovníčkou, ktorá urobila chybu ? Myslela som, že sa pýta postihnutý živnostník.
... ono je to v tomto prípade napokon jedno, kto sa pýta ... aj tak by sa v dopátral iba k vyšiie uvedenej odpovedi .. aspoň podľa môjho názoru.

V každom prípade jej ale nezávidím ... je to na nej. Ja na jej miestie si zhodnotím, či bude dobré ak to uhradí spomínaný[/QUOTE]

a prečo by daň mala platiť účtovníčka ? Náhradu škody voči nej si môže uplatniť iba v prípade penálov od DU. Žiadne iné odškodnenie nie je čo riešiť, príp. podať dodatočné DP za roky, ktoré neboli kontrolované, aby mohla leasing doodpisovať.

mimotemyNejako divne sa zobrazuje citácia, žeby ďalšia "úprava" na PORADe ?
promont maja
08.06.10,10:06
mimotemyNejako divne sa zobrazuje citácia, žeby ďalšia "úprava" na PORADe ?[/QUOTE]

... priznám sa, že som sa snažila to viackrát upraviť ... takže sorry... už by to malo byť v poriadku... aj keď som mala taký malý problém s citovaním vybraného príspevku v odpovedi = objavil sa aj s predchádzajúcim a nebol v rámčeku ako doteraz.
kimart
08.06.10,10:10
pýtala sa účtovníčka, no naschvál som to zadala tak, aby som zistila nestrannú odpoveď - ďakujem všetkým. Ide o môj pocit viny, no som z tých, ktorých skôr využívajú... nejedná sa o veľkú cifru, tak asi to vyriešim nejakou zľavou za účto. No bolo mi to troška vytknuté asi vtom zmysle, že ak by to bola vyššia čiastka tak by to zrejme vyžadoval odo mňa. Tak ma napadlo, že ako by sa na mojom mieste zachoval niektorý ný z vás
promont maja
08.06.10,10:22
pýtala sa účtovníčka, no naschvál som to zadala tak, aby som zistila nestrannú odpoveď - ďakujem všetkým. Ide o môj pocit viny, no som z tých, ktorých skôr využívajú... nejedná sa o veľkú cifru, tak asi to vyriešim nejakou zľavou za účto. No bolo mi to troška vytknuté asi vtom zmysle, že ak by to bola vyššia čiastka tak by to zrejme vyžadoval odo mňa. Tak ma napadlo, že ako by sa na mojom mieste zachoval niektorý ný z vás
... možno ťa iba testoval, ako by to celé dopadlo ... podľa mňa to má celé už dávno vyriešené, ale je iba trošku vykoľajený, nakoľko mu daňová kontrola objavila túto chybu a potrebuje nejaký čas na strávenie ... . Nebolo mu to asi príjemné a tak ti to dal pocítiť ... .
veronikasad
08.06.10,10:24
pýtala sa účtovníčka, no naschvál som to zadala tak, aby som zistila nestrannú odpoveď - ďakujem všetkým. Ide o môj pocit viny, no som z tých, ktorých skôr využívajú... nejedná sa o veľkú cifru, tak asi to vyriešim nejakou zľavou za účto. No bolo mi to troška vytknuté asi vtom zmysle, že ak by to bola vyššia čiastka tak by to zrejme vyžadoval odo mňa. Tak ma napadlo, že ako by sa na mojom mieste zachoval niektorý ný z vás
uveď prosím výšku nedoplatku dane po kontrole. Nedoplatok dane nemôže živnostník požadovať od účtovníka. Ako máš "ošetrenú" zmluvu s klientami ?
kimart
08.06.10,10:29
zmluva je ústna, je to nejak do 150€
zk24
08.06.10,10:33
Citam tuto temu, a nejako asi nerozumiem. Ked nejde o vyrubene penale, iba o doplatenie dane, tak neviem preco by uctovnicka mala doplacat dan. Nech uz sa snazim na to akokolvek pozerat, tak jedine co dokazem este vidiet je prospech pre podnikatela, ze tie peniaze mal k dispozicii dlhsiu dobu a mohol ich dlhsie tocit.

Dan a sankcie nie je to iste.
Johanka
08.06.10,10:50
Nie celkom mimotemy;).
Osobne nechápem, čo kontrolóri spochybnili .
Zákon o dani z príjmov v §26 ustanovuje :
Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania.

Ak doba trvania prenájmu bola 44 mesiacov, odpisuje 44 mesiacov.

Myslím, že sa jednalo o majetok zaradený do 2.odpisovej skupiny a doba trvania prenájmu bola nadstavená tak, aby bolo "zadosťučinené" § 2 Zákona o dani z príjmov :
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak

1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

72 mesiacov x 60 % = 43,2 mesiaca
veronikasad
08.06.10,10:54
Johanka, účtovníčka odpisovala 36 mesiacov
Johanka
08.06.10,11:01
mimotemySom nepochopila ... ale možno to niekomu pomôže ;).