Monius
25.10.05,09:05
Ahoj poraďáci,
potrebujem poradiť. Vedieme JU-platca DPH. V marci 2005 sme kúpili od FO nepodnikateľa auto pick-up. Spísali sme kúpno-predajnú zmluvu a VD. Poraďte mi prosím, či mám tento VD zaúčtovať naraz do peňažného denníka, alebo ako to mám urobiť. Asi by sa to malo nejako odpisovať, ale ja som ešte odpisy nikdy nerobila, kupovali sme len drobné veci. A ešte k tomu neviem, ani či môžeme robiť odpisy, keď sme začali podnikať v 05/2003 a stále sme v strate.
Ešte jedna otázočka. Aké veci mám zapisovať, alebo skôr viesť o aute.Stačia mi len vypísané cestovné prílazy?

Prosím poraďte mi.
anto
25.10.05,07:25
Motorové vozidlo, pokiaľ má vyššiu kúpnu cenu ako 30000,00 je dlhodobý hmotný majetok. Tento možno odpisovať po jeho zaradení do používania. Zaradenie do používania sa robí protokolom o zaradení do používania. Odpisová skupina je podľa zákona o dani z príjmu, možno ho odpisovať zrýchleným spôsobom, alebo rovnomerne. O prevádzke motorového vozdila je potrebné viesť denný záznam o prevádzke motorového vozidla a na základe údajov v technickom preukaze účtovať spotrebu pohonných hmôt.

Naraz sa to nedá všetko popísať, je potrebné si pozrieť poradu a dať vyhľadávanie, tam je takmer všetko uvedené.
Jana Acsová
10.11.05,09:47
Zdravím poraďaci, mohli by ste mi po tom kvante informácii, ktoré ste uviedli dať jednoduhšiu odpoveď na jednoduchú otázku:
- kúpa osobného mot. vozidla od fyz. osoby nepodnikateľa za účelom využívania v podnikaní pre s.r.o. je výhodnejšie: - nákup konateľa ako fyz. osoby a zaradiť do užívania
or
- nákup priamo na s.r.o.?Presmerovaná otázka.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Otázka je položená dosť nejasne, nakoľko uvádzate jednu z možností - nákup konateľa a zaradiť do používania. Tomuto spojeniu nerozumiem. Z otázky sa mi javí, že vás zaujímajú výhody, prípadne nevýhody v prípade že:
- auto kúpi fyzická osoba (konateľ) a bude ho využívať pre účely firmy ako súkromné vozidlo,
- auto kúpi s.r.o. a zaradí do obchodného majetku.

V tomto prípade je rozhodujúce, koľko km predpokladáte, že auto najazdí. Upozorňujem, že konateľ by mal využívať auto v súvislosti s výkonom funkcie, v čom by mohol nastať problém v účeloch použitia vozidla na služobné účely. Momentálne je aktuálna náhrada za použitie súkromného vozidla vo výške 6,20 Sk. (Ak predpoklaldáte napr. 20000 km ročne - ročný náklad by bol 20000x6,20=124000,00 Sk). Zdôrazňujem však, že jazdy musia byť pre účely podnikania firmy, t.j. predpokladám, že konateľ by vozidlo využíval nielen ako konateľ. V tomto prípade nemožno vo firme zúčtovávať ostatné náklady súvisiace s prevádzkou vozidla, nakoľko tieto sú obsiahnuté v spomínanom paušále náhrad.

V prípade, že auto zaradíte do podnikania, možno predpokladať daňový odpis vo výške 1/4 (v prípade rovnomerného odpisu) - budete vychádzať z obstarávacej ceny vozidla. Zároveň máte možnosť účtovať o súvisiacich nákladoch (opravy, poistky atď.).

Je potrebné zvážiť, čo je pre vás výhodnejšie, ale zároveň pri rozhodovaní nezabudnúť, či máte možnosť preukázať jazdy "konateľa" ako osoby pre účely firmy.
Jana Acsová
10.11.05,10:17
Ešte možno vyhľadávať na Porade. Napr.:

http://www.porada.sk/showthread-t_14595-page_1-pp_10.html
Adra
14.11.05,10:31
Zdravím, asi som otázku ozaj položila nesprávne, takže: nejedná sa mi o 6,20,- / km, túto problematiku poznám. Skôr by ma zaujímalo aké výhody resp. nevýhody sú pri prevode práv mot. vozidla z fyz. osoby na s.r.o. / či má kúpiť zástupca s.r.o. auto na seba a potom ko dať do podnikania, alebo priamo na s.r.o. / - alebo je to to isté? Ide mi napr. o odpočet DPH, príp. iných aspektov. Vďaka
anto
14.11.05,11:15
Pokiaľ fyzická osoba kúpi auto, môže ho požičať s.r.o. na základe dohody.
Jana Acsová
14.11.05,11:20
Skôr by ma zaujímalo aké výhody resp. nevýhody sú pri prevode práv mot. vozidla z fyz. osoby na s.r.o. / či má kúpiť zástupca s.r.o. auto na seba a potom ko dať do podnikania, alebo priamo na s.r.o. / - alebo je to to isté? Ide mi napr. o odpočet DPH, príp. iných aspektov. VďakaDPH z osobného motorového vozidla kategórie M1 nemožno uplatniť. Doporučujem pri kúpe zvážiť, k čomu má vozidlo slúžiť. Ak pre účely firmy, vhodné je priamo pri kúpe uvažovať o evidencii vozidla na firmu.
Adra
21.11.05,08:12
Vďaka za radu, ešte by som mala jednu podotázku. Aké náležitosti vyplývajú z KPZ pre obe strany, ak kúpna cena bola napr. 200.000,- Sk?
- s.r.o. musí zaplatiť cestnú daň, robí odpisy / je ešte niečo? /
- fyz. osoba? / platí daň z predaja DÚ? /
Gabika75
22.03.06,17:48
Ahojte.
1.Chcem sa opýtať, čo robiť v tom prípade ak SZCO kúpi užitkové auto kúpno predajnou zmluvou od firmy, ktorá požaduje zaplatiť za auto v 20 splátkach bez navýšenia ceny. (na auto je záložné právo). Može si podnikateľ uplatniť odpisy?
2. Rozlišujete účtovné aj daňové odpisy v JU?
3. Ak kúpi auto v 12/2005 a prvá splátka je až 01/2006 tak len sa zaradí do knihy záväzkov?
4. Ako účtovať mesačné splátky?

Ďakujem za vaše rýchle odpovede.
Tweety
22.03.06,17:51
Ahojte.
1.Chcem sa opýtať, čo robiť v tom prípade ak SZCO kúpi užitkové auto kúpno predajnou zmluvou od firmy, ktorá požaduje zaplatiť za auto v 20 splátkach bez navýšenia ceny. (na auto je záložné právo). Može si podnikateľ uplatniť odpisy?
2. Rozlišujete účtovné aj daňové odpisy v JU?
3. Ak kúpi auto v 12/2005 a prvá splátka je až 01/2006 tak len sa zaradí do knihy záväzkov?
4. Ako účtovať mesačné splátky?

Ďakujem za vaše rýchle odpovede. 1. Ak to bude mať v majetku, tak áno. 2. V jU sú len daňové. 3. áno.4. úhrada záväzku.
Gabika75
22.03.06,17:55
Kde presne v peňažnom denníku ako výdavok neovpl. daň základ?
Tweety
22.03.06,18:04
Kde presne v peňažnom denníku ako výdavok neovpl. daň základ? Áno tam. Pretože daňovým výdavkom sú ročné odpisy.
Manual
22.03.06,18:40
Ešte by som chcel bodu 1, že ak je na auto záložné právo, a v prípade že by napr. bolo dohodnutých 20 mesačných splátok, tak auto môže do majetku zaradiť až po splatení poslednej splátky, kedy by sa malo zrušiť záložné právo a až potom odpisovať ? Nemýlim sa ?
Gabika75
22.03.06,18:56
na auto je založné právo ale podnikateľ ho užíva už od prvého dňa podpísania zmluvy na zabezpečenie svojich príjmov. Prosím, v ktorom zákone sa píše že ak je na majetok založné právo nemôže sa odpisovať až po splatení poslednej splátky. Lebo ak zúčtujem odpis už za rok 2005 tak je dosť vysoká čiastka. Prosím súrne.
Manual
22.03.06,19:47
na auto je založné právo ale podnikateľ ho užíva už od prvého dňa podpísania zmluvy na zabezpečenie svojich príjmov. Prosím, v ktorom zákone sa píše že ak je na majetok založné právo nemôže sa odpisovať až po splatení poslednej splátky. Lebo ak zúčtujem odpis už za rok 2005 tak je dosť vysoká čiastka. Prosím súrne.
Gabika netvrdím že je to tak, ale počul som taký názor, tiež ma zo zaujíma.:)
Gabika75
22.03.06,19:52
Vie ešte o tom niekto, že ak je na hnuteľnosť záložné právo nemôže byť majetkom určeným na odpisovanie? Prosím chcem konečne ukončiť a poslať daňové priznanie. Nevie sa k tomu nikto vyjadriť alebo pomôct?
Gabika75
23.03.06,15:25
Vie niekto poradiť?
Jana Acsová
20.08.06,09:56
Síce neskoro na info pre účely daňového priznania za rok 2005, ale v prípade záložného práva by bolo potrebné upresniť o čo sa jedná. Všeobecne záložné právo by nemalo mať vplyv na možnosť daňového odpisovania. Záleží na prechode vlastníckych práv. Ani výhrada prechodu vlastníckych práv momentom zaplatenia nie je rozhodujúca pre možnosť uplatnenia odpisov.
Pre správnosť odpovede by však boli potrebné doplňujúce informácie, aké záložné právo majú zadávatelia otázok na mysli.