Dana7
08.06.10,12:51
Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

Ďakujem:)
Zoltán Kovács
08.06.10,11:04
Môže.
babi2
08.06.10,11:07
Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

Ďakujem:)
Aj keď je auto súkromné, je jasné tým, že si uplatňuje paušálne náhrady, že ho používa na podnikanie a keď sa so zákazníkom dohodne, že mu bude fakturovať aj dopravné náklady, nikto mu to nenapadne
Zita5
08.06.10,11:08
Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

Ďakujem:)

Predpokladám,že platí saj daň z MV . Na jednej strane je zdaniteľný príjem , ktorý mu vstupuje do daňového základu a na strane druhej je vyúčtovanie cestovných náhrad za použitie súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely .

Takže súhlasím s odpoveďou v príspevku 2.
promont maja
08.06.10,12:11
... ja celkom nesúhlasím ... podľa môjho názoru by som fakturovala prepravu iba v tom prípade, ak by som v nej aj podnikala ..., hoci je takéto fakturovanie prepravných nákladov bežne tolerované, nakoľko sa takto lepšie vyčísľujú náklady napr. aktivácie vnútropodnikových služieb či obstarávacích nákladov pri skladovom účtovníctve.

A výšku nákladov spojených s cestovným by som ale započítala do kalkulácie ceny tovaru ... .
Zita5
09.06.10,04:56
... ja celkom nesúhlasím ... podľa môjho názoru by som fakturovala prepravu iba v tom prípade, ak by som v nej aj podnikala ..., hoci je takéto fakturovanie prepravných nákladov bežne tolerované, nakoľko sa takto lepšie vyčísľujú náklady napr. aktivácie vnútropodnikových služieb či obstarávacích nákladov pri skladovom účtovníctve.

A výšku nákladov spojených s cestovným by som ale započítala do kalkulácie ceny tovaru ... .

Si o tom fakt presvedčená ?:) Tak to by musela byť "preprava" povinným doplňujúcim predmetom ku každej činnosti v podnikateľskom liste .
Dana7
09.06.10,05:58
Ďakujem veľmi pekne všetkým za odpovede.
promont maja
09.06.10,12:39
Si o tom fakt presvedčená ?:) Tak to by musela byť "preprava" povinným doplňujúcim predmetom ku každej činnosti v podnikateľskom liste .
.., vieš Zita5, aj som. Fakturáciu predmetného prepravného, či cestovných nákladov by som akceptovala iba v prípade, ak by išlo o refakturáciu nákladov. Ale v praxi sa často fakturujú náklady v zložení xxx km x xx,xx eur a to len v rámci tzv. trhovej ceny, čo podľa môjho názoru nie je "čistou" refakturáciou týchto služieb = týmto vlastne deklarujem, že mám z tejto činnosti zisk a tak vlastne v tejto oblasti podnikám ... .

Ale, ak by som mala na túto záležitosť vypracovanú internú smernicu a to v zásade len na základe odborného posúdenia, napr. porovnávania nákladov za určité účtovné obdobia a následnou tvorbou napr. paušalizácie, resp. odbornej kalkulácie, tak potom hovorím: Áno.

... podotýkam, že ide iba o môj názor ... a druhú možnosť som uviela pre zadávateľku tejto témy hlavne preto, aby si zvážila všetky pre a proti ...