meldo12
08.06.10,14:25
Zdravim,

mam obrovsky problem s uctovnickou firmou, ktora mi zabezpecuje uctovnictvo. Dnes je 8.6. 2010 a stale nemam hotove danove priznanie a uctovnu zavierku za rok 2009!
Firma ktoru som si na toto nasiel so mnou komunikuje len prostrednictvom SMS, telefony nedviha, na maily nereaguje. Stretnutie a vyriesene tejto situacie sme mali dohodnute uz asi 5 krat no vzdy to kvoli nejakemu dovodu odlozili.
O odklad danoveho priznania sme poziadali do 30.6. 2010.
Prosim poradte mi, ake pravne alebo ine kroky mozem spravit, aby som to vyriesil.
Dakujem.
Lenka1979
08.06.10,12:36
Zdravim,

mam obrovsky problem s uctovnickou firmou, ktora mi zabezpecuje uctovnictvo. Dnes je 8.6. 2010 a stale nemam hotove danove priznanie a uctovnu zavierku za rok 2009!
Firma ktoru som si na toto nasiel so mnou komunikuje len prostrednictvom SMS, telefony nedviha, na maily nereaguje. Stretnutie a vyriesene tejto situacie sme mali dohodnute uz asi 5 krat no vzdy to kvoli nejakemu dovodu odlozili.
O odklad danoveho priznania sme poziadali do 30.6. 2010.
Prosim poradte mi, ake pravne alebo ine kroky mozem spravit, aby som to vyriesil.
Dakujem.

Nepoznáme pozadie celej situácie... napr. aká bola Vaša spolupráca v minulom období , či máte uzatvorenú nejakú zmluvu s účtovníckou firmou ak chcete robiť nejaké právne kroky... Možno je to taká šikovná účtovnícka firma, ktorá Vám do 30.6. DP stíha urobiť... ťažko radiť...:rolleyes:
meldo12
08.06.10,12:43
Uctovnictvo mi zacala robit v septembri 2008. Spolupraca bola dobra. Pred koncom roka 2009 si klasicky vyziadali doklady. Tie boli odovzdane v polovici januara. 31. 3. mi bolo oznamene, ze uctovnictvo nieje hotove, takze poziadame o odklad do 30.6. Medzi tym ako som pisal sme mali mat par stretnuti, posledne dnes no kazde bolo odlozene. Bojim sa hlavne toho, ze to nebude hotove a potom ja budem platit mastnu pokutu.
S firmou mam normalnu zmluvu na spracovanie uctovnictva a vsetkeho co s tym suvisi.

Chcel by som hlavne vediet, co sa s tym da robit, pokial nastane taka situacia, ze mi to neodovzdaju...
Zoltán Kovács
08.06.10,12:45
Ak je zmluva tak sa pokuta dá vymáhať od účtovníckej firmy.

P.S.: Za nepodanie DP je pokuta 66 evri..... to nie je až také mastné. (S týmto tvrdením samozrejme neobhajujem konanie učtovníckej firmy)
Johanka
08.06.10,12:46
Predpokladám, že predmetná firma má aj nejaké sídlo.Nepíšeš nič o osobnej návšteve ... ak mám pocit, že je niečo súrne a druhá strana nereaguje, tak sa postavím pred bránu a čakám, však raz vyjdú von :).
STRELEC
08.06.10,12:47
Ozaj nie obviklý (našťastie) problém. Skôr ako právne kroky by som najprv urobil tieto praktické kroky:
- za každú cenu zobral by som si svoje doklady späť. Ihneď. Aj v stave akejkoľvek rozpracovanosti. Nekompromisne - veď už ozaj nie je čo otáľať a z príspevku je vidieť, že problém je tu ozaj vážny. Je nádejný "spracovateľ" ozaj normálna účtovná firma???
- o spätnom prevzatí dokladov by som spísal so zástupcom firmy nejaký záznam. Nakoľko to môže byť problém, tak by som si zabezpečil aspoň prítomnosť pokiaľ možno nezávislého svedka
- vyhľadal by som si novú účtovnú firmu. Napríklad tak, že zo svojho okolia by som zistil referencie, odporúčania. Možno aj z okolia Blavy (kvôli cene).
- ak na spracovanie účtovníctva bola spracovaná zmluva o dielo alebo obdobná, uplatnil by som si v jej intenciách zodpovednosť za škodu. Škoda vznikla napríklad aj tým, že spracovanie účtovníctva a podanie priznania bude drahšie. Veľký význam zohrá časové hľadisko, rozsah dokladov na spracovanie a podobne. Ak nebola uzatvorená žiadna písomná zmluva, tak to už je smola a totálna ľahkovážnosť, či ako by som to jemne nazval.
Možno bude dokonca potrebné podať priznanie na 2x. Tj do 30.06. podať priznanie takpovediac "predbežné". Tj aby sa splnil termín, pokiaľ by ozaj nebolo možné podať priznanie normálne. Z príspevku sa nedá vytušiť, či ide o FO, PO, aký je rozsah dokladov, čo prevažuje. Všetko alebo skoro všetko sa dá urobiť.
VieraPopluharova
08.06.10,19:45
Uctovnictvo mi zacala robit v septembri 2008. Spolupraca bola dobra. Pred koncom roka 2009 si klasicky vyziadali doklady. Tie boli odovzdane v polovici januara. 31. 3. mi bolo oznamene, ze uctovnictvo nieje hotove, takze poziadame o odklad do 30.6. Medzi tym ako som pisal sme mali mat par stretnuti, posledne dnes no kazde bolo odlozene. Bojim sa hlavne toho, ze to nebude hotove a potom ja budem platit mastnu pokutu.
S firmou mam normalnu zmluvu na spracovanie uctovnictva a vsetkeho co s tym suvisi.

Chcel by som hlavne vediet, co sa s tym da robit, pokial nastane taka situacia, ze mi to neodovzdaju...

Neviem, ale ja na Tvojom mieste by som riesila okamzitym odstupenim od zmluvy za nedodrzanie podmienok /samozrejme Ty musis vediet co mas v zmluve/ a urychlene si hladala novu uctovnicku firmu.
KEJKA
08.06.10,21:22
pripomína mi to situáciu spred dvoch rokov, oslovila ma firma, mali presne také problémy s účtovníckou firmou. Preberala som doklady týždeň pred termínom DPH, po množstve urgencií a prísľubov doklady a účtovníctvo dodali asi 2 týždne po prvej "mojej" DPH. nechápala som, ale klient tie doklady naozaj nemal. Doslova žiadne doklady - ani dva roky dozadu -všetko "archivovala" účtovnícka firma.
Za tri mesiace do konca roka som tam objavila toľko chýb a nedostatkov, že som pomaly ľutovala svoje rozhodnutie.
Našťastie s vedením sa dalo dohodnúť, naviac práce mi akceptovali a spolupráca beží tretí rok k obojstrannej spokojnosti.