SlivkaDesign
08.06.10,17:20
Mám menší problém. Pracujem ako SZČO a som neplatičom DPH. Popri tom pracujem na dohodu, kde mi z mesačnej odmeny automaticky odratávajú DPH 19 percent. Je to v poriadku, alebo niečo nesedí?

Ťahám to prvý mesiac a nezdá sa mi to. Ďakujem za rady.
veronikasad
08.06.10,15:22
Mám menší problém. Pracujem ako SZČO a som neplatičom DPH. Popri tom pracujem na dohodu, kde mi z mesačnej odmeny automaticky odratávajú DPH 19 percent. Je to v poriadku, alebo niečo nesedí?

Ťahám to prvý mesiac a nezdá sa mi to. Ďakujem za rady.
trošku to máš pomýlené. Z dohody ti nestrhávajú DPH, ale 19 % daň z príjmu, pretože u zamestnávatela nemáš podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov.

Aký si mal základ dane z podnikania minulý rok ?
SlivkaDesign
08.06.10,15:24
No čiže nie je to v poriadku áno? Viem, že mám trošku mylné predstavy, ale tak učím sa a snažím sa v tom zorientovať. Nič také som nepodpisoval. A podnikám iba 3 mesiace.
veronikasad
08.06.10,15:25
No čiže nie je to v poriadku áno? Viem, že mám trošku mylné predstavy, ale tak učím sa a snažím sa v tom zorientovať. Nič také som nepodpisoval. A podnikám iba 3 mesiace.
Je to v poriadku - doplň základ dane z podnikania za min. rok, resp. predpoklad tohto roku a výšku mesačnej odmeny z dohody.

Máš dve možnosti - poradím ti, ako na to ...
SlivkaDesign
08.06.10,15:26
Ďakujem, samozrejme že čakám radu :)
veronikasad
08.06.10,15:28
Ďakujem, samozrejme že čakám radu :)
Aká je mesačná výška odmeny z dohody ?
SlivkaDesign
08.06.10,15:29
119 eur
veronikasad
08.06.10,15:30
119 eur
v hrubom alebo čistom ?
SlivkaDesign
08.06.10,15:31
hrubom
veronikasad
08.06.10,15:36
Ide o príjem zdaňovaný zrážkovou daňou,. Ak nemáš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie, tento príjem už nemusíš uvádzať v daňovom priznaní ako príjem z § 5 (závislá činnosť).

Ak u zamestnávatela podpíšeš Vyhlásenie, uplatníš si u neho mesačnú nezd. časť základu dane - daň bude nulová, ale musíš ho pripočítač k základu dane z podnikania do daňového priznania za rok 2010. Preto som sa pýtala na výšku základu dane z podnikania. Ak by bol tvoj príjem nízky, môžeš príjem z dohody uviesť v DP aj v prípade, ak už bol zdanený (v priebehu roka úveruješ daňový úrad, ktorý ti zrazenú daň vráti). Ročná nezd.časť základu dane pre rok 2010 je 4025,70€
SlivkaDesign
08.06.10,15:47
Takže to teraz nechať tak, alebo to riešiť? Pretože som žiadne vyhlásenie nepodpisoval. Aká je lepšia alternatíva?
SlivkaDesign
08.06.10,15:50
No žiadne vyhlásenie som nepodpisoval. Takže mi to strhávajú neprávom? Mám to riešiť?
veronikasad
08.06.10,15:51
Takže to teraz nechať tak, alebo to riešiť? Pretože som žiadne vyhlásenie nepodpisoval. Aká je lepšia alternatíva?
Nechaj to tak, ak budeš mať nízky základ dane zo živnosti, zamestnávatel ti dá potvrdenie o zdanitelnej mzde, zahrnieš príjem podľa § 5 (z dohody) do DP a DU ti zrazenú daň vráti.

Ak bude zo živnosti vysoký, máš o starosť menej - nemáš čo riešiť.
SlivkaDesign
08.06.10,16:03
Jáj no ďakujem. Takže tie peniaze čo mi strhli sa mi nakoniec aj vrátia. Len ešte sa chcem spýtať, ohľadom toho vyhlásenia. Mám žiadať od podpis?
veronikasad
08.06.10,16:05
Jáj no ďakujem. Takže tie peniaze čo mi strhli sa mi nakoniec aj vrátia. Len ešte sa chcem spýtať, ohľadom toho vyhlásenia. Mám žiadať od podpis?
čítaj pozorne od začiatku moje odpovede. Závisí od výšky tvojho základu dane zo živnosti.
SlivkaDesign
08.06.10,16:10
Prepáč no už rozumiem :) Aspoň myslím. Na začiatku podnikania sa ale nebojím o to, že by som prekročil tú hodnotu základu dane :) Ďakujem veľmi pekne za pomoc.