PanStres
08.06.10,17:44
Zdravim, mam problem s DVD rom znacky LG.

Problem je nasledovny>

Pri starte PC mechanika ide v pohode sa da otvorit atd. ale po nacitani OS.
Mi nejde otvorit ani neblika. Je to od vtedy co som menil HDD. Nenachadza ju ani BIOS. ale ked HDD odpojim tak Bios DVD rom najde. Neviem si dat rady. Prosim pomozte. Dakujem.

Ešte zostava:
CPU : AMD 3800+ 2,01GHz
Grafika: ATI x1950 512mb
RAM : 2GB
misoft
08.06.10,18:21
Málo údajov. Aký OS? Typ DVD mechaniky (LG je široký pojem)? Skontrolované prepojenia mechaniky s radičom? Hlási OS nejaké problémy s touto mechanikou formou žltého trojuholníka v Správcovi?

Pokiaľ nebudeme vedieť viacej, tak nemôžeme posúdiť a ani poradiť.
PanStres
08.06.10,18:55
OS : Windows XP, SP 2
Mechanika : LG GSA H44NRBB
Prepojenie som kontroloval asi 100x tam chyba nie je a ani v kábloch fungujú na 100%
mecky
08.06.10,19:06
je HDD a napalovacka na jednom kabli?
PanStres
08.06.10,19:15
mecky:
Ak myslíš ten sivý široký (nemôžem vkladať obrázky) tak áno
Laco.SK
08.06.10,19:39
podla toho co som tu cital, tak je problem s nastavenim ...

Nastav HDD switchom na Master a DVD na Slave ... Potom zapojenie toho "siroheho" kabla je nasledovne ... MB (Matherboard/základná doska) - DVD mechanika - HDD (Pevný disk), t.j. na jednom konci musí byť v doske a na druhom konci v HDD, teda Master.

Neviem ci som to napisal zrozumitelne ...

img182.imageshack.us/img182/2415/idecable.gif
PanStres
08.06.10,19:47
Laco ďakujem keby nedáš obrázok tak by som nerozumel :) Idem to skúsiť potom poviem či ide alebo nie
PanStres
08.06.10,20:06
No takto:
Zapojil som ten široký :)
modrý koniec - matičná
sivý - DVD
čierny- HDD

Potom som zapol PC toto my vypísalo citujem : " Reboot and select proper Boot device. Or insert Boot Media in selected Boot device and press a key_.

Bootovanie mám nastavené:
1.ST BOOT DEVICE - HDD-...
2.ND - 1ST FLOPPY DRIVE
DVD ROM sa mi ani v optionse nedá nastaviť ako keby ani neexistovala.
A ešte som musel odpojiť káble od DVD aby som sa dostal do Windowsu.
mecky
08.06.10,20:16
len tie zariadenia musia byt aj spravne najumprovane
hladaj na disku aj mechanike nieco taketo
http://img.tomshardware.com/de/2005/11/16/das_grosse_thg_stecker_kompendium/hdd_jumper_ma.jpg
na disku to nastav na master a na mechanike na slave
PanStres
08.06.10,20:21
A ako to mám nastaviť ? teda lepšie povedané s čím ? Lebo si to neviem predstaviť ako to nastavím.
headshrinker
08.06.10,20:50
V zásade sú dve možnosti:

1.
Na HDD nastav jumper na master, na DVDRW na slave
2.
HDD pripoj na koniec kábla a jumper nastav na Cable Select, a DVDRW na stred kábla a jumper nastav tiež na Cable Select.

Ak by to nešlo ( niektoré LG mechaniky sú dosť vybieravé), tak daj DVDRW na koniec kábla a nastav na Master, a HDD na stred kábla a nastav na Slave.
V BIOSe potom pochopiteľne musí mať ako 1st BOOT DEVICE - HDD

Inak, odporúčam nemať HDD a DVDRW na jednom kábli, nakoľko HDD zvláda režim prenosu ATA100 resp ATA133 ak je to Maxtor, a DVDRW iba ATA33 - čiže rýchlejší HDD je brzdený pomalšou mechanikou. Odporúčam dokúpiť druhý IDE káble a napojiť obe mechaniky zvlášť, každý na iný radič.

Jo, a ešte som zabudol, ak ti ide iba o to, ako to nastaviť "manuálne", tak vyber ten (na obrázku modrý, ale býva aj čierny, biely...) jumper - tu je nastavený ako Master a zapoj ho na zodpovedajúcej mechanike na Master/Slave/Cable select, ako som hore popísal. Schéme, ktoré piny majú byť ako prepojené, je na každej mechanike - buďto vytlačená na plošnom spoji, na štítku, alebo vyrytá do plechu mechaniky.
PanStres
09.06.10,07:23
headshrinker všetkému chápem ale ako to nastavím na tom kábli a HDD a DVD tam mám niečo stlačiť alebo čo spojiť niečim alebo ?
mecky
09.06.10,07:34
http://img.tomshardware.com/de/2005/11/16/das_grosse_thg_stecker_kompendium/hdd_jumper_ma.jpg
tak ako vidis na tomto obrazku, mas na disku aj mechanike prepojene pini jumprom (ta modra vec), jednoducho ho vytiahnes a spojis 2 piny ktore potrebujes
PanStres
09.06.10,08:14
Na prvý krát sa mi to podarilo najumprovať nemal som tam písané nič tak som to dal na slepo a ono to funguje :) Ďakujem Vám chlapci za vaše rady bez Vás bi som bol stratený Ďakujem veľmi pekne.
Chobot
09.06.10,08:28
headshrinker všetkému chápem ale ako to nastavím na tom kábli a HDD a DVD tam mám niečo stlačiť alebo čo spojiť niečim alebo ?

Master a slave nenastavuješ na kábli, ale na mechanike. Vzadu na mechanike sú jupre (je tam 6 konektorov, ktoré sa takým malým mostíkom prepájajú). Potom musíš správne pripojiť na kábel tie nastavené zariadenia. Ako? To si pozri v tejto téme:

http://www.porada.sk/t132229-napalovacka-dvd-nespozna-disk-dvd-ram.html

v jednom z mojich príspevkov to uvidíš. Je tam aj obrázok mechaniky - konkrétne jupera, kde sa nastavuje Master a Slave.


Pozn: kým som to celé napísal a vyhľadal, tak už si to vyriešil...
PanStres
09.06.10,09:00
Nevadí ešte sa to zíde niekomu :)