tiki
25.10.05,08:35
Začiatkom roka bolo zakúpené ojazdené MV pročim bol poskytnutý úver cez jednu finančnú spoločnosť.

Zmluva je uzatvorená na živnosť resp. živnostníka- figuruje tam IČO aj obchodný názov.

Kúpna cena MV bola 244 tis.
Zaplatené v hotovosti bolo 61 tis.
V zmluve sa píše, že je poskytnutý úver vo výške 183 tis.

Úver sa spláca v mesačných splátkach podobne ako leasing 42 mesiacov - čiže splátka obsahuje aj havárijnu poistku.
Majiteľom auta je živnostník (je zapísaný aj v TP), pričom velký TP má v úschove fin. spoločnosť a taktiež v zmluve je zmienka o zábezpeke ktorou je MV.

Moje otázky:
1. Ako to účtovať?
Podľa mňa by sa malo MV zaradiť do odpisovania
Úver dať ako závazok a splátky rozčleniť na splátku závazku (nedaňový výdaj), úroku (daňový) a havárijnej poistky (daňový).

2. Ak to budem tak účtovať, ako mám vyčísliť úroky?
Stačí ak sa vyčísli ako:
((42 * (mes.splatka-havarijna poistka) ) - 183) / 42
alebo to treba rozrátať presne podľa nejakého percenta? Pretože v zmluve som nenašiel zmienku o konkrétnej výške úrokov.
ZuzanaP
26.10.05,05:29
Ani v splátkovom kalendári?

My máme tiež auto kúpené na úver a v splátkovom kalendári je všetko krásne rozpísané.
tiki
27.10.05,17:28
No jediný splátkový kalendár je len ta informácia o počte splátok, výške hav. poistenia a o výške splátky úveru
kedy je splatná prvá splátka a kedy posledná

o výške úrokov nie je zmienka ...
inngrid
02.11.05,13:01
Ahojte,

nie som doma pri pc ale ak pridem domov a najdem zakon kde som to citala ti to este presne zdokladujem. Ak je Inves. Majetok brany na uver nemozes ho uctovat tak ako leasing.
Leasing je jedna vec uver druha.
Aj ked to beries cez inu spolocnost.
Priklad je ine ked clovek kupi auto na leasing a ine ked ja si zoberiem pc na splatky cez quatrro. Takze neviem ci som ta spravne pochopila len v pripade ze to nie je ako leasing musis to odpisovat normal ako IM.