roman29
08.06.10,21:50
caute,

mam taku otazku, trocha pritiahnutu za vlasy :)
manzelka si vsimla ze cast nasho svetleho gauca zmenil farbu, ma taky ruzovy nadych.
vidno to ked sa za dobreho svetla na to clovek zameria.

tvrdi mi ze je to odvtedy odkedy som si polozil stolovu lampu na operadlo aby som si tam mohol citat, ze predtym to tam nebolo.
akokeby to tak vychadzalo, vidno to v tom "rohu", cca tak ako to svetlo svietilo.

ja som ale prisiel s tym ze je to od jedneho cerveneho vankusa, ktory sme tiez v tom rohu mavali, ona to neakceptuje, lebo ze ten vankus je tam uz dlho a ten "ruzovy" nadych je len odkedy som si tam dal 1.krat tu lampu.
(vankus vtedy nebol pri lampe)

mne sa zda absurdne aby mala 35wattova ziarovka z polmetra "menila farbu" latky. Teplom by to tiez nebolo, ved to na tu vzdialenost ledva citit zvysenu teplotu od lampy.
Stretol sa niekto s tym ze s takymto osvetlenim sa moze zmenit farba latky ???
To by som hned reklamoval.

ak na to neprideme, budem musiet pre pokoj v domacnosti spravit pokus, na nejakej odvratenej casti gauca .... :)
pepsikova
08.06.10,19:55
..no..záleží na tom, čo to je za látka..lebo ak je to poťah napríklad vlasový(podobný zamatu), tak stačí, že je látka otočená v inom smere, ako tá druhá strana..potom je sklon vlasu iný a aj farbu mení inak...
roman29
08.06.10,20:04
nie, nie, viem co myslis ale taka latka to nie je.
milláčikk
08.06.10,20:05
caute,

mam taku otazku, trocha pritiahnutu za vlasy :)
manzelka si vsimla ze cast nasho svetleho gauca zmenil farbu, ma taky ruzovy nadych.
vidno to ked sa za dobreho svetla na to clovek zameria.

tvrdi mi ze je to odvtedy odkedy som si polozil stolovu lampu na operadlo aby som si tam mohol citat, ze predtym to tam nebolo.
akokeby to tak vychadzalo, vidno to v tom "rohu", cca tak ako to svetlo svietilo.

ja som ale prisiel s tym ze je to od jedneho cerveneho vankusa, ktory sme tiez v tom rohu mavali, ona to neakceptuje, lebo ze ten vankus je tam uz dlho a ten "ruzovy" nadych je len odkedy som si tam dal 1.krat tu lampu.
(vankus vtedy nebol pri lampe)

mne sa zda absurdne aby mala 35wattova ziarovka z polmetra "menila farbu" latky. Teplom by to tiez nebolo, ved to na tu vzdialenost ledva citit zvysenu teplotu od lampy.
Stretol sa niekto s tym ze s takymto osvetlenim sa moze zmenit farba latky ???
To by som hned reklamoval.

ak na to neprideme, budem musiet pre pokoj v domacnosti spravit pokus, na nejakej odvratenej casti gauca .... :)

Možno si si už všimol, že niektoré farby sa pôsobením svetla menia (minimálne šedivejú).
roman29
08.06.10,20:09
ano, to hej, ale snad len vo velmi dlhom casovom horizonte.
a nie jednorazovo pouzitim malej lampy, a este k tomu doruzova ... take som este nepocul
ubka
08.06.10,20:14
caute,

mam taku otazku, trocha pritiahnutu za vlasy :)
manzelka si vsimla ze cast nasho svetleho gauca zmenil farbu, ma taky ruzovy nadych.
vidno to ked sa za dobreho svetla na to clovek zameria.

tvrdi mi ze je to odvtedy odkedy som si polozil stolovu lampu na operadlo aby som si tam mohol citat, ze predtym to tam nebolo.
akokeby to tak vychadzalo, vidno to v tom "rohu", cca tak ako to svetlo svietilo.

ja som ale prisiel s tym ze je to od jedneho cerveneho vankusa, ktory sme tiez v tom rohu mavali, ona to neakceptuje, lebo ze ten vankus je tam uz dlho a ten "ruzovy" nadych je len odkedy som si tam dal 1.krat tu lampu.
(vankus vtedy nebol pri lampe)

mne sa zda absurdne aby mala 35wattova ziarovka z polmetra "menila farbu" latky. Teplom by to tiez nebolo, ved to na tu vzdialenost ledva citit zvysenu teplotu od lampy.
Stretol sa niekto s tym ze s takymto osvetlenim sa moze zmenit farba latky ???
To by som hned reklamoval.

ak na to neprideme, budem musiet pre pokoj v domacnosti spravit pokus, na nejakej odvratenej casti gauca .... :)

Aj keď som žena, podržím Ťa, určite to bude od toho vankúša:) Ak látka zmení farbu pôsobením svetla, ako predpokladá Tvoja manželka, určite to nebude do ružova, ale vyprašivie:D
Mám podobnú skúsenosť, že podkladaním vankúša, šúchaním zanechal na látke svoj odtieň, rovnako, ako návšteva zanechala modrastý nádych na mieste kde sedela v rifliach.
Jemným čistením saponátom Vanisch je možné sa toho zbaviť.
0123misa
09.06.10,09:40
tiez si myslím ze je to od vankusa,, cervena dost farbí, maloktore veci-latky nie. od svetla a este jeden krat to iste nie ani keby ta ziarovka na ruzovo svietila,,,,veci vyblednu na slnku, ale to trva aj par rokov, podla toho co,, takze skus vysvetlit zene ze to predsa bol len ten vankus, a nech kupi ten vanisch ako to tu uz niekto pisal....
iv@n
09.06.10,12:48
zober na to nejaký saponát a uvidíš.
horkoláčik
09.06.10,14:43
zober na to nejaký saponát a uvidíš.

A pre pokoj v rodine povedz žene, že to bola infračervená zložka svetla - preto tá ružová:D.
Kazu
09.06.10,15:05
caute,

mam taku otazku, trocha pritiahnutu za vlasy :)
manzelka si vsimla ze cast nasho svetleho gauca zmenil farbu, ma taky ruzovy nadych.
vidno to ked sa za dobreho svetla na to clovek zameria.

tvrdi mi ze je to odvtedy odkedy som si polozil stolovu lampu na operadlo aby som si tam mohol citat, ze predtym to tam nebolo.
akokeby to tak vychadzalo, vidno to v tom "rohu", cca tak ako to svetlo svietilo.

ja som ale prisiel s tym ze je to od jedneho cerveneho vankusa, ktory sme tiez v tom rohu mavali, ona to neakceptuje, lebo ze ten vankus je tam uz dlho a ten "ruzovy" nadych je len odkedy som si tam dal 1.krat tu lampu.
(vankus vtedy nebol pri lampe)

mne sa zda absurdne aby mala 35wattova ziarovka z polmetra "menila farbu" latky. Teplom by to tiez nebolo, ved to na tu vzdialenost ledva citit zvysenu teplotu od lampy.
Stretol sa niekto s tym ze s takymto osvetlenim sa moze zmenit farba latky ???
To by som hned reklamoval.

ak na to neprideme, budem musiet pre pokoj v domacnosti spravit pokus, na nejakej odvratenej casti gauca .... :)

Tvoja manželka má určite vyhliadnutý nejaký nový gauč. Vtedy je každá zámienka dobrá a to zružovenie od žiarovky je naozaj dobrá výhovorka. :D
roman29
09.06.10,15:11
aaale, nie, ten gauc je praveze dost novy, a nestal prave najmenej, preto ta precitlivelost ... :)

a dik vsetkym za odpovede
Kazu
09.06.10,15:25
aaale, nie, ten gauc je praveze dost novy, a nestal prave najmenej, preto ta precitlivelost ... :)

a dik vsetkym za odpovede

Tak potom zober vlhkú bielu handričku a pošúchaj ňou podušku. Určite handrička zružovie. Ty budeš z toho vonku a v nemilosti zostane tá červená poduštička :)
JaDo
10.06.10,07:04
Bežne sa stáva, že sa farba textílie mení nie len v závislosti od teploty vody a druhu použitého pracieho prostriedku pri praní ale napr. aj vplyvom oteru, potu a svetla.
Záleží na tom, aké boli použité farby a technológia farbenia pri farbení poťahovej látky gauča.
V skúšobníctve textilných materiálov sa používajú rôzne metódy na zistenie stálofarebnosti.

Textílie. Skúšky stálofarebnosti.
Časť B02: Stálofarebnosť na umelom svetle: Skúška xenónovou výbojkou.
http://eshop.normservis.cz/normy/?k=1216&celkem=1046&od=841
Oliwa
12.06.10,18:59
aaale, nie, ten gauc je praveze dost novy, a nestal prave najmenej, preto ta precitlivelost ... :)

a dik vsetkym za odpovede
Trošku mimotemy Takže nakoľko neprichádza do úvahy výmena gauča ani výmena manželky /dúfam/ :D:D:D, skús investovať ešte do ružových okuliarov pre ňu - aby poňala celý gauč /a aj Teba/ tak romanticky... :---:---:---
val007
13.06.10,18:21
Možno by mohlo byť aj to, ako píše JaDo - od potu. Už dva krát sa mi stalo, že som kúpila tričko v značkovom športovom obchode a po tom, čo sa spotil v jednom manžel a v druhom môj otec, zostali bledšie fľaky. Možno aj tá vaša sedačka môže takýmto vplyvom meniť farbu alebo ešte mohla byť u Vás nejaká spotená návšteva v červenom... No a ak to budeš čistiť nejakým saponátom tak pozor, aby ti neostali fľaky. Aj môj manžel raz čistil sedačku a odvedy sme ju už nevyčistili.:-))
milláčikk
13.06.10,19:38
Trošku mimotemy Takže nakoľko neprichádza do úvahy výmena gauča ani výmena manželky /dúfam/ :D:D:D, skús investovať ešte do ružových okuliarov pre ňu - aby poňala celý gauč /a aj Teba/ tak romanticky... :---:---:---

mimotemy

No a ešte keby zatiahol aj žalúzie .... :D