ajjjjka
09.06.10,07:34
Moja dcéra ukončila štúdium na VŠ 2.6.2010 štátnou skúškou. Aké povinnosti pre ňu vyplývajú? Do kedy sa musí alebo resp. nemusí prihlásiť na Úrad práce ak nemá zamestnanie. Chcela by pokračovať aj ďalej. Ale prestupuje na iný odbor tak nie je 100 %, že ju prijmu. Nevieme aký je správny momentálny postup, keď nie je isté či bude pokračovať aj keby moc chcela. ďakujem.
KEJKA
09.06.10,05:42
mala by stihnúť - ešte dnes, zajtra ísť sa zaregistrovať na UP. Nemusí potom platiť ZP.
Ak to nestihne v termíne, budu ju evidovať len od dátumu registrácie a tie dni od 3.6. si bude musieť zaplatiť ZP sama.
Ked ju prijmú, tak sa odhlási.
ivka70
09.06.10,18:18
ak sa pojde prihlasit na UP, tak ak ju od septembra prijmu na dalsie studium, nebude mat za jul a august narok na rodinne pridavky ani na danovy bonus rodicia.

povinnost registreovat sa ma iba v zdravotnej poistovni do 8 dni po statniciach a ak bude nepretrzite pokracovat v studiu, tak nemusi platit ZP.
Ak by nepokracovala, museli by ste zdravotne poistneie doplatit.
Ak by to bola moja dcera, na UP registrovat by som ju neposielala. :) len do ZP.

Na UPSVaR treba oznamit ukoncenie poberania RP a u zamestnavatela od jula prerusit poberanie danoveho bonusu.
KEJKA
09.06.10,19:33
práve registráciou na UP sa vyhne plateniu odvodov do ZP. Prídavky jej zrušia, resp. pozastavia, to je fakt, ale ked preukáže prijatie, tak platí, že ide o sústavné štúdium - donesie potvrdenie zo školy a prídavky jej doplatia spätne.
Samozrejme nechcem nahovárať, ale na úrady ísť musí, tak nech si vyberie to, čo je výhodnejšie.
Ak bude registrovaná na UP a do školy ju ďalej neprijmú, tak bude aj prostredníctvom UP hľadať prácu, kurzy ap.
ivka70
09.06.10,19:46
práve registráciou na UP sa vyhne plateniu odvodov do ZP. Prídavky jej zrušia, resp. pozastavia, to je fakt, ale ked preukáže prijatie, tak platí, že ide o sústavné štúdium - donesie potvrdenie zo školy a prídavky jej doplatia spätne.
Samozrejme nechcem nahovárať, ale na úrady ísť musí, tak nech si vyberie to, čo je výhodnejšie.
Ak bude registrovaná na UP a do školy ju ďalej neprijmú, tak bude aj prostredníctvom UP hľadať prácu, kurzy ap.

Ak sa zaeviduje na UP, usetri na zdravotnom poiisteni, ale narok na pridavky aj danovy bonus za tie mesiace nema, aj keby potom pokracovala v studiu.
Ked sa na UP zaregistruje v septembri, kurzy a hladanie prace ju pocka ....
mozno ide len o jeden mesiac, mozno uz koncom jula bude vediet, ci ju prijali alebo nie ... a jeden mesiac sa a zvladnut aj ako samoplatca, ak by dalsie stusium nevyslo.
KEJKA
09.06.10,19:53
uhm, takže v tomto je háčik?
registrácia na úrade práce "preruší" prázdniny a sústavné štúdium?
Ako samoplatiteľ zostáva naďalej nezaopatreným dieťaťom s nárokom na prídavky, ktoré vyplatia rodičovi, ked študentka donesie potvrdenie zo školy, tak?
Oceňujem, aj ked sa ma tento problém už osobne netýka.
jales
11.06.10,08:50
A ako ja mzdárka zistím, či to dieťa bolo alebo nebolo zaevidované na úrade práce, ak mi to jeho rodič neoznámi a bude požadovať doplatenie daňového bonusu. Myslím si, že už by niekto mal konečne usporiadať tak ukončenie bakalárskeho štúdia ako je to u stredoškolákov (študent do konca augusta), lebo každoročne je s tým nejaký problém. Minulý rok som sa na daňovom úrade informovala ako je to s daňovým bonusom v takomto prípade a dostala som odpoveď, že je to na mojom uvážení, či mu DB cez prázdniny vyplatím alebo nie, ak viem, že bude v škole pokračovať.
deha
02.07.10,14:36
Ako vlastne bude prebiehať mechanizmus kontroly uplatnenia správnej výšky daňového bonusu? To budeme žiadať z ÚP výpis vyplácania PnD za rok pri RZD?
silvia
10.08.10,10:36
Keď syn zamestnanca ukončil bakalárske štúdium v júni a vie, že je prijatý a pokračuje od septembra ďalej (nenahlásil sa na UP), môžem uplatňovať daň. bonus aj v júli a auguste?
veronikasad
10.08.10,10:38
Keď syn zamestnanca ukončil bakalárske štúdium v júni a vie, že je prijatý a pokračuje od septembra ďalej (nenahlásil sa na UP), môžem uplatňovať daň. bonus aj v júli a auguste?
Má nárok na DB, ale pokial nejde o súvislé štúdium, je lepšie DB cez prázdniny pozastaviť a obnoviť až po zápise na VŠ.
Za prázdninové mesiace doplatiť v RZD.
grammatika
10.08.10,11:59
ivka70
10.08.10,12:20
Keď syn zamestnanca ukončil bakalárske štúdium v júni a vie, že je prijatý a pokračuje od septembra ďalej (nenahlásil sa na UP), môžem uplatňovať daň. bonus aj v júli a auguste?

Kedze potvrdenie o navsteve skoly na z Bc. iba do statnic a z II.stupna VS bude mat az od septembra, treba jul a august pozastavit a doplatit az neskor.
silvia
11.08.10,06:18
Ďakujem za uistenie!

Je mi to jasné, len ma zmiatlo to, keď mi zamestnanec povedal, ze pridavky berie normalne dalej, vraj mu telefonovali z UPSVaR a ked povedal, ze syn je prijaty na dalsie studium, pridavky nepozastavili, vraj ma len v septembri priniest potvrdenie, ze nastupil...
trisestri
26.05.11,09:40
ak niekto konči bc,ma oznamovaciu povinost voči poistovnam,ak predpokladá prijatie na dalšie študium? Prípadne aké ma povinosti voči verejnopravným inštituciám?
ivka70
26.05.11,10:05
ak niekto konči bc,ma oznamovaciu povinost voči poistovnam,ak predpokladá prijatie na dalšie študium? Prípadne aké ma povinosti voči verejnopravným inštituciám?

Ano, ma voci zdravotnej poistovni, do 8 dni od statnic.
Ked sa v septembri s potvrdenim o navsteve skoly opatovne prihlasi ako student, ZP mu uzna aj obdobie prazdnin ako poistencovi statu a nemusi poistne vobec platit.
Ale lehota 8 dni po ukonceni studia (co aj pri Bc. je den statnic) je dana zakonom.
Rovnako rodicia su povinny oznamit UPSVaR, ze uz nie je student kvoli poberaniu pridavkov na dieta a zamestnavatelovi kvoli poberaniu danoveho bonusu.
Oboje bude pozastavene, ale doplatene, ak student nastupi do skoly v septembri a rodic o davky opatovne s potvrdenim o navsteve skoly poziada.
invest
14.06.11,06:27
ak niekto konči bc,ma oznamovaciu povinost voči poistovnam,ak predpokladá prijatie na dalšie študium? Prípadne aké ma povinosti voči verejnopravným inštituciám?
Práve sa chlapec vrátil z UP - nemusí sa zaevidovať a ja som volala na ZP tiež sa nemusí evidovať iba v sptembri treba doručiť potvrdenie, že opäť študuje. Rodinné prídavky mu na júl, august pozastavia, treba doniesť potvrdenie o ukončení Bc., potom budú doplatené. Hotové Kocúrkovo.
u.erika
21.06.11,18:55
A treba sa prihlásiť na ÚP, keď nepokračuje štúdium, ale od septembra sa nastúpi na inú školu?
ivka70
21.06.11,18:59
A treba sa prihlásiť na ÚP, keď nepokračuje štúdium, ale od septembra sa nastúpi na inú školu?

Ano, pokial si nechce sam platit zdravotne poistenie az do zapisu na studium.
Mila123
21.06.11,19:04
Sú 3 možnosti ako medzi prvým a druhým stupňom VŠ štúdia, a sú ozaj dobré....nik ich nevyvracia.....
1. nikto nič nerobí, t.j. ani bakalár a ani mzdárka, DB a PnD má nárok
2. prihlási sa ako nezamestaný...nemá nárok na soc. dávku, mzdárka mu nevyplatí za 7-8 DB, v 9 doručí potvrdenie o zápise na štúdium, mzdárka doplatí DB cez RZD a PnD doplatí ÚP a pokračujeme ďalej ako obvykle
3. prihlási sa ako osoba dobrovoľne nezamestaná na ZP a v 9. mesiaci tiež doruč
potvrdenie o zápise, mzdárka ako aj ÚPSVaR doplatia DBa PnD......
mne sa najviac pozdáva prvý príklad, len je tam riziko napr. neprijatia na štúdium... a dopad na preplatky.....ZP má potom povnnosť cez RZZP vrátiť preplatok študentovi
ivka70
21.06.11,19:12
Sú 3 možnosti ako medzi prvým a druhým stupňom VŠ štúdia, a sú ozaj dobré....nik ich nevyvracia.....
1. nikto nič nerobí, t.j. ani bakalár a ani mzdárka, DB a PnD má nárok
2. prihlási sa ako nezamestaný...nemá nárok na soc. dávku, mzdárka mu nevyplatí za 7-8 DB, v 9 doručí potvrdenie o zápise na štúdium, mzdárka doplatí DB cez RZD a PnD doplatí ÚP a pokračujeme ďalej ako obvykle
3. prihlási sa ako osoba dobrovoľne nezamestaná na ZP a v 9. mesiaci tiež doruč
potvrdenie o zápise, mzdárka ako aj ÚPSVaR doplatia DBa PnD......
mne sa najviac pozdáva prvý príklad, len je tam riziko napr. neprijatia na štúdium... a dopad na preplatky.....ZP má potom povnnosť cez RZZP vrátiť preplatok študentovi

ten tvoj 1.pripad je nedodrzanie niekolkych zakonov:

nakolko studium konci statnou skuskou, je zakonom dana povinnost ukoncit poberanie PnD aj DBa rovnako do 8 dni iny zakon uklada povinnost informovat o ukonceni studia zdravotnu poistovnu

dokonca potvrdenie o navsteve skoly v 3. rocniku Bc studia je zo skoly potvrdzovane do konkretneho datumu 0 predpokladaneho dna statnic uz v septembri, takze ani mzdar ani UPSVaR nemaju zakonny dovod nadalej vyplacat DB ci PnD, vsetko mozu dopaltuit az po pokracovani studia II.stupnom a po opatovnom doruceni potvrdenia o navsteve skoly

takze najspravnejsi je postup v bode 3, kde sa da vyuzit to, ze ZP netrva a plateni poistneho pocas leta, ak ma informaciu o tom, ze studium bude pokracovat dalej a dorucenim potvrdenia o navsteve skoly rusi poziadavku na doplatenie ZP, lebo dodatocne povazuje studenta za poistenca statu aj za letne mesiace