Dada
25.10.05,08:55
Moja známa prišla s tým, že pokiaľ má firma obrat so zahraničím viac ako 10 miliónov, tak musí podávať nejaký výkaz do Národnej banky Slovenska. Viete niekto o tom niečo viac???
Palino
25.10.05,07:43
Je to výkaz o zahraničných aktívach a pasívach a ide v ňom o záväzky a pohľadávky. V prílohe pripájam Metodický pokyn z NBS.
Dada
25.10.05,07:49
A kto je povinný ho podávať? Mimochodom nejde mi ho otvoriť.
bepo
25.10.05,08:00
Ak ti to nejde otvoriť asi nemáš nainštalovaný adobe reader, môžeš si ho tu stiahnuť http://www.adobe.co.uk/products/acrobat/readstep2_allversions.html

Kto podáva:

3. VYKAZUJÚCA JEDNOTKA

Vykazujúcou jednotkou je tuzemec - podnikateľ a organizačná zložka cudzozemca v tuzemsku (ďalej len "vykazujúca jednotka"), ktorí sú povinní ohlásiť údaje týkajúce sa aktív a pasív vo vzťahu k tuzemcom v zahraničí a vo vzťahu k cudzozemcom (ďalej len "zahraničný subjekt") okrem aktív a pasív vo vzťahu k organizačnej zložke cudzozemca v tuzemsku a k dátumu zostavenia hlásenia majú zahraničné aktíva alebo pasíva v hodnote desať miliónov slovenských korún a viac (t. j. ak je súčet položiek vzťahujúcich sa na jednotlivý riadok hlásenia 9,5 mil. a viac, číslo sa zaokrúhľuje na 10 mil.) za sledované obdobie (účtovný rok).

Do priameho vývozu alebo dovozu sa zahrňuje aj leasing dlhší ako 1 rok napriek tomu, že pri ňom nedochádza k zmene vlastníka tovaru ako pri bežnom dovoze. Hlásenie DEV (NBS) 1-12, predkladajú len tie subjekty, ktorých menom sa uzatvárajú kontrakty na vývoz a dovoz tovaru, úverové zmluvy, spoločenské zmluvy a pod. Hlásenie sa netýka sprostredkovateľov obchodu.

Vykazujúce jednotky posielajú hlásenie DEV (NBS) 1-12 do 15. kalendárneho dňa po sledovanom období na adresu:

Národná banka Slovenska

oddelenie štatistiky nebankových subjektov

Imricha Karvaša 1

813 25 Bratislava 1

tel. č.: 02/5787 2694, 5787 2666, 5787 2662, 5787 2634,

5787 2658, 5787 2659, 5787 2692, 5787 2673

5787 2668, 5787 2585, 5787 2693, 5787 2699

fax: 02/5787 1166.
Dada
25.10.05,08:08
Čiže mám tomu chápať, že sa to viac menej týka vývozu a dovozu? A nie nákupu a predaja v rámci EU?
Dada
25.10.05,11:11
Nikto nevie?
Palino
25.10.05,11:43
A kto je povinný ho podávať? Mimochodom nejde mi ho otvoriť.Skúšam a ani mne to nejde otvoriť ani za svet. Pritom ja to mam u seba O.K.
Ja som to stiahol zo stránky www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) , potom
- menu
- Hlásenia ...
- DEV (NBS) 1 - 12

Ja si myslím, že sa to týka aj nákupu a predaja v EÚ, lebo aj tu vznikajú pohľadávky a záväzky.
Dada
25.10.05,11:45
A nie je tu nikto, čo to v praxi využíva?
karpis
25.10.05,12:34
Naozaj nikto nevie poradiť?
Dada
26.10.05,03:47
Prosím Vás, je tu niekto s praktickými skúsenosťami s výkazom pre NBS?
Jendo
31.10.05,09:55
Teba sa bude týkať Výkaz DEV 1-12 čo je výkaz o zahraničných aktívach a pasívach a je to výkaz mesačný, ale je tam aj jeden výkaz štvrťročný. Takže odporúčam si to stiahnuť na nbs.sk. Aj tak odporúčam ísť na stránku nbs pretože je tam návod na vyplnenie. ahoj
alušik
19.04.06,06:42
Poprosím Vás, došla mi platba - úver poskytnutý zo zahraničia. Musím vypísať tlačivo pre NBS - je to ohlasovacia povinnosť OHP (NBS) 1-99. Viete mi niekto poradiť - dole v časti C je hodnota inkasa v cudzej mene a potom v tis. Sk. Ide mi o to, či v tých Sk to má byť prepočítané kurzom NBS alebo kurzom komerčnej banky, v ktorom mi to vlastne pripísali na účet. V pokyne to nie je a v živote som toto tlačivo nevypisovala. Nechcem, aby mi to banka vrátila... :confused:
alušik
19.04.06,07:09
Prosííííím, to nikto nerobí ohlasovaciu povinnosť NBS?
kalkulka
19.04.06,08:00
Moja známa prišla s tým, že pokiaľ má firma obrat so zahraničím viac ako 10 miliónov, tak musí podávať nejaký výkaz do Národnej banky Slovenska. Viete niekto o tom niečo viac???
Nie je to celkový obrat, ale sleduje sa výška pohľadávok a záväzkov, či úverov atď vo vzťahu k zahraničiu. Neviem o tom, aby sa to vzťahovalo iba na nečlenské krajiny. Podávam tento výkaz mesačne, jedná sa o krajiny EÚ a NBS mi to nikdy nevyhodila, lebo tam zrejme sústreďujú údaje
za celú krajinu, kde robia bilanciu vo vzťahu k zahraničiu. Povinnosť nahlásenia údajov má každý, kto vedie pohľadávky alebo záväzky vyššie ako 10mil.
Niafa
19.04.06,11:31
Výkaz pre NBS sa týka iba vývozu a dovozu, čiže nie vrámci EÚ. Ja som ho podávala, predtým bola povinnosť nad 1 mil., ale teraz platí povinnosť až nad 10 mil. Momentálne ho nemusím podávať.
Niafa
19.04.06,11:58
Poopravujem svoju odpoveď. Ja keď som podávala výkaz, neobchodovali sme s krajinami v EÚ. Ale asi tam patria aj pohľadávky a záv. vrámci EÚ. Momentálne to nepotrebujem, tak som to bližšie neštudovala.
tibor
19.04.06,12:40
Prosííííím, to nikto nerobí ohlasovaciu povinnosť NBS?

robí...ale prečo Ti to neurobia priamo v banke? mne tam vypísali všetko a nechce sa mi veriť, že Tebe by to neurobili...
alušik
20.04.06,05:37
robí...ale prečo Ti to neurobia priamo v banke? mne tam vypísali všetko a nechce sa mi veriť, že Tebe by to neurobili...

No, problém je asi v tom, že pri tej platbe zo zahraničia nebol uvedený platobný titul - aj keď nechápem, ako to mohlo zo zahraničnej banky k nám odísť. Opačne mi to nespracujú bez platobného titulu. Ja som nikdy toto tlačivko predtým v zamestnaniach nevypisovala. Teraz však pracujem vo firme, ktorá je prepojená s ČR 100% majetkovo a každú chvíľu nám posielajú nejkú pôžičku. Z účtovnej firmy, ktorá nám do 31.12.05 spracovávala účtovníctvo, ma upozornili, že by som to mala robiť. Vyplnené tlačivo mám odoslať 3x banke, jednu kópiu mi vrátia, a banka priamo to odošle aj NBS. Banka mi len potvrdí, že tú platba bola naozaj zrealizovaná. Bolo mi vysvetlené, že tá ohlasovacia povinnosť je na mne - a ako by som potom mala istotu, že to komerčná banka tej NBS naozaj odoslala?
Najlepšie na tom bolo, že keď som volala do banky, ani tam mi presne nevedeli povedať, čo a ako mám vypísať. Vraj to pozrú na nejakom inom hlásení.:eek: :confused: