Laco.SK
09.06.10,10:52
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na niekoľko vecí ...

Prosím, neukameňujte ma tu hneď, že si mám prečítať také a také témy, som bezradný a skoro na mašľu...

Prenajal som si priestor od spoločenstva vlastníkov bytov. Bytový dom bol postavený v roku 1994-1997, kde bol zahrnutý aj obchodný priestor (neviem, či to bolo v kolaudačnom rozhodnutí). Byty patrili mestu, ktoré malo uzavreté z nájomníkmi aj zmluvy o prenájme bytov. V tomto nebytovom priestore boli zriadené služby, najprv novinový stánok, neskôr videopožičovňa, potom predaj textilu ...

Ale poďme pekne poporiadku. Spomínané prevádzky predomnou, keďže vlastníkom obytného domu bolo mesto, tak prenajímalo ono. V roku 2008 došlo k čiastočnému odpredaju bytov a tak za založilo spoločenstvo vlastníkov a zapísalo sa aj do registra a následne došlo k vkladom do katastra a pod...

V katastri, sa nachádzajú jednotlivé byty a samozrejme aj príslušenstvo na spoločných chodbách a pod... Nenachádza sa tu ale môj prenajatý priestor ( teda nie je osobitne zapísaný, keďže podiel na tomto priestore majú všetci vlastníci bytov.)

Dnes som mal na návšteve hygienikov, ktorí odo mňa pýtali kolaudačné rozhodnutie, lebo podľa nejakého nového zákona to musí byť ... Pochybujem, že sa niekde takéto rozhodnutie nájde a bojím sa toho, že mi prevádzku neschvália ... a to aj napriek tomu, že predomnou tu boli tri prevádzky, ktoré určite súhlasné stanovisko dostali...

Dnes som sa bol pýtať aj na katastri, no tam mi povedali, že vyčlenenie tohto priestoru možné nebude, pretože by museli uberať podiely všetkým vlastníkom bytov ... To celkom nechápem, pretože ja ten priestor si chcem prenajať, nie odkúpiť a tak vlastnícke právo k tomuto priestoru by naďalej patrilo všetkým vlastníkom bytov ...

Poraďte mi prosím, ako mám postupovať, resp. akým zákonom sa o tomto všetko hovorí. Preštudoval som si stavebný zákon, no nič také som tam nenašiel...

Vopred veľmi pekne ďakujem.

S pozdravom
Laco.
verkaz
09.06.10,10:28
Nepíšeš aká prevádzka je v tých spoločných priestoroch. Vzniknuté spoločenstvo vlastníkov bytov ti musí priestory, ktoré používaš prenajať na ten účel aká je tam prevádzka. Mesto, aké bývalý vlastník ti to mal oynámiť. Máš pravdu v tom že keď to stavebne neboli nebytové priestory, nemôže to byť vyznačené na katastri.

Je teraz len na vlastníkoch, aby ti ten priestor ja naďalej prenajali a pre teba je pre ďalšie konanie na úradoch doklad Zmluva o nájme spoločných priestrov.
Mária27
09.06.10,14:07
Najskôr by si mal presne zistiť, čo od teba hygienici chcú. Ty nemáš prenajatý nebytový prietor ale spoločný priestor, ktorý nebol na nebytový preklasifikovaný. Spoločný priestor bol určený na spoločné užívanie obyvateľov domu (kočikáreň, práčovňa, bicykláreň a pod.).

Hygienici asi chú vidieť kolaudačné rozhodnutie, aby posúdili, či nedošlo k zmene užívania stavby podľa § 85 stavebného zákona, či na to nie je potrebné stavebné povolenie. Vlastníci bytov by si to mohli vybaviť s obcou, pretože ak priestory ona prenajímala na obchody, tak by to malo byť povolené.


§ 85
Zmena v užívaní stavby

(1) Stavbu možno užívať len na účel určený v kolaudačnom rozhodnutí, prípadne v stavebnom povolení. Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmene spôsobu užívania stavby, jej prevádzkového zariadenia, v zmene spôsobu a v podstatnom rozšírení výroby alebo činností, ktoré by mohli ohroziť život a zdravie ľudí alebo životné prostredie, vyžadujú rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby; na konanie o zmene v užívaní stavby sa vzťahujú primerane ustanovenia § 76 až 84.
(2) Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby, prerokuje stavebný úrad pri stavebnom konaní a po jej dokončení vykoná kolaudáciu zmeny stavby. Zmenu v užívaní stavby, ktorá je spojená so zmenou stavby spočívajúcou v stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby a nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, môže prerokovať stavebný úrad v spojenom konaní o zmene v užívaní stavby podľa odseku 1.
(3) Zmeny účelu užívania stavby, ktoré spočívajú v zmenách podľa odseku 1 a 2, stavebný úrad nepovolí, ak sú v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie.