Dafo
09.06.10,11:39
Dobrý deň,

neviete mi poradiť ako čím skôr a efektívne (do budúcnosti sa to bude meniť znovu) zmeniť spoločníka a konateľa vo firme. Konateľa asi iba cez valne. Resp. potrebujem to zmeniť v obchodnom registry. Ako nato?

ďakujem
KEJKA
09.06.10,10:11
Spoločník - zmena je formou predaja obchodného podielu
Konateľ - menuje ho VZ
obe zmeny musí schváliť VZ, bez toho to nejde. Potom konateľ spíše návrh na zápis zmien a podá aj s príslušnými prílohami (určite úplné znenie SZ a zápisnica VZ) na OR.
Dafo
09.06.10,12:39
Nemáš náhodou vzor zápisu z VZ pri predaji podielu a zmene konateľa?
JarkaL
09.06.10,16:24
Skús použiť vyhľadávač, je tu toho plno.
Dafo
09.06.10,16:30
Jednoosobové tu neviem nájsť. VZ pri jednoosobovke by to malo byt rozhodnutie jedineho spolocnika.
Pri zmene konatela a zmene jedineho spolocnika si myslim ze to je natolko citlive ze nechcem nic zanedbat. Nemate Nahodou niekto aspon vzor predaja spolocnosti, predaj podielu alebo nieco podobne? A obchodny register to bude chciet 200x zmenit. Potrebujem to surne inac by ma to tak netrapilo.
KEJKA
09.06.10,17:13
použiť treba vzor pre VZ. Chápem, že uprednostňuješ Rozhodnutie - sama som tak urobila prípravu, ale právnička mi to prerobila na VZ s tým, že OR by mohol zamietnuť zápis.
Proste oni majú zaškatuľkované, čo je prílohou a prílohou je zápisnica z VZ, takže ked sa ti to bude volať ROZHODNUTIE, tak to škrtnú. Nemusia, asi to nemá ani oporu v zákone, ale načo riskovať?
vmsux
14.06.10,11:57
Ahoj, ono je to pomerne jednoduche.
Rozhodnutie jedineho spolocnika:
Ja XXX
Ako jediný spoločník a konateľ horeuvedenej spoločnosti prijímam nasledovne rozhodnutia:
1. Vymenovávam za konateľa nasledujúcu osobu: XXX.
2. Davam suhlas na prevod prevod celeho obchodneho podielu z terajsieho spolocnika na nového spoločníka, ktorým bude: XXX.
Nezabudni, ze na zmluve o prevode musia byt overene podpisy.
K navrhu na zapis zmeny (overeny podpis) dolozis:
1. Novu spolocensku zmluvu (neoveruje sa podpis)
2. Rozhodnutie jedineho spolocnika (neoveruje sa podpis)
3. Zmluva o prevode podielu (overuju sa oba podpisy)
4. Vyhlasenie jedineho spolocnika (overuje sa podpis)
5. Podpisovy vzor noveho konatela (overuje sa podpis).
Ja davam vsetky prilohy pre istotu dva krat.
zalobaba
14.06.10,12:33
Jednoosobové tu neviem nájsť. VZ pri jednoosobovke by to malo byt rozhodnutie jedineho spolocnika.
Pri zmene konatela a zmene jedineho spolocnika si myslim ze to je natolko citlive ze nechcem nic zanedbat. Nemate Nahodou niekto aspon vzor predaja spolocnosti, predaj podielu alebo nieco podobne? A obchodny register to bude chciet 200x zmenit. Potrebujem to surne inac by ma to tak netrapilo.

Predaj spoločnosti a predaj OP sú úplne odlišné veci a OR ti dá šancu na opravu alebo doplnenie iba 1x :D
zalobaba
14.06.10,12:34
použiť treba vzor pre VZ. Chápem, že uprednostňuješ Rozhodnutie - sama som tak urobila prípravu, ale právnička mi to prerobila na VZ s tým, že OR by mohol zamietnuť zápis.
Proste oni majú zaškatuľkované, čo je prílohou a prílohou je zápisnica z VZ, takže ked sa ti to bude volať ROZHODNUTIE, tak to škrtnú. Nemusia, asi to nemá ani oporu v zákone, ale načo riskovať?


KEJKA - vymeniť právničku !!!
Dafo
16.06.10,19:31
Predaj spoločnosti a predaj OP sú úplne odlišné veci a OR ti dá šancu na opravu alebo doplnenie iba 1x :D
Je v tom reálny rozdiel?? Keď chcem predať 100% podielu, je to to iste ako predať spoločnosť. Je rozdiel v zmluve o prevode podielu v prípade predaj 100%???
vmsux
17.06.10,10:40
Posielam ti vzor zmluvy. My mame takuto kratku. Dopises si tam len mena, cisla a percenta:

ZMLUVA O PREVODE OBCHODNÉHO PODIELU V SPOLOČNOSTI S RUČENÍM OBMEDZENÍM

Uzavretá podľa §115 ods. 2 zákona č. 515/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov medzi

Prevodcom: ХХХ
Adresa: ХХХ
Dátum narodenia: ХХХ

a

Nadobúdateľom: ХХХ
Adresa: ХХХ
Dátum narodenia: ХХХ
(spolu ďalej aj ako „Zmluvné strany“)

1 ČLÁNOK I.
1.1 Prevodca je spoločníkom obchodnej spoločnosti ХХХ s.r.o., IČO: ХХХ, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. ХХХ/B (ďalej len „spoločnosť“), s obchodným podielom vo výške ХХХ%, ktorý zodpovedá peňažnému vkladu ХХХ EUR, slovom ХХХ, ktorý bol úplne splatený.

1.2 Spoločnosť bola založená Spoločenskou zmluvou zo dňa ХХХ.
2 ČLÁNOK II.
2.1 Spoločenská zmluva spoločnosti pripúšťa možnosť prevodu obchodného podielu zo spoločníka na inú osobu.
2.2 Prevodca prevádza na Nadobúdateľa ХХХ% svojho obchodného podielu, presne vo výške ХХХ, slovom ХХХ. Nadobúdateľ tento obchodný podiel prijíma.

3 ČLÁNOK III.
3.1 Prevod sa uskutočňuje bezodplatne.
4 ČLÁNOK IV.
4.1 Nadobúdateľ prehlasuje, že obchodný podiel nadobúda dobrovoľne a že po preskúmaní obsahu pristupuje k Spoločenskej zmluve spoločnosti zo dňa ХХХ, ktorou bola spoločnosť založená.

4.2 V súlade s ustanoveniami Spoločenskej zmluvy spoločnosti prechádzajú na nadobúdateľa všetky práva a povinnosti spojené s prevedeným obchodným podielom.

5 ČLÁNOK V.
5.1 Valné zhromaždenie spoločnosti dňa ХХХ schválilo na svojom zasadnutí prevod obchodného podielu na nadobúdateľa.
6 ČLÁNOK VI.
6.1 Zmluva nadobúda platnosť jej podpisom oboma Zmluvnými stranami a účinnosť dňom doručenia do spoločnosti.
6.2 Práva a povinnosti touto Zmluvou neupravené sa riadia príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka. Túto Zmluvu je možné meniť alebo dopĺňať len na základe písomnej dohody zmluvných strán, inak je zmena či doplnenie neplatné.


6.3 Zmluva je vyhotovená v piatich (5) rovnopisoch, z ktorých po jednom (1) dostane každá zo Zmluvných strán, jeden bude uložený v sídle spoločnosti a dva (2) rovnopisy budú pripojené k návrhu na zápis zmien vyplývajúcich z tejto zmluvy v obchodnom registri.


6.4 Zmluvné strany prehlasujú, že táto Zmluva bola spísaná podľa ich skutočnej a slobodnej vôle, s jej obsahom súhlasia, čo potvrdzujú vlastnoručnými podpismi na tejto zmluve.
Economic
19.06.10,09:26
Posielam ti vzor zmluvy. My mame takuto kratku. Dopises si tam len mena, cisla a percenta:

ZMLUVA O PREVODE OBCHODNÉHO PODIELU V SPOLOČNOSTI S RUČENÍM OBMEDZENÍM

Uzavretá podľa §115 ods. 2 zákona č. 515/1991 Zb. Obchodného zákonníka v znení neskorších predpisov medzi

Prevodcom: ХХХ
Adresa: ХХХ
Dátum narodenia: ХХХ

a

Nadobúdateľom: ХХХ
Adresa: ХХХ
Dátum narodenia: ХХХ
(spolu ďalej aj ako „Zmluvné strany“)

1 ČLÁNOK I.
1.1 Prevodca je spoločníkom obchodnej spoločnosti ХХХ s.r.o., IČO: ХХХ, zapísanej v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, oddiel Sro, vložka č. ХХХ/B (ďalej len „spoločnosť“), s obchodným podielom vo výške ХХХ%, ktorý zodpovedá peňažnému vkladu ХХХ EUR, slovom ХХХ, ktorý bol úplne splatený.

1.2 Spoločnosť bola založená Spoločenskou zmluvou zo dňa ХХХ.
2 ČLÁNOK II.
2.1 Spoločenská zmluva spoločnosti pripúšťa možnosť prevodu obchodného podielu zo spoločníka na inú osobu.
2.2 Prevodca prevádza na Nadobúdateľa ХХХ% svojho obchodného podielu, presne vo výške ХХХ, slovom ХХХ. Nadobúdateľ tento obchodný podiel prijíma.

3 ČLÁNOK III.
3.1 Prevod sa uskutočňuje bezodplatne.
4 ČLÁNOK IV.
4.1 Nadobúdateľ prehlasuje, že obchodný podiel nadobúda dobrovoľne a že po preskúmaní obsahu pristupuje k Spoločenskej zmluve spoločnosti zo dňa ХХХ, ktorou bola spoločnosť založená.

4.2 V súlade s ustanoveniami Spoločenskej zmluvy spoločnosti prechádzajú na nadobúdateľa všetky práva a povinnosti spojené s prevedeným obchodným podielom.

5 ČLÁNOK V.
5.1 Valné zhromaždenie spoločnosti dňa ХХХ schválilo na svojom zasadnutí nahradenom rozhodnutím jediného spoločníka prevod obchodného podielu na nadobúdateľa.
6 ČLÁNOK VI.
6.1 Zmluva nadobúda platnosť jej podpisom oboma Zmluvnými stranami a účinnosť dňom doručenia do spoločnosti.
6.2 Práva a povinnosti touto Zmluvou neupravené sa riadia príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka. Túto Zmluvu je možné meniť alebo dopĺňať len na základe písomnej dohody zmluvných strán, inak je zmena či doplnenie neplatné.


6.3 Zmluva je vyhotovená v piatich (5) rovnopisoch, z ktorých po jednom (1) dostane každá zo Zmluvných strán, jeden bude uložený v sídle spoločnosti a dva (2) rovnopisy budú pripojené k návrhu na zápis zmien vyplývajúcich z tejto zmluvy v obchodnom registri.


6.4 Zmluvné strany prehlasujú, že táto Zmluva bola spísaná podľa ich skutočnej a slobodnej vôle, s jej obsahom súhlasia, čo potvrdzujú vlastnoručnými podpismi na tejto zmluve.

Inak môže byť, keď je to jednoosobovka
calawen
29.06.10,18:40
Chcela by som sa opýtať, ako na OR vložiť zmenu priezviska spoločníčky (vydaj), aké tlačivo a prílohy dať?
KEJKA
29.06.10,20:43
Chcela by som sa opýtať, ako na OR vložiť zmenu priezviska spoločníčky (vydaj), aké tlačivo a prílohy dať?
celá procedúra, ako pri iných zmenách. Spoločenská zmluva, zápisnica VZ, návrh na zápis zmeny.......
calawen
30.06.10,04:42
Ešte mám jednu otázočku, totiž, potrebujem zapísať až tri zmeny - vydaj spoločníčky, konverziu ZI na EUR a predaj spoločnosti - zmena spoločníka:

Môžem to podať na jednom návrhu na zápis zmeny alebo každé zvlášť.

Ak spolu, prílohy budú:
1. za vydaj Zakladateľská listina, rozhodnutie jediného spoločníka
2. za konverziu Zakladateľská listina, rozhodnutie jediného spoločníka
3. za predaj Zakladateľská listina, zmluva o prevode obchodného podielu?
Economic
30.06.10,05:07
Ešte mám jednu otázočku, totiž, potrebujem zapísať až tri zmeny - vydaj spoločníčky, konverziu ZI na EUR a predaj spoločnosti - zmena spoločníka:

Môžem to podať na jednom návrhu na zápis zmeny alebo každé zvlášť.

Ak spolu, prílohy budú:
1. za vydaj Zakladateľská listina, rozhodnutie jediného spoločníka
2. za konverziu Zakladateľská listina, rozhodnutie jediného spoločníka
3. za predaj Zakladateľská listina, zmluva o prevode obchodného podielu?



Opravím Kejku. Keby si dávala do OR zapisovať iba zmenu priezviska, nebola by to celá procedúra, ale stačilo by iba Vyhlásenie konateľa o zmene priezviska spoločníčky, či konateľky a úplné znenie SZ alebo ZL a podal by sa návrh. Tlačivo P/8 Zmenový formulár sro

No v prípade aj konverzie na Euro a prevod OP, to budeš mať dosť komplikované na človeka, ktorý sa v tom asi až tak veľmi pohybovať nevie... ..... :
Zápisnica z MVZ s kompletným programom - alebo rozhodnutie JS
Zmluva o prevode OP
Úplné znenie ZL alebo SZ /neuviedla si či sú tam viacerí spoločníci, alebo iba jeden/
Vyhlásenie konateľa o zmene priezviska spoločníčky
Vyhlásenie konateľa o zmene splatenia vkladov
Ak bude iba jeden spoločník, vyhlásenie jediného spoločníka. Všetko ide do jedného návrhu.
calawen
30.06.10,05:10
áno, 15.11.2008 bol vydaj, predaj spoločnosti je teraz v júni.
Economic
30.06.10,05:15
Ja by som samostatnú zmenu vydaja u spoločníčky hneď nezapisovala, ale až pri najbližšej zmene do OR. Podľa mňa priezvisko spoločníčky nie je až také dôležité, skôr keby to bola konateľka a preukazovala by sa výpisom z OR, tak tam by som to doporučila, aby to bolo v poriadku a aby to ladilo by to s tým, čo je zapísané do OR.
calawen
30.06.10,05:22
Hej, len ja idem urobiť tri zmeny, 15.11.2008 sa spoločníčka vydala - zmenila priezvisko a trvalé bydlisko, 1.1.2009 bolo treba konvertovať na EUR a teraz koncom júna 2010 predala spoločníčka svoj obchodný podiel konateľovi - otcovi.

Podotýkam, zmenu č.1 ani zmenu č. 2 neurobil konateľ, dúfam, že prípadné pokuty bude znášať on...

A samozrejme, odo dňa založenia (2007) neposlal ani jednu závierku na schválenie... Dozvedela som sa to náhodou pri pozeraní orsr a zbierky listín, že tam nič nie je aktuálne a ani uložené! Ale to je iná záležitosť... mimotemy
KEJKA
30.06.10,05:34
Keby nebol ten časový odstup -určite už má nový OP, takže najskor podľa mňa treba zapísať zmenu ZI, lebo bez toho nezapíšu nič, súčasne tie zmeny mena a adresy, aby to sedelo s údajmi na zmluve o predaji OP.
Až potom by sa dal realizovať predaj sro. Môj názor.
Mohlo by to prejsť hádam aj s tou zmluvou o prevode OP, akurát že v návrhu na zápis zmien by figuroval len výmaz pôvodného mena spoločníčky, ZI v SKK a zapísali by sa už údaje nového spoločníka, konateľa /otca?/ a ZI v EUR. Tie ostatné údaje by
sa v návrhu neobjavili, prílohy by slúžili na zdokladovanie zmien.
Economic
30.06.10,06:14
Keby nebol ten časový odstup -určite už má nový OP, takže najskor podľa mňa treba zapísať zmenu ZI, lebo bez toho nezapíšu nič, súčasne tie zmeny mena a adresy, aby to sedelo s údajmi na zmluve o predaji OP.
Až potom by sa dal realizovať predaj sro. Môj názor.
Mohlo by to prejsť hádam aj s tou zmluvou o prevode OP, akurát že v návrhu na zápis zmien by figuroval len výmaz pôvodného mena spoločníčky, ZI v SKK a zapísali by sa už údaje nového spoločníka, konateľa /otca?/ a ZI v EUR. Tie ostatné údaje by
sa v návrhu neobjavili, prílohy by slúžili na zdokladovanie zmien.

Časový odstup žiadny problém. Treba premenu v Zmluve a aj v zápisnici dostatočne okecať bude to všetko v poriadku, robievam takýmto zábudlivcom zmeny aj ja a dosť často. Je to dosť prácne, ale krásne to v OR všetko prechádza v rámci jedného konania.
calawen
30.06.10,06:48
takže teraz ako? 1 alebo 2 návrhy?
Economic
30.06.10,07:03
takže teraz ako? 1 alebo 2 návrhy?

Jeden návrh stačí....
calawen
30.06.10,07:15
OK, ďakujem,

prílohy budú:

zmenená zakladateľská listina, rozhodnutie spoločníka o konverzii na EUR, zmene priezviska a bydliska a zmulva o prevode obchodného podielu. je to všetko?
Economic
30.06.10,07:20
OK, ďakujem,

prílohy budú:

zmenená zakladateľská listina, rozhodnutie spoločníka o konverzii na EUR, zmene priezviska a bydliska a zmulva o prevode obchodného podielu. je to všetko?

V príspevku 16 je odpoveď. Nebudem sa opakovať....
Prima73
12.01.11,10:20
Dobry den, poplatok za zapis zmeny sidla spolocnosti, ktory bol vygenerovany sudom a doruceny mailom mozem zauctovat iba ako uhradu poplatku 518/221? Alebo je treba spravit na to interny doklad?
Dakujem za odpoved.
Economic
12.01.11,12:49
Dobry den, poplatok za zapis zmeny sidla spolocnosti, ktory bol vygenerovany sudom a doruceny mailom mozem zauctovat iba ako uhradu poplatku 518/221? Alebo je treba spravit na to interny doklad?
Dakujem za odpoved.

538/221
Prima73
13.01.11,07:27
538/221

Davala som to na 518 tak isto ako notarske poplatky. Dakujem za upozornenie a treba na to spravit aj interny doklad, alebo staci zauctovat iba tuto uhradu?
Economic
13.01.11,07:30
Davala som to na 518 tak isto ako notarske poplatky. Dakujem za upozornenie a treba na to spravit aj interny doklad, alebo staci zauctovat iba tuto uhradu?

Netreba žiadny interný doklad, účtuje sa predsa bankový výpis.
Prima73
13.01.11,11:13
Netreba žiadny interný doklad, účtuje sa predsa bankový výpis.

Dakujem za pomoc, zelam prijemny den.