Anonymka
25.10.05,09:46
Ahojte.

Ide mi o nasledovné:
zamestnanec používa firmený mobil aj na súkromné účely (volá synovi do zahraničia), vo výške cca 1600 Sk/mesiac. Prvý krát dostal upozornenie od nás, že porušil pracovnú disciplínu, vtedy šlo o dosť záväžnú sumu. Dohodol sa so šéfom, že naďalej bude využívať mobil aj na súkromné hovory a že sa mu to potom strhne z výplaty. Chcem sa opýtať, akou formou je možné tieto zrážky vykonávať? Budú to nejaké pohyblivé zrážky na základe dohody? Aká dohoda by to mala byť? Čo by mala obsahovať??? A budem o tom účtovať ako o náhrade škody??? Dík za všetky rady.
Tweety
25.10.05,07:49
Ahojte.
Ide mi o nasledovné:
zamestnanec používa firmený mobil aj na súkromné účely (volá synovi do zahraničia), vo výške cca 1600 Sk/mesiac. Prvý krát dostal upozornenie od nás, že porušil pracovnú disciplínu, vtedy šlo o dosť záväžnú sumu. Dohodol sa so šéfom, že naďalej bude využívať mobil aj na súkromné hovory a že sa mu to potom strhne z výplaty. Chcem sa opýtať, akou formou je možné tieto zrážky vykonávať? Budú to nejaké pohyblivé zrážky na základe dohody? Aká dohoda by to mala byť? Čo by mala obsahovať??? A budem o tom účtovať ako o náhrade škody??? Dík za všetky rady.Všetko záleží na dohode a netreba zabudnúť na poskytnutie tejto služby, ktorá podlieha DPH.
Anonymka
25.10.05,08:07
Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???
Tweety
25.10.05,08:15
Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???Správne tak.
Mária M;)
Paula
25.10.05,08:15
Znamená to, že mu musím na tú sumu prirátať aj DPH a odviezť daň???Zamestnancovi by som k hovornému pripočítala aj alikvótnu časť mesačného poplatku z faktúry na daný mobil a potom aj DPH z úhrnu (túto potom priznať na výstupe). Môj názor.
Anonymka
25.10.05,08:21
Zamestnancovi by som k hovornému pripočítala aj alikvótnu časť mesačného poplatku z faktúry na daný mobil a potom aj DPH z úhrnu (túto potom priznať na výstupe). Môj názor.
Lenže teraz neviem čo s tým, keď minule sme mu dali zaplatiť len bez DPH 3908 Sk a nič sme neodviedli. Upozornenie je z mesiaca október 2005 ale pohľadávka bola predpísaná v mes.september. Mám dať dodatočné priznanie za september - resp.opravné??? Bude sa mu to zrážať mesačne v splátkach.
bepo
25.10.05,08:24
Sú dve možnosti-1 nechať si vystavovať mesačný výpis odchádzajúcich hovorov
2-dohodnúť si sumu nad ktorou si zamestnanec bude všetko platiť sám.
Väčšinou si firmy dávajú robiť výpis+sumu do ktorej platia bez skúmania a ak je to viac ako by sa patrilo tak buď to zamestnanec výpisom zdôvodní alebo zaplatí navyše pretelefonované.
Paula
25.10.05,09:01
Lenže teraz neviem čo s tým, keď minule sme mu dali zaplatiť len bez DPH 3908 Sk a nič sme neodviedli. Upozornenie je z mesiaca október 2005 ale pohľadávka bola predpísaná v mes.september. Mám dať dodatočné priznanie za september - resp.opravné??? Bude sa mu to zrážať mesačne v splátkach.Dala by som opravu za 9/05. Nejedná sa o veľkú sumu DPH a penále (ak máš doplatiť DPH) možno ani nebude. Mala som prípady v r.2004, kedy vyšlo penále "pod hranicu" a teda nás nepenalizovali. Bolo by dobré, keby niekto pridal svoju skúsenosť.
Anonymka
25.10.05,09:27
No keďže sa podávalo DP dnes, asi by som stihla aj opravné, nie? A tam penále rozhodne nebude... Dík za rady... :)
Anonymka
25.10.05,09:46
Ale ako tak uvažujem, predpis náhrady škody bol vyhotovený dňa 3.10.2005 nemalo to byť aj zároveň dňom dodania??? A tým by som to mohla dať do októbra, nie? Len tú pohľadávku som musela zaúčtovať do septembra, lebo vtedy sa mu to strhlo, takže tak či tak - dátum prijatia platby - deň zrážky zo mzdy (mzda k 30.9.2005) ale zrazené to skutočne bolo až v októbri. Bože, už mám v tom miš-maš...
Tweety
25.10.05,10:42
Ale ako tak uvažujem, predpis náhrady škody bol vyhotovený dňa 3.10.2005 nemalo to byť aj zároveň dňom dodania??? A tým by som to mohla dať do októbra, nie? Len tú pohľadávku som musela zaúčtovať do septembra, lebo vtedy sa mu to strhlo, takže tak či tak - dátum prijatia platby - deň zrážky zo mzdy (mzda k 30.9.2005) ale zrazené to skutočne bolo až v októbri. Bože, už mám v tom miš-maš...Ak ste o pohľadávke účtovali v septembri, tak aj v septembri to podlieha DPH.
Anonymka
25.10.05,11:13
Jasné. Šéfovi som hovorila a on sa pýtal, či nie je iná možnosť, ako to spraviť. Aby sa mu to zrážalo a nemuseli by sme z toho DPH odviesť. Neuvedlo by sa, že je to náhrada škody. Ale iná pohľadávka. Má niekto nejaký nápad??? Fakt neviem, on navrhuje samé somariny... Ani ja by som nerada účtovala o náhr.škody a odvádzala DPH...
Tweety
25.10.05,11:17
Jasné. Šéfovi som hovorila a on sa pýtal, či nie je iná možnosť, ako to spraviť. Aby sa mu to zrážalo a nemuseli by sme z toho DPH odviesť. Neuvedlo by sa, že je to náhrada škody. Ale iná pohľadávka. Má niekto nejaký nápad??? Fakt neviem, on navrhuje samé somariny... Ani ja by som nerada účtovala o náhr.škody a odvádzala DPH... samé somariny... Na to sú predsa šéfovia a my sme na to aby sme ich usmerňovali. :p
Ostáva potom len tváriť sa, že nepoužíva súkr. mobil a sumy za prevolanie strhnúť z odmeny.
silviaproch
07.11.07,08:22
Mám podobný prípad a rada by som si potvrdila môj zámer. Zamestnanec si v septembri a októbri 2007 dal posielať služby mobilnej zábavy zo služobného mobilu. V oboch mesiacoch išlo o 160 Sk bez DPH. Súhlasil so strhnutím zo mzdy a podpísali sme dohodu o zrážkach z októbrovej mzdy , kde súhlasil so strhnutím 320 Sk bez DPH. K 31.10. by som zaúčtovala voči nemu pohľadávku
335/ 648
335 /343
a po vyúčtovaní mzdy mu ju strhla 331/335 , čiže DPH by som odvádzala v DP za október. Je môj postup správny?