priory1
09.06.10,18:01
prosim vas chcela by som sa opytat, mam problemy s oblickami, nefroticky syndrom a som liecena kortikoidmi, kazdy mesiac chodim do nemocnice na infuzie, teraz som tretikrat, a doma uz stvrty mesiac beriem prednizon 25 mg. Problem je v tom ze sa mi zacal zvysovat cukor, lekar mi povedal ze to je z kortikoidov, ale ja sa bojim, zda sa mi ze lekari tomu nevenuje dostatocnu pozornost, cim dalej mam vyssi cukor, teraz som mal 8,8. Nemozem z toho dostat cukrovku alebo ine ochorenie?
Xanti
09.06.10,16:07
prosim vas chcela by som sa opytat, mam problemy s oblickami, nefroticky syndrom a som liecena kortikoidmi, kazdy mesiac chodim do nemocnice na infuzie, teraz som tretikrat, a doma uz stvrty mesiac beriem prednizon 25 mg. Problem je v tom ze sa mi zacal zvysovat cukor, lekar mi povedal ze to je z kortikoidov, ale ja sa bojim, zda sa mi ze lekari tomu nevenuje dostatocnu pozornost, cim dalej mam vyssi cukor, teraz som mal 8,8. Nemozem z toho dostat cukrovku alebo ine ochorenie? To neberieš vysokú dávku prednisonu,
mnohí brali oveľa vyššie dávky a nedostali cukrovku, aj ked každý ináč reaguje na lieky.
No naozaj je možné dostať cukrovku po bratí kortikoidov ( je to jeden z možných vedlajších účinkov, ktorý sa stupňuje ak sa v rodine vyskytla už cukrovka ) , známa tak zle zareagovala na kortikoidy že v 35 rokoch má vymenené obe bedrové klby.

Skús upraviť stravu, vynechať cukor, biele pečivo, múku. Var si čaj lapacho. A aj stres zvyšuje cukor v krvi, tak pokoj.
pe.pe
09.06.10,16:11
Kortikoidy (najmä glukokortikoidy) majú protiinzulínový účinok, teda v konečnom dôsledku zabraňujú vstrebávaniu cukru z krvi do tkanív. Ale ako Xanti píše, ide najmä o pacientov s predispozíciou k cukrovke, ešte výraznejšie ohrozujú už priamo cukrovkárov.
priory1
09.06.10,16:14
dakujem, no len pri mojej nizkobielkovinovej diete uz nejaku diabeticku fakt asi nezvladnem, to uz co potom budem jest. Mozno to nie je vela 25 mg ale zda sa mi to ze to dako rychlo zacina vystupovat ten cukor, hned po tretom mesiaci. V rodine cukrovku nastastie nemam, mam 23 rokov, tak dufam , neviem mam z toho vsetkeho uz stresy. A s tymi bedrovymi klbmi ste ma tiez velmi nepotesili. Ten caj skusim popytat, ale o lapachu som fakt este nepocula.
Xanti
09.06.10,16:19
dakujem, no len pri mojej nizkobielkovinovej diete uz nejaku diabeticku fakt asi nezvladnem, to uz co potom budem jest. Mozno to nie je vela 25 mg ale zda sa mi to ze to dako rychlo zacina vystupovat ten cukor, hned po tretom mesiaci. V rodine cukrovku nastastie nemam, mam 23 rokov, tak dufam , neviem mam z toho vsetkeho uz stresy. A s tymi bedrovymi klbmi ste ma tiez velmi nepotesili. Ten caj skusim popytat, ale o lapachu som fakt este nepocula.
Čaj dostať v lekárni,
a ja som kortikoidy brala 1,5r. a potom 3,5 roka a aj diabetes máme v rodine. A som tu, zatím cukor v norme našťastie.
Ale treba sa upokojiť, nič nie je tak zlé. Trošku uprav stravu malo by pomôcť. A tie klby nie je pravidlo, proste každé telo ináč zareaguje na kortikoidy. Lekár by mal sledovať. 8,8 neni strašne vysoký cukor ale je nad normu, a možno si len čosi sladké pred odberom krvi zjedla.
ondrejvla
09.06.10,19:52
Keď som začala brať kortikoidy - Prednison, začínala som pri vysokých dávkach 100 mg, neskôr dlhú dobu 80 mg, som diabetička na inzulíne, počas celého dlhodobého brania kortikoidov som mala cukor vysoký často aj viac ako 20 mmol, pridávala som si viac inzulínu, váha išla rapídne hore, veľmi som pribrala, doteraz sa mi nepodarilo schudnúť nič. Ak máš cukor 8 mmol, nemusíš mať obavy, ale odporúčam spýtať sa tvojho ošetrujúceho lekára, či nie je potrebné navštíviť diabetológa, no mám pocit, že tieto obavy sú zbytočné. Prednison veľmi lieči, ale zároveň aj ničí, no ale keď si predstavím, že by som mala trápiť sa tak ako predtým, radšej tieto problémy. Neboj sa, všetko bude dobré...
VieraPopluharova
09.06.10,20:04
Nuz, k tejto teme prispejem i ja, taktiez so zacinala 100 mg, a uz je to 5-ty rok co som stale na prednizone, je pravda, ze moze ovplyvnovat zvysenie cukru, ale taktiez to Tvoje zvysenie moze byt po nejakom jedle.Ja som mala z otcovej strany vsetkych velmi tazkych diabetikov a sama zatial nemam s cukrom problem a naozaj beries minimalne davky a kratku dobu.Je dobre sledovat svoj zdravotny stav, ale zatial by som sa neobavala cukrovky. Ak mas moznost a mas glukomer skus si urobit tyzdnove meranie tzv. profil, ja si to obcas robim: meranie rano pred jedlom,potom hodinku po jedle, na obed pred jedlom, potom zasa hodinku po jedle a vecer taktiez, aspon mna takto ucili, ze si to mam robit. Co sa tyka kostí, treba uzivat vitacalcin, alebo hocijake vyzivove doplnky s vyssim obsahom kalcia, tym by si mala vykryt ucinky prednizonu.To su moje skusenosti.
priory1
10.06.10,15:46
dakujem a prosim viete mi este povedat ci kortikoidy vplyvaju aj na zvysenie leukocytov, lebo aj tie mam z nejakych pricin zvysene, az na 25 a normal. hodnota je do 10.
priory1
11.06.10,13:54
a prosim vas este jednu vec sa chcem opytat, dneska som prisla akurat z nemocnice z tych infuzii kortikoidov, a az teraz doma som si vsimla, ze mam nad kolenami obidvomi take opuchnute, take vankusiky, ale tesne nad kolenami a nie kolena, nechapem vobec som si to v nemocnici nevsimla, tam mi stale obzerali len clenky a lytka, Prosim neviete ci to je z toho nefrotickeho syndromu, ale predpokladam ze to by som mala aj clenky, lytka vsetko ako som predtym mala cele nohy, ale teraz len take vankusiky na kolenami? Prosim neviete co to moze byt, ci tiez z kortikoidov? Joj stve ma to, lebo sme si to v nemocnici vobec nevsimla, a mohla som sa spytat. Ak tak dakujem
Xanti
11.06.10,16:53
Priory,
nie je dobre ked sa tak kontroluješ. Nájdeš si potom také veci, ktoré by si si predtým vôbec nevšimla, že ich máš a ani by ti neboli čudné.

Kortikoidy zadržujú v tele vodu, z kortikoidov aj priberieš, aj môžeš získať cushingov syndrom ale nie za dva dni.

A čo sa týka tej otázky vyššie tak pochybujem, že kortikoidy ti zvyšujú leukocyty. Nakoľko leukocyty sú biele krvinky a tých je viac ked telo bojuje s nejakou infekciou alebo zápalom. No a kedže berieš kortikoidy tak tie skôr zápal utlmujú.