Dada
25.10.05,09:47
Firma nakúpila reklamné predmety ako budíky, kávovary, kalkulačky atď.

1. Niektoré sú v hodnote do 500,- Sk bez DPH / 1 kus, tie účtujeme na 501 ako daňový náklad a uplatňujeme si DPH.
2. Niektoré sú v hodnote vyššej ako 500,- Sk bez DPH / 1 kus - tie účtujem na 501 ako nedaňový náklad vrátane DPH???
3. Musia byť reklamné predmety označené logom firmy? Kto mi dokáže, že reklamný predmet, ktorý sme dali obchodnému partnerovi obsahoval logo našej firmy? Označenie logom stačí, ak bude na reklamnom predmete nalepená naša nálepka, ktorá obsahuje naše logo?
Majka
25.10.05,08:00
ano malo by tam byt logo firmy aby to bol danovy naklad do 500sk kus bez dph.
Majka
25.10.05,08:01
dodatok...ano nalepka staci,mali sme audit,danovu kontrolu,uznali to.
Dada
25.10.05,08:06
dodatok...ano nalepka staci,mali sme audit,danovu kontrolu,uznali to.
Bod číslo 2 ma zaujíma, či to má byť takto.
A ako daňová odkontroluje, či tam bolo alebo nebolo logo, keď už sú rozdané tie reklamné predmety?
Majka
25.10.05,08:09
my to mame vypodlozene fotografiou.
Tweety
25.10.05,08:10
Firma nakúpila reklamné predmety ako budíky, kávovary, kalkulačky atď.

12. Niektoré sú v hodnote vyššej ako 500,- Sk bez DPH / 1 kus - tie účtujem na 501 ako nedaňový náklad vrátane DPH???
3. Musia byť reklamné predmety označené logom firmy? Kto mi dokáže, že reklamný predmet, ktorý sme dali obchodnému partnerovi obsahoval logo našej firmy? Označenie logom stačí, ak bude na reklamnom predmete nalepená naša nálepka, ktorá obsahuje naše logo?:rolleyes:
Jasné 513, tam nie je nárok na DPH.
Podľa zákona o dani z príjmu musia byť označené logom.
Mária M:cool:
Majka
25.10.05,08:10
bod 2 sa chape a ako reprezentacne,uctujes s dph do nakladov.
Dada
25.10.05,08:10
To máme kvôli tomu teraz aj foťák kupovať? :-)))))))))))))
Dada
25.10.05,08:11
bod 2 sa chape a ako reprezentacne,uctujes s dph do nakladov.
Tweety tvrdí niečo iné, tak ako to je?
Tweety
25.10.05,08:12
Tweety tvrdí niečo iné, tak ako to je?Prepáč, už som sa opravila.
jana
29.10.05,14:05
Musí tam byť logo, inak by to bol darček. A samozrejme to musíš preukázať, že to logo tam bolo.
Majka
15.11.05,10:02
Prosim vas, teraz ma napadla jedna vec, ked kupim darceky a dam ich oznacit logom firmy /trebars drevene puzdra s perami, stolove hodinky a pod..../ cena za 1 ks. sa pocita vratane tovaru,tlace a balenia? ak sucet vsetkych nakladov tovar+potlac je do 500sk bez dph tak je to danovy naklad... alebo sa pocita len cisto nakup tovaru na repre...?
Majka
15.11.05,13:02
prosim nik mi nevie poradit?
Tweety
15.11.05,13:04
Prosim vas, teraz ma napadla jedna vec, ked kupim darceky a dam ich oznacit logom firmy /trebars drevene puzdra s perami, stolove hodinky a pod..../ cena za 1 ks. sa pocita vratane tovaru,tlace a balenia? ak sucet vsetkych nakladov tovar+potlac je do 500sk bez dph tak je to danovy naklad... alebo sa pocita len cisto nakup tovaru na repre...?Majka reklamné predmety do 500.- bez DPH nedávaš na repre, ale na 501.;)
Majka
15.11.05,13:13
ja viem, ja som to tu radila jednej babenke davnejsie ale teraz zvazujem o tom ci sa pocita kompletny naklad na rekl.predmet...precitaj si prosim ta znovu moju otazku....
Tweety
15.11.05,15:11
ja viem, ja som to tu radila jednej babenke davnejsie ale teraz zvazujem o tom ci sa pocita kompletny naklad na rekl.predmet...precitaj si prosim ta znovu moju otazku....
My keď dávame napr. gravírovať na reklamné predmety, alebo vyrobiť etikety tak to naúčtujem do služieb na 518, je to predsa služba. :) ;) :cool:
Majka
18.11.05,11:33
dakujem pekne. pomohla si mi.:)
Karina
18.11.05,11:45
My keď dávame napr. gravírovať na reklamné predmety, alebo vyrobiť etikety tak to naúčtujem do služieb na 518, je to predsa služba. :) ;) :cool:

Podľa mňa sa tá služba počíta do celkovej hodnoty, čo keby ste si dali vyrobiť reklamné predmety, s tým, že by Vám ich jedna firma aj vyrobila aj vygravírovala a čo ja viem ešte a vyfaktúrovala na jednej faktúre, kde by uviedla cenu za 1 predmet, ktorá by obsahovala všetky náklady t.j.služby a materiál??????????:confused:
Majka
18.11.05,12:18
Podľa mňa sa tá služba počíta do celkovej hodnoty, čo keby ste si dali vyrobiť reklamné predmety, s tým, že by Vám ich jedna firma aj vyrobila aj vygravírovala a čo ja viem ešte a vyfaktúrovala na jednej faktúre, kde by uviedla cenu za 1 predmet, ktorá by obsahovala všetky náklady t.j.služby a materiál??????????:confused:

tak som to prave mysela....ze bude na fakture trebars :
50ks darcekovy set ...... 499.-sk/1ks bez dph
50x gravirovanie na darcek.set ......... 25.-sk /1ks bez dph
priprave predlohy 300.-sk
STRELEC
18.11.05,12:29
Prosim vas, teraz ma napadla jedna vec, ked kupim darceky a dam ich oznacit logom firmy /trebars drevene puzdra s perami, stolove hodinky a pod..../ cena za 1 ks. sa pocita vratane tovaru,tlace a balenia? ak sucet vsetkych nakladov tovar+potlac je do 500sk bez dph tak je to danovy naklad... alebo sa pocita len cisto nakup tovaru na repre...?
Inšpirácia : darčekové šeky na nákup spotrebného ale aj potravinárskeho tovaru. Hodnota / ks = ľubovoľná. Označenie logom a názvom firmy. Použiteľnosť : TESCO, NAY .... Vydávajú niektoré stravovacie spoločnosti (nechcem im zadarmo robiť reklamu). Iné darčekové šeky použiteľné nie sú (označenie vydávateľa , Baumax). Pre túto formu reklamy je ale potrebné rozhodnúť sa do cca 15-teho decembra (výr. lehota, vianoce, fakturácia).
Tweety
18.11.05,12:47
Podľa mňa sa tá služba počíta do celkovej hodnoty, čo keby ste si dali vyrobiť reklamné predmety, s tým, že by Vám ich jedna firma aj vyrobila aj vygravírovala a čo ja viem ešte a vyfaktúrovala na jednej faktúre, kde by uviedla cenu za 1 predmet, ktorá by obsahovala všetky náklady t.j.služby a materiál??????????:confused:
Ak to bude takto, potom neostáva nič iné len rešpektovať sumu 500.-,ale keď je tých dodávateľov viac, jeden robí to, iný zas to i to, dá sa to porozúčtovávať na práce.:rolleyes:
Karina
18.11.05,12:52
Ak to bude takto, potom neostáva nič iné len rešpektovať sumu 500.-,ale keď je tých dodávateľov viac, jeden robí to, iný zas to i to, dá sa to porozúčtovávať na práce.:rolleyes:


Nemyslím si, malo by sa to spočítať, tie služby sa viažu k danému reklamnému predmetu, ja by som to nedelila.
Tweety
18.11.05,12:57
Nemyslím si, malo by sa to spočítať, tie služby sa viažu k danému reklamnému predmetu, ja by som to nedelila.V postupoch sa píše iba o rekl. predmete označenom logom, nie je tam ani zmienky o ostatných nákladoch s nim spojených.:rolleyes:
Karina
18.11.05,13:01
V postupoch sa píše iba o rekl. predmete označenom logom, nie je tam ani zmienky o ostatných nákladoch s nim spojených.:rolleyes:

To je fajn, ale na to aby si získal ten reklamný predmet s logom, napr. pero, tak musíš kúpiť perá bez loga a potom ti niekto tie logá napr. vygravíruje. A až takýto predmet je predmet s logom. Tá služba sama o sebe nemá opodstatnenie. Môj názor.
Tweety
18.11.05,13:06
To je fajn, ale na to aby si získal ten reklamný predmet s logom, napr. pero, tak musíš kúpiť perá bez loga a potom ti niekto tie logá napr. vygravíruje. A až takýto predmet je predmet s logom. Tá služba sama o sebe nemá opodstatnenie. Môj názor.
Ale ja som v príspevku písala o ostatných nákladoch, napr. ten nákup pier a gravírovanie, to je samozrejmé,že je to jeden náklad.Tam by som to ukončila,všetky ostané, už nie.:rolleyes: :cool:
Karina
18.11.05,13:07
Aké ostatné náklady máš na mysli?
Tweety
18.11.05,13:09
Aké ostatné náklady máš na mysli?
Napr. návrh...
Karina
18.11.05,13:11
Napr. návrh...

Podľa mňa to patrí do obstarávacej ceny. Návrh sa musí k niečomu vzťahovať.
Tweety
18.11.05,13:27
Podľa mňa to patrí do obstarávacej ceny. Návrh sa musí k niečomu vzťahovať. Veď predsa na fa nemusí byť uvedené, že je to návrh na grav.pier, môže ísť o hociaký iný návrh.:rolleyes:
Karina
18.11.05,13:29
Veď predsa na fa nemusí byť uvedené, že je to návrh na grav.pier, môže ísť o hociaký iný návrh.:rolleyes:

Keď to máš k čomu priradiť a budeš si to vedieť obhájiť, tak potom v pohode. Podľa mňa sa budú pýtať o aký návrh išlo.
STRELEC
18.11.05,13:41
Inšpirácia : darčekové šeky na nákup spotrebného ale aj potravinárskeho tovaru. Hodnota / ks = ľubovoľná. Označenie logom a názvom firmy. Použiteľnosť : TESCO, NAY .... Vydávajú niektoré stravovacie spoločnosti (nechcem im zadarmo robiť reklamu). Iné darčekové šeky použiteľné nie sú (označenie vydávateľa , Baumax). Pre túto formu reklamy je ale potrebné rozhodnúť sa do cca 15-teho decembra (výr. lehota, vianoce, fakturácia).
Zacitujem sa, lebo:
a) nebola reakcia čo plénum na to a som zvedavý, či boli skúsenosti
b) pozor pri poukážkach á 500.- Sk na províziu spomínanej stravovacej spoločnosti ako súčasti obstarávacej ceny.
Majka
25.11.05,11:13
Nemyslím si, malo by sa to spočítať, tie služby sa viažu k danému reklamnému predmetu, ja by som to nedelila.

Tak ako to teda je?
STRELEC
25.11.05,15:16
Tak ako to teda je?
Dovolím si zhrnutie :
Ad 1.) reklamný predmet do 500.- Sk bez DPH zaúčtujeme na 501. Daňový náklad. Pre istotu dbáme , aby hodnota 500.-Sk nebola prekročená s dopočítaním prípadných nákl. na služby účtované na 518 a priamo súvisiace s nadobudnutím onoho reklamného predmetu
Ad 2.) Predmet, inak spĺňajúci podmienky reklamy, ale nad 500.-Sk bez DPH (501+služby) ako darčekový predmet zaúčtujeme na 513 ako NOZD vrátane DPH.
Ad 3.) Reklamný predmet (označenie logom, alebo názvom a kontaktom, sloganom... alebo všetkým týmto) odložíme do doby kontroly v podobe vzorky, fota, fotokópie. Urobíme si stručný zápis o spôsobe reklamy, ako sme reklamné predmety použili na zabezpečenie propagácie svojej firmy a tým napomohli získať, zabezpečiť ... príjem.
ZuzanaP
29.11.05,08:40
takže ak nakúpime kalendáre, diáre, perá a necháme ich spestriť našimi firemnými iniciálami, niektoré aj logom, tak si to celé môžeme dať do nákladov.
A v JU to môžem zaúčtovať takto:
- cenu kalendárov, diárov z papiernictva do réžie
- poplatok za natlačenie údajov, loga tiež do réžie?
Cena za jeden kus nebude presahovať Sk 500 bez DPH.
Urobím si fotečky - stačí z každého po jednom kuse a priložím k fa alebo pokladničnému dokladu.
renča1
29.11.05,09:01
podľa §19 písmeno k) ide o výdavky vynaložené na drobné predmety označené obchod.menom alebo ochran.známkou poskytovateľa, ktorých obstar.cena nepresiahne 500 SK bez dph za kus napr.kalendáre,diáre, a pod., pričom tieto výdavky do konca roka 2003 boli odpoč.položkou od základu dane najviac vo výške 0,2% zo základu dane a obstarávacia cena do konca roku 2003 nemohla byť vyššia ako 300SK/kus. Účtovanie v JÚ bude ako prevádzková réžia.Vid poradca 5-6 2005 zákon o dani z príjmu s komentárom.
martinaj
29.11.05,21:26
Inšpirácia : darčekové šeky na nákup spotrebného ale aj potravinárskeho tovaru. Hodnota / ks = ľubovoľná. Označenie logom a názvom firmy. Použiteľnosť : TESCO, NAY .... Vydávajú niektoré stravovacie spoločnosti (nechcem im zadarmo robiť reklamu). Iné darčekové šeky použiteľné nie sú (označenie vydávateľa , Baumax). Pre túto formu reklamy je ale potrebné rozhodnúť sa do cca 15-teho decembra (výr. lehota, vianoce, fakturácia).

Daňový úrad ale súhlasiť asi nebude - viď http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/par021.doc

§ 21 ods. 1 písm. h)
§ 19 ods. 2 písm. k)

Darčeková poukážka označená obchodným menom firmy, neprevyšujúca hodnotu 500 Sk, ktorú daňovník poskytuje svojim klientom – jej uznanie ako výdavok na reklamné predmety

V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. k) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) možno ako daňové výdavky uplatniť výdavky (náklady) na reklamu vynaložené za účelom prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka.
Daňovými výdavkami podľa § 21 ods.1 písm. h) zákona o dani z príjmov nie sú výdavky na reprezentáciu, okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet. Z cit. zákonného ustanovenia vyplýva, že darčeková poukážka, ktorú daňovník poskytuje svojim klientom, podmienku reklamného predmetu nespĺňa.
iveta777
22.06.06,19:17
chcela by som sa opýtať dostala som od dodávatela cigariet 500 .- Sk poukážku na benzín a tiež tričko za 380 .- Sk musím si to dať do príjmou. a ako to mám zaučtovať v jednoduchom učtovníctve. Díky
seda
04.11.11,08:19
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Dostali sme ponuku na kúpu ubytovacích šekov s možnosťou výberu napr. 50-tich hotelov v SR a Európe s platnosťou do decembra 2014 na ktorých môže byť naše logo. Ceny sú od 80 Eur vyššie za 1 ks, chceli by sme ich nakúpiť si 50 ks a chceli by sme ich využiť pre zamestnancov na Vianoce, na narodeniny (viem, že im ich musím zdaniť ako príjem), ako prezent pre obchodných partnerov na Vianoce (odmena za spoluprácu), na služobné cesty zamestnancov, obchodných partnerov do r. 2014. Podľa Vášho názoru, je možné si ich pri kúpe dať do nákladov? Skôr ich považujem za reklamné predmety, tie čo by sa využili na služobné cesty tak asi áno, naprv. ich účtovať ako ceniny a keď sa spotrebujú tak do nákladov? Poradíte? Ďakujem.
KEJKA
04.11.11,08:27
podľa mňa treba účtovať ako ceniny, lebo sú to len poukážky na budúce služby.
Podľa spôsobu ich "spotreby" zaúčtovať ako cestovné, dar, nepeňažný príjem zamestnanca, ale aj bonus do nákladov pri odovzdaní obchodným paartnerom podľa vopred stanovených pravidiel-dosiahnutie obratu /nie ako vianočý prezenr/, apod.
dadika22
30.11.11,08:01
Spoločnosť chce dať svojim zamestnancom k Vianociam svoje vlastné výrobky, ktoré boli vyrobené ako reklamné predmety (1 ks do 16,60 €). Ako zaúčtovať ich spotrebu? Bude postačujúca výdajka so zaúčtovaním 613/123?
megyzah
21.06.12,07:29
Dobrý deň, prosím o radu, firma zakúpila predmety ( perá a zápisníky - bez loga firmy), ktoré rozdávala zadarmo pri svojej prezentačnej akcii. Prosím ako to zaúčtovať?
SilMar Group
21.06.12,12:42
Dobrý deň, prosím o radu, firma zakúpila predmety ( perá a zápisníky - bez loga firmy), ktoré rozdávala zadarmo pri svojej prezentačnej akcii. Prosím ako to zaúčtovať?

pokiaľ viem, tak reklamné pedmety už nemusia byť opatrené logom (tak nás učili na školení), takže ak splnia limity, čo sa týka obstarávacej ceny (16,60 bez dane), tak do nákladov 501 + 343 / xxx
lenka.ba
24.02.13,11:04
Dobrý deň, mám faktúru, ešte z r. 2012, kde som neuplatňovala DPH, nakoľko reklamné predmety prevýšili sumu 16,60 EUR/1 ks. Účtujem v JU. Ako zaúčtovať faktúru? Celú sumu, vrátane DPH na VNZD? Ďakujem.
SilMar Group
24.02.13,11:21
Áno, celá suma je nedaňový výdavok pri jej úhrade v roku, v ktorom bola uhradená. Ak je faktúra uhradená až v r. 2013, nezabudni ju dať do záväzkov v r. 2012.
lenka.ba
24.02.13,11:24
Áno, celá suma je nedaňový výdavok pri jej úhrade v roku, v ktorom bola uhradená. Ak je faktúra uhradená až v r. 2013, nezabudni ju dať do záväzkov v r. 2012.
Ďakujem. Mám ju v r. 2012, len som si chcela overiť účtovanie. Pekný deň
_Ajuska
24.04.13,06:21
Dobry den, pera, zapisniky, to je ok, chcem sa opytat, ked davame ako rekl. predmet flasu vina alebo alkoholu do 16,60, ktora je oznacena logom firmy (napr. ku koncu roka, alebo len tak, ked sef ide po obchodnych partneroch, vzdy im nesie nejaku pozornost). Otazka znie, ci do rekl.predmetov mozno ratat aj alkohol... dakujem.
Tweety
24.04.13,06:26
Určite nie, jedine, ak by ste boli vinárska firma. A logo na rekl. predmetoch už dávnejšie nie je podmienkou.
KEJKA
24.04.13,06:37
Určite nie, jedine, ak by ste boli vinárska firma. A logo na rekl. predmetoch už dávnejšie nie je podmienkou.
prečo nie?
je darčekové balenie fľaše vína vyňaté z reklamných predmetov?
prípadne alkohol ako taký?
misoft
24.04.13,06:40
Šak i prezident - obuvník drienkovicu obdaruvával - a cálovali sme to mi všetci !
Tweety
24.04.13,06:44
prečo nie?
je darčekové balenie fľaše vína vyňaté z reklamných predmetov?
prípadne alkohol ako taký? Tu na porade bolo niekde usmernenie, že alkohol ako taký nie je reklamným predmetom. Tiež s tým veľmi nesúhlasím, tiež sme dávali aj to ako rekl. predmet, vtedy sme ešte mali aj s logom, tak teda už teda neviem, či alebo.
KEJKA
24.04.13,09:22
V zakone to nie je isto, moji klienti tak bežne robia.