agentsmith
09.06.10,22:39
Mam otazku co musim spravit pre to aby moj hlas vo volbach sa nezaratal alebo skor nerozdelil medzi politicke strany. Nejde mi o to ci nepojdem volit a pod. ide mi len o to ci takato moznost existuje. Najlepsie by bolo keby date aj odkaz na zakon, ktory o tom hovori.
Podla toho co som pocul tak ak nejdem volit tak aj tak sa moj hlas zarata medzi tie najsilnejsie strany ktore volby vyhrali.
!!! POZOR je rozdiel neplatny hlas a hlas ktory sa neprirata ziadnej strane. Nechcem aby tu doslo k nejakym omylom.
Takze strucne moje otazky:
1. Existuje moznost ze sa hlas vo volbach nerozdeli medzi politicke strany? Odpoved na tuto otazku je len Ano alebo Nie.
2. V pripade ze odpoved na prvu otazku je Ano tak treba opisat presny popis toho co pre to treba spravit. Odpoved musi byt jasna, strucna, nezavadzajuca a nemoze sa zamenit s inou vecou. A tiez je dobre prilozit odkaz na zakon, ktory o tom hovori.

Prosim ani nemusite odpovedat ak neodpoviete na otazky tak ako som pisal vyssie. Potom mi to pride ako odpoved od politikou a teda zamerne vyhybanie sa odpovedi na otazku.

Dakujem velmi pekne za odpovede.
Laco-monter
09.06.10,20:43
Chybne vyplnený,alebo neuplne vyplnený hlasovací lístok je neplatný a znamená aj neplatné hlasovanie , teda neplatný hlas.
marjankaj
09.06.10,21:14
Mam otazku co musim spravit pre to aby moj hlas vo volbach sa nezaratal alebo skor nerozdelil medzi politicke strany. Nejde mi o to ci nepojdem volit a pod. ide mi len o to ci takato moznost existuje. Najlepsie by bolo keby date aj odkaz na zakon, ktory o tom hovori.
Podla toho co som pocul tak ak nejdem volit tak aj tak sa moj hlas zarata medzi tie najsilnejsie strany ktore volby vyhrali.
!!! POZOR je rozdiel neplatny hlas a hlas ktory sa neprirata ziadnej strane. Nechcem aby tu doslo k nejakym omylom.
Takze strucne moje otazky:
1. Existuje moznost ze sa hlas vo volbach nerozdeli medzi politicke strany? Odpoved na tuto otazku je len Ano alebo Nie.
2. V pripade ze odpoved na prvu otazku je Ano tak treba opisat presny popis toho co pre to treba spravit. Odpoved musi byt jasna, strucna, nezavadzajuca a nemoze sa zamenit s inou vecou. A tiez je dobre prilozit odkaz na zakon, ktory o tom hovori.

Prosim ani nemusite odpovedat ak neodpoviete na otazky tak ako som pisal vyssie. Potom mi to pride ako odpoved od politikou a teda zamerne vyhybanie sa odpovedi na otazku.

Dakujem velmi pekne za odpovede.

Nie.
Keď nič nie je, tak sa nemá čo rozdeliť.
Iná vec je, že potom stúpne váha ostatných hlasov.
Teda ak by volilo 100000 voličov jeden hlas má váhu 1/100000= 0,001%
ak by jeden nešiel. tak by hodnota jedného hlasu stúpla na asi 1/99999=0,00100001%

Takže najlepšie riešenie pre teba:
Presvedčiť všetkých aby nešli voliť, a potom tvoj hlas bude mať hodnotu 100%. Koho zvolíš ten tam bude a nikto iný.:---
agentsmith
09.06.10,21:25
Laco-monter, ty si zle precital moju otazku. Alebo nepozorne.
1. Neodpovedal si tak ako som pisal.
2. Pisal som, ze v takom pripade sa ani nemusi odpovedat
3. Napisal som aj toto !!! POZOR je rozdiel neplatny hlas a hlas ktory sa neprirata ziadnej strane. Nechcem aby tu doslo k nejakym omylom.

Mne ide o hlas ktory sa nebude rozdelovat medzi politicke strany. Asi to napisem matematickou formou.
Dajme tomu ze je 1000 opravnenych volicov a teda aj hlasov. Len ako priklad. Dajme tomu ze mame 4 politicke strany. Dajme tomu ze isli vsetcia opravneny volici volit. Celkovo bolo 95% hlasov platnych a 5% hlasov neplatnych.
Po volbach to dopadne tak ze sa rozdeli medzi strany len tych 95%? Teda z celkoveho mozneho poctu hlasov ziskala prva strana 40% hlasov, druha strana ziskala 30% hlasov, tretia strana ziskala 15% hlasov a posledna stvrta strana ziskala 10% hlasov. Dokopy je to teda 95% zo vsetkych hlasov. Teda sa tam nezaratalo tych zvysnych 5% hlasov.
Alebo to po volbach dopadne tak ze pri podobnej situacii (dajme tomu ze sa hlasy rozdelia len dvom najsilnejsim stranam) ziska prva strana 42,5 % druha strana ziska 32,5%, tretia strana ziska 15% a stvrta strana ziska 10% hlasov. Teda celkom je to 100% hlasov a zaratali sa tam vsetky hlasy aj tie, ktore boli neplatne.

A aby som to upresnil - definujte neplatny hlas. Co je to neplatny hlas? Je to hlas, ktory sa nezarata ziadnej politickej strane? Lebo z toho nazvu sa logicky neda odvodit. Zaroven ta definicia musi ist zo zakona aby to bolo overene ze to tak aj naozaj plati a nie ze to len niekto pocul alebo si mysli.

Prosim rozumna odpoved v style Ano je to mozne tak a tak alebo Nie. To je vsetko.

Dakujem
marjankaj
09.06.10,21:54
Laco-monter, ty si zle precital moju otazku. Alebo nepozorne.
1. Neodpovedal si tak ako som pisal.
2. Pisal som, ze v takom pripade sa ani nemusi odpovedat
3. Napisal som aj toto !!! POZOR je rozdiel neplatny hlas a hlas ktory sa neprirata ziadnej strane. Nechcem aby tu doslo k nejakym omylom.

Mne ide o hlas ktory sa nebude rozdelovat medzi politicke strany. Asi to napisem matematickou formou.
Dajme tomu ze je 1000 opravnenych volicov a teda aj hlasov. Len ako priklad. Dajme tomu ze mame 4 politicke strany. Dajme tomu ze isli vsetcia opravneny volici volit. Celkovo bolo 95% hlasov platnych a 5% hlasov neplatnych.
Po volbach to dopadne tak ze sa rozdeli medzi strany len tych 95%? Teda z celkoveho mozneho poctu hlasov ziskala prva strana 40% hlasov, druha strana ziskala 30% hlasov, tretia strana ziskala 15% hlasov a posledna stvrta strana ziskala 10% hlasov. Dokopy je to teda 95% zo vsetkych hlasov. Teda sa tam nezaratalo tych zvysnych 5% hlasov.
Alebo to po volbach dopadne tak ze pri podobnej situacii (dajme tomu ze sa hlasy rozdelia len dvom najsilnejsim stranam) ziska prva strana 42,5 % druha strana ziska 32,5%, tretia strana ziska 15% a stvrta strana ziska 10% hlasov. Teda celkom je to 100% hlasov a zaratali sa tam vsetky hlasy aj tie, ktore boli neplatne.

A aby som to upresnil - definujte neplatny hlas. Co je to neplatny hlas? Je to hlas, ktory sa nezarata ziadnej politickej strane? Lebo z toho nazvu sa logicky neda odvodit. Zaroven ta definicia musi ist zo zakona aby to bolo overene ze to tak aj naozaj plati a nie ze to len niekto pocul alebo si mysli.

Prosim rozumna odpoved v style Ano je to mozne tak a tak alebo Nie. To je vsetko.

Dakujem

Zrátajú sa iba platné hlasy to je 100%. Čo je na tom nejasné?
hujer1
10.06.10,05:05
odpoveď na otázku 1.- áno existuje možnosť, že sa hlas vo voľbách nerozdelí medzi politické strany
odpoveď na otázku 2. - stane sa tak v prípade keď je hlasovací lístok neplatný, t.j. zle vyplnený alebo vhodená iba prázdna obálka a podobne. POdľa zákona o voľbách (myslím číslo 333/2004 Zb.), neplatný hlas nemožno rozpočítať medzi strany. Takže v reáli to je tak ako si uvádzal ten príklad zo 100 voličmi a 5% neplatných hlasov
Laco-monter
10.06.10,05:21
Volič može rozhodnuť SÁM za SEBA,

na sčítavanie hlasov, či ich rozdeľovanie NEMÁ ŽIADEN VPLYV.
Laco-monter
10.06.10,05:24
Laco-monter, ty si zle precital moju otazku. Alebo nepozorne.
1. Neodpovedal si tak ako som pisal.
2. Pisal som, ze v takom pripade sa ani nemusi odpovedat
3. Napisal som aj toto !!! POZOR je rozdiel neplatny hlas a hlas ktory sa neprirata ziadnej strane. Nechcem aby tu doslo k nejakym omylom.

Mne ide o hlas ktory sa nebude rozdelovat medzi politicke strany. Asi to napisem matematickou formou.
Dajme tomu ze je 1000 opravnenych volicov a teda aj hlasov. Len ako priklad. Dajme tomu ze mame 4 politicke strany. Dajme tomu ze isli vsetcia opravneny volici volit. Celkovo bolo 95% hlasov platnych a 5% hlasov neplatnych.
Po volbach to dopadne tak ze sa rozdeli medzi strany len tych 95%? Teda z celkoveho mozneho poctu hlasov ziskala prva strana 40% hlasov, druha strana ziskala 30% hlasov, tretia strana ziskala 15% hlasov a posledna stvrta strana ziskala 10% hlasov. Dokopy je to teda 95% zo vsetkych hlasov. Teda sa tam nezaratalo tych zvysnych 5% hlasov.
Alebo to po volbach dopadne tak ze pri podobnej situacii (dajme tomu ze sa hlasy rozdelia len dvom najsilnejsim stranam) ziska prva strana 42,5 % druha strana ziska 32,5%, tretia strana ziska 15% a stvrta strana ziska 10% hlasov. Teda celkom je to 100% hlasov a zaratali sa tam vsetky hlasy aj tie, ktore boli neplatne.

A aby som to upresnil - definujte neplatny hlas. Co je to neplatny hlas? Je to hlas, ktory sa nezarata ziadnej politickej strane? Lebo z toho nazvu sa logicky neda odvodit. Zaroven ta definicia musi ist zo zakona aby to bolo overene ze to tak aj naozaj plati a nie ze to len niekto pocul alebo si mysli.

Prosim rozumna odpoved v style Ano je to mozne tak a tak alebo Nie. To je vsetko.

Dakujem

Najlepšie bude keď sa s touto otázkou obrátiš priamo na volebnú komisiu,

oni Ti to vysvetlia erudovane a odborne.:)
draik
10.06.10,07:16
Rozdeluju sa len platne hlasy pre tie strany (koalicie), ktore sa dostali do parlamentu. Na ostatne hlasy sa neprihliada. Viďdzakon o volbach, matematicke myslenie a Hagenbach-Bischoffova formula.
ivka70
10.06.10,07:18
odpoveď na otázku 1.- áno existuje možnosť, že sa hlas vo voľbách nerozdelí medzi politické strany
odpoveď na otázku 2. - stane sa tak v prípade keď je hlasovací lístok neplatný, t.j. zle vyplnený alebo vhodená iba prázdna obálka a podobne. POdľa zákona o voľbách (myslím číslo 333/2004 Zb.), neplatný hlas nemožno rozpočítať medzi strany. Takže v reáli to je tak ako si uvádzal ten príklad zo 100 voličmi a 5% neplatných hlasov


Podla mna to nie je az taka pravda.

Ano, odovzdat neplatny listok znamena, ze sa nezapocita hlas pre ziadnu politicku stanu (teda ziadna neziska peniaze za ten hlas), ale na druhej strane pri rozdeleni mandatov v narodnej rade sa beru do uvahy len platne hlasy a len hlasy stran, ktore dosiahli viac ako 5% - tie hlasy sa zoberu ako zaklad (100% = 150 mandatov v NR SR) a tych 150 mandatov sa rozdeli medzi tie strany, ktore zislali viac ako 5%.
Takze v konecnom dosleku kazdy nevolic, kazdy neplatny hlas a kazdy hlas za stranu, ktora celkovo neziska aspon 5% hlasov posilni hlasy stran, ktore sa do parlamentu dostanu.

Preto je lepsie odovzdat platny hlas za stranu, ktora sa tam dostane (teda u ktorej je predpoklad, ze ziska aspon 5% hlasov) ako odovzdat neplatny hlas alebo nejst volit.
ivka70
10.06.10,07:19
Najlepšie bude keď sa s touto otázkou obrátiš priamo na volebnú komisiu,

oni Ti to vysvetlia erudovane a odborne.:)

Ak myslis volebnu komisiu na okrsku, tak si dovolim veeelmi pochybovat.
Mala som tu cest tam parkrat byt a drviva vacsina z tych ludi nevie ani to, co by vediet mali ako clenovia komisie, nieto este co sa dalej robi s hlasmi ....
:)
iriska
10.06.10,16:44
hlas, ktorý nikomu nedáš sa ani nikomu nepriráta

p.s. pýtala som sa prvovoliča ako by odpovedal na túto otázku a pozeral sa na mňa veľmi čudne - podotýkam, že nie preto, lebo by nevedel odpoveď.
horkoláčik
10.06.10,19:36
3, Mam otazku co musim spravit pre to aby moj hlas vo volbach sa nezaratal alebo skor nerozdelil medzi politicke strany.
4, Podla toho co som pocul tak ak nejdem volit tak aj tak sa moj hlas zarata medzi tie najsilnejsie strany ktore volby vyhrali.

Takze strucne moje otazky:
1. Existuje moznost ze sa hlas vo volbach nerozdeli medzi politicke strany?
2. V pripade ze odpoved na prvu otazku je Ano tak treba opisat presny popis toho co pre to treba spravit.

Prosim ani nemusite odpovedat ak neodpoviete na otazky tak ako som pisal vyssie. Potom mi to pride ako odpoved od politikou a teda zamerne vyhybanie sa odpovedi na otazku.


1, NIE - a kam by ho dali , keď nie kandidujúcim stranám ?????????????????:D:D
2, sa treba zamyslieť nad úrovňou odpovedajúceho (aj pýtajúceho sa :) )
3, nedať platný hlas (tým iba zvýšiš počet zúčastnených na voľbách)
4, Buď si zle počul:) / slabo rozumel:D / vôbec nerozmýšľal:---:---.

Podla mna to nie je az taka pravda.

Ano, odovzdat neplatny listok znamena, ze sa nezapocita hlas pre ziadnu politicku stanu (teda ziadna neziska peniaze za ten hlas), ale na druhej strane pri rozdeleni mandatov v narodnej rade sa beru do uvahy len platne hlasy a len hlasy stran, ktore dosiahli viac ako 5% - tie hlasy sa zoberu ako zaklad (100% = 150 mandatov v NR SR) a tych 150 mandatov sa rozdeli medzi tie strany, ktore zislali viac ako 5%.
Takze v konecnom dosleku kazdy nevolic, kazdy neplatny hlas a kazdy hlas za stranu, ktora celkovo neziska aspon 5% hlasov posilni hlasy stran, ktore sa do parlamentu dostanu.

Preto je lepsie odovzdat platny hlas za stranu, ktora sa tam dostane (teda u ktorej je predpoklad, ze ziska aspon 5% hlasov) ako odovzdat neplatny hlas alebo nejst volit.

Túto "zaujímavú teóriu" by si MALA PREKONZULTOVAŤ s matematikom :D:D:D:D:D:D:D:D:D.
Skutočne si myslíš, že to niektorú stranu posilní ? že získa viac percent ????

Môže, ale potom by nemal frfľať na zloženie koalície.
ivka70
11.06.10,06:23
Túto "zaujímavú teóriu" by si MALA PREKONZULTOVAŤ s matematikom :D:D:D:D:D:D:D:D:D.
Skutočne si myslíš, že to niektorú stranu posilní ? že získa viac percent ????


Som matematik, prekonzultovala som to so sebou a skutocne je to tak, aj ked sa to nezda. Percenta a sposob rozdelovania mandatov v parlamente nepustia :)
milláčikk
11.06.10,06:28
Som matematik, prekonzultovala som to so sebou a skutocne je to tak, aj ked sa to nezda. Percenta a sposob rozdelovania mandatov v parlamente nepustia :)

Nerozumiem.

Azda sa zmenou počtu neplatných hlasov nezmení pomer percent získaných politickými stranami ?????????????:D:D:D:D.

PS
Kebyže ti to (ako matematikovi ) vyšlo - daj, lebo mne sa to (ako logikovi) voľajáko NEPOZDÁVA :) .
marjankaj
11.06.10,13:42
Neplatný hlas sa nezapočíta žiadnej strane.
Percentá môžu byť interpretováné rôzne podľa toho k akému základu sa vzťahujú. Ale žiadna strana nepreskočí kvôli tomu inú. Poradie strán je podľa získaných hlasov. Ani jednej strane nemôžu priradiť neplatný hlas.
Neviem aké úmysly ťa viedli k tejto otázke. Že by si chcel "sabotovať" voľby a takto sa zviditeľniť?:rolleyes::confused:


http://vasaeuropa.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3450


§ 42
Podmienky prideľovania mandátov

(1) Ústredná volebná komisia zisťuje, koľko platných hlasov celkove bolo odovzdaných pre každú politickú stranu a koalíciu.
(2) Ústredná volebná komisia ďalej zistí,
a) ktoré politické strany získali menej ako päť percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov,b) ktoré koalície zložené z dvoch alebo troch politických strán získali menej ako sedem percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov,
c) ktoré koalície zložené najmenej zo štyroch politických strán získali menej ako desať percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov.
(3) Pri ďalšom zisťovaní volebných výsledkov a prideľovaní mandátov na politické strany a koalície podľa odseku 2 a hlasy pre ne odovzdané Ústredná volebná komisia neprihliada.
(4) Ak Ústredná volebná komisia zistí, že požiadavky podľa odseku 2 nesplnila žiadna politická strana a žiadna koalícia, zníži,
a) ak ide o politické strany, hranicu piatich percent na hranicu štyroch percent,
b) ak ide o koalície podľa odseku 2 písm. b), hranicu siedmich percent na hranicu šiestich percent,
c) ak ide o koalície podľa odseku 2 písm. c), hranicu desiatich percent na hranicu deviatich percent tak, aby sa pri ďalšom zisťovaní volebných výsledkov a prideľovaní mandátov mohlo prihliadať aspoň na dve politické strany alebo na dve koalície alebo aspoň na jednu politickú stranu a na jednu koalíciu.

§ 43
Prideľovanie mandátov

(1) Súčet platných hlasov odovzdaných pre postupujúce politické strany alebo koalície sa vydelí číslom 151 (počet mandátov zväčšený o číslo jeden). Číslo, ktoré vyšlo týmto delením, zaokrúhlené na celé číslo je republikovým volebným číslom.
(2) Celkový počet platných hlasov, ktorý dostala politická strana alebo koalícia, sa delí republikovým volebným číslom a politickej strane alebo koalícii sa pridelí toľko mandátov, koľkokrát je republikové volebné číslo obsiahnuté v súčte platných hlasov, ktoré táto politická strana alebo koalícia získala.
(3) Ak sa takým spôsobom pridelil o jeden mandát viac, než sa mal prideliť, odpočíta sa prebytočný mandát tej politickej strane alebo koalícii, ktorá vykázala najmenší zostatok delenia. Pri rovnakom zostatku delenia sa mandát odpočíta politickej strane alebo koalícii, ktorá získala menší počet hlasov. Ak je počet platných hlasov rovnaký, rozhodne žreb.
(4) Ak neboli tým spôsobom pridelené všetky mandáty alebo ak politická strana alebo koalícia kandidovala menej kandidátov, ako jej má byť pridelených mandátov, Ústredná volebná komisia pridelí tieto mandáty postupne tým politickým stranám alebo koalíciám, ktoré majú najväčší zostatok delenia. Pri rovnosti zostatkov hlasov sa pridelí mandát politickej strane alebo koalícii, ktorá získala väčší počet hlasov. Ak je aj počet hlasov rovnaký, rozhodne žreb.
(5) V rámci jednotlivých politických strán alebo koalícií kandidáti dostanú mandáty pridelené strane v poradí, v akom sú uvedení na hlasovacom lístku. Ak však voliči, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využili právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal najmenej tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu. Ak politickej strane alebo koalícii je pridelených viac mandátov a viac kandidátov splnilo podmienku podľa predchádzajúcej vety, mandáty dostanú kandidáti postupne v poradí podľa najvyššieho počtu získaných prednostných hlasov. Ak je rovnosť prednostných hlasov, je rozhodujúce poradie na hlasovacom lístku.
(6) Kandidáti, ktorí nedostali mandát, sa stávajú náhradníkmi.

Takže to máš pekne v zákone, tak študuj aj matematicky aj logicky. Je to tam stanovené jasne.:cool:

PS. Ty nemáš GOOGLE? :rolleyes::confused: