Mmmanka
09.06.10,23:39
Chcem poprosiť o radu, som 1/8-ový spoluvlastník nehnuteľnosti. Keďže nehnuteľnosť neužívam a ani v budúcnosti užívať nechcem, rada by som dosiahla vyplatenie môjho podielu( súvisí s tým moja momentálna životná kríza), lenže ostatní spoluvlastníci odmietajú odo mňa môj diel odkúpiť s tým, že ho nechcú, po prípade, že nemajú finančné zdroje ( viem, že nie je pre 2 z nich problém si vziať na tú moju časť hypotéku). Nehnuteľnosť užívajú 2 spolumajitelia zo štyroch ( 4/8, 2/8). Ja žijem v podnájme. Môžete mi poradiť, ako sa domôcť vysporiadania spoluvlastníctva? Všetci spoluvlastníci sú moja blízka rodina a ja som nútená žiadať o dávky v hmotnej núdzi i napriek tomu, že nejaký majetok mám, chcem ho odpredať, ale narážam na nezáujem ( alebo schválnosť???) spoluvlastníkov. Kde nie je vôľa, nie je cesta?
Poraďte mi, prosím, som už naozaj zúfalá :(:mee:
iriska
10.06.10,05:08
Najskôr ich treba písomne vyzvať, či chcú odkúpiť tvoj podiel, nakoľko máš záujem ho predať a ak sa v lehote x dní nevyjadria, budeš ho ponúkať tretím osobám.
(alebo ich vyzvať, že 1/8 nájmu - 1/8 nákladov na energie = xy EUR a túto sumu od nich mesačne žiadaš)
arizona
10.06.10,05:33
I keď spoluvlastnícky podiel môže byť predmetom nájmu, do takého zmluvného vzťahu nemožno nikoho nútiť. Keď súrodenci nebudú chcieť ponúkaný nájom akceptovať, nie je možné od nich požadovať nijaké platby na zmluvnom základe.
Ak sa so súrodencami neviete dohodnúť na vyporiadaní, môžete podať žalobu na súdne zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
Mmmanka
10.06.10,05:35
Vďaka, Iriska, o tomto viem, len som presne nevedela, aká náležitosti má taký dokument mať.
Mmmanka
10.06.10,05:38
Najhoršie na tom je to, že nemám toľko času dať vec na súd. Konanie je zdĺhavé a aj tak by som naň nemala finančné prostriedky :(
Mária27
10.06.10,05:51
Ak nemôžeš užívať nehnuteľnosť ako spoluvlastník v rozsahu svojho podielu, máš právo na poskytnutie zodpovedajúcej náhrady. Vyplýva ti to z § 137 ods. 1 obč. zákonníka.
Neposkytnutie peňažného vyrovnania môže byť majetkovým prospechom bez právneho dôvodu , môže byť teda bezdôvodným obohatením podľa § 451 obč.z.

Ak spoluvlastníci nebudú súhlasiť ani s návrhom na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva dohodou, ani s peňažnou náhradou za užívanie, daj návrh na zrušenie spoluvlastníctva súdnou cestou. Návrh na zrušenie sa musí podať voči všetkým spoluvlastníkom, aby sa výkon rozhodnutia mohol uskutočniť.

Petit návrhu daj v dvoch alternatívach (vtedy si spoluvlastníci môžu vybrať):
1. rozdielenie spoluvlastníctva tak, ako sa užíva - prikázanie do spoluvlastníctva dvom za primeranú náhradu a ostatných vyplatiť
2. Prikázanie do spoluvlastníctva (len úprava podielov) ostatným spoluvlastníkom a teba vyplatiť.

§ 142 obč. zák.

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Mmmanka
10.06.10,06:04
Naozaj veľká vďaka Vám všetkým. Pomohli ste mi radou, i pri formulovaní Návrhu na zrušenie spoluvlastníckeho podielu.
Idem urobiť prvý krok a poslať návrh všetkým spolumajiteľom.

Ale ešte jedna vec ma zaujíma: ak môj návrh i vo viacerých variantách nebude zo strany ostatných spoluvlastníkov akceptovaný, aká je možnosť, po prípade pravidlá, za akých podmienok môžem svoj podiel odpredať tretej osobe?
Mária27
10.06.10,06:09
Ak neprijmú tvoj návrh na kúpu za navrhnutú cenu do určenej doby spoluvlastníci, môžeš ho predať tretej osobe za podmienky, že ho nepredáš lacnejšie. Musí to byť za tých istých podmienok, ako si navrhla spoluvlastníkom. Inak by oni mali právo žiadať od tej tretej osoby, aby im ho predala za tú istú cenu, ako ho kúpila.
Mmmanka
10.06.10,06:58
Ešte raz Vám všetkým ďakujem :)