kačenka
10.06.10,07:15
Prosím o názor: vymenili sme obyčanú plechovú bránu na budove za sekcionálnu bránu na elektrický pohon. Cena brány s pohonom + montáž stála 961 € bez DPH. Je to nutné zaradiť ako TZ budovy, alebo sa to môže dať do opráv na 511, pričom viem, že do konca účt. obdobia, t.j. do konca roka nechystáme žiadne iné TZ tejto budovy, ktoré vy sa mohlo spolu s touto bránovy vyšplhať na 1700 €.
ďakujem.
horkoláčik
10.06.10,05:33
Prosím o názor: vymenili sme obyčanú plechovú bránu na budove za sekcionálnu bránu na elektrický pohon. Cena brány s pohonom + montáž stála 961 € bez DPH. Je to nutné zaradiť ako TZ budovy, alebo sa to môže dať do opráv na 511, pričom viem, že do konca účt. obdobia, t.j. do konca roka nechystáme žiadne iné TZ tejto budovy, ktoré vy sa mohlo spolu s touto bránovy vyšplhať na 1700 €.
ďakujem.

Oboje je možné a zdôvodniteľné = daj podľa potreby výdavkovej situácie (opravy - 2010 - 100% - 961 / TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961
KEJKA
10.06.10,05:37
Oboje je možné a zdôvodniteľné = daj podľa potreby výdavkovej situácie (opravy - 2010 - 100% - 961 / TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961
Daj do opráv, kludne to môžeš nazvať TZ, ale vzhľadom na cenu je možne dať na 511 - vid Postupy účtovania.
POZOR - odcitovala som odpoved, nakoľko ak by si to dal ako TZ - tak potom zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS, teda žiadnych 50%.
upravené na základe príspevku č.5
áno, možno z nepozornosti, ja ten text 0,5 z 961 chápem stále ako polovica z NC.
Po dovysvetlení viem, že to bolo myslené ako polovica z ročných odpisov TZ, čo je samozrejme iné.
aj tak však trvám na tom, že sa TZ pripočíta k NC budovy a odpisuje spolu s ňou,takže to bude
0,5 * ročné odpisy * (TZ+NCbudovy) ............... komplikované? Miesto vzorca som to radšej formulovala slovami...................
zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS
kačenka
10.06.10,05:44
mne to vyhovuje dať celé do opráv v roku 2010 a som rada, že nemusím robiť žiadne technické zhodnotenie budovy, tak vám veľmi pekne ďakujem za názor.
horkoláčik
10.06.10,06:54
TZ - 2010 - časť (0,5) odpisov z 961



Daj do opráv, kludne to môžeš nazvať TZ, ale vzhľadom na cenu je možne dať na 511 - vid Postupy účtovania.
POZOR - odcitovala som odpoved, nakoľko ak by si to dal ako TZ - tak ptom zvyšuješ NC budovy a odpisuješ v rovnakej OS, teda žiadnych 50%.


Pre tých, čo čítajú pomalšie (nepozornejšie), ako ja píšem :
"" časť (0,5) odpisov z 961"
- ak ju dá do TZ tak v 06 alebo 07/2010 = cca polovica roku 2010 = 0,5 z odpisov z TZ=961€ v OS budovy

(hrubý príklad budovu má rovnomerne - ročný odpis 10 % = ak ju zaradí v 07/2010 ako TZ , tak odpíše v r. 2010 - 961*0,5*0,1 = 48,05 €)
ladyrs
19.06.10,11:26
Spoločnosť vlastní budovu, na ktorej svojpomocne robí rôzne stavebné úpravy. Jedná sa napr o zatepľovanie, výmenu okien za plastové, výmena podláh v kanceláriach /aj prenajatých/, oprava strechy atď. Robia to "náhodne", podľa toho, koľko vedia v danom roku investovať do toho. Nemajú žiadny plán. A robí sa to v rôznych rokoch. Ako to mám účtovne riešiť? Zatiaľ to zbieram na 042.xx a zaradím a tak isto odpisujem len keď sa to celé ukončí? Napr aj po štyroch rokoch ?
Ďakujem.
marjankaj
19.06.10,12:10
Pre tých, čo čítajú pomalšie (nepozornejšie), ako ja píšem :
"" časť (0,5) odpisov z 961"
- ak ju dá do TZ tak v 06 alebo 07/2010 = cca polovica roku 2010 = 0,5 z odpisov z TZ=961€ v OS budovy

(hrubý príklad budovu má rovnomerne - ročný odpis 10 % = ak ju zaradí v 07/2010 ako TZ , tak odpíše v r. 2010 - 961*0,5*0,1 = 48,05 €)

Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne


§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.


A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €
KEJKA
19.06.10,17:11
Spoločnosť vlastní budovu, na ktorej svojpomocne robí rôzne stavebné úpravy. Jedná sa napr o zatepľovanie, výmenu okien za plastové, výmena podláh v kanceláriach /aj prenajatých/, oprava strechy atď. Robia to "náhodne", podľa toho, koľko vedia v danom roku investovať do toho. Nemajú žiadny plán. A robí sa to v rôznych rokoch. Ako to mám účtovne riešiť? Zatiaľ to zbieram na 042.xx a zaradím a tak isto odpisujem len keď sa to celé ukončí? Napr aj po štyroch rokoch ?
Ďakujem.či je to oprava, alebo T.Z. by si mala vyhodnotiť každý rok.
Aj skutočnosť, či sa tie úpravy už využívajú - pravdepodobne áno, nečaká sa ani na schválenie, ani na preberací protokol, ani na kolaudačné rozhodnutie.
ladyrs
19.06.10,17:14
Ďakujem. Ono je to tak, že sa to využíva,lebo napr niektoré prenajímané kancelárie boli prázdne,upravili sa,zmodernizovali sa a potom ich zase prenajali. Mne hlavne ide o to, že ked je to TZ, a robí sa to napr aj počas troch rokov, tak to zaradím len po skončení ,či ako ?
milláčikk
19.06.10,17:27
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €


Ja som kedysi zažil odpisy mesačné.

PS
[B]To znamená, že je jedno, či na podnikanie (v roku zaradenia) budovu využívam 3 alebo 333 dní ???????????????? (odpis bude stále za 365 dní ?= 1 rok = 1/20 )
marjankaj
19.06.10,17:45
Ja som kedysi zažil odpisy mesačné.

PS
[B]To znamená, že je jedno, či na podnikanie (v roku zaradenia) budovu využívam 3 alebo 333 dní ???????????????? (odpis bude stále za 365 dní ?= 1 rok = 1/20 )

Tak to muselo byť veľmi dávno.
Daňové odpisy sa účtujú ročne(až na výnimky nehmotný majetok a leasing) najmenej od roku 1993. A predtým presne neviem asi od roku 1990 čiastočne tiež.
Pozri si §22-§28 zákona o dani z príjmov 595/2003. Presnejšie §22 ods(11)

Ak si myslel účtovné odpisy tak tie si môže stanoviť účtovná jednotka sama podľa svojho uváženia(v odpisovom pláne). O tých sa baviť je tu irelevantné, nakoľko nemusia byť jednotné v každej účtovnej jednotke.
KEJKA
19.06.10,18:42
Ďakujem. Ono je to tak, že sa to využíva,lebo napr niektoré prenajímané kancelárie boli prázdne,upravili sa,zmodernizovali sa a potom ich zase prenajali. Mne hlavne ide o to, že ked je to TZ, a robí sa to napr aj počas troch rokov, tak to zaradím len po skončení ,či ako ?
ved sama píšeš, že sa to robí postupne, náhodne..... ako sú k dispozícii peniaze.
A do užívania - do prenájmu to ide priebežne, teda sú z toho príjmy, tak to t.z., alebo oprava je v užívaní, nie je dôvod to nechávať nevysporiadané na 042. Riskuješ, že ked to budeš riešiť po 3 rokoch, tak vtedy ti tie náklady nemusia uznať.
milláčikk
19.06.10,18:52
Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20

OC- obstarávacia cena budovy
ZC - zostatková cena budovy
TZ - technické zhodnotenie 961 €

A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku.
A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.
milláčikk
19.06.10,18:55
Tak to muselo byť veľmi dávno.
Daňové odpisy sa účtujú ročne(až na výnimky nehmotný majetok a leasing) najmenej od roku 1993. A predtým presne neviem asi od roku 1990 čiastočne tiež.
Pozri si §22-§28 zákona o dani z príjmov 595/2003. Presnejšie §22 ods(11)

Ak si myslel účtovné odpisy tak tie si môže stanoviť účtovná jednotka sama podľa svojho uváženia(v odpisovom pláne). O tých sa baviť je tu irelevantné, nakoľko nemusia byť jednotné v každej účtovnej jednotke.

1992 až 1997
Mohli byť - ja som bol IBA investície a údržba = podklady .
marjankaj
19.06.10,22:28
A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku. To tak byť nemusí a ani nie je. Musí byť iba odpis podľa zákona o dani z príjmov. A odpisuje sa iba dovtedy pokiaľ zostatková cena nie je nula.A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.

Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.
marjankaj
19.06.10,22:38
1992 až 1997
Mohli byť - ja som bol IBA investície a údržba = podklady .

Takže si asi z toho trochu vypadol.:eek: Alebo to bol horkoláčik?:rolleyes:
marjankaj
19.06.10,23:05
mne to vyhovuje dať celé do opráv v roku 2010 a som rada, že nemusím robiť žiadne technické zhodnotenie budovy, tak vám veľmi pekne ďakujem za názor.

Ak sa tak rozhodneš, tak to bude v súlade so zákonom o dani z príjmov.
Pokiaľ ide o účtovanie, tak podľa toho ako to máte ošetrené v smernici.

§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie1 700 eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.
milláčikk
20.06.10,04:05
Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.

Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €
marjankaj
20.06.10,07:13
Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €

V tom prvom príspevku so napísal koľko sa odpíše v roku 2010, lebo aj ty si písal o roku 2010. Keby si čítal pozorne, iste by ti to neuniklo. Bola to reakcia na tvoj príspevok. Ešte som to aj podčiarkol.
milláčikk
20.06.10,08:50
V tom prvom príspevku so napísal koľko sa odpíše v roku 2010, lebo aj ty si písal o roku 2010. Keby si čítal pozorne, iste by ti to neuniklo. Bola to reakcia na tvoj príspevok. Ešte som to aj podčiarkol.


Bolo by lepšie vyjadrovať sa presne



A nezáleží v ktorom mesiaci je TZ aj keby bolo v decembri tak pri budove(odpisová doba 20 rokov) odpisy z TZ budú 1/20 pri rovnomernom odpisovaní. Celkovo teda (OC+TZ)/20. Pri zrýchlenom(záleží ako sa odpisuje budova) by to bolo trochu inak §28. 2*(ZC+TZ)/20





A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku.
A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.


Možno mám. Ak ju objavíš, budem ti vďačný. Skús si to overiť v nejakom účtovnom softwéri. Možno bude treba aj opraviť zákon.

Prikladám celý výpočet.


Takže podľa mňa máš chybičku v tom, že si napísal, že TZ sa odpisuje "rovnomerne 1/20 ".
To platí IBA 12 rokov kedy sa odpisuje po 48 € , ale v 13. roku sa odpíše zvyšok TZ = cca 400 €

Toto keď si ty prečítaš pozornejšie zistíš, čo považujem za chybu v tvojom príspevku.
Stefan2005
20.06.10,09:16
Pre vecné riešenie (a vyriešenie) problému nepomôže, ak sa budeme vyjadrovať v inotajoch....
milláčikk
20.06.10,10:27
Pre vecné riešenie (a vyriešenie) problému nepomôže, ak sa budeme vyjadrovať v inotajoch....

Po lopate :
12 rokov po 48 € a 1 rok 400 € u mňa NIE JE rovnomerné (ani 1/20 :D:D:D ) - čo na tom je inotaj ???????????????????????????
ladyrs
21.06.10,06:18
ved sama píšeš, že sa to robí postupne, náhodne..... ako sú k dispozícii peniaze.
A do užívania - do prenájmu to ide priebežne, teda sú z toho príjmy, tak to t.z., alebo oprava je v užívaní, nie je dôvod to nechávať nevysporiadané na 042. Riskuješ, že ked to budeš riešiť po 3 rokoch, tak vtedy ti tie náklady nemusia uznať.
Ďakujem Kejka! Mohla by som ešte jednu otázočku? Ak sa IM /budova/ odpisuje rovnomerne, tak sa TZ pripočítava k ZC, a potom sa to odpisuje spolu? V ďalšom roku, sa to znova opakuje?
Som Vám nesmierne vďačná.
marjankaj
21.06.10,07:20
Ďakujem Kejka! Mohla by som ešte jednu otázočku? Ak sa IM /budova/ odpisuje rovnomerne, tak sa TZ pripočítava k ZC, a potom sa to odpisuje spolu? V ďalšom roku, sa to znova opakuje?
Som Vám nesmierne vďačná.

Nie k zostatkovej cene ale k obstarávacej cene.
ladyrs
21.06.10,07:33
Nie k zostatkovej cene ale k obstarávacej cene.
Ďakujem. Možno sa už pýtam blbo, ale ako to v praxi vyzerá, t.j. keď TZ pripočítam k OC? Myslím na to,že IM sme už nejakú dobu odpisovali. Ako sa to celé potom prepočítava? Prepáčte, mám z toho zmätok v hlave.
marjankaj
21.06.10,08:13
Ďakujem. Možno sa už pýtam blbo, ale ako to v praxi vyzerá, t.j. keď TZ pripočítam k OC? Myslím na to,že IM sme už nejakú dobu odpisovali. Ako sa to celé potom prepočítava? Prepáčte, mám z toho zmätok v hlave.

Stiahni si odtiaľto prílohu a dosaď svoje hodnoty http://www.porada.sk/1433098-post15.html
Pozri aj §25 ods(7)

Hárok UO -účtovné odpisy
Hárok OR -rovnomerné daňové odpisy
KEJKA
21.06.10,13:32
Ďakujem Kejka! Mohla by som ešte jednu otázočku? Ak sa IM /budova/ odpisuje rovnomerne, tak sa TZ pripočítava k ZC, a potom sa to odpisuje spolu? V ďalšom roku, sa to znova opakuje?
Som Vám nesmierne vďačná.


Nie k zostatkovej cene ale k obstarávacej cene.
úplne presne - TZ sa pripočíta aj k PC aj k ZC.......:)
zvýšená OC je pre výpočet UO v nasl.obdobiach po zaradení
zvýšena ZC je základom pre výpočet yrýchlených DO.
marjankaj
21.06.10,17:58
úplne presne - TZ sa pripočíta aj k PC aj k ZC.......:)
zvýšená OC je pre výpočet UO v nasl.obdobiach po zaradení
zvýšena ZC je základom pre výpočet yrýchlených DO.

Samozrejme KEJKA máš pravdu. Ale keďže v otázke bolo rovnomerné odpisovanie budovy, tak som to nechcel komplikovať. Keby tam bolo zrýchlené odpisovanie, ani by som sa neozval.;)


§25

(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)].

(4) Technické zhodnotenie pri použití zrýchleného spôsobu odpisovania podľa § 28 na účely výpočtu ročnej výšky odpisu a priradenia ročného koeficientu zvyšuje zostatkovú cenu (ďalej len "zvýšená zostatková cena"); to neplatí, ak bolo technické zhodnotenie vykonané v prvom roku odpisovania.
betka
14.07.10,14:22
A v tomto nemáš chybu ?
Príklad :
- budova
- odpisová doba 20 rokov
- v 11. roku OC budovy navýšená o TZ
- predsa budova s TZ sa doodpisuje v 21. roku.
A nie že budova doodpisovaná v 20. roku a TZ ešte 10 rokov potom.

Ja sa Vám tu všetkým zapletiem, a práve na tomto príklade a v súvislosti s postupmi v PU.
Nezaujíma ma ZDP.

Zaujímajú ma postupy účtovania par. 20, 42

Ak obstarám budovu v roku 30.4.2000
- stanovím si, že ju budem používať 240 mesiacov. A tým, že v 11.roku urobím smiešne TZ na 961 € na veci nebude meniť, že naďalej sa bude používať budova 240 mes.

Ja by som postupovala pri výpočte nasledovne:
roky do 2009 by bol mesačný tých 139,- €
V roku 2010 urobím TZ, pričom vedenie si dalo podmienku, že túto budovu bude využívať naozaj len 240 mes, a potom hodí granát ;)

Odpis počnúc rokom 2010 mi vychádza, že toto TZ musím doodpisovať za tuším, že 120 mes, (961/120=8)
A teda budem mesačne odpisovať 147 €.

ZC by mala byť v 6/2020 nulová, hodím granát. Ľudkovia, veď ste si stanovili odpisy na 240 mes, načo to chcete preťahovať na 243 mes. , opakujem nás nezaujíma ZDP.

JA sa takto môžem rozhodnúť, že ak sa urobilo TZ na 10 tis. €, a tak či onak chce vedenie naďalej odpisovať 240 mes., tak to odpisujem len 240 mes..... (zaokrúhlovanie, ak by bolo nadol, tak sa to zmení...), sadzba odpisov Vám vyjde koľko %?? , cez riadnych 100%. Práveže musí vyjsť 100%

A ešte čo je zaujímavé?

ZA prvých 10 rokov ste odpísali 50% budovy,sadzba bola ročná 5%, ak urobíte TZ v 11. roku, musíte odpísať ďalších 50% budovy, čo je (16597+961=17558=50%= 10 rokov=120 mes), čo je ročný koef. 5% a teda mes. odpis 146,32 po zaokr. 147 €

Som Vás dostala všetkých. Treba hádzať do kalkulačky.:D

Vieme, že si máme stanoviť sadzbu účtovných odpisov, a Vašimi výpočtami je sadzba viac ako 100% z titulu TZ, a ona musí byť 100% veď môžem odpisovať len do 100%

Dobre, toto je jedna vec.

My môžeme prehodnotiť odpisový plán. Vedenie UJ sa rozhodlo, že v roku 2011 urobí rozsiahle TZ, aby mohlo zvýšiť očakávané použitie majetku. Urobím TZ za 50 tis. €, prehodnotím odpisový plán, a upravím zostatkovú dobu odpisovania na ďalších pár rokov (v hornom som odpisový plán neprehodnocovala, jednoducho sa urobilo TZ, a doba bola a musela byť 240 mes. celkom), upravím si zostatkovú dobu odpisovania alebo sadzby. Toto je už nový odpisový plán, keď upravujem DOBU, SADZBU.....
Stefan2005
14.07.10,15:23
...si stanovili odpisy na 240 mes, načo to chcete preťahovať na 243 mes., opakujem nás nezaujíma ZDP.
JA sa takto môžem rozhodnúť, že ak sa urobilo TZ na 10 tis. €, a tak či onak chce vedenie naďalej odpisovať 240 mes., tak to odpisujem len 240 mes.....

áno, môže nastať takáto situácia.

Z uvedeného vyplýva 3 mucha v marjankaj-ovej tabuľke (prepáč Janko, použil som Tvoj výraz:)) - možnosť účtovne doopisovať za pevne dané obdobie - aj napriek TZ, t.j. nepredlžovať dobu odpisovania.

Resp. na druhej strane potom naopak chýba i možnosť predlženia doby odpisovania - napr. 2 mesiace pred odúčtovaním zostatkovej ceny prehodnotím dobu odpisovania, a stanovím si, že budem odpisovať ešte ďalších 12 mesiacov. T.j. zostatková cena by si mi mala doodpisovať v 14-tich (12+2) mesiacoch....

Janko, bolo by to možné zapracovať do tej vynikajúcej tabuľky?
betka
14.07.10,15:51
Štefan, ja si myslím, že tieto veci nieje možné zakomponovať do žiadnej tabuľky.
Odpisy sú zložitou problematikou.

Páči sa mi výraz, kt. používa Ivan- Ekopo. Účtuješ Ty, alebo software?

Ja zadávam príkaz pre odpisy, vždy použijem kalkulačku. Tabuľka sa mi páči, ale neviem, ako by do nej bolo zakomponované napr.:

TZ nehnutelnosti vykonané nájomcom v roku 2007 na základe povolenia na skúšobnú prevádzku v sume xy (553/094, TZ nezaradené na 021, neustále visí na 042)

V roku 2008 ďalšie TZ, ešte stále je skúšobná prevádzka, ale opať účtovať v zmysle postupov musím 553/094)

V roku 2009, hurá novela, môžem zaradiť 3/2009, na základe par. 33/1/posledná veta, ešte stále skúšobná prevádzka, robím odpisový plán, v kt. musím zohľadňovať 553/094, a 094 "zosúladiť" s 081 a proste prepočty....

4/2009, ďalšie TZ. Hurá kolaudácia v roku 2009, ale TZ nemôžem ešte zaradiť, ešte mi visí na 042, lebo návrh na vklad .... obmedzenia zákonné,...

2/2010 ďalšie TZ 042

4/2010, konečne zaradenie TZ, guláš mixy, zákony, zmeny zákonov, a už mám asi 4 odpisový plán.
Preto som sa zastavila na tejto téme...
Stefan2005
14.07.10,16:03
Štefan, ja si myslím, že tieto veci nieje možné zakomponovať do žiadnej tabuľky. Odpisy sú zložitou problematikou....

možná že nie, ale máme tu na Porade pár excelentných znalcov Excel-u.
Predĺženie / skrátenie doby odpisovania by nemala byť neriešiteľná úloha. Tak ako sa TZ zadáva v jednom stĺpci, v ďalšom stĺpci by sa mohla zadať zadať doba predĺženia (+) / skrátenia (-) účtovnej doby odpisovania... Samozrejme bez zmeny dovtedy zaúčtovaných odpisov. Kým u TZ pracujeme z OC (ZC), u doby odpisovania by sa pracovalo so zostávajúcim (zvýšeným, zníženým) počtom mesiacov a ZC....
betka
14.07.10,17:04
možná že nie, ale máme tu na Porade pár excelentných znalcov Excel-u.
Predĺženie / skrátenie doby odpisovania by nemala byť neriešiteľná úloha. Tak ako sa TZ zadáva v jednom stĺpci, v ďalšom stĺpci by sa mohla zadať zadať doba predĺženia (+) / skrátenia (-) účtovnej doby odpisovania... Samozrejme bez zmeny dovtedy zaúčtovaných odpisov. Kým u TZ pracujeme z OC (ZC), u doby odpisovania by sa pracovalo so zostávajúcim (zvýšeným, zníženým) počtom mesiacov a ZC....

Aj ja som znalec, :D:D, kalkulačka mi zatiaľ fičí, excel tiež, ale nie pri takýchto špecialitách:

=KDYŽ(A(A12=2009;A11=2008);KDYŽ(F12>H11/$I$2;H11/$I$2;round_odpis(F12;KDYŽ(A12<2009;0;$G$6);$H$6));KDYŽ(F12>H11;H11;round_odpis(F12;KDYŽ(A12<2009;0;$G$6);$H$6)))

a když ano, tak potom ne, a potom ....:D
Stefan2005
14.07.10,17:13
Aj ja som znalec, :D:D, kalkulačka mi zatiaľ fičí, excel tiež, ale nie pri takýchto špecialitách:

KDYŽ(A(A12
2009;A11=2008);KDYŽ(F12>H11/$I$2;H11/$I$2;round_odpis(F12;KDYŽ(A12<2009;0;$G$6);$H$6));KDYŽ(F12>H11;H11;round_odpis(F12;KDYŽ(A12<2009;0;$G$6);$H$6)))

a když ano, tak potom ne, a potom ....:D

Jani, znalci to riešia pomocou makra (makier)... :)
marjankaj
15.07.10,00:31
áno, môže nastať takáto situácia.

Z uvedeného vyplýva 3 mucha v marjankaj-ovej tabuľke (prepáč Janko, použil som Tvoj výraz:)) - možnosť účtovne doopisovať za pevne dané obdobie - aj napriek TZ, t.j. nepredlžovať dobu odpisovania.

Resp. na druhej strane potom naopak chýba i možnosť predlženia doby odpisovania - napr. 2 mesiace pred odúčtovaním zostatkovej ceny prehodnotím dobu odpisovania, a stanovím si, že budem odpisovať ešte ďalších 12 mesiacov. T.j. zostatková cena by si mi mala doodpisovať v 14-tich (12+2) mesiacoch....

Janko, bolo by to možné zapracovať do tej vynikajúcej tabuľky?

Štefan, tabuľka bola pôvodne robená pre daňové odpisy. Účtovné som dorobil iba tie najjednoduchšie.
Nakoľko účtovné odpisy sa majú robiť podľa odpisového plánu, ktorý si stanoví ÚJ, je dosť ťažké postihnúť všetky prípady. V jednej publikácii som sa stretol dokonca aj s nelineárnymi odpismi(napríklad prvých 12 mesiacov sa odpíše 40% ďalších 12 mesiacov 30% potom 20% a nakoniec 10%)
Nehovoriac o účtovných odpisoch podľa počtu použití(formy na odliatky a pod).
Ale dá sa všetko urobiť, len treba vedieť čo.
betka
15.07.10,05:43
Štefan, tabuľka bola pôvodne robená pre daňové odpisy. Účtovné som dorobil iba tie najjednoduchšie.
Nakoľko účtovné odpisy sa majú robiť podľa odpisového plánu, ktorý si stanoví ÚJ, je dosť ťažké postihnúť všetky prípady. V jednej publikácii som sa stretol dokonca aj s nelineárnymi odpismi(napríklad prvých 12 mesiacov sa odpíše 40% ďalších 12 mesiacov 30% potom 20% a nakoniec 10%)
Nehovoriac o účtovných odpisoch podľa počtu použití(formy na odliatky a pod).
Ale dá sa všetko urobiť, len treba vedieť čo.

A nemaj ťažkú hlavu. Ja mám nemenovaný soft, kde som sa vživote nemohla spoľahnúť na odpisy, či už DO (tento mám v JU) a nakoniec po mojich urgenciách urobili aj UO, pretože v JU bola povinnosť od 1.1.2008, a od 2009 sa to "zrušilo", ak chceme, a oni nabehli na zmenu až v 2009 :D, čo už.

A výpočet UO, pľasli by ste všetci rukami.:D
Ivenka
03.09.10,08:21
Kupovali sme nehnuteľnosť. Na KZ nie je dátum, podpisy sú overené 6.5.2010. Zavkladovaná bola 31.5.2010. Keďže sme vedeli, že budeme budovu kupovať, so súhlasom Predavajúceho sme na nej začali vykonávať úpravy /dorabali sme soc.zariadenie, kuchynskú linku, menili priečky/ už od 1.3.2010. Mám teraz dilému či to môžem dať do Réžie /asi by som mala mať Zmluvu o prenájme,resp. Zmluvu o budúcej zmluve/ alebo to dám už ako technické zhodnotenie?
Ďakujem vopred všetkým, ktorý ešte pracujete.
marjankaj
03.09.10,18:06
A nemaj ťažkú hlavu. Ja mám nemenovaný soft, kde som sa vživote nemohla spoľahnúť na odpisy, či už DO (tento mám v JU) a nakoniec po mojich urgenciách urobili aj UO, pretože v JU bola povinnosť od 1.1.2008, a od 2009 sa to "zrušilo", ak chceme, a oni nabehli na zmenu až v 2009 :D, čo už.

A výpočet UO, pľasli by ste všetci rukami.:D

Janka, tak som to trochu už upravil, dokonca aj tie vzorce už nie sú také zložité. Možno sú menej jasné, ale to je vlastne jedno. Trochu som rozšíril možnosti účtovného odpisovania. Mal som to hotové už skôr, ale som akosi zabudol to priložiť aj sem.
Ivenka
14.09.10,06:50
Neporadíte nikto k príspevku 37 ? Ďakujem.
Ivenka
28.10.10,08:02
[QUOTE=Ivenka;1496381]Kupovali sme nehnuteľnosť. Na KZ nie je dátum, podpisy sú overené 6.5.2010. Zavkladovaná bola 31.5.2010. Keďže sme vedeli, že budeme budovu kupovať, so súhlasom Predavajúceho sme na nej začali vykonávať úpravy /dorabali sme soc.zariadenie, kuchynskú linku, menili priečky/ už od 1.3.2010. Mám teraz dilému či to môžem dať do Réžie suma cca 1 000 Eur /asi by som mala mať Zmluvu o prenájme,resp. Zmluvu o budúcej zmluve/ alebo to dám už ako technické zhodnotenie?
Lenka1979
28.10.10,08:18
Kupovali sme nehnuteľnosť. Na KZ nie je dátum, podpisy sú overené 6.5.2010. Zavkladovaná bola 31.5.2010. Keďže sme vedeli, že budeme budovu kupovať, so súhlasom Predavajúceho sme na nej začali vykonávať úpravy /dorabali sme soc.zariadenie, kuchynskú linku, menili priečky/ už od 1.3.2010. Mám teraz dilému či to môžem dať do Réžie /asi by som mala mať Zmluvu o prenájme,resp. Zmluvu o budúcej zmluve/ alebo to dám už ako technické zhodnotenie?
Ďakujem vopred všetkým, ktorý ešte pracujete.

Nehnuteľnosť v čase vykonávania TZ nebola Vaša, nemali ste ju dokonca ani prenajatú,hoci ste mali súhlas predávajúceho... ale aký? Písomný? Ústny? Veľmi diskutabilné... dokonca by som zapochybovala, či by som sa vôbec rozhodla o týchto výdavkoch účtovať... ťažko radiť, chýbajú súvislosti, podrobnejšie vypísať detaily...
Ivenka
28.10.10,08:26
Práveže to chcem dať do súvislosti. Ak to porieším Zmluvou o prenájme a ošetrím, že budem môcť vykonávať "technické zhodnotenie" ? Tak by to šlo ?
Lenka1979
28.10.10,08:28
Práveže to chcem dať do súvislosti. Ak to porieším Zmluvou o prenájme a ošetrím, že budem môcť vykonávať "technické zhodnotenie" ? Tak by to šlo ?

áno, tak by to šlo. V zmluve o prenájme ošetriť o súhlas prenajímateľa vykonať na ešte JEHO majetku TZ.
TZ odpisujete vy v rovnakej OS ako on svoju nehnuteľnosť (4.OS)- iný majetok.
Ivenka
28.10.10,08:52
Budova bola jeho osobný majetok, čiže ja budem odpisovať TZ. Ďakujem.
Báthorička
15.12.10,09:36
Ako by ste postupovali? Kúpili sme mechanizmus za 1000,-€, nepojazdný. Chlapci v dielni vymenia (opravia) prevodovku. Ak bude treba nová prevodovka - a bude náhodou drahšia ako 700,-€, pripočítam ju do OC? Alebo to môžem kľudne dať do opráv?
Tweety
15.12.10,09:37
Ako by ste postupovali? Kúpili sme mechanizmus za 1000,-€, nepojazdný. Chlapci v dielni vymenia (opravia) prevodovku. Ak bude treba nová prevodovka - a bude náhodou drahšia ako 700,-€, pripočítam ju do OC? Alebo to môžem kľudne dať do opráv?
ÁNo, mechanizmus zhodnotíš, takže nová prevodovka bude súčasťou jeho OC.
Báthorička
15.12.10,09:46
OK, ďakujem.
Stefan2005
15.12.10,10:15
... podľa môjho názoru oprava prevodovky, ani jej prípadná výmena za identickú nie je technické zhodnotenie.

Neviem síce, či ide o mechanizmus so ŠPZ, ale zároveň dávam do pozornosti

príspevok od J. Acsovej: http://www.porada.sk/157660-post4.html
ale i novší príspevok od apo: http://www.porada.sk/943690-post13.html
andzeliiina
09.02.11,21:44
Prosím Vás, viete mi poradiť?
Ide o technické zhodnotenie motorového vozidla, ak som v 01/2010 zakúpila MV s pokazeným motorom, k 20.01.2010 bolo prihlásené na DzMV a v 03/2010 bol zakúpený nový motor v hodnote 2500€ bez DPH - je toto technické zhodnotenie (účtovanie sa týka JÚ)? Pokiaľ čítam § 29, tak tam sa uvádza v odseku 4, že rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do HM, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti al.techn.parametrov...neviem, či by to nemalo ísť pod tú kvalitatívnu zmenu výkonnosti MV, ale najradšej by som to strelila priamo do prevádzkovej réžie ako opravu IM bez toho, aby som to zaradila ako TZ IM. A taktiež boli na toto MV kupované hliníkové disky - môžem aj to do prevádzkovej réžie? (obávam sa, že asi nie)... prosím, poraďte!! vopred ďakujem...
anda78
12.02.11,20:38
Ahojte poradáci, potrebujem pomôcť. Obstarali sme stroj formou finančného prenájmu a na základe preberacieho protokolu sme ho zaradili do používania 22.12.2010. 28.12.2010 sme dostali faktúru za prepravu stroja, čiže už po zaradení stroja do užívania. Je potrebné navýšiť obstarávaciu cenu stroja o túto faktúru, kedže prišla až po zaradení, alebo túto faktúru zaúčtovať do nákladov v celkovej sume? Som zmätená, nakoľko som si našla § 26 ods. 8 zákona o DZP, kde sa do obstarávacej ceny vkladajú len náklady vvynaložené pred zaradením do užívania. (dúfam, že som to správne pochopila). Ďakujem
KEJKA
12.02.11,20:48
vzhľadom na to, že oba doklady sú v jednom mesiaci, tak by som to nebrala ako T.Z. ale ako opravu NC. Ved ste museli vedieť, že ten stroj vám nedodajú zadarmo - teda ste zle ocenili.
Dokonca aj keby bol časový posun väčší, tak by som neakceptovala faktúru za prepravu v nákladoch - cenu stroja ste mali navýšiť aspoň o odhad prepravy.
anda78
13.02.11,09:57
Ďakujem za pomoc.
blcha
28.03.11,18:09
Čo sme podľa Vás urobili, keď sme v prenajatej budove vymenili staré elektrické rozvody za nové: opravu alebo technické zhodnotenie????
andzeliiina
28.03.11,23:13
záleží, čo máte písané v nájomnej zmluve...ďalej by ma zaujímalo, v akej hodnote boli elektrické rozvody...ale určite by to bolo techn.zhodnotenie..
Adiks
29.03.11,08:05
Čo sme podľa Vás urobili, keď sme v prenajatej budove vymenili staré elektrické rozvody za nové: opravu alebo technické zhodnotenie????
Urobili ste opravu za podmienky, že nedošlo ku kvalitatívnej zmene výkonnosti alebo technických parametrov elektrických rozvodov.
blcha
29.03.11,11:15
Fíha, presne tohto som sa bála !! Dostala som všetky možné odpovede.

Ja si pod TZ predstavujem vylepšenie, alebo niečo, čo tam pred tým nebolo. Ak vymením drôty - hoci aj sú pevne spojené s budovou - ale zachovám počet zásuviek, nezvýšim ani neznížim ampérové ističe, tak som to (podľa mňa) opravila. Čo tam bolo na počiatku, to je tam aj teraz, iba nové. Cena prác ma v tomto prípade nezaujíma.
Ak pochybujem, tak iba preto, že teoreticky môže existovať Opatrenie MF, kde je to riešené inak - a ja o ňom neviem.
blcha
29.03.11,11:32
Našla som iba pokyn MFSR 3400/1998 - 62, ten ale platil iba so starým Zákonom o daniach z príjmu. Odvtedy nič nové nevyšlo, neviete ?
lu_lu
09.11.11,18:53
Dobrý deň,

poprosím o radu:

firma vlastnacia automatizovanú linku sa v roku 2010 rohodla vyvinúť novú mechanickú aplikáciu, ktorá by zabránila kolízii počas výrobného procesu. Mechanizmus vytvorila prácou vlastných zamestnancov. Nákup potrebných súčiastok (kĺbové hlavice, valce, snimace, elektromaterial, ložiskové púzdro, tlmič hluku a pod.) a spracovanie projektovej dokumentácie formou externého dodávateľa prebiehalo od 10/2011 do 07/2011. Faktúry (spolu niečo cez 30ks) boli postupne účtované do nákladov, nakoľko sa neuvažovalo o investícii ako o technickom zhodnotení. Spolu sa táto suma vyšplhala nakoniec na 8,500.00 EUR, z toho bolo v roku zaúčtovaných do nákladov cca 3,000.00 a v roku 2011 cca 5,000.00 EUR.

Firma teraz zistila, že by pre ňu bolo výhodné, ak by uvedenú sumu mohla odpisovať ako technické zhodnotenie linky. Čo s tým?

Čo sa týka roku 2010, tak by firma musela podať dodatočné DP DzP, v ktorom by ponížila náklady o uvedenú sumu a preúčtovala ich na 042? A v roku 2011 by mala preúčtovať náklady na 042 a k dátumu zaradenia mechanizmu do užívania zvýšiť vstupnú cenu automatizovanej linky (odpisuje sa rovnomerne)?
janapill
23.11.11,08:47
prosím Vás a ako to je ak do auta(mitsub.L200) - dodávky s vlečkou sa dávala na tú vlečku robiť nejaká nová výplň, aby sa tá pôvodná tak rýchlo nezničila lebo sa na tom vozí materiál a stálo to cca 300€. Je to technicé zhodnotenie alebo to môžem dať do nákladov??
KEJKA
23.11.11,09:51
môžeš dať do nákladov.
Keby to aj bolo T.Z., v tejto hodnote nie je nutné priraďovať k autu.