milan134
10.06.10,21:35
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako SZČO si chce kúpiť kolieskové korčule a používať ich na presun k zákazníkom, môžem si ich dať aj do nákladov? Keď mam u zákazníka pracú na niekoľko dni, úplné mi na dopravu kolieskové korčule vyhovujú inak by som tých 3 – 4 km cestoval autobusom. Ak by nebolo možné dať do nákladov kolieskové korčule ako je to s bicyklom, ten sa dá dať do nákladov?
ondrejvla
10.06.10,19:48
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako SZČO si chce kúpiť kolieskové korčule a používať ich na presun k zákazníkom, môžem si ich dať aj do nákladov? Keď mam u zákazníka pracú na niekoľko dni, úplné mi na dopravu kolieskové korčule vyhovujú inak by som tých 3 – 4 km cestoval autobusom. Ak by nebolo možné dať do nákladov kolieskové korčule ako je to s bicyklom, ten sa dá dať do nákladov?

Ak si vieš zdôvodniť, že skutočne si ich používal ako dopravný prostriedok, tak sa rozhodni, že áno, ale myslím si, že by si ako SZČO nevykonával funkciu poštára, či áno? Neverím, že korčule by ti kontrola "zhltla"...
marjankaj
10.06.10,19:52
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako SZČO si chce kúpiť kolieskové korčule a používať ich na presun k zákazníkom, môžem si ich dať aj do nákladov? Keď mam u zákazníka pracú na niekoľko dni, úplné mi na dopravu kolieskové korčule vyhovujú inak by som tých 3 – 4 km cestoval autobusom. Ak by nebolo možné dať do nákladov kolieskové korčule ako je to s bicyklom, ten sa dá dať do nákladov?

A toto je tvoj najväčší náklad? Vytrhne ti to tŕň z päty?
Alebo zarábaš strašné peniaze, a musíš zvyšovať náklady za každú cenu, aby si neplatil veľké dane?
Neviem, prečo mám dojem, že by si mal vystačiť s paušálnymi výdavami.:rolleyes:
veronikasad
10.06.10,20:06
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako SZČO si chce kúpiť kolieskové korčule a používať ich na presun k zákazníkom, môžem si ich dať aj do nákladov? Keď mam u zákazníka pracú na niekoľko dni, úplné mi na dopravu kolieskové korčule vyhovujú inak by som tých 3 – 4 km cestoval autobusom. Ak by nebolo možné dať do nákladov kolieskové korčule ako je to s bicyklom, ten sa dá dať do nákladov?
uveď prosím predmet podnikania
amelia
10.06.10,20:41
ja si myslím, že bicykel v pohode môže do nákladov...na krátke úseky, ako pošta, úrady....určite môže použiť bicykel...podľa mňa toto ani nie je problém odôvodniť
milan134
10.06.10,21:02
Ďakujem za všetky Vaše odpovede a názory.

Keďže mam dotáciu z Úradu prace, nemôžem mat paušálne výdavky.

Predmet podnikania: Výroba jednoduchých výrobkov z kovu

Ide mi o to čí sa dajú kolieskové korčule odôvodniť? Postačí odôvodnenie, napr. použitie na krátke úseky, ako pošta, úrady...a keď nebudem si dávať do nákladov iný prostriedok na dopravu k zákazníkovi počas vykonávania zákazky?
marjankaj
10.06.10,21:27
Ďakujem za všetky Vaše odpovede a názory.

Keďže mam dotáciu z Úradu prace, nemôžem mat paušálne výdavky. Tak to by som rád videl, kde ti to zakazujú.

Predmet podnikania: Výroba jednoduchých výrobkov z kovu

Ide mi o to čí sa dajú kolieskové korčule odôvodniť? Postačí odôvodnenie, napr. použitie na krátke úseky, ako pošta, úrady...a keď nebudem si dávať do nákladov iný prostriedok na dopravu k zákazníkovi počas vykonávania zákazky?

Tak to by ma zaujímalo ako tie korčule prispievajú na dosiahnutie tvojich príjmov.:eek:
ewita888
11.06.10,04:21
Tak to by ma zaujímalo ako tie korčule prispievajú na dosiahnutie tvojich príjmov.:eek:
tak isto, ako auto.. akurát korčule sú v rámci daní pre štát výhodnejšie, nakoľko nejdú na PHM..
KEJKA
11.06.10,04:47
všetko, čo tu je uvedené ako dôvod pre korčule ako VOZD, sa dá akceptovať, aj odmietnuť. Najviac ma oslovil argument, že nemáš iné náklady na dopravu /MHD, taxi/ apod. Bicykel áno, korčule nie? to nemá logiku. Napriek tomu, či to "zhltne" kontrola, nemôžem zaručiť, ani nikto, ale ja hlasujem za VOZD.
Prinajhoršom ti to niekedy v budúcnosti dodania, ale pokuta kvôli tomu asi nebude, lebo vyjde príliš nízka.
marjankaj
11.06.10,05:04
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako SZČO si chce kúpiť kolieskové korčule a používať ich na presun k zákazníkom, môžem si ich dať aj do nákladov? Keď mam u zákazníka pracú na niekoľko dni, úplné mi na dopravu kolieskové korčule vyhovujú inak by som tých 3 – 4 km cestoval autobusom. Ak by nebolo možné dať do nákladov kolieskové korčule ako je to s bicyklom, ten sa dá dať do nákladov?


všetko, čo tu je uvedené ako dôvod pre korčule ako VOZD, sa dá akceptovať, aj odmietnuť. Najviac ma oslovil argument, že nemáš iné náklady na dopravu /MHD, taxi/ apod. Bicykel áno, korčule nie? to nemá logiku. Napriek tomu, či to "zhltne" kontrola, nemôžem zaručiť, ani nikto, ale ja hlasujem za VOZD.
Prinajhoršom ti to niekedy v budúcnosti dodania, ale pokuta kvôli tomu asi nebude, lebo vyjde príliš nízka.

Áno bolo by to možné dať do VOZD. Ale musí to odôvodniť. Možno tú výrobu vykonáva u zákazníkov. Možno v rámci služby má aj dopravu hotových výrobkov zákazníkovi. V akej výške to potom účtuje tú dopravu? Ale mne sa to akosi nezdá. Pri kontrole to bude musieť naozaj odôvodniť.
Stefan2005
11.06.10,05:29
tak isto, ako auto.. akurát korčule sú v rámci daní pre štát výhodnejšie, nakoľko nejdú na PHM..

s prvou časťou súhlasím, s druhou nie :)! Veď z predaja PHM má štát nekresťanské príjmy;), takže používanie korčulí ochudobňuje ŠR...

P.S. rád by som vedel, či niekto musel pred daňovou kontrolou dokazovať oprávnenosť osobného automobilu v obchodnom majetku. Ak auto áno, tak bicykel za stotinu ceny alebo korčule za tisícinu ceny nie? Ale pripúšťam, sú i absurdné situácie - pero parker za 100 EUR uznané bez mihnutia oka, minerálka z 0,29 EUR v rámci pitného režimu vyhodená s odôvodnením, že sa akceptuje iba pitná voda (v Čechách mám dojem je to už aj v zákone)...
buchač
11.06.10,05:34
Ak si vieš zdôvodniť, že skutočne si ich používal ako dopravný prostriedok, tak sa rozhodni, že áno, ale myslím si, že by si ako SZČO nevykonával funkciu poštára, či áno? Neverím, že korčule by ti kontrola "zhltla"...

...a tenisky , sandálky , žabky , vietnamky ...proste obuv ???

Tie by kontrola mohla nejak zhltnúť ???....kua , nedalo by sa to nejako obísť ???

Ozaj , to by si aj sex pracovníčky do nákladov mohli dávať prezervatívy , ak by to bolo legálne zamestanie ...

Nakoľko ...

Veď je to nie v podstate , ale doslova ochranná pomôcka ...;)

marjankaj Re: Kolieskové korčule (bicykel) do nákladov
...
Ale musí to odôvodniť. Možno tú výrobu
/ ten výkon / vykonáva u zákazníkov. Možno v rámci služby má aj dopravu hotových výrobkov zákazníkovi.
Aj iné služby ....
V akej výške to potom účtuje tú dopravu?
Služby zákazníkom ...
Ale mne sa to akosi nezdá. Pri kontrole to bude musieť naozaj odôvodniť.
Bez problémev ...
ewita888
11.06.10,05:39
s prvou časťou súhlasím, s druhou nie :)! Veď z predaja PHM má štát nekresťanské príjmy;), takže používanie korčulí ochudobňuje ŠR...

P.S. rád by som vedel, či niekto musel pred daňovou kontrolou dokazovať oprávnenosť osobného automobilu v obchodnom majetku. Ak auto áno, tak bicykel za stotinu ceny alebo korčule za tisícinu ceny nie? Ale pripúšťam, sú i absurdné situácie - pero parker za 100 EUR uznané bez mihnutia oka, minerálka z 0,29 EUR v rámci pitného režimu vyhodená s odôvodnením, že sa akceptuje iba pitná voda (v Čechách mám dojem je to už aj v zákone)...
Ha ha, zábavné.. keď ti štát vráti z tých PHM 19% DPH a ešte máš z nich aj 19% na dani z príjmu, tak ani nie...;)
zltalienka
11.06.10,05:42
Pôvodca textu príspevku: ewita888 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141755-kolieskove-korcule-bicykel-do-nakladov-post1425561.html#post1425561)
tak isto, ako auto.. akurát korčule sú v rámci daní pre štát výhodnejšie, nakoľko nejdú na PHM..

[QUOTE=Stefan2005;1425629]s prvou časťou súhlasím, s druhou nie :)! Veď z predaja PHM má štát nekresťanské príjmy;), takže používanie korčulí ochudobňuje ŠR...

mimotemyNo ja som to pochopila tak, že tie korčule sú pre SZČO výhodnejšie, nakoľko na ich používanie nepotrebuje PHM, teda v konečnom dôsledku zaplatí menej na daniach pre štát (+ aj daň z MV je pekná sumička - v porovnaní s kol. korčuľami)
Stefan2005
11.06.10,05:45
Ha ha, zábavné.. keď ti štát vráti z tých PHM 19% DPH a ešte máš z nich aj 19% na dani z príjmu, tak ani nie...;)

... je tu ešte taká maličkosť - spotrebná daň.
ewita888
11.06.10,05:57
Pôvodca textu príspevku: ewita888 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141755-kolieskove-korcule-bicykel-do-nakladov-post1425561.html#post1425561)
tak isto, ako auto.. akurát korčule sú v rámci daní pre štát výhodnejšie, nakoľko nejdú na PHM..

[QUOTE=Stefan2005;1425629]s prvou časťou súhlasím, s druhou nie :)! Veď z predaja PHM má štát nekresťanské príjmy;), takže používanie korčulí ochudobňuje ŠR...

mimotemyNo ja som to pochopila tak, že tie korčule sú pre SZČO výhodnejšie, nakoľko na ich používanie nepotrebuje PHM, teda v konečnom dôsledku zaplatí menej na daniach pre štát (+ aj daň z MV je pekná sumička - v porovnaní s kol. korčuľami)
Pre SZčo sú výhodnejšie korčule ako auto? Nechápem.. do nákladov si dám auto, PHM, vrátia mi DPH-čky.. pri korčuliach bohužial len cenu korčulí..
marjankaj
11.06.10,12:52
tak isto, ako auto.. akurát korčule sú v rámci daní pre štát výhodnejšie, nakoľko nejdú na PHM..

To sa potom divím, že tí naši volení zástupcovia sa vozia na bavorákoch.:eek::rolleyes:
Prečo nejdú príkladom nám všetkým.:---
marjankaj
11.06.10,13:05
Ozaj , to by si aj sex pracovníčky do nákladov mohli dávať prezervatívy , ak by to bolo legálne zamestanie ...

Nakoľko ...

Veď je to nie v podstate , ale doslova ochranná pomôcka ...;)

Ak by boli zamestnané, tak si od príjmov môžu odrátať iba poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Táto "činnosť" nie je živnosťou. Mohli by iba priznávať príjmy dosiahnuté touto činnosťou. Buď podľa §6 ods(2b), ak ide o pravidelné príjmy, alebo podľa §8 ak ide o príležitostné príjmy.

Poznáš nejaké pracovníčky, ktoré podávali daňové priznanie z uvedenej činnosti, alebo si iba robíš prieskum?:---:D
Chobot
11.06.10,13:07
Ďakujem za všetky Vaše odpovede a názory.

Keďže mam dotáciu z Úradu prace, nemôžem mat paušálne výdavky.

Predmet podnikania: Výroba jednoduchých výrobkov z kovu

Ide mi o to čí sa dajú kolieskové korčule odôvodniť? Postačí odôvodnenie, napr. použitie na krátke úseky, ako pošta, úrady...a keď nebudem si dávať do nákladov iný prostriedok na dopravu k zákazníkovi počas vykonávania zákazky?

... :rolleyes: no rád by som ťa videl na kolieskových korčuliach, ako nesieš na chrbte železnú bránku svojmu zákazníkovi...:D:D:D Alebo ak nie na korčuliach, tak mu to odnesieš v rukách a pešo?

...a keď nebudem si dávať do nákladov iný prostriedok na dopravu k zákazníkovi počas vykonávania zákazky?

To chceš daňovej kontrole skutočne nakecať, že chodíš za klientmi na kolieskových korčuliach? Keby si mal predmet podnikania doručovanie expresných zásielok v rámci Bratislavy, tak to zožeriem. Ale kováč na korčuliach? To si potom pekár môže kúpiť terénnu štvorkolku, že vozí čerství rožky na lazy.
milan134
11.06.10,17:59
Veľmi ďakujem za ďalšie Vaše odpovede a názory, niektoré boli pre mňa užitočné a niektoré aspoň zábavné.
Áno, vykonávam výrobu aj u zákazníka na mieru, napr. výroba brán, zábradlia, ploty atď. ale aj vykonávanie zváracích prác, všetko sú to prace u zákazníka na niekoľko dni. Na začiatku zákazky si priveziem náradie aj materiál (autom) potom niekoľko dni len dochádzam vykonávať pracú (korčule) a na zaver si náradie odveziem (autom). Pravé na to dochádzanie k zákazníkovi vykonávať pracú chcem využívať korčule, inak by som na dopravu používal SAD, taxi, kúpiť si korčule je určite lačnejšie ako tak cestovať.

Rad by som vedel aká je pravdepodobnosť že mi príde daňová kontrola? O koľko sa zvyšuje pravdepodobnosť kontroly ak som prijal z Úradu prace príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť? Kto prijal z Úradu prace príspevok a mal kontrolu?
marjankaj
11.06.10,18:22
Veľmi ďakujem za ďalšie Vaše odpovede a názory, niektoré boli pre mňa užitočné a niektoré aspoň zábavné.
Áno, vykonávam výrobu aj u zákazníka na mieru, napr. výroba brán, zábradlia, ploty atď. ale aj vykonávanie zváracích prác, všetko sú to prace u zákazníka na niekoľko dni. Na začiatku zákazky si priveziem náradie aj materiál (autom) potom niekoľko dni len dochádzam vykonávať pracú (korčule) a na zaver si náradie odveziem (autom). Pravé na to dochádzanie k zákazníkovi vykonávať pracú chcem využívať korčule, inak by som na dopravu používal SAD, taxi, kúpiť si korčule je určite lačnejšie ako tak cestovať.

Rad by som vedel aká je pravdepodobnosť že mi príde daňová kontrola? O koľko sa zvyšuje pravdepodobnosť kontroly ak som prijal z Úradu prace príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť? Kto prijal z Úradu prace príspevok a mal kontrolu?

Ja by som predpokladal, že potrebuješ znižovať základ dane. Preto by som si do výdavkov dával cestu autom, aby bol základ dane čo najnižší.:confused: A ty volíš opačnú cestu, znižovať náklady a tým aj platiť vyššiu daň. To je naozaj zriedkavé v týchto končinách.:rolleyes:
veronikasad
11.06.10,18:33
Veľmi ďakujem za ďalšie Vaše odpovede a názory, niektoré boli pre mňa užitočné a niektoré aspoň zábavné.
Áno, vykonávam výrobu aj u zákazníka na mieru, napr. výroba brán, zábradlia, ploty atď. ale aj vykonávanie zváracích prác, všetko sú to prace u zákazníka na niekoľko dni. Na začiatku zákazky si priveziem náradie aj materiál (autom) potom niekoľko dni len dochádzam vykonávať pracú (korčule) a na zaver si náradie odveziem (autom). Pravé na to dochádzanie k zákazníkovi vykonávať pracú chcem využívať korčule, inak by som na dopravu používal SAD, taxi, kúpiť si korčule je určite lačnejšie ako tak cestovať.

Rad by som vedel aká je pravdepodobnosť že mi príde daňová kontrola? O koľko sa zvyšuje pravdepodobnosť kontroly ak som prijal z Úradu prace príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť? Kto prijal z Úradu prace príspevok a mal kontrolu?
neviem aká je cena koliekových korčulí, ale za dva roky určite neprecestuješ MHD alebo taxíkom ich obstarávaciu cenu, ktorú si chceš dať do nákladov.

Po 2 rokoch môžeš prejsť na paušálne výdavky ...
KEJKA
11.06.10,18:33
Ja by som predpokladal, že potrebuješ znižovať základ dane. Preto by som si do výdavkov dával cestu autom, aby bol základ dane čo najnižší.:confused: A ty volíš opačnú cestu, znižovať náklady a tým aj platiť vyššiu daň. To je naozaj zriedkavé v týchto končinách.:rolleyes:
Netreba navádzať na podvody. Ak tento sympatický podnikateľ chce si čestne dať do výdavkov to, čo skutočne na podnikanie využíva, tak mu držím palce.
veronikasad
11.06.10,18:34
Kejka, ty veríš tomu, že na nich bude chodiť do práce ?

Inak by sa nepýtal na pravdepodobnosť kontroly
marjankaj
11.06.10,18:38
Netreba navádzať na podvody. Ak tento sympatický podnikateľ chce si čestne dať do výdavkov to, čo skutočne na podnikanie využíva, tak mu držím palce.


To nie je navádzanie na podvody. Navrhoval som paušálne výdavky(možno by mohol aj 60%). Neviem aké má príjmy. A tá dotácia od úradu práce je smiešna. Je to iba na pokrytie odvodov do poisťovní. Myslíš, že mu tam naozaj napísali, že si nemôže uplatňovať výdavky % z príjmu? Toto by som považoval za podvod.
KEJKA
11.06.10,20:56
pokiaľ - ako píše - k odberateľovi dovezie materiál, na dovoz a odvoz použije auto, tak s paušálnymi výdavkami nepokryje náklady.
Paušálne výdavky sa hodia na činnosti "nemateriálne" - služby.
A dodám, držme sa témy - viď zadanie.
marjankaj
12.06.10,06:45
pokiaľ - ako píše - k odberateľovi dovezie materiál, na dovoz a odvoz použije auto, tak s paušálnymi výdavkami nepokryje náklady.
Paušálne výdavky sa hodia na činnosti "nemateriálne" - služby.
A dodám, držme sa témy - viď zadanie.

Držať sa zadania je v tomto prípade dosť diskutabilné. Veď pôvodne zadal iba to že chce dať do výdavkov "korčule". Všetko z neho treba ťahať. Ani neviem, či by si mohol uplatňovať paušálne výdavky 60% alebo iba 40%. Ani neviem aký môže mať obrat. Asi nemá veľa zákaziek, keď má čas na korčuľovanie 1-2 hodiny denne. Autom by to mal za 10 minút. Možno by nemusel ani podávať daňové priznanie.(neviem aký má obrat) Všetko ostatné si môžeme iba domyslieť.

Na tú jeho otázku je najjednoduchšia odpoveď: Može si tie korčule dať do výdavkov, ale pri kontrole si to bude musieť vedieť obhájiť. Moja otázka je tých 100 €(alebo aj viac?) ho asi veľmi nevytrhne. Preto som navrhoval alternatívy, aj tie ktoré on vylúčil(paušálne výdavky). Nie preto, že by boli nevýhodné, ale preto, že úrad práce mu to zakázal.(rád by som vedel ako, lebo o niečom podobnom som ešte nepočul)
KEJKA
12.06.10,07:07
DU možno nezakázal, iba poradil, lebo pri paušálnych výdavkoch musí priznať - zdaniť celý príspevok-dotáciu, čo je pre neho nevýhodné. Preto sú lepšie skutočné výdavky.
Nemyslím, že by sme z neho mali ťahať ďalšie info, ked dal jasnú otázku a dostal jasnú odpoveď.
milan134
12.06.10,22:13
Ďakujem za Vaše reakcie.
Som začínajúci podnikateľ mam len základne vedomosti čo a ako, ani vlastne auto nemám, požičiavam si ho od brata podnikateľa, až zarobím na auto kúpim si ho, no zatiaľ muším riešiť iné alternatívy dopravy. Ozrejmím Vám trochu moju situáciu, som z dedinky od mesta vzdialenej 3 km Zatiaľ mam len par zákaziek a zákazníci chcú aby som pracú začínal najskôr od 8:00 hod. čo zatiaľ nebol problém cestovať SAD autobusom o 7:20 hod. no od júla sa začínajú školské prázdniny, ten autobus nejde, mam autobus o 6:15 hod a ďalší až 9:00 hod. To mam teraz zákazku v meste a keď budem mať v susednej dedinke asi 5 km od nás, kde nemám priame SAD spojenie, to je až potom problém cestovať SAD autobusom. Nechodia k nám tak často autobusy ako MHD v Bratislava, chodí k mam len par autobusov počas dňa (železnicu v okolí nemáme), preto chcem využívať korčule čo mi dávajú viac časovej flexibility, inak na korčuliach 5 km cesty trvá cca 25 min. Keď si dám korčule do výdavkov a na obhajobu dôvodu priložím cestovný poriadok SAD a uvediem auto nevlastním, požičiavať si vždy auto brata nemôžem (tiež ho potrebuje) tak kúpou korčuli som riešil dopravu k zákazníkovi na pracú. Zákazník si želal aby som pracú začínal od 8:00 hod. čo mi nevyhovovalo využívať dopravu SAD.
mimotemy Ako prijímateľ príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť potrebujem si viesť účtovníctvo, citujem z dohody o prijatí príspevku, pravá a povinnosti príjemcu: „Umožniť poverením zamestnancom MPSVR SR,... a iným organom oprávneným vykonávať kontrolu nahliadnuť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a ďalších dokladov.“ Chcem si viest všetku potrebnú evidenciu k jednoduchému účtovníctvu atd. Pred záverom roka, na zaver roku keď to budem všetko vidieť v číslach budem sa rozhodovať ako budem čo uplatňovať.
ewita888
14.06.10,05:58
To sa potom divím, že tí naši volení zástupcovia sa vozia na bavorákoch.:eek::rolleyes:
Prečo nejdú príkladom nám všetkým.:---
Pretože tí už majú dávno zarobené..nie ako tento poctivec, ktorý si chce na auto zarobiť poctivo, nechce si ,,umelo naháňať náklady,, bločkami PHM.. a napokon, jemu ten bavorák štát na podnikanie nedaruje... a myslím, že daňováci mu tie korčule uznajú, viď jeho predchádzajúci príspevok.. či by bolo lepšie spraviť s bratom nájomnú zmluvu na auto? to by uznali bez problémov.. akurát by platil menšie dane.. tak čo je teda pre štát výhodnejšie, držať sa toho, čo je bežné /nájom/, alebo výnimočné /korčule/..??
Chobot
14.06.10,07:44
Ďakujem za Vaše reakcie.
Som začínajúci podnikateľ mam len základne vedomosti čo a ako, ani vlastne auto nemám, požičiavam si ho od brata podnikateľa, až zarobím na auto kúpim si ho, no zatiaľ muším riešiť iné alternatívy dopravy. Ozrejmím Vám trochu moju situáciu, som z dedinky od mesta vzdialenej 3 km Zatiaľ mam len par zákaziek a zákazníci chcú aby som pracú začínal najskôr od 8:00 hod. čo zatiaľ nebol problém cestovať SAD autobusom o 7:20 hod. no od júla sa začínajú školské prázdniny, ten autobus nejde, mam autobus o 6:15 hod a ďalší až 9:00 hod. To mam teraz zákazku v meste a keď budem mať v susednej dedinke asi 5 km od nás, kde nemám priame SAD spojenie, to je až potom problém cestovať SAD autobusom. Nechodia k nám tak často autobusy ako MHD v Bratislava, chodí k mam len par autobusov počas dňa (železnicu v okolí nemáme), preto chcem využívať korčule čo mi dávajú viac časovej flexibility, inak na korčuliach 5 km cesty trvá cca 25 min. Keď si dám korčule do výdavkov a na obhajobu dôvodu priložím cestovný poriadok SAD a uvediem auto nevlastním, požičiavať si vždy auto brata nemôžem (tiež ho potrebuje) tak kúpou korčuli som riešil dopravu k zákazníkovi na pracú. Zákazník si želal aby som pracú začínal od 8:00 hod. čo mi nevyhovovalo využívať dopravu SAD.
mimotemy Ako prijímateľ príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť potrebujem si viesť účtovníctvo, citujem z dohody o prijatí príspevku, pravá a povinnosti príjemcu: „Umožniť poverením zamestnancom MPSVR SR,... a iným organom oprávneným vykonávať kontrolu nahliadnuť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a ďalších dokladov.“ Chcem si viest všetku potrebnú evidenciu k jednoduchému účtovníctvu atd. Pred záverom roka, na zaver roku keď to budem všetko vidieť v číslach budem sa rozhodovať ako budem čo uplatňovať.

Keby som bol daňová kontrola, ešte by ma zaujímalo, v akej hodnote by boli tie korčule a či korčuľuješ aj vo svojom voľnom čase.
zltalienka
14.06.10,08:04
Ďakujem za Vaše reakcie.
Som začínajúci podnikateľ mam len základne vedomosti čo a ako, ani vlastne auto nemám, požičiavam si ho od brata podnikateľa, až zarobím na auto kúpim si ho, no zatiaľ muším riešiť iné alternatívy dopravy. Ozrejmím Vám trochu moju situáciu, som z dedinky od mesta vzdialenej 3 km Zatiaľ mam len par zákaziek a zákazníci chcú aby som pracú začínal najskôr od 8:00 hod. čo zatiaľ nebol problém cestovať SAD autobusom o 7:20 hod. no od júla sa začínajú školské prázdniny, ten autobus nejde, mam autobus o 6:15 hod a ďalší až 9:00 hod. To mam teraz zákazku v meste a keď budem mať v susednej dedinke asi 5 km od nás, kde nemám priame SAD spojenie, to je až potom problém cestovať SAD autobusom. Nechodia k nám tak často autobusy ako MHD v Bratislava, chodí k mam len par autobusov počas dňa (železnicu v okolí nemáme), preto chcem využívať korčule čo mi dávajú viac časovej flexibility, inak na korčuliach 5 km cesty trvá cca 25 min. Keď si dám korčule do výdavkov a na obhajobu dôvodu priložím cestovný poriadok SAD a uvediem auto nevlastním, požičiavať si vždy auto brata nemôžem (tiež ho potrebuje) tak kúpou korčuli som riešil dopravu k zákazníkovi na pracú. Zákazník si želal aby som pracú začínal od 8:00 hod. čo mi nevyhovovalo využívať dopravu SAD.
mimotemy Ako prijímateľ príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť potrebujem si viesť účtovníctvo, citujem z dohody o prijatí príspevku, pravá a povinnosti príjemcu: „Umožniť poverením zamestnancom MPSVR SR,... a iným organom oprávneným vykonávať kontrolu nahliadnuť do svojich účtovných výkazov, bankových výpisov a ďalších dokladov.“ Chcem si viest všetku potrebnú evidenciu k jednoduchému účtovníctvu atd. Pred záverom roka, na zaver roku keď to budem všetko vidieť v číslach budem sa rozhodovať ako budem čo uplatňovať.

Znie to celkom uveriteľne. Ja by som k tomu priložila kópiu cestovného poriadku, aby si mal jasný doklad o tom, že si nemal inú možnosť ako cestovať - počas letných prázdnin.
Držím palce nech sa Ti v podnikaní darí a nech si budeš môcť čím skôr kúpiť vlastné auto.
zltalienka
14.06.10,08:10
Znie to celkom uveriteľne. Ja by som k tomu priložila kópiu cestovného poriadku, aby si mal jasný doklad o tom, že si nemal inú možnosť ako cestovať - počas letných prázdnin.
Držím palce nech sa Ti v podnikaní darí a nech si budeš môcť čím skôr kúpiť vlastné auto.

Asi neviem čitať, sorry, zadávateľ témy to mal v príspevku.
Stefan2005
14.06.10,08:14
onoho času andrej_rv priložil jedno stanovisko - odpoveď DRSR:

...Pri uplatnení daňových výdavkov je teda daňovník povinný v nadväznosti na vyššie uvedené správcovi dane hodnoverným spôsobom preukázať súvislosť vynaložených výdavkov s dosahovanými príjmami. Platné ustanovenia zákona o dani z príjmov nevymedzujú, aký druh dopravného prostriedku daňovník môže využívať pri výkone svojej podnikateľskej činnosti a ani cenové obmedzenie vo vzťahu k obstarávacej cene.

celý príspevok: http://www.porada.sk/616357-post20.html