Biosko
10.06.10,23:41
Zdravim

Bol som nezamestnany 1 a pol mesiaca, za ten cas som nemal cas ist na urad prace a nahlasit skutocnost ze som nezamestnany.

Ako je to s odvodmi do zdrav a soc poistovne? Poslu mi upomienku ze mam u nich dlh? Alebo ako im mam zaplatit za ten mesiac a pol co za mna nikto nic neodviedol a nehlasil som to?


(Som fyzicka osoba, zamestnanec)

Dakujem
Stina
11.06.10,02:53
Ak nie si prihlásený na úrade práce , si povinný prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ v tvojom prípade so spätnou platnosťou (odvody si môžeš vyrovnať v RZZP za rok 2010 - neodkladaj však platny, lebo budú vysoké nedoplatky) .
Do sociálnej poisťovne sa môžeš, ale nemusíš prihlásiť ako dobrovoľný poistenec.
ivka70
11.06.10,04:06
A co sa tyka upomienky, moze ti prist aj o mesiac aj o niekolko rokov. Je lepsie si to vybavit hnred, lebo zakonnu povinnost nahlasit zmeny ZP mas do 8 dni od zmeny. Ked to das do poriadku hned, vyhnes sa moznmu penale a urokom z omeskania.
janaGT
11.06.10,04:43
súhlasím so Stinou,
iba doplním, že povinnosť neplatiť do ZP máš iba vtedy, ak si invalidný dôchodca, vtedy za teba platí štát i keď si dobrovoľne nezamestnaný, resp. si sa nestihol prihlásiť na úrade práce.
ivka70
11.06.10,04:53
súhlasím so Stinou,
iba doplním, že povinnosť neplatiť do ZP máš iba vtedy, ak si invalidný dôchodca, vtedy za teba platí štát i keď si dobrovoľne nezamestnaný, resp. si sa nestihol prihlásiť na úrade práce.

Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.
janaGT
11.06.10,04:54
Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.

nie, všetko nad 40%

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

b) fyzickú osobu, ktorá poberá dôchodok, okrem poberateľa vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku podľa osobitného predpisu, 39b) alebo dôchodok z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov podľa osobitného predpisu39c) alebo dôchodok z cudziny, alebo dôchodok z iného členského štátu a nie je zdravotne poistená v tomto členskom štáte,
janaGT
11.06.10,05:02
Ale myslim, ze ide len o invaliditu nad 70%.

ešte ma napadlo, ak máš ID vyšší ako 70%, tak nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti