Viera J.
11.06.10,07:04
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!:confused:
rodina1
11.06.10,05:12
Dobré ránko prajem!
Chcem Vás poprosiť - súrne potrebujem poradiť!
Keď zamestnanec ukončil prac. pomer 30.04.2010 a zabudli sme mu preplatiť dovolenku - ktorú preplatíme v 05/2010 + prémie - musí z toho príjmu platiť všetky odvody, alebo iba zdravot. poist. a daň?
Ďakujem - veľmi mi pomôžete!:confused:
iba ZP a daň
Zamestnávateľ ešte zaplatí úrazové a garančné poistenie.
Viera J.
11.06.10,05:36
iba ZP a daň
Zamestnávateľ ešte zaplatí úrazové a garančné poistenie.

Prepáčte ste si istý!?
zatial mi všetci tvrdia že zamestnávateľ má platiť iba ZP, pretože to je plnenie po skončení PP.
som z toho jelen :confused:
VieraPopluharova
11.06.10,06:02
Podľa § 138 odst. 2 zákona 461/2003 sa neplatia odvody z plnenia po skončení pracovného pomeru. A podľa môjho názoru, keď si ho zo sociálneho poistenia odhlásila, nie je dôvod uvádzať to ani vo výkaze, takze si skontrolujm odhlasky a ak ho mas odhlaseneho tak odvody platit nemusis.
Viera J.
11.06.10,06:06
Podľa § 138 odst. 2 zákona 461/2003 sa neplatia odvody z plnenia po skončení pracovného pomeru. A podľa môjho názoru, keď si ho zo sociálneho poistenia odhlásila, nie je dôvod uvádzať to ani vo výkaze, takze si skontrolujm odhlasky a ak ho mas odhlaseneho tak odvody platit nemusis.
ale obávam sa že sme ich prihlásili na jeden deň aby nám potom nevyhodilo rozdiely na Sociálke
rodina1
11.06.10,06:13
ale obávam sa že sme ich prihlásili na jeden deň aby nám potom nevyhodilo rozdiely na Sociálke
Môžeš si preštudovať aj:
http://www.porada.sk/t141348-preplatenie-nevycepranej-dovolenky.html
Ak teda bol prihlásený na 1 mesiac, platí, čo som uviedla v 1. odpovedi.
Viera J.
11.06.10,06:24
Môžeš si preštudovať aj:
http://www.porada.sk/t141348-preplatenie-nevycepranej-dovolenky.html
Ak teda bol prihlásený na 1 mesiac, platí, čo som uviedla v 1. odpovedi.
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
rodina1
11.06.10,06:31
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
Ak sa ti podarí stornovať ho v sociálke, tak mu pri preplatení nevyčerpanej dovolenky zrazíte poistenie do ZP a daň.
katka50
11.06.10,06:34
neviem či som to dobre pochopila?
ale tým pádom,že v máji už nebol náš zamestnanec - iba mu vyplacame dodatočne dovolenku, kt. mala byť preplatená v apríli - tým pádom nezrážam poistné - a stornujem ho v sociálke - kde bol prihlásený na jeden deň nesprávne.
chápem to dobre?
Zákon 461/2003 § 138 ods.2 - Zákon o soc. poistení
(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.51) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_105914)


Zákon 580/2004 § 13 ods. 6 Zákon o zdravotnom poistení
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné,44a) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116796)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, 44b) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116797)
c) príspevok zo sociálneho fondu,44c) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116798)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely,44d) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116799)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí,44e) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116800)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku,39b) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1425712#n_116773)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,
sybila3
30.06.10,10:21
čo treba urobiť pri ukončení PP zo strany zamestnávateľa, nakoľko ruší obchod k 30.6.. Takže robím výplatu za jún, kde by som mala preplatiť dovolenku, čiže nárok na D má 20 dní, vyčerpala 3,5, alikv. časť na pol roka je 10 dní -3,5=6,5 čiže by som jej mala preplatiť 6,5 dňa? ď
Zoltán Kovács
30.06.10,10:22
Áno preplatiť nevyčerpanú dovolenku. Ak ide o výpoveď podľa nadbytočnosti (zrušenie prevádzky) tak zamestnancovi prislúcha aj odstupné.
drobeceva
30.06.10,10:24
čo treba urobiť pri ukončení PP zo strany zamestnávateľa, nakoľko ruší obchod k 30.6.. Takže robím výplatu za jún, kde by som mala preplatiť dovolenku, čiže nárok na D má 20 dní, vyčerpala 3,5, alikv. časť na pol roka je 10 dní -3,5=6,5 čiže by som jej mala preplatiť 6,5 dňa? ď
čo sa týka dovolenky - áno, preplatí sa pri výstupe. Ak ide o organizačné zmeny, je nárok aj na odstupné. Nezabudnúť odhlásiť zamestnanca zo SP a ZP, odoslať ELDP na SP.
sybila3
30.06.10,10:35
A na to odstupné je nárok a ako treba vyrátať? Je to z organizačných dôvodov, ale vlastne aj na základe dohody s predavačkou. Ako sa ráta také odstupné? Pracovala presne rok, tak neviem. V tomto prípade by mal szčo napísať výpoveď?
drobeceva
30.06.10,10:43
A na to odstupné je nárok a ako treba vyrátať? Je to z organizačných dôvodov, ale vlastne aj na základe dohody s predavačkou. Ako sa ráta také odstupné? Pracovala presne rok, tak neviem. V tomto prípade by mal szčo napísať výpoveď?
Pri organizačných zmenách je nárok na odstupné a to aj vtedy, ak bol ukončený PP dohodou v rámci organizačných zmien.
odstupné výpočet: priemer x 21,74 x 8 x počet mesiacov /2-3/
sybila3
30.06.10,10:44
priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
drobeceva
30.06.10,10:50
priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
priemer na dovolenku x 21,74 /priemer dní/x odrob.hodinyx mesiace /2 - alebo 3 - ak pracovala nad 5 rokov/
prečo píšeš 6 mesiacov?
na základe čoho končíte PP? nedali ste výpoveď?
veronikasad
30.06.10,10:55
priemer je myslené, ako má na dovolenku? 21,74 to je nejaký koeficient? 8 to sú hodiny? lebo ona pracuje týždenne 6,33 a počet mesiacov koľko pracovala????
ak je z organ. dôv. treba aby szčo napísal nejakú výpoveď? Alebo čo treba? ď
6,33 hod. týždenne ? nie je to nejako málo ?
sybila3
30.06.10,10:55
Ja nekončím nič, ale za szčo treba všetko vybavovať, oni všetko nechávajú na účtovníčku. Takže ja zistujem, ale pre mna je to len dobre, aspon sa vždy niečo nové naučím. Takže k 30.6. končí s predavačkou szčo PP, nakoľko ruší obchod. A to je všetko, čo mi bolo oznámené, takže teraz musím zisťovať. Ešte sa opýtam, keby dala predavačka výpoveď sama aj keď sa ruší prevádzka, tak by nemala nárok na odstupné, pýtam sa a zisťujem všetky alternatívy, lebo moji szčo neradi púšťajú korunky navyše.
veronikasad
30.06.10,10:57
Ja nekončím nič, ale za szčo treba všetko vybavovať, oni všetko nechávajú na účtovníčku. Takže ja zistujem, ale pre mna je to len dobre, aspon sa vždy niečo nové naučím. Takže k 30.6. končí s predavačkou szčo PP, nakoľko ruší obchod. A to je všetko, čo mi bolo oznámené, takže teraz musím zisťovať. Ešte sa opýtam, keby dala predavačka výpoveď sama aj keď sa ruší prevádzka, tak by nemala nárok na odstupné, pýtam sa a zisťujem všetky alternatívy, lebo moji szčo neradi púšťajú korunky navyše.
a prečo chceš zachraňovať "korunky" živnostníkovi, keď je evidentné, že prevádzka zanikla a má nárok na odstupné ?
sybila3
30.06.10,10:59
6,33 hod. týždenne ? nie je to nejako málo ?

jaj už som domotaná, 6,33 hodín denne, lebo pracuje aj v sobotu, čiže v po-pia 7 hod a sobota 3 hod.
sybila3
30.06.10,11:01
a prečo chceš zachraňovať "korunky" živnostníkovi, keď je evidentné, že prevádzka zanikla a má nárok na odstupné ?
máš pravdu.
takže priemer má 1,8946-na II.Q.x21,74x6,33x2mesiace??(pracovala rok)=521,45???
veronikasad
30.06.10,11:08
máš pravdu.
takže priemer má 1,8946-na II.Q.x21,74x6,33x2mesiace??(pracovala rok)=521,45???
Koeficient 21,74 platí pri 5-dňovom prac. týždni. Ty máš hodiny prepočítané na 6-dňový. Neviem ako si jej doteraz robila výplaty, ja zvyknem v takomto prípade fond prac. času 35 hod, týždenne a sobotu platím ako nadčas.

potom by si mala výpočet odstupného 1,8946 x 21.74 x 7 x 2
sybila3
30.06.10,11:13
No poradili mi tu na porade, že mám vyrátať: 7x5+3=38/6=6,33. Takže denne pracovala 6,33 aj v sobotu. Tak ako vyrátam ten koeficient?
Mala by som napísať aj tú výpoveď z organizačných dôvodov a ako by to malo vyzerať, díky moc.
veronikasad
30.06.10,11:16
No poradili mi tu na porade, že mám vyrátať: 7x5+3=38/6=6,33. Takže denne pracovala 6,33 aj v sobotu. Tak ako vyrátam ten koeficient?
Mala by som napísať aj tú výpoveď z organizačných dôvodov a ako by to malo vyzerať, díky moc.
Dovolenku si jej ako počítala ? Jej kal. týždeň má 6 prac. dní (podľa tvojho výpočtu) a má to vplyv aj na počet dní dovolenky, ak ju nečerpala v celých týždňoch.
sybila3
30.06.10,11:18
dni dovolenky x 6,33. Keď som to zisťovala nikto mi to inak nevedel poradiť, len na tých 6,33 h.
veronikasad
30.06.10,11:22
dni dovolenky x 6,33. Keď som to zisťovala nikto mi to inak nevedel poradiť, len na tých 6,33 h.
počet dní D bolo kolko ?
sybila3
30.06.10,11:25
myslíš celkovo na rok ? 20 dní. Mala mať menej?
veronikasad
30.06.10,11:27
myslíš celkovo na rok ? 20 dní. Mala mať menej?
pri základnej výmere 4 kal. týždne a prac. pomere ukončenom k 30.6.2010

(4 x 6) : 12 x 6 = 12 dní.
sybila3
30.06.10,11:33
Takže 12 dní by mala mať nárok na pol roka? Nie 10?
No ale najskôr potrebujem napísať tú výpoveď z organizačných dôvodov. čo tam napíšem, že firma dáva pracovníčke ....k 30.6. výpoveď z organizačných dôvodov? stačí tak.
Ale presne čo som predpokladala, zavolala som szčo, že pracovníčka má nárok na odstupné a prvá reakcia, že keby predavačka dala výpoveď sama, tak som povedala, že síce môže dať výpoveď sama ale prevádzka sa ruší, takže by mala mať nárok na odstupné. no tak neviem, ako by ste to riešili?
sybila3
30.06.10,11:42
už hodinu sa hrabem a hľadám vzor výpovede z organizačných d. respektíve, zrušenia prevádzky, nevie niekto poradiť? díky
Andyke
30.06.10,12:05
Predavačka nemá dôvod, aby sama dala výpoveď (ona chce pracovať. SZČO ruší prevádzku, takže na odstupné zamestnankyňa má nárok a ukončenie PP musí riešiť zamestnávateľ)
Zbožňujem tieto geniálne nápady zamestnávateľov (keby dala predavačka výpoved...)!!

Vzor dohody o skončení PP z organiz. dôvodov tu : http://www.porada.sk/1037074-post18.html
sybila3
30.06.10,18:17
Ja som jej to tiež tak vysvetlila, ale špekuluje. Všetci špekulujú, keď musia niečo navyše zaplatiť.
takže idem pozrieť tú žiadosť a napísať. zatiaľ dík
sybila3
30.06.10,19:31
v zákonníku je písane, že :
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
Ako mám chápať ten bod 1, že môže poskytnúť odstupné?? A v bode 2 je písané, že mu patrí odstupné. ?????
sybila3
01.07.10,05:13
Môže mi prosím niekto vysvetliť ako to je keď v jednom bode je písané, že môže dať odstupné a v druho, že mu patrí???? Aby som vedela szčo vysvetliť, keď bude moc špekulovať.
Takže napísala som výpoveď z organizačných dôvodov, predložím im to, uvidím čo? Teraz potrebujem vyrátať výplatu s odstupným, ak jej ho vyplatia. Takže predavačka síce pracovala 6 dní ale 6,33 hodiny, čo je vlastne 38 hodín nie 40, podľa mňa dovolenku som jej dala 20 dní na rok, čiže, keď končí k 30.6., tak by mala mať nárok na 10 dní, vyčerpala 3,5, takže preplatiť 6,5 dňa.
veronikasad
01.07.10,05:21
Sybila, to si citovala za akého ZP ?


§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
sybila3
01.07.10,05:28
zo zákonníka práce, čo sú nižšie tuto na porade zákony. To som len skopírovala, lebo som nerozumela tomu, či môže a potom že zamestnancovi prináleží. Takže každopádne jej patrí odstupné? ? No a teraz potrebujem dať dohromady tú dovolenku, môžem je preplatiť ako som uviedla v príspevku 34. ďakujem
sybila3
01.07.10,06:28
prosím poradíte mi, či to tak môže byť, potrebujem ukončiť výplatu, síce medzitým môžem urobiť odhlášku do SP, ZP, aj odhlášky zamestnávateľa.
sybila3
02.07.10,06:51
no tak odhlášku zo SP zamestnanca aj zamestnávateľa som poslala tak isto aj zo ZP.
Objednala som stravné lístky, lebo stále chýbajú a potom doúčtovávam, môžem jej ich vyúčtovať vo výplate aj keď prídu dnes?
timejka200
03.07.10,06:31
prosim vas ak zamestnanec je odhlaseny k 30.06.2010 v júnovej váplate sa mu preplatila dovolenku +odstupné.

lenže teraz v júni prisiel list z kšu ze sa mu má vyplatiť polročná odmena...čo teraz musím z toho riadne odviest odvody alebo iba zrazím dan? je odlásený v ZP aj sP..
timejka200
03.07.10,06:35
v júli prišiel list nie v júni...
Ingrid G.
03.07.10,09:31
Timejka, keďže neviem či už máš hotové výplaty za jún, máš dve možnosti:

1/ Ak ešte nemáš ukončené výplaty za jún a polročnú odmenu vyplatíš v podstate v poslednej výplate zamestnanca - v tomto prípade z odmeny platíš odvody a daň.

2/ Ak už máš ukončené výplaty za jún a odmenu vyplatíš až vo výplate za júl - v tomto prípade zrazíš a odvedieš len daň, odvody sa neplatia.
Plnenia poskytnuté zamestnancom po skončení PP nevstupujú do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie (§ 13 odst. 4/ písm. h/ Zákona o zdravotnom poistení). Taktiež z toho istého dôvodu nevstupujú ani do VZ pre sociálne poistenie (§ 138 odst. 2/ Zákona o sociálnom poistení).
sybila3
03.07.10,18:22
poradí niekto aj mne, výplatu mám vyrátanú, potrebujem preplatiť dovolenku, zostalo jej 6,5 dňa. Ale keďže ma zmiatlo, že keď má 6 dňový prac.týždeň, tak by mala mať viac dovolenky, ja som jej priznala 20 dní, nakoľko týždenne pracuje 38 hodín, čiže jej rátam 6,33 hodiny na týžden. Takže podľa mňa má nárok na 20 dní, odpracovala pol roka, takže 10 dní preplatiť ale vyčerpala 3,5 dňa, takže k preplateniu 6,5 dňa, môže to tak byť, ďakujem pekne.
sybila3
04.07.10,06:06
prosím poradí mi niekto, či to tak môže byť, lebo do zajtra musím nachystať všetky papiere. dík
timejka200
04.07.10,15:12
ahoj velmi pekne dakujem tak moja je tá druhá možnosť ja som už zaplatila júnové výplaty čize tú odmenu jej pošlem v júlovej s tým ze už jej odvediem len tu dan 19%?
vieraaaa
04.07.10,15:16
ahoj velmi pekne dakujem tak moja je tá druhá možnosť ja som už zaplatila júnové výplaty čize tú odmenu jej pošlem v júlovej s tým ze už jej odvediem len tu dan 19%?
Áno.
sybila3
05.07.10,04:54
prosím poradí aj mne niekto, dnes by som jej mala odovzdať výstupné papiere, ozaj do kedy je moja povinnosť vystaviť tieto papiere, keď to pýtala odo mňa už 2.7.??? dík
sybila3
05.07.10,05:34
nikto nepracuje, neviem aký paragraf mám napísať do zápočtového listu a do dohody o skončení prac. pomeru, 60 alebo 63? pri obidvoch paragrafoch má nárok na 2-mesačné odstupné? dík je to súrne
Tweety
05.07.10,07:04
nikto nepracuje, neviem aký paragraf mám napísať do zápočtového listu a do dohody o skončení prac. pomeru, 60 alebo 63? pri obidvoch paragrafoch má nárok na 2-mesačné odstupné? dík je to súrne
No, asi nepracuješ (nevzdelávaš sa ani Ty), ak by si pozrela do ZP, veľmi rýchlo by si § našla. Skončenie PP dohodou je §60. Len tak na okraj, my na Porade nepracujeme, tu sa vymieňajú skúseností, radí menej zdatným....(niekedy dotyčný ani nepoďakuje). Ak človek chce úspešne pracovať, musí sa neustále vzdelávať, t.j. študovať jeden zákon za druhým.
sybila3
05.07.10,08:21
ja čítam, vzdelávam sa stále, ale ukončenie PP z organizačných dôvodov som nerobila. Mne len szčo povedal, že predavačka končí a rušia prevádzku. a teraz čo, kde mám zistiť informácie keď nie na porade, paragraf 60 je dohodou ale môže byť dohodou aj z organizačných dôvodov, v zákonníku je písané, že má nárok na najmenej 2 mesačné odstupné ale nie je napísané, či len ak dá výpoveď zamestnávateľ podľa § 63 alebo aj podľa § 60. Lebo čo pozerám staré papiere, čo doniesla zápočtový list z predch.zam. tam má § 60-organizačné dôvody. Takže ja by som potrebovala poradiť z praxe. A ja ďakujem stále za každú informáciu.
Takže ja som spravila dohodu o skončení prac.pomeru z organizačných dôvodov k 30.6. podľa § 60. Môže to tak byť?
Teraz robím zápočtový list, tam uvádzam § 60-dôvod skončenia prac. pomeru. čo potrebuje na úrad práce ešte, potvrdenie o príjme, ale ešte nemám výplatu, lebo rátam odstupné. dokedy som povinná jej odovzdať tieto papiere, keď to pýtala už druhého? ďakujem pekne
Pepa
05.07.10,08:27
Pri organizačných zmenách musíš v dohode uviesť par. 63 .... a obe strany sa dohodli v zmysle par. 60 že pracovný pomer končí dňom ........ Ak by si uviedla len par. 60 nemá nárok na odstupné.
sybila3
05.07.10,08:37
Takže v tej dohode, čo je v prílohe hore nechám § 60 a dolu, kde je písané uzatvárajú dohodu.....uvediem podľa § 63........
sybila3
05.07.10,08:39
prikladám dohodu.
sybila3
05.07.10,08:44
príloha je vyššie, hore nechám § 60 a dole uvediem § 63 , treba tam aj písmeno a odstavec alebo len §? A potom v zápočtovom liste tiež opravím spôsob a dôvod skonč.prac.pomeru na § 63 ZP dohodou-org.zmeny?
Pepa
05.07.10,08:57
V podstate tá dohoda može byť - doplniť z dôvodu: par. ods. písm. - ten druhý odsek možeš nechať tak jak je. V zápočte je dôvod par. 63 ods. písm. ..... nie 63 dohodou
sybila3
05.07.10,09:00
Takže prvý odsek som dala ako je posledná veta z dôvodu § 63 ods. 1 písm.a), vypustila som organizač.dôv. A v zápoč.liste uvediem tiež § 63 ods.1 pís.a a neuvádzam už dohodou z org.dôvodov, aj keď je to vlastne dohoda z org.dôvodov. dám len ten § 63? dík
terezamaria
05.07.10,09:10
ja čítam, vzdelávam sa stále, ale ukončenie PP z organizačných dôvodov som nerobila. Mne len szčo povedal, že predavačka končí a rušia prevádzku. a teraz čo, kde mám zistiť informácie keď nie na porade, paragraf 60 je dohodou ale môže byť dohodou aj z organizačných dôvodov, v zákonníku je písané, že má nárok na najmenej 2 mesačné odstupné ale nie je napísané, či len ak dá výpoveď zamestnávateľ podľa § 63 alebo aj podľa § 60. Lebo čo pozerám staré papiere, čo doniesla zápočtový list z predch.zam. tam má § 60-organizačné dôvody. Takže ja by som potrebovala poradiť z praxe. A ja ďakujem stále za každú informáciu.
Takže ja som spravila dohodu o skončení prac.pomeru z organizačných dôvodov k 30.6. podľa § 60. Môže to tak byť?
Teraz robím zápočtový list, tam uvádzam § 60-dôvod skončenia prac. pomeru. čo potrebuje na úrad práce ešte, potvrdenie o príjme, ale ešte nemám výplatu, lebo rátam odstupné. dokedy som povinná jej odovzdať tieto papiere, keď to pýtala už druhého? ďakujem pekne



Napíšeš, že pracovný pomer končí Dohodou, podľa § 60 ZP, s výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.a/ ZP - teda zrušenia alebo premiestnenia zamestnávateľa alebo jeho časti / teda prevádzky/.
Môžeš ešte do Dohody napísať, že menovanému bude vyplatené odstupné vo výške 2 mesačného priemerného zárobku. Píše sa to dole a zvlášť sa to podpisuje zamestnávateľom.
sybila3
05.07.10,09:18
Áno, napísala som to tak, tiež som opravila zápoč.list kde som spôsob a dôvod skončenia PP uviedla § 63, ods.1, písm.a/ .
To sú dve veci, vypisuje sa ešte niečo na úrad práce okrem potvrdenia o príjme a záp.listu?
terezamaria
05.07.10,09:26
Áno, napísala som to tak, tiež som opravila zápoč.list kde som spôsob a dôvod skončenia PP uviedla § 63, ods.1, písm.a/ .
To sú dve veci, vypisuje sa ešte niečo na úrad práce okrem potvrdenia o príjme a záp.listu?
Nie, nezamestnaný ešte odovzdá kópiu skončenia pracovného pomeru, resp.oni si oxeroxujú originál.
sybila3
05.07.10,09:32
takže vlastne na UP potrebuje dohodu o sk.PP, záp.list a potvrdenie o príjme. to odovzdám pracovníčke. No a teraz idem robiť výplatu.
sybila3
05.07.10,10:47
výplatu mám hotovú, mala odpracované všetky dni, to je OK. Teraz mi ide o preplatenie dovolenky: pracuje PO-PIA 7 hodín, SO 3 hodiny, čiže týždenne 38h/6=6,33-denne. čiže aj deň dovolenky má 6,33 hod.nie 8. Nárok na D má na celý rok 20 dní, odpracovala pol roka,čiže 10 dní - 3,5 vyčerp.=6,5 preplatiť. priem.dov. 6,5dňax6,33hodx1,8946priem.dov.= 77,95 eur. Môže to tak byť? dík
veronikasad
05.07.10,11:10
Sybila, načo pýtaš radu, keď si aj tak robíš po svojom.

Ešte raz čo sa týka dovolenky. Pracovný čas máš rozvrhnutý na 6 dní v týždni, alikv. časť nárok na dovolenku je 2 kal. týždne = 12 prac. dní.
Ako to vykazuješ pri výplatách - neviem. Či za každý deň (vrátane soboty) 6,33 hod. ALebo v PO-PI 7 hod., v sobotu 3 hod. Podľa toho by si mala preplatiť aj dovolenku.

Zrozumitelnejšie ti to napísať neviem.
sybila3
05.07.10,11:32
Nerobím si po svojom, ale nerozumiem prečo by mala mať nárok na dovolenku 12 dní, ona síce pracuje 6 dní ale týždenne to je 38 hodín.Tak si myslím, že by nemala mať viac dovolenky ako keby pracovala 40 hodín. Ak by pracovala 40 hodín a 5 dní tak nárok má 20 ak pracuje 38 hodín a 6 dní, nárok má 24? No to mi nejako nesedí.
veronikasad
05.07.10,11:42
(5x7) x (1x3) = 38.
alebo 6 x 6,33 = 38

o žiadnych 40 hodinách som nikdy nepísala
sybila3
05.07.10,11:52
Keby pracovala 5 dní a 40 hodín tak má nárok na 20 dní D.
Keď pracuje 6 dní a 38 hod. má nárok na 24 dní?
No dobre. tak skúsim tak vyrátať a preplatiť. Z preplatenej dovolenky by sa mali platiť aj odvody?
Ešte by som potrebovala vyrátať odstupné na dva mesiace, priemer je za I.Q. má 1,8946. Ale neviem čo mám zadať priem.počet dní, keď má rozvrhnutý prac.čas na 6 dní. Ď za trpezlivosť.
veronikasad
05.07.10,11:56
Ak jej chceš dať za každú cenu len 10 dní dovolenky, potom náhradu počítaš nie za 6,33 hod., ale 7 hod./deň.

Ulahši si to aj s odstupným. Nechaj koeficient 21,74, ale tiež počítaj 7 hod. na deň. (1,8946 x 7) x 21.74 x 2.
Nie je to úplne správny výpočet, ale vždy presnejší ako pri 6,33 hod/deň (kedy by si mala prepočítavať koeficient).
sybila3
05.07.10,12:02
A bude to dobre, respektíve keby došla kontrola môže to tak byť? Lebo už som z toho na nervy a do toho sme mali syna v nemocnici, tak sa mi ťažko rozmýšľa.
veronikasad
05.07.10,12:05
Napíš mi ešte ako si doteraz robila výplatu, ako si to vykazovala v dochádzke. Robíš výplaty ručne alebo na nejakom mzdovom SW?

Pokial ja mám taký prípad u živnostníka ako ty riešiš teraz, má v prac. zmluve 35 hod. týždenne a sobotu mu preplácam ako nadčas.
veronikasad
05.07.10,12:10
A bude to dobre, respektíve keby došla kontrola môže to tak byť? Lebo už som z toho na nervy a do toho sme mali syna v nemocnici, tak sa mi ťažko rozmýšľa.
Spôsob výpočtu kontroluje len Inšpekcia práce (je malá pravdepodobnosť, že bez udania prídu na kontrolu a budú to preverovať).

Pri mojich kontrolách z DU, zdr. a sociálnej poisťovne sa zameriavali len na správnosť výpočtu odvodov a daní.
sybila3
05.07.10,12:12
Robím v Money S3.
No čo už teraz, v dochádzke mi píše na dochádzkový list, 7 h. a sobotu 3, ale výplaty preratavam na 6 dní a 6,33, keď som si to zisťovala ke´d nastúpila toto mi bolo poradené. Nárok na dovolenku som jej dávala ako keby pracovala 5 dní a 40 hod.
Ešte sa opýtam, keby som prerátala teda tú D na 5 dní aj odstupné, potom odvody samozrejme idú z preplatenej dovolenky, ale neviem či aj z odstupného, neviem kam v programe zadať odstupné? Z odstupného by sa tiež mali platiť odvody, daň určite. dík
veronikasad
05.07.10,12:18
Výplatu robíš správne, len nárok na dovolenku si si zadala zle (s Money teraz nerobím, neviem ti poradiť ako to zadať správne).
Preplať jej 7 hod/deň ako máš uvedené v príspevku 65, nepoškodíš ani zamestnanca, ani zamestnávatela.

Z odstupného sa platí iba daň, nevstupuje do vymer. základu pre platenie odvodov do zdr. a soc. poisťovne. (kod ti poradiť neviem-s Money som robila asi pred 8 rokmi)
sybila3
05.07.10,12:27
Takže ešte musím zistiť kam mám zadať odstupné, aby mi v programe nevyrátal odvody. idem to povyrátavať aby som jej zajtra dala všetky papiere, ak budem mať výplatu, vytlačím potvrdenie o príjme, ja si pre seba vytlačím kartu zamestnanca, mzdový list ešte treba do SP ELDP a to by malo byť všetko, poodhlasované z poisťovní mám. Treba aj na DU niečo okrem štvrťročného prehľadu, ozaj ak už nie sú zam., tak potom nebudem posielať prehľady na DU?
sybila3
05.07.10,12:40
Už som našla, príjmy mimo poistného, zadala som sumu a poistné zostalo nezmenené a vyrátalo len daň. Odstupné potom vstupuje aj do príjmov v potvrdení o príjmoch? Na DU len odvedieme a uvediem v prehľade, nič nenahlasujem?
sybila3
05.07.10,13:49
Takže 307,70+77,97prepl.dov.-51,42odvody zam.=334,25+576,64odstup=910,89-335,47nezd.č.=575,42x19%=
109,32 daň. A ČM 962,31(307,7+77,97+576,64)-51,42odv.zam.-109,32daň=801,57. Dúfam, že je to dobre. No keď to uvidí zamestnávateľ ma zožere, že čo som to vypočítala. Ďakujem
takže vytlačím výplatu, potvrdenie o príjme, dám podpísať vyhlásenie a hotovo?
rodina1
05.07.10,14:10
Ešte nezabudni na Evidenčný list dôchodkového poistenia. Ten treba odovzdať na SP. Nezabudni (ak si už tak urobila, tak nič sa nedeje) odhlásiť zamestnankyňu zo SP, ZP.
Ja zamestnancom pri ukončení PP vytlačím zo SW aj Potvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezamestnanosti.
sybila3
05.07.10,14:19
Odhlášky už mám aj zo SP,ZP aj zamestnanec a zamestnávateľ. Aj ELDP mám na mysli. Len to potvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezam. nemám možnosť v programe, všade som hľadala. A je to v tom predch.príspevku dobre vyrátané.
Treba aj na DU niečo odhlasovať, prevádzku si odhlásia sami aj pokladňu, ale myslím z mojej strany. dík
veronikasad
05.07.10,15:25
Takže 307,70+77,97prepl.dov.-51,42odvody zam.=334,25+576,64odstup=910,89-335,47nezd.č.=575,42x19%=
109,32 daň. A ČM 962,31(307,7+77,97+576,64)-51,42odv.zam.-109,32daň=801,57. Dúfam, že je to dobre. No keď to uvidí zamestnávateľ ma zožere, že čo som to vypočítala. Ďakujem
takže vytlačím výplatu, potvrdenie o príjme, dám podpísať vyhlásenie a hotovo?
Sybila, pozerám ten tvoj výpočet. Prečo dávaš zamestnancovi min. mzdu 307,70, keď nemá plný úväzok ? Má hodinovú alebo mesačnú mzdu ?
sybila3
05.07.10,15:28
má mesačnú mzdu a uväzok má skrátený len o 2 hodiny.
Aj tak by predavačka nemala mať minimálnu mzdu.
veronikasad
05.07.10,15:30
má mesačnú mzdu a uväzok má skrátený len o 2 hodiny.
Aj tak by predavačka nemala mať minimálnu mzdu.
Min. mzda pri tvojom úväzku :

307,70 : 40 x 38
z toho sa platia odvody do zdravotnej aj sociálnej poisťovne.

Ak si jej dávala viac - určite neprotestovala ...
sybila3
05.07.10,15:32
Dobre, ale myslím, že zamestnávateľ jej môže dať mzdu akú chce? nie?
veronikasad
05.07.10,15:33
Dobre, ale myslím, že zamestnávateľ jej môže dať mzdu akú chce? nie?
samozrejme že môže, len ty si chcela od začiatku šetriť pre zamestnávatela ...
sybila3
05.07.10,15:36
chcela, ale teraz to potrebujem ukončiť, ja som chcela ani nie ja ja som sa pýtala za neho, aby som vedela, čo mu mám povedať, keď nebude chcieť vyplatiť odstupné. Ale môžem to tak nechať? Neviem nájsť toPotvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezamestnanosti, treba to vypísať? A čo s nevyčerpaným SF, keď už nebude mať zamestnancov? dík
veronikasad
05.07.10,15:42
chcela, ale teraz to potrebujem ukončiť, ja som chcela ani nie ja ja som sa pýtala za neho, aby som vedela, čo mu mám povedať, keď nebude chcieť vyplatiť odstupné. Ale môžem to tak nechať? Neviem nájsť toPotvrdenie zamestnávateľa pre účely poskytnutia dávok v nezamestnanosti, treba to vypísať? A čo s nevyčerpaným SF, keď už nebude mať zamestnancov? dík
Tlačivo ti prinesie zamestnanec z UP. Ak si ho chceš pripraviť dopredu, stiahni si zo stránky SP a vypíš

http://www.socpoist.sk/ext_dok-potvrdenie-zamestnavatela--dvn/13535c
veronikasad
05.07.10,15:52
Možeš ešte prosím napísať ako si počítala náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Zdá sa mi to nejako málo ...
sybila3
05.07.10,17:19
to bol starý výpočet s tými 6,33 hod., už som to opravila, len som chcela vedieť, či to sedí. 1,8946x6,33alebo 7x6,5dňa.=77,95 alebo keď dám 7 dní 86,20.
Prosím ťa dokedy som povinná jej odovzdať papiere pre úrad práce, lebo stále vyvolávajú, či už to mám hotové, keď som im povedala sumu výplaty, takže to je veľa, že idú sa s ňou dohodnúť, či nedá výpoveď dohodou, ale potom by asi nemohla ísť na úrad práce. no katastrofa..........
Andyke
05.07.10,18:16
§34 Zák. o službách zamestnanosti
(2) Ak uchádzač o zamestnanie požiadal o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie do siedmich kalendárnych dní odo dňa

a) skončenia zamestnania, zaradí sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení zamestnania,

- - -
Je jedno z akého dôvodu bol ukončený prac.pomer - či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa, úrad práce zaradí záujemcu, ktorý sa prihlási ako uchádzač o zamestnanie.
veronikasad
05.07.10,18:20
to bol starý výpočet s tými 6,33 hod., už som to opravila, len som chcela vedieť, či to sedí. 1,8946x6,33alebo 7x6,5dňa.=77,95 alebo keď dám 7 dní 86,20.
Prosím ťa dokedy som povinná jej odovzdať papiere pre úrad práce, lebo stále vyvolávajú, či už to mám hotové, keď som im povedala sumu výplaty, takže to je veľa, že idú sa s ňou dohodnúť, či nedá výpoveď dohodou, ale potom by asi nemohla ísť na úrad práce. no katastrofa..........
K zaevidovaniu na úrade práce (do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru) potrebuje zápočet odpracovaných rokov a Dohodu o skončení prac- pomeru. Potvrdenie o príjme môže predložiť neskôr.

Výpoveď dohodou ZP nepozná, ide o evidentné zrušenie prevádzky s nárokom na odstupné, ak majitelka nechce mať na krku Inšpekciu práce, nemá sa na čom dohodať - odstupné pracovníčke patrí ...

Úrad práce nesleduje dôvod skončenia pracovného pomeru .
sybila3
05.07.10,19:13
Ja viem, len vysvetľuj to niektorým zamestnávateľom. Ale nakoniec sme sa teda dohodli, že to bude s odstupným a tak ako som to nachystala. Takže idem ešte skontrolovať tie výpočty a povytláčať všetky výstupné papiere. A čo sa urobí zo sociálnym fondom nevyčerpaným, keď už nebude zamestnávať nikoho?
sybila3
05.07.10,21:04
a na DU netreba nič? do ELDP dávam HM, ale asi bez odstupného? myslím?
sybila3
06.07.10,04:46
prosím Vás do potvrdenia o príjme mi zobralo aj odstupné ale do ELDP v programe mi ho nezapočítalo, je to dobre? treba aj na DU odhlásiť zamestnávateľa? dík
sybila3
06.07.10,05:12
PROSíM vám mám zarátať do ELDP odstupné, alebo nie, lebo v programe mi podklady načítalo bez odstupného. Za pol hodinku si príde pracovníčka preto, je to súrne, ďakujem pekne.
sybila3
06.07.10,05:46
Dala som VZ do ELDP bez odstupného, ako mi vyrátal program je to dobre, alebo tam treba dať aj odstupné? díky
Ingrid G.
06.07.10,08:47
Dala som VZ do ELDP bez odstupného, ako mi vyrátal program je to dobre, alebo tam treba dať aj odstupné? díky
Bez odstupného. Odstupné nie je súčasťou vymeriavacieho základu pre Soc.poist - z odstupného sa neplatia odvody (ani zdravotné a ani pre SP).
sybila3
07.07.10,05:20
aj som to tak urobila a dala jej podpísať. A prosím Vás, odhlasuje sa ohľadom zamestnávateľa niečo aj na DU? Alebo len odvedieme vyrátanú daň, do kedy ju treba zaplatiť? Potom ju uvediem v štvrťročnom prehľade. A ak nezamestnáva szčo nikoho, potom ani štvrťročný prehľad nezasielam, len na konci roka musím zaslať hlásenie? dík
rodina1
07.07.10,07:03
aj som to tak urobila a dala jej podpísať. A prosím Vás, odhlasuje sa ohľadom zamestnávateľa niečo aj na DU? Alebo len odvedieme vyrátanú daň, do kedy ju treba zaplatiť? Potom ju uvediem v štvrťročnom prehľade. A ak nezamestnáva szčo nikoho, potom ani štvrťročný prehľad nezasielam, len na konci roka musím zaslať hlásenie? dík
Zákon o dani z príjmov, § 35
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.
Takže daň treba zaplatiť do 5 dní po dni výplaty.
Ak SZČO už nezamestnáva nikoho, bolo by dobré odhlásiť sa na DÚ z platenia preddavkovej alebo zrážkovej dane. Inak bude musieť na DÚ zasielať štvrťročne nulový prehľad.
Hlásenie sa zasiela do 31. 3. nasledujúceho roka.
Ešte doplním:
Ak nebude zamestnávať nikoho, treba sa ako zamestnávateľ odhlásiť aj zo SP, tiež aj z príslušnej ZP (aj keď ohľadom ZP tu bolo viac príspevkov - keď tú tému nájdem, tak ju prilepím)
Našla som: http://www.porada.sk/t8073-p12-zdravotna-poistovna.html (príspevok č. 116 od Mušky)
sybila3
08.07.10,05:10
ďakujem, zo SP a ZP som ho odhlásila, keď som odhlasovala zamestnankyňu. Ale neviem, či na DU bol prihlásený, lebo zrážková ani preddavková daň sa neplatila, nakoľko predavačka mala minim.mzdu. Akurát teraz, keď sa jej preplácala dovolenka a odstupné, vyšla daň, túto daň treba nahlásiť alebo len odviesť? Štvrťročný prehľad sme posielali doteraz vždy nulový. Je na to odhlásenie aby sa neposielali výkazy alebo odhlásenie nejaké tlačivo? ďakujem
veronikasad
08.07.10,05:17
ďakujem, zo SP a ZP som ho odhlásila, keď som odhlasovala zamestnankyňu. Ale neviem, či na DU bol prihlásený, lebo zrážková ani preddavková daň sa neplatila, nakoľko predavačka mala minim.mzdu. Akurát teraz, keď sa jej preplácala dovolenka a odstupné, vyšla daň, túto daň treba nahlásiť alebo len odviesť? Štvrťročný prehľad sme posielali doteraz vždy nulový. Je na to odhlásenie aby sa neposielali výkazy alebo odhlásenie nejaké tlačivo? ďakujem
Na DU oznámiš (stačí listom) zrušenie registrácie dane zo závislej činnosti - ak firma už nemá iných zamestnancov. Nezabudni ešte do konca marca poslať ročné Hlásenie a v zdravotnej a sociálnej poisťovniť odhlásiť zamestnávatela.
sybila3
13.07.10,05:36
ročné hlásenie posielam až po skončení roka, nie? takže do konca marca 2011.
sybila3
14.07.10,06:59
A ešte sa opýtam, mali by nahlásiť aj zrušenie prevádzky a čo s pokladničnou knihou?
sybila3
15.07.10,07:20
no nevie mi povedať, či bol na DU registrovaný pre daň zo závislej činnosti, síce daň neplatil, lebo pracovníčka mala vždy len min.mzdu, iba ak sa jej preplácala dovolenka, tak vyšla daň, aj tak treba napísať na zrušenie registrácie?
A čo so SF, keď už nebude zamestnávať? A zásoby, čo mu ostali z obchodu na sklade? díky moc
nela07
02.11.10,10:09
Zákon o dani z príjmov, § 35
(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.
Takže daň treba zaplatiť do 5 dní po dni výplaty.
Ak SZČO už nezamestnáva nikoho, bolo by dobré odhlásiť sa na DÚ z platenia preddavkovej alebo zrážkovej dane.Inak bude musieť na DÚ zasielať štvrťročne nulový prehľad.
)

Ahojte.Chcela by som sa len uistiť. Platiteľ dane už nemá zamestnancov od júna. Prehľad za 2. štvrťrok som podala. Ešte sa neodhlásil na DÚ, pretože nevedel, či ešte nebude potrebovať niekoho zamestnať. V príspevku od rodina som našla, že má zasielať nulový prehľad. V zákone o dani z príjmov par. 39 odsek 11 čítam, že prehľad nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. Tak teraz neviem - ak v 3. štvrťroku nevyplácal príjmy zo ZČ lebo nemal zamestnancov a je stále platiteľom má poslať nulový prehľad alebo nie? Ďakujem
nela07
02.11.10,11:02
skúsim posunúť
Ivenka
02.11.10,11:08
V zákone to píšu to je pravda ale DU nevie že ty nezamestnávaš keďže si predtým podávala. Treba podať aj za 3.Q a dať oznámenie že od 1.10.2010 nemate zamestnancov.
dobrava
24.11.10,21:15
Prosím, aké povinnosti vyplývajú zamestnancovi /matka na rodič.dovolenke/, ktorý skončí PP dohodou k 2.12.2010 s 5-mesačným odstupným a preplatením zostatkovej dovolenky a od 3.12.2010 je v evidencii na ÚP.
1. vo vzťahu so ZP a SP /asi odhláška, že bol poistencom štátu, ako je to s dôchodkovým poistením?/
2. vo vzťahu s DÚ /ako to je s daňovým priznaním?/čo všetko je príjmom, atď./.
Ďakujem veľmi pekne.
rogalo
11.01.11,15:40
Pri okamžitom skončení prac. pomeru zamestnancom-nevyplatené mzdy, podľa par. 69 ZP mzdový program vypočítal odvody do ZP zo mzdy celkom aj s náhradou za 2 mesiace, odvody do SP je vymeriavací základe bez tejto náhrady. A pri odstupnom u iného zamestnanca sú vymeriavacie základy na odvody do ZP aj SP bez odstupného. Je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď
veronikasad
11.01.11,16:06
Pri okamžitom skončení prac. pomeru zamestnancom-nevyplatené mzdy, podľa par. 69 ZP mzdový program vypočítal odvody do ZP zo mzdy celkom aj s náhradou za 2 mesiace, odvody do SP je vymeriavací základe bez tejto náhrady. A pri odstupnom u iného zamestnanca sú vymeriavacie základy na odvody do ZP aj SP bez odstupného. Je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď
Pri okamžitom skončení prac. pomeru neide o odstupné, ale náhradu príjmu ...