Lila
25.10.05,10:21
Prosím, súrne!

Ak ako platiteľ DPH kupujeme str.poukážky bez DPH od platiteľa DPH napr.
za 80.- Skk
55% ide do našich nákladov
45% t.j. 36,-Sk sťahujeme za 1 str.poukážku zamestnancom zo mzdy

Musím z týchto 36,- Sk odviesť DPH?????????????????????????????????????
Dada
25.10.05,08:24
O aké stravné poukážky ide?
Lila
25.10.05,08:33
Od ACCOR Servis Tiket Restaurant
Ľuba
25.10.05,08:37
DPH sa k týmto stravným poukážkam nepripočítava.
Lila
25.10.05,08:41
Práve dnes všetci tvrdili na DÚ v Ružomberku, že to musíme zdaniť - spraviť si dodatočné DP a DPH odviesť.
Vraj toto už dávno neplatí. /rozsudok v Hágu/ .

Prosím, viete mi odporučiť nejakú publikáciu, kde sa to píše.
Ľuba
25.10.05,08:46
Rozhodnutie v Haagu sa tuším týkalo stravných lístkov kupovaných s DPH. Mám taký dojem. Lebo u týchto sa menilo účtovanie.
Paula
25.10.05,08:51
Práve dnes všetci tvrdili na DÚ v Ružomberku, že to musíme zdaniť - spraviť si dodatočné DP a DPH odviesť.
Vraj toto už dávno neplatí. /rozsudok v Hágu/ .

Prosím, viete mi odporučiť nejakú publikáciu, kde sa to píše. Ak je na faktúre DPH iba za službu , žiadna DPH sa pri predaji SL neodvádza.
Ľuba
25.10.05,08:54
Tweety
25.10.05,09:30
Prosím, súrne!

Ak ako platiteľ DPH kupujeme str.poukážky bez DPH od platiteľa DPH napr.
za 80.- Skk
55% ide do našich nákladov
45% t.j. 36,-Sk sťahujeme za 1 str.poukážku zamestnancom zo mzdy
Musím z týchto 36,- Sk odviesť DPH?????????????????????????????????????Nie, predaj týchto str.poukážok(TR,GASTRO..:) nepodlieha DPH na výstupe.
Tweety
25.10.05,09:36
[QUOTE=Lila]Práve dnes všetci tvrdili na DÚ v Ružomberku, že to musíme zdaniť - spraviť si dodatočné DP a DPH odviesť.
Vraj toto už dávno neplatí. /rozsudok v Hágu/ .
Prosím, viete mi odporučiť nejakú publikáciu, kde sa to píše.[/QUOTE

Zákon o DPH hovorí o zdaňovaní služieb,ak by bolo poskytnuté stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení, alebo závodné stravovanie poskytnuté u iného dodávateľa, vtedy by predaj stravných lístkov podliehal DPH na výstupe.
Nakoľko v príspevku ide o stravovacie poukážky, pre nich pri predaji neplatí režim DPH.
TR,Gastro... aj pri nákupe nepodliehajú DPH, DPH podlieha iba služba z ich poskytnutia(sprostredkovania)
Mária M;) :rolleyes:
Lila
25.10.05,10:04
Prosím!!!!!!!!!!!!!!!! Kde sa to píše??????????????????????????????

Na DÚ si to vysvetľujú tak, že pre dodávateľa týchto poukážok je to predaj cenín /t.j. fakturujú bez DPH - sú to pre nich tzv. cenné papiere/.
A pre nás ako prijímateľa týchto Tiket Restaurant poukážok- a ďalej ako poskytovateľa služby stravovania pre zamestnancov - je to DPH na výstupe z predaných poukážok za danný mesiac.

Pr. Ak kúpim od plátcu DPH tieto poukážky za 80,- Sk bez DPH
55 % ide do nákladov
45 % t.j. 36 Sk platí zamestnanec
Základ DPH vraj je 36: 1,19 a t.j.....30,30 Sk
19 % DPH................................... 5,70 Sk
Spolu čo mi zaplatí zamestnanec....36,- Sk
Tohto sa držia preto, že zamestnanci niesú plátcovia DPH!

preto by som rada poprosila, kde je nejaká odvolávka na Z.o DPH ???????

A ešte čosi, my ako plátca DPH ak budeme tieto poukážky fakturovať inému plátcovi DPH, tak tu DPH na výstupe nieje!
Jana Acsová
25.10.05,10:11
Jana Acsová
25.10.05,10:12
Na DÚ si to vysvetľujú tak, že pre dodávateľa týchto poukážok je to predaj cenín /t.j. fakturujú bez DPH - sú to pre nich tzv. cenné papiere/.
A pre nás ako prijímateľa týchto Tiket Restaurant poukážok- a ďalej ako poskytovateľa služby stravovania pre zamestnancov - je to DPH na výstupe z predaných poukážok za danný mesiac.
Vy nie ste poskytovateľ stravovania. Vy len ďalej postúpite ceninu, aby službu stravovania mohlo poskytnúť stravovacie zariadenie, t.j. reštaurácia, vývarovňa atď. Tam sa odvádza DPH, ak je dotyčná osoba platiteľ.
Jana Acsová
25.10.05,10:15
Pr. Ak kúpim od plátcu DPH tieto poukážky za 80,- Sk bez DPH
55 % ide do nákladov
45 % t.j. 36 Sk platí zamestnanec
Základ DPH vraj je 36: 1,19 a t.j.....30,30 Sk
19 % DPH................................... 5,70 Sk
Spolu čo mi zaplatí zamestnanec....36,- Sk
Tohto sa držia preto, že zamestnanci niesú plátcovia DPH!
preto by som rada poprosila, kde je nejaká odvolávka na Z.o DPH ???????
Ak sú takí mimoriadne "samomimometodickovysvetľujúcoaktívni" ukážte im napr. Poradcu 11-12/2005 od str. 317 - autorky článku sú pracovníčky MF SR
Tweety
25.10.05,10:18
Predaj stravných poukážok je ako predaj cenín. Stravná poukážka je cenina a teda pri jej predaji zamestnancom neuplatňuejš DPH ako som už uviedla vyššie v príspevkoch.
Keby si poskytla službu zamestnancom- stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v inej...
vtedy by to bola služba, ktorú by si zdaňovala.
Tweety
25.10.05,10:20
Ak sú takí mimoriadne "samomimometodickovysvetľujúcoaktívni" ukážte im napr. Poradcu 11-12/2005 od str. 317 - autorky článku sú pracovníčky MF SRSúhlas, možno sú len daňováčky neznalé zákonov. :rolleyes:
Jana Acsová
25.10.05,10:21
Práve dnes všetci tvrdili na DÚ v Ružomberku, že to musíme zdaniť - spraviť si dodatočné DP a DPH odviesť.
Vraj toto už dávno neplatí. /rozsudok v Hágu/ .

Prosím, viete mi odporučiť nejakú publikáciu, kde sa to píše.Čo neplatí? Môžete to konkretizovať? Čo Vám povedali?
Dúfam, že platí rozsudok Európskeho súdneho dvora, ktorý hovorí o "službe stravovania".
Lila
25.10.05,10:34
Ďakujem všetkým za rady, ináč vzišlo to všetko z toho, že včera som doniesla
osobne na DÚ priznanie DPH a oni mi ho neprevzali, nakoľko je zle vyplnené.
My robíme len fin. služby a teda DPH na výstupe žiadna -im sa to zdalo podozrivé, tak sa ma opýtali na str. lístky. Odvolávali sa na vyjadrenie z Haagu.

A navyše do r.14 i do r.15 som uviedla DPH na vstupe, ktorú si nemôžme odpočítať. Dnes mi dali osobne vyjadrenie, že to tam nemám uvádzať.
Samozrejme, že ost. riadky boli prázdne. Toto som vypĺňala podľa poučenia na vypl. daň.priznania o DPH. Dokonca mi povedali, že to mám staré poučenie.
Osobne mi to nevadí, ale podľa poučenia do r.10 by mal uvádzať predsa neplatiteľ dane, ktorý je povinný daň z prij. služieb zo zahraničia uhradiť. Alebo je to nejaký preklep v poučení na vyplňovanie na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/) ?
Lila
25.10.05,10:45
Čo sa týka toho "Vyjadrenia z medz. súdu z Haagu" , oni sa odvolávali nato, že je to služba ako každá iná. Nebrali do úvahy, že my nemáme svoju vlastnú jedáleň, nebrali do úvahy, že sme len sprostredkovatelia. Vraj my poskytujeme
službu! My to máme vo výnosoch! I keď, my si k tým str. poukážkam nič nepridávame -žiadnu kuriersku prepravu či poštovné.

Asi to v účtovníctve opravím a zaúčtujem predaj str. poukážok ako predaj cenín zamestnancom.
Dada
25.10.05,10:49
Čo sa týka toho "Vyjadrenia z medz. súdu z Haagu" , oni sa odvolávali nato, že je to služba ako každá iná. Nebrali do úvahy, že my nemáme svoju vlastnú jedáleň, nebrali do úvahy, že sme len sprostredkovatelia. Vraj my poskytujeme
službu! My to máme vo výnosoch! I keď, my si k tým str. poukážkam nič nepridávame -žiadnu kuriersku prepravu či poštovné.

Asi to v účtovníctve opravím a zaúčtujem predaj str. poukážok ako predaj cenín zamestnancom.
Prečo to máte vo výnosoch?
Tweety
25.10.05,10:57
No a neposkytujete Vy náhodou službu stravovania a ako úhradu máte stravovacie poukážky? To by sme boli na úplne opačnej strane barikády. :confused:No máš postreh, aj mňa to napadlo pri poslednom príspevku.;)
Jana Acsová
25.10.05,10:58
Asi to v účtovníctve opravím a zaúčtujem predaj str. poukážok ako predaj cenín zamestnancom.Aký predaj cenín? Veď SL by ste účtovali napr.:
527/213
335/213
pri výdaji do spotreby. Čo chcete viac predávať, keď ste ich vydali do spotreby?
Lila
25.10.05,11:00
Asi som to zle napísala. Toto tvrdia oni. My to máme zaúčtované ako

MD 331x /DAL 335x
MD 335x /DAL 213x .

Ešte dopĺňam MD 527x/ DAL 213x
Dada
25.10.05,11:02
Takže určite to nemáte vo výnosoch ako uvádzate v jednom z príspevkov?
Jana Acsová
25.10.05,11:04
Asi som to zle napísala. Toto tvrdia oni. My to máme zaúčtované ako

MD 331x /DAL 335x
MD 335x /DAL 213x .Celé účtovanie:

1) došlá faktúra - obstaranie SL 213/321 (abstrahujem od prirážky za sprostredkovanie)

2) spotreba účtovanie cez mzdy:
527/213 55 %
335/213 45 %

3) zúčtovanie zrážky zamestnancom:
331/335

Takže predpoklaldám, že tam máte aj ostatné účtovné prípady.

A už si asi dajme pauzu, lebo sme všetci nejakí "podepkovaní"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif (asi aj daniari).
Tweety
25.10.05,11:06
[QUOTE=Lila]Čo sa týka toho "Vyjadrenia z medz. súdu z Haagu" , oni sa odvolávali nato, že je to služba ako každá iná. Nebrali do úvahy, že my nemáme svoju vlastnú jedáleň, nebrali do úvahy, že sme len sprostredkovatelia. Vraj my poskytujeme
službu! My to máme vo výnosoch! I keď, my si k tým str. poukážkam nič nepridávame -žiadnu kuriersku prepravu či poštovné.
Asi to v účtovníctve opravím a zaúčtujem predaj str. poukážok ako predaj cenín zamestnancom.

Tak ako to vlastne s tými stravenkami je?;)
Jana Acsová
25.10.05,11:08
Tak ako to vlastne s tými stravenkami je?;)Takto Majka:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif



A už si asi dajme pauzu, lebo sme všetci nejakí "podepkovaní"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif (asi aj daniari).
Lila
25.10.05,11:09
Čiže presne tak ako písala AVO máme zaúčtované!
Tweety
25.10.05,11:13
Takto Majka:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifĎakujem za Tvoju reakciu, otázku som adresovala Lili, aby upresnila ako to vlastne s tým čachrovali, pretože v jednom príspevku uviedla, že to majú vo výnosoch, ako keby to sprostredkovávali,no neviem z tých jej príspevkov o čo tam vlastne išlo.
Ja mám v účtovaní straveniek jasno. Podotýkam, že mám aj také a také stravovanie.
Ahoj;)
Lila
25.10.05,11:54
Prepáčte Twenty, ak som Vás zmiatla, dnes mám v hlave chaos.
Už som si kúpila aj Poradcu 11-12/2005 , aby som mala istý hmatateľný dôkaz o tom, že naozaj tieto str.poukážky u zamestnávateľa sa nepovažujú za žiadne plnenie /ani tovar, ani službu/, ale za určitú formu peň. prostriedkov, ktoré nie sú predmetom DPH.
Len tomuto akosi nerozumiem: "Zamestnávateľ -platiteľ DPH , ktorý nakúpi takéto str.poukážky /Tiket Restaurant, Vaša stravovacia.../, má nárok len na odpočítanie DPH zo sprostredkovateľskej provízie , aj napriek tomu, že nebude požadovať odplatu za toto sprostredkovanie od zamestnanca."

T.z, že ak na DF je okrem poplatku za službu osobitne uvedené aj dopravné,
tak na toto dopravné nie je nárok na odpočet DPH??????? Čiže by DPH bola nedaňovým výdavkom ???
A prepáčte za túto otázku, tie dámy, ktoré dávali do Poradcu svoje príspevky sú
z MF SR ? Je to aj niekde uvedené?
Tweety
25.10.05,11:57
Doprava je služba,ktorú pre Teba niekto vykonal,takže máš nárok na odpočet dane takisto ako zo sprostredkovania predaja straveniek.
Jana Acsová
25.10.05,12:27
A prepáčte za túto otázku, tie dámy, ktoré dávali do Poradcu svoje príspevky sú
z MF SR ? Je to aj niekde uvedené?´
Ano sú z MF SR - mená si môžete overiť napr. vo Finančných spravodajcoch ... zamestnanci MF SR sú uvádzaní za pokynmi, usmerneniami atď.. V oblasti DPH pôsobí Dr. Zúziková. Ing. Kováčová v oblasti dane z príjmu (článok rozoberá stravovanie z dvoch pohľadov).
Lila
25.10.05,12:29
Ste poklad. Veľmi moc ďakujem.
Tweety
25.10.05,12:31
Ste poklad. Veľmi moc ďakujem.Myslela si ten poklad, akože zakopať?:p
Lila
25.10.05,12:59
Myslela som ,že ten poklad je AVO, ale samozrejme ďakujem úplne všetkým -dnes ste všetci pre mňa poklad, ktorí mi chceli pomôcť. A určite nie na zakopanie, veď kto by nám menej zdatným radil???