Jonika
11.06.10,07:50
Dobrý deň,
prosím Vás, poraďte mi, sme platcami DPH, nakúpili sme tovar/stroj na laminovanie/ do spotreby z Čiech, Fa je bez DPH, v eurách, ako uplatniť samozdanenie? Je to takto správne? Do daňového priznania do riadku 09 suma bez DPH/suma na faktúre/, do riadku 10 DPH/19%,ktorú som vypočítala/. A teraz je problém, sumu z riadku 10 napíšem do riadku 21? A akú sumu dám do riadku 19? Ďakujem
IvoM
11.06.10,06:32
Jonika, nezakladaj témy k otázkam ktoré sú na porade dávno popísané, prípadne si najskôr aspoň prečitaj zákon o DPH, BTW nákup tovaru z EU je nadobudnutie tovaru v tuzemsku /§11/ a ide pri samozdanení do riadkov 7 a 8 /pri 19% DPH/ a nie do riadkov 9 a 10 veď tam máš jasne napísané že služby.
lenkam68
11.06.10,06:39
§ 69 ods. 6 - pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného ČŠ je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a 11a.
Takže daň uvedieš v r. 7,8 a 21. Do r. 19 uvedieš celkovú sumu na výstupe.
Jonika
11.06.10,07:35
Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH? A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?
Jana Acsová
11.06.10,07:38
Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH?
Som predchádzajúcim príspevkom predstihla písaním čítanie .-)

Odpoveď je áno.
Jana Acsová
11.06.10,07:40
A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?Áno. Podľa postupov účtovania pre JÚ aj PÚ je súčasťou ceny prijatých dodávok služieb a hmotného majetku aj DPH viažuca sa k nákupu. Výnimkou je len DPH pri leasingu (stále zotrvávam v komentári postupu neplatiteľa dane).
Jana Acsová
11.06.10,07:41
A ešte upozorním, že:

Neplatiteľ dane nesmie uvádzať na svojej faktúre DPH, ak ju nechcete odviesť a znášať aj sankciu podľa zákona o správe daní a poplatkov.

Toto je komentár k príspevku, ktorým som spočiatku reagovala.
Jana Acsová
11.06.10,07:46
Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH? A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?
A ešte pre istotu: Sme v tuzemsku alebo nadobudnutí?


Asi je dnes veľmi teplo. .-)

Predchádzajúce odpovede sú mienené k tuzemskej dodávke. A čo sa týka nadobudnutia, neplatiteľ by mal obdržať faktúru s českou daňou, ak nemá pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7.
Jana Acsová
11.06.10,07:49
A odkiaľ mám, že s českou? No tak ak je to tovar z ČR tak s českou, ak z iného ČŠ tak s tou.

No a radšej pre dnešok končím s radami. Skutočne tu máme sparu na nevydržanie.
UctMaja
19.07.11,09:13
Prosím o radu: firma je platcom DPH a kúpila tovar z Čiech od neplatcu , treba uplatniť aj v takomto prípade samozdanenie ?
Katarína Cigánová
19.07.11,09:33
Prosím o radu: firma je platcom DPH a kúpila tovar z Čiech od neplatcu , treba uplatniť aj v takomto prípade samozdanenie ?
No tu sa domnievam , že nie sú naplnené znaky pre intrakomunitárne nadobudnutie tovaru . K tomu sú potrebné registrácie ako dodavatela tak odberateľa - každý vo svojej krajine. Iba vtedy dochádza k oslobodenému dodaniu - s prenosom daňovej povinnosti - teda k "samozdaneniu".
kedže tu sa nejedná o intrakomunitárne dodanie - domnievam , že sa nezdaňuješ .
Tamila
19.07.11,09:42
Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný (identifikovaný) pre daň a podľa zákona o DPH platného v jeho členskom štáte uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane.
Ak nie je registrovaný, nerobí sa samozdanenie.
ccokoladecka
11.08.11,07:10
riešim podobnú vec, a to nadobudnutie služieb z Čiech. Takisto odberateľ je platca DPH a dodávateľ v ČR nie je platca.
Plati to iste ako u tovaru, že keď nie sú obaja registrovaný, teda dodávateľ neprenáša povinnosť dodanenia na odberateľa?
zk24
11.08.11,10:22
riešim podobnú vec, a to nadobudnutie služieb z Čiech. Takisto odberateľ je platca DPH a dodávateľ v ČR nie je platca.
Plati to iste ako u tovaru, že keď nie sú obaja registrovaný, teda dodávateľ neprenáša povinnosť dodanenia na odberateľa?

Pri sluzbach (s miestom dodania podla §15/1) prechadza povinnost vzdy na odberatela. Osobou povinnou platit daj je prijemca sluzby => §69/3. Aj keby bol cesky dodavatel platcom DPH situaciu by to nemenilo. FA je vystavena bez DPH. Cesky dodavatel podava SV, vy podavate DPDPH.

(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.