Lali
11.06.10,08:50
Dobrý deň,
máme pracovníčku - invalidná dôchodkyňa do 70 % - invalidný dôchodok priznaný od decembra 2009. Odvádzame do zdravotnej poisťovne 10% a 4 %
no a teraz sa mzdárka spamätala - že by sme mali za ňu odvádzať 5% a 2 % do ZP. Nechce však, aby sa to urobilo spätne - pracovníčke na tom absolútne nezáleží, nenárokuje si vrátiť preplatok zdravotného poistenia. Dalo by sa to urobiť - táto zmena - v mzdách za mesiac máj 2010 ? Alebo je nutné urobiť opravné výkazy do zdravotnej a preplatok si vyžiadať ?
Ďakujem.
KEJKA
11.06.10,06:53
pri kontrole, ked vám na to prídu, tak vyčíslia preplatok a vrátia ho - skúsenosť z jednej firmy. Pokuta samozrejme nebola, nakoľko to bol preplatok.
Vy chcete zrážať polovičné odvody prvý raz za máj?
Správne to nie je, ale ked sa tak rozhodnete a píšete že zamestnankyňa s tým nemá problém.............. je to na Vás.
jana
11.06.10,07:02
Podľa môjho názoru, by ste mali opraviť výkazy a pracovníčke vrátiť preplatok, aj v účtovníctve máte v nákladoch viac
evuš
11.06.10,07:03
Ja by som predchádzajúce mesiace nechala už tak, preplatok sa jej vráti, keď si spraví ročné zúčtovanie za rok 2010 - akurát v tomto prípade by prišla o ten preplatok za december 2009...
Aňuška
11.06.10,07:04
Dobrý deň,
máme pracovníčku - invalidná dôchodkyňa do 70 % - invalidný dôchodok priznaný od decembra 2009. Odvádzame do zdravotnej poisťovne 10% a 4 %
no a teraz sa mzdárka spamätala - že by sme mali za ňu odvádzať 5% a 2 % do ZP. Nechce však, aby sa to urobilo spätne - pracovníčke na tom absolútne nezáleží, nenárokuje si vrátiť preplatok zdravotného poistenia. Dalo by sa to urobiť - táto zmena - v mzdách za mesiac máj 2010 ? Alebo je nutné urobiť opravné výkazy do zdravotnej a preplatok si vyžiadať ?
Ďakujem.

Ja by som to riešila od mája zníženými odvodmi a vysporiadanie 1.-4. 2010
v ročnom zúčtovaní ZP za rok 2010.
Lali
11.06.10,07:34
Ste zlaté, ďakujem. Viem, že by bolo asi najsprávnejšie opraviť výkazy - ale akosi sa nám do toho nechce. A kolegyni je to jedno. To by znamenalo opraviť komplet mzdy za inkriminované mesiace ? To by pohlo aj daňou zo ZČ predpokladám, fuj. Alebo stačí len poslať opravné výkazy ? Preplatok vrátia - no však ale z toho preplatku by potom zase vznikne povinnosť odviesť daň zo ZČ, lebo je to príjem pre kolegyňu. Domotala som to ? Veľmi tomu nerozumiem. Teda zdravotná nebude namietať, ak to uplatníme neskôr - treba nahlásiť zmenu predpokladám a priložiť rozhodnutie o dôchodku ?
Ešte raz vďaka.
liba2
11.06.10,08:04
Ste zlaté, ďakujem. Viem, že by bolo asi najsprávnejšie opraviť výkazy - ale akosi sa nám do toho nechce. A kolegyni je to jedno. To by znamenalo opraviť komplet mzdy za inkriminované mesiace ? To by pohlo aj daňou zo ZČ predpokladám, fuj. Alebo stačí len poslať opravné výkazy ? Preplatok vrátia - no však ale z toho preplatku by potom zase vznikne povinnosť odviesť daň zo ZČ, lebo je to príjem pre kolegyňu. Domotala som to ? NIE, uvažuješ správne.

Veľmi tomu nerozumiem.
Teda zdravotná nebude namietať, ak to uplatníme neskôr - treba nahlásiť zmenu predpokladám a priložiť rozhodnutie o dôchodku ?
Ešte raz vďaka.
Tiež ma čaká takáto oprava - doklad som dostala oneskorene.
Kto s tým máte skúsenosť prosím vyjadrite sa... ako k tomu pristúpi ZP keď firma neopraví predchádzajúce obdobia (2009 až 4/2010).
KEJKA
11.06.10,10:12
to závisí od toho, kto príde na kontrolu. Ako som písala, vyčíslili preplatok a vrátili, pokuta z toho nebola.
Dá sa vysporiadať ZP a daň, ale SP nemá zúčtovanie, takže tam budete mať vyššie odvody v nákladoch a inak ako dodatočnými výkazmi to neopravíte.
Chápem pracnosť celej opravy, preto by som sa tiež tomu vyhla, ale to je na svedomí každého.
pardon, opravujem sa
SP nemá skreslené odvody, takže ide len o ZP a to sa vysporiada v RZZP v pohode. Určite by som nemenila spätne výkazy, nepotešili by sa ani na DU.
milenia
11.06.10,10:29
Ešte faktická poznámka - myslíte, že to čo ste odviedli naviac je daňový výdavok?
Aňuška
11.06.10,10:47
to závisí od toho, kto príde na kontrolu. Ako som písala, vyčíslili preplatok a vrátili, pokuta z toho nebola.
Dá sa vysporiadať ZP a daň, ale SP nemá zúčtovanie, takže tam budete mať vyššie odvody v nákladoch a inak ako dodatočnými výkazmi to neopravíte.
Chápem pracnosť celej opravy, preto by som sa tiež tomu vyhla, ale to je na svedomí každého.

Invalidita je do 70 %, takže tam sa žiadne opraviť robiť nebudú, nakoľko sa platí všetko poistné.
janaGT
11.06.10,10:55
Invalidita je do 70 %, takže tam sa žiadne opraviť robiť nebudú, nakoľko sa platí všetko poistné.

§ 12
Sadzba poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

Invalidita je od 41%:

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,
b) zamestnanca 14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5,
(2) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
liba2
11.06.10,14:58
Ešte faktická poznámka - myslíte, že to čo ste odviedli naviac je daňový výdavok?To určite nie; a firma si je toho vedomá.
Aňuška
12.06.10,13:04
JanaGT, moja odpoveď bola k odvodom do SP, čo som aj zvýraznila v citovanom texte.:rolleyes:
L-M
21.02.12,20:57
Dobrý večer, veľmi pekne by som poprosila o radu v jednej n.o. sa odvádzalo zamestn. do ZP 10 a 4% odvody, lebo nevedeli že je ZŤP- neoznámila to- až keď prišlo upozornenie zo ZP sa to dozvedeli.
Výkazy za 1-9/2011 opravili. Peniaze im vrátili, vrátili to aj zamestnankyni, ale nie v mzde- ako teraz na to- keďže poistné zaplatené bez právneho dôvodu je príjmom zo ZČ a vstupuje aj do VZ na ZP aj SP.
Treba opraviť mzdu v mesiaci v ktorom to bolo vyplatené, alebo v najbližšej výplate to nahodiť do príjmu- s tým , že sa dá akoby záloha a do pozn. sa napíše- kedy bolo vrátené? Ale tým pádom by sa platilabv mesiaci v ktorom to bolo vrátené aj daň zo ZČ- preddavok. Inak nevychádza- ZC na polov. uväzok - nízka mzda.

Poraďte prosím, neviem ako z toho von. či opravovať a poslať ďalšie opravné výkazy a dorovnať len rozdiel, ktorý by vyšiel.
Alebo nechať tak, alebo opraviť v najbližšej mzde aj keď to nebude správne, lebo peniaze už má ???
veronikasad
21.02.12,21:23
Kto a kedy vracal preplatok zamestnankyni ?
L-M
22.02.12,07:31
Kto a kedy vracal preplatok zamestnankyni ?

Preplatok vracal riaditeľ n.o. v decmbri 2011. Na účet ZC. Tak čo s tým? Výkazy sa spätne ako som písala prerábali za 1-9/2011 , ale mzdy sa neopravovali. Takže pravdupovediac ani neviem ako na to v RZD. Poistné do ZP odvádzané ZC ponížiť o to vrátené poistné, predpokladám, že keď urobím opravu v mzde za 12/2011 tak bude aj preddavok na daň- to znamená opravný prehľad, ale do RZD to nepôjde , keďže by sa daň zaplatila až teraz . Táto Z-kyňa má nárok aj na ZP- nedotkne sa to nejako tejto problematiky?
Je to celé zle.

Vopred ďakujem za každú radu
L-M
23.02.12,12:56
Preplatok vracal riaditeľ n.o. v decmbri 2011. Na účet ZC. Tak čo s tým? Výkazy sa spätne ako som písala prerábali za 1-9/2011 , ale mzdy sa neopravovali. Takže pravdupovediac ani neviem ako na to v RZD. Poistné do ZP odvádzané ZC ponížiť o to vrátené poistné, predpokladám, že keď urobím opravu v mzde za 12/2011 tak bude aj preddavok na daň- to znamená opravný prehľad, ale do RZD to nepôjde , keďže by sa daň zaplatila až teraz . Táto Z-kyňa má nárok aj na ZP- nedotkne sa to nejako tejto problematiky?
Je to celé zle.

Vopred ďakujem za každú radu

Ako to tak dookola študujem , tak od 1/2011- je sú zrušené odvody do ZP aj SP z vrátenného preddavku zo ZP zaplateného bez právneho dôvodu, tak už ostáva iba daň z príjmu. Opraviť teda mzdu v 12/2011,aj prehľad a doplatiť daň. A ako potom na to v RZD, fakt neviem.
Alebo je možné ten preplatok zohľadniť až vo výplate za 2/2012- ale daň z príjmu nebude odvedená v tom mesiaci, keď naozaj ten príjem bol- to nebude zrejme správne.
L-M
23.02.12,20:33
Ako to tak dookola študujem , tak od 1/2011- je sú zrušené odvody do ZP aj SP z vrátenného preddavku zo ZP zaplateného bez právneho dôvodu, tak už ostáva iba daň z príjmu. Opraviť teda mzdu v 12/2011,aj prehľad a doplatiť daň. A ako potom na to v RZD, fakt neviem.
Alebo je možné ten preplatok zohľadniť až vo výplate za 2/2012- ale daň z príjmu nebude odvedená v tom mesiaci, keď naozaj ten príjem bol- to nebude zrejme správne.

posúvam