ALBINA
11.06.10,11:35
Dobrý deň ,
už som si aj prečítala príspevky na danú tému , ale nemám v tom jasno.
Naša zamestnankyňa sa po roku priznala , že poberá starobný dôchodok.
Požiadali sme o vrátenie poistného , po kontrole nám ho vrátili , ale ja mám ďalší problém - podľa všetkého má byť vrátené poistné zdanené , ale daná
zamestnankyňa s tým nesúhlasí.Keď ho nezdaním , porušujem zákon?
Ďakujem.
Chobot
11.06.10,09:39
Dobrý deň ,
už som si aj prečítala príspevky na danú tému , ale nemám v tom jasno.
Naša zamestnankyňa sa po roku priznala , že poberá starobný dôchodok.
Požiadali sme o vrátenie poistného , po kontrole nám ho vrátili , ale ja mám ďalší problém - podľa všetkého má byť vrátené poistné zdanené , ale daná
zamestnankyňa s tým nesúhlasí.Keď ho nezdaním , porušujem zákon?
Ďakujem.

No jasné, že to nie je v súlade so zákonom.

Veď ak platí poistné, tak to sa platí z hrubej mzdy a až potom sa zvyšná mzda zdaňuje, teda až po vykonaní odvodov. Preto teraz, ak jej vrátili odvody, tak tie pripočítaš k hrubej mzde (v časti poistné ako vrátenie), čo jej samozrejme navýši daňový základ.

Je to jej problém, ak sa jej to nepáči. Ani mne sa nepáči, že mi zdaňujú mzdu... a nepomôžem si.:rolleyes:
J+K
11.06.10,12:05
Tu nie je treba žiaden jej súhlas . Mzdárka musí dodržať zákon, takže žiaden nesúhlas zamestnankyne ju neoprávňuje porušiť zákon.

Vrátené poistné treba hneď v tom mesiaci , keď ho zamestnankyni vyplatíte aj zdaniť.
rrrrr
26.10.10,05:39
A vratene poistne zo SP zvysuje VZ na ZP? toto mi nie je jasne. Dakujem
Tweety
26.10.10,05:41
A vratene poistne zo SP zvysuje VZ na ZP? toto mi nie je jasne. Dakujem
Zvyšuje, vrátením sa zvýši HM a tým aj základ pre odvody.
rrrrr
26.10.10,05:47
Cize je to vlastne rovnaky problem ako volakedy preplatok z RZZP, ze to zvysovalo VZ na ZP ale VZ na SP, nie. To je vdacne. Dakujem.