Matias.S
11.06.10,12:44
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu. V nasom bytovom dome je momentalne situacia trochu pre mna neriesitelna. Zastupujem vlastnikov bytov vo vchode, kde sme v mensine (16 bytov - vchod, z toho v osobnom vlastnictve 3 byty zvysok najomcovia). Vznika tu problem ze zastupca za vlastnikov najomnych bytov odstupil a BD v sucastnoti zastava tuto funkciu sam. Problem nastal v obdobi ked sme na schodzi hlasovali o vymene vchodovych dveri a okien. No ako uz byva je tu aj problem s pretekanim strechy, co sme sa snazili riesit s montazou samocinnych ventilatorov, co vsak pricinu neodstranilo, tak sme sa rozhodli tento problem odlozit po vyrieseni vchodovych bran. Nasledne BD sa stavia k nasmu hlasovaniu ako neplatnemu z dovodu ze zastupca odstupil z funkcie. Viete mi poradit ako sa to da riesit ?
Na prislub BD ze zvolaju schodzu presli uz 3 mesiace a nic sa nedeje. Na osobnu navstevu reagovali ze ju zvolaju v najblizsej dobe no obavam sa ze to natahuju umyselne
Halli
11.06.10,11:28
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu. V nasom bytovom dome je momentalne situacia trochu pre mna neriesitelna. Zastupujem vlastnikov bytov vo vchode, kde sme v mensine (16 bytov - vchod, z toho v osobnom vlastnictve 3 byty zvysok najomcovia). Vznika tu problem ze zastupca za vlastnikov najomnych bytov odstupil a BD v sucastnoti zastava tuto funkciu sam. Problem nastal v obdobi ked sme na schodzi hlasovali o vymene vchodovych dveri a okien. No ako uz byva je tu aj problem s pretekanim strechy, co sme sa snazili riesit s montazou samocinnych ventilatorov, co vsak pricinu neodstranilo, tak sme sa rozhodli tento problem odlozit po vyrieseni vchodovych bran. Nasledne BD sa stavia k nasmu hlasovaniu ako neplatnemu z dovodu ze zastupca odstupil z funkcie. Viete mi poradit ako sa to da riesit ?
Na prislub BD ze zvolaju schodzu presli uz 3 mesiace a nic sa nedeje. Na osobnu navstevu reagovali ze ju zvolaju v najblizsej dobe no obavam sa ze to natahuju umyselne

Už som tu raz písala, že je pre mňa nepochopiteľné, ak ľudia ešte v tejto dobe čakajú na to, až budú vlastníkmi bytu. Nedokážu si vyplatiť anuitu...mladí si beru na to milionové uvery...až sa stane niečo a družstvo sa dostane do problémov, potom si môžu len hlavu o stenu búchať pre pár tisíc...Takže odkáž im nech sa zobudia a rozhodujte si o svojom dome ako vlastníci a nie ako rukojemníci BD,OSDB a podobných molochov...Takto bude pre Vás situácia neriešiteľná dovtedy, kým Vás nebude aspoň nadpolovičná vačšina, ale to je stále málo...:o
Matias.S
11.06.10,11:40
Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ... no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit. Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ... no uz neviem co mam robit .... este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....
Halli
11.06.10,11:53
Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ... no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit. Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ... no uz neviem co mam robit .... este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....


Zaujímavé , že na tieto byty po dôchodcoch už niekto netrpezlivo väčšinou čaká, ale s odkúpením si hlavu nelámu.:eek:..no nič, k veci...
Ak Vám správca nedoručí Správu o hospodárení /činnosti/ správcu za obdobie v ktororm robil posledné vyúčtovanie / do 31.05.2010/ neprináleží mu poplatok za správu. Čo sa týka kontroly máš právo nahliadnúť do všetkých dokladov na požiadanie a dať si z nich urobiť kopie /asi za poplatok, ale čo už.../ alebo len pozrieť na mieste a robiť si poznámky.
sito
11.06.10,20:51
Dakujem za odpoved, ako vlastnika vo vchode ma to tiez zarmucuje ze nemaju na odkupenie bytov do OV ...

Odkúpenie nie je možné, len prevod do osobného vlastníctva. Ale treba splatiť štátny úver, anuitu a Zákon 182/1993, §5, odsek 8

(8) Náklady spojené s prevodom vlastníctva bytu a nebytového priestoru znáša predávajúci; predávajúci môže požadovať od nadobúdateľa náhradu preukázateľne zaplatených správnych poplatkov a odmenu notára podľa osobitných predpisov. 10a) Znalečné znášajú pomerne tí nadobúdatelia, ktorí o znalecký posudok požiadali podľa odseku 1 písm. f).

no vo vchode sme len 5 rodin mladych zvysok stary ludia co maju problem nielen s najmom ale aj s prezivanim (dochodky) ... informoval som ich tiez o akutnom odkupeni no BD si dalo do stanov poistku anuitnu ciastku za odkupenie bytu vo vyske cca 60000 - 80000 SK ... co niekto nie je jednoducho schopny zaplatit.

Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?

Somnou to urobili rafinovane ... urobili zo mna zastupcu vlastnikov

Kto??? Správca??? Vlastníci???

a tym sa zbavili dohladu.... zvazujem davat im vsetko dorucenim pisomnosti lebo sa naozaj spravaju ako ku rukojemnikom ...

S vás predsa žijú, tak si vás musia nejakým spôsobom pripútať, alebo sa pripútať, ako pijavica.

no uz neviem co mam robit ....

Nedať sa! Ako písal niekde na PORADE kolega najag, treba poznať svoje práva a povinnosti, ale tie má zo zákona a zmluvy o výkone správa aj správca.

este otazka ako viem kontrolovat spravcu s hospodarenim FOU ... kedze sa mi nezdaju niektore polozky vyuctovane v sprave ....

§ 8b

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

Podstatné je to, aký počet bytov ja prevedený do osobného vlastníctva v celom dome, nie len vo vchodoch. Ak je v dome nadpolovičná väčšina jednotlivých vlastníkov a sú jednotní, správca, ako menšinový vlastník je povinný sa riadiť rozhodnutím podľa §14, teda väčšiny jednotlivých vlastníkov.
verkaz
12.06.10,08:22
Nepoukazovala by som na to, že dôchodcovia si nechcú odkúpiť byty. Veď dnes tie byty, čo sme si kupovali pred zhruba desiatimi rokmi sú aspon o 10% lacnejšie. ja mám zo 64 vlastníkov 38 dôchodcov, (všetci majú odkúpené byty), ktorí myslia na svoje deti a vnúčatá, že im ten byt po nich zostane. V našom regione je určite slabšie sociálne zabezpečenie obyvateľov ako v Bratislave ale za obdobie, od kedy máme založené spoločenstvo sa mi nestalo, že by dôchodca nezaplatil mesačnú zálohovú platbu za byt. Práve naopak mladí ľudia sú v tomto veľmi benevolentní a každý mesiac im musím posielať upomienky.
Berte môj príspevok ako len moju osobnú skúsenosť.
Matias.S
13.06.10,19:55
sito
"Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?"
Ano zostatkova hodnota mozno je nula ale UBD si dalo do stanov dost zvlastnu formulku kde podla vypoctu musi odkupujuci zaplatit zhruba 60 000 SK.

Este ma k tomuto otazku:
Ak som sa stal vlastnikom musim platit poplatok za vykon spravy vyssi ako clenovia druzstva ? Jednoducho som sa nemienil stat clenom druzstva ked som si byt odkupil do osobneho vlastnictva a za clenstvo chceli odomna dalsich 30 000 SK.
Matias.S
13.06.10,19:59
Nepoukazovala by som na to, že dôchodcovia si nechcú odkúpiť byty. Veď dnes tie byty, čo sme si kupovali pred zhruba desiatimi rokmi sú aspon o 10% lacnejšie. ja mám zo 64 vlastníkov 38 dôchodcov, (všetci majú odkúpené byty), ktorí myslia na svoje deti a vnúčatá, že im ten byt po nich zostane. V našom regione je určite slabšie sociálne zabezpečenie obyvateľov ako v Bratislave ale za obdobie, od kedy máme založené spoločenstvo sa mi nestalo, že by dôchodca nezaplatil mesačnú zálohovú platbu za byt. Práve naopak mladí ľudia sú v tomto veľmi benevolentní a každý mesiac im musím posielať upomienky.
Berte môj príspevok ako len moju osobnú skúsenosť.

Ano mas pravdu oni by aj chceli ale ako som uz spominal v odpovedi pre sita tak si UBD - druzstevne byty poistili tak ze do stanov si dali klauzulu o anuitnom vypocte zostatkovej ceny bytu a tak ciastka vychadza za byt zhruba 60 000 SK. A tuto ciastku nie kazdy vo vchode je ochotny zaplatit. Bytovka je stara zhruba 18 rokov.
Matias.S
13.06.10,20:03
Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
Matias.S
13.06.10,20:20
Podstatné je to, aký počet bytov ja prevedený do osobného vlastníctva v celom dome, nie len vo vchodoch. Ak je v dome nadpolovičná väčšina jednotlivých vlastníkov a sú jednotní, správca, ako menšinový vlastník je povinný sa riadiť rozhodnutím podľa §14, teda väčšiny jednotlivých vlastníkov.

Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu. Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka. Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky. Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4 a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.
sito
14.06.10,17:34
Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu.

Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka.

Je možné, že je to ako jeden dom, ale sú to vlastne, možno tri domy.

Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky.


Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4

V úvode si spomínal 16 bytov, to by mohlo byť vo vchode 2 x 4 byty. S toho tri v osobnom vlastníctve. V tom prípade má ten dom, alebo samostatná sekcia domu, štyroch vlastníkov. UBD má 13 hlasov a vy ostatní tri. Takže, čo povie UBD to platí.

a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.

Skús si našprtať Zákon 182/1993 je tu hore, druhá téma, prišpendlená. Potom budeš vedieť viac. Čo nepochopíš sa môžeš opýtať.
Matias.S
15.06.10,06:32
Vo vchode je po 16 bytov a pre nasu sekciu vchody 3-4 je to potom 32 bytov. Takze potom je nutne odkupit do OV 17 bytov alebo viac
Mária27
15.06.10,07:00
Tak na toto ti neviem odpovedat pretoze som sa nastahoval do bytu v bloku pred rokom a pol a nemal som moc casu sa zaoberat tymito vecami, kedze mi vsak nieje lahostajne blaho a kultura vchodu tak som sa v tom zacal sprtat. Dom ma 6 vchodov: vchod 1-2 si tento rok zateplovali svoju sekciu. Mi sme dalsia sekcia vchod 3-4. Co vsak UBD argumentuje ze mi sme samostatna jednotka. Pravdepodobne vchody 1-2 boli statne byty (policajne) takze uz su asi odkupene vsetky. Neviem ako to vlastne je len to ze UBD sa vyjadrilo ze potrebujeme mat nadpolovicnu vacsiunu vlastnikov v nasej sekcii cize vchody 3-4 a o vchode 5-6 neviem apsolutne nic (pravdepodobne tiez policajne byty no su uz z boku bloku kedze sme bytovka v tvare U.
Pozri sa na list vlastníctva a budeš vedieť, ktoré vchody tvoria váš dom. Vlastníci tých vchodov majú potom právo hlasovať za dom. Fond sa musí tvoriť aj z nájomných bytov.
Mária27
15.06.10,07:03
sito
"Zostatkovú hodnotu anuity, žiadnych 60, 80 tisíc. Nejak mi to nejde do hlavy, aký je vek domu? Možno že, zostatková hodnota je už nula?"
Ano zostatkova hodnota mozno je nula ale UBD si dalo do stanov dost zvlastnu formulku kde podla vypoctu musi odkupujuci zaplatit zhruba 60 000 SK.

Este ma k tomuto otazku:
Ak som sa stal vlastnikom musim platit poplatok za vykon spravy vyssi ako clenovia druzstva ? Jednoducho som sa nemienil stat clenom druzstva ked som si byt odkupil do osobneho vlastnictva a za clenstvo chceli odomna dalsich 30 000 SK.
Je absurdum, aby si družstvo dalo do stanov nejakú klauzulu o anuite. Anuitu sleduje banka, je to splácanie štátneho úveru. Ak je nulová, nik ju nemá právo zvýšiť. Za prevod (prácu družstva, poplatky) môžete platiť nejakých 200 eur - veď ty si to už platil, ked si vlastník byt.

Niektoré družstvá svojim členom neprirátajú zisk k vypočítanej ceny správy, teda členovia majú poplatok za správu nižší.
Mária27
15.06.10,07:12
Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
Toto má v stanovách každé družstvo, je to štandard (môžu byť trochu iné slová).
1. Základný 3000 + to, čo platili za byt.
2. Základný vklad s prevodom bytu vojde do jeho hodnoty. Kto chce zostať členom, musí ho znovu pri prevode bytu zaplatiť (zostane mu nepretržité členstvo), kto chce vstúpiť do družstva, musí ho zaplatiť.
3. Majetkovú účasť na družstevnej výstavbe vášho domu ste už zaplatili pri pridelení bytu (cca 30000). To len znamená, že všetky náklady na váš dom sa rozpočítali podľa plochy bytu a po vyúčtovaní stavby ste mali k tej zálohe nedoplatok alebo preplatok. To je už uhradené.
4. Garáž a nebytový priestor sa vyúčtováva podobne ako pri výstavbe bytu.
Matias.S
17.06.10,08:57
Toto má v stanovách každé družstvo, je to štandard (môžu byť trochu iné slová).
1. Základný 3000 + to, čo platili za byt.
2. Základný vklad s prevodom bytu vojde do jeho hodnoty. Kto chce zostať členom, musí ho znovu pri prevode bytu zaplatiť (zostane mu nepretržité členstvo), kto chce vstúpiť do družstva, musí ho zaplatiť.
3. Majetkovú účasť na družstevnej výstavbe vášho domu ste už zaplatili pri pridelení bytu (cca 30000). To len znamená, že všetky náklady na váš dom sa rozpočítali podľa plochy bytu a po vyúčtovaní stavby ste mali k tej zálohe nedoplatok alebo preplatok. To je už uhradené.
4. Garáž a nebytový priestor sa vyúčtováva podobne ako pri výstavbe bytu.

Posielam odkaz na toto

korzar.sme.sk/c/4424738/tahanovcania-v-soku-druzstvo-pyta-tisice

Ked som bol na UBD a zvolili ma za zastupcu vlastnikov, tak mi ani len nespomenuli ze nie som clenom druzstva, len mi povedali ze musim zaplatit 60 000 SK za clenstvo v druzstve co som odmietol a poziadal som ich o vysvetlenie podla coho je to urcene a kedze byvali vlastnik z druzstva nevystupil a pri odkupeni bytu mu povedali ze mu zanika clenstvo bez naroku na vyrovnanie nevedeli mi podat uspokojivu odpoved len sa vyhovarali ze je to v ich stanovach a odvolavali sa na zakon. No ani mi nepovedali na aky ,.-(. Jednoducho tomu nerozumiem a nevedia mi to vysvetlit
Matias.S
17.06.10,09:24
Pozri sa na list vlastníctva a budeš vedieť, ktoré vchody tvoria váš dom. Vlastníci tých vchodov majú potom právo hlasovať za dom. Fond sa musí tvoriť aj z nájomných bytov.

Na LV je vchod 3 a 4.

Takze nas dom tvoria vchody 3 a 4 ? ... Ak som to spravne pochopil, tak ano a fond oprav sa robi v sucasnosti samostatne na vchod 3 aj 4. No a od minuleho roku nam to este rozdelili na vlastnikov a najomnikov. Zacinam v tom mat chaos zo zaverecnej spravy. Mechapem ako dospeli k tym sumam a zostatkom.:mee:
Matias.S
17.06.10,09:30
Je absurdum, aby si družstvo dalo do stanov nejakú klauzulu o anuite. Anuitu sleduje banka, je to splácanie štátneho úveru. Ak je nulová, nik ju nemá právo zvýšiť. Za prevod (prácu družstva, poplatky) môžete platiť nejakých 200 eur - veď ty si to už platil, ked si vlastník byt.

Niektoré družstvá svojim členom neprirátajú zisk k vypočítanej ceny správy, teda členovia majú poplatok za správu nižší.

Ano ja ako vlastnik no neclen druzstva mam vyssie poplatky za spravu cca 6 €/mesiac. Za clenstvo odomna ziadali cca 30 000 SK + vypocitanu hodnotu z .... neviem uz z coho, co som odmietol kedze uz za odkupenie bytu raz zaplatil vlastnik od ktoreho som byt kupil.
Mária27
17.06.10,10:16
Článok 12 Majetková účasť člena v družstve
 1. Majetkovú účasť člena v družstve tvorí základný členský vklad a další členský vklad.
 2. Základný členský vklad členov družstva je 3.000,- Sk.
 3. Ďalší členský vklad je majetková účasť člena na výstavbe družstevného bytu a jeho minimálna výška je vyjadrená výškou participačného podielu bytu k členským vkladom všetkých členov bytového domu ku dňu ukončenia výstavby. Matematické vyjadrenie: Základný a ďalšie členské vklady = súčin participačného podielu bytu k súčtu všetkých členských vkladov bytového domu.
 4. Ďalší členský vklad je aj vklad na výstavbu garáží prípadne nebytových priestorov.
Kde je to v stanovách? Ja tu vidím základný členský vklad 3000 Sk a účasť na výstavbe, žiaden iný vklad. Pozri na začiatku stanov, čo je tam napísané o ďalšom vklade. Naštuduj si obchodný zákonník od § 221.
Podľa § 223 obch.zák.:
(4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.
(5) Členovia družstva sa môžu zaviazať, pokiaľ to stanovy pripúšťajú, k ďalšiemu členskému vkladu a k ďalšej majetkovej účasti na podnikaní družstva za podmienok určených stanovami.

Ak je teda v stanovách dovolené prevziať ďalší vklad, či už ako vyšší vklad alebo viacnásobný členský vklad, MOŽE tak člen urobiť, nik ho však nemôže donútiť.

(9) Stanovy družstva alebo členská schôdza môže poveriť predstavenstvo, aby rozhodlo o zvýšení základného imania družstva do určitej výšky z čistého zisku alebo z iných zdrojov vlastného imania družstva, ktoré nie sú účelovo viazané v nedeliteľnom fonde alebo v iných fondoch družstva. Na zvýšení sa podieľajú členovia družstva podľa výšky ich doterajších vkladov, ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. Ak je to nevyhnutné na krytie straty družstva, ktorú nemožno kryť z iných zdrojov vlastného imania, členská schôdza môže rozhodnúť o znížení základného imania a o pomernom znížení členských vkladov členov družstva.

Jedine takto môžete zvýšiť základný vklad, ale stále máte len tých 3000. Novinkou je ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. - na to bytové družstvá zvyčajne nereagujú.
Matias.S
18.06.10,06:47
Kde je to v stanovách? Ja tu vidím základný členský vklad 3000 Sk a účasť na výstavbe, žiaden iný vklad. Pozri na začiatku stanov, čo je tam napísané o ďalšom vklade. Naštuduj si obchodný zákonník od § 221.
Podľa § 223 obch.zák.:
(4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.
(5) Členovia družstva sa môžu zaviazať, pokiaľ to stanovy pripúšťajú, k ďalšiemu členskému vkladu a k ďalšej majetkovej účasti na podnikaní družstva za podmienok určených stanovami.

Ak je teda v stanovách dovolené prevziať ďalší vklad, či už ako vyšší vklad alebo viacnásobný členský vklad, MOŽE tak člen urobiť, nik ho však nemôže donútiť.

(9) Stanovy družstva alebo členská schôdza môže poveriť predstavenstvo, aby rozhodlo o zvýšení základného imania družstva do určitej výšky z čistého zisku alebo z iných zdrojov vlastného imania družstva, ktoré nie sú účelovo viazané v nedeliteľnom fonde alebo v iných fondoch družstva. Na zvýšení sa podieľajú členovia družstva podľa výšky ich doterajších vkladov, ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. Ak je to nevyhnutné na krytie straty družstva, ktorú nemožno kryť z iných zdrojov vlastného imania, členská schôdza môže rozhodnúť o znížení základného imania a o pomernom znížení členských vkladov členov družstva.

Jedine takto môžete zvýšiť základný vklad, ale stále máte len tých 3000. Novinkou je ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. - na to bytové družstvá zvyčajne nereagujú.

Veď prave že sa len odvolali na stanovi družstva, ale konkretne kde to je napisane mi nepovedali a sa len odvolavali na stanovy a zakon.

www_thcke.sk/dokumenty

Tak uz neviem ci to je ich umysel alebo co ... ani mi nevedeli povedat ako prisli na tie cifri ... ved mam pravo vediet ako nie ? ... a nakoniec som im povedal ze nemienim zaplatit clenstvo kedze je to taka suma a ani nevedia mi povedat ako k nej prisli.
Matias.S
22.06.10,10:59
Mam dalsiu otazku, v pripade ze sme v dome aj vlastnici aj najomcovia a mame zastupcov aj za druzstevne byty aj za vlastnicke pre jednotlive vchody. Musia sa zvolavat samostatne schodze alebo jedna spolocna ?
+ ak su dva vchody a v kazdom su zastupcovia tak aj za cely dom ? Aky je vlastne pomer hlasov najomnych bytov a vlastnikov ?
svojar
22.06.10,15:46
Za nájomné-družstevné byty hlasuje zástupca BD - hlasov má toľko koľko je ešte družstevných bytov, vlastník 1 byt = 1 hlas.
Mária27
22.06.10,15:55
Ak si bol dlhoročný člen, je škoda nezaplatiť - ale len základný členský vklad!
Oni totiž čakajú, aby čo najviac členov skončilo a potom si ich bude pár deliť majetok pri zániku družstva.
anonym222
22.06.10,17:11
Toto má v stanovách každé družstvo, je to štandard (môžu byť trochu iné slová).
1. Základný 3000 + to, čo platili za byt.
2. Základný vklad s prevodom bytu vojde do jeho hodnoty. Kto chce zostať členom, musí ho znovu pri prevode bytu zaplatiť (zostane mu nepretržité členstvo), kto chce vstúpiť do družstva, musí ho zaplatiť.
3. Majetkovú účasť na družstevnej výstavbe vášho domu ste už zaplatili pri pridelení bytu (cca 30000). To len znamená, že všetky náklady na váš dom sa rozpočítali podľa plochy bytu a po vyúčtovaní stavby ste mali k tej zálohe nedoplatok alebo preplatok. To je už uhradené.
4. Garáž a nebytový priestor sa vyúčtováva podobne ako pri výstavbe bytu.
Toto síce môže mať v stanovách každé družstvo, problém Matias.S (http://www.porada.sk/member.php?u=141001) je však inde. Toto družstvo si však dalo do stanov odsúhlasiť ustanovenie, že člen družstva, ktorý chce po odkúpení bytu do OV zostať naďalej členom družstva, musí okrem zákonom stanoveného zákl. čl. vkladu zaplatiť ešte raz ďalší členský vklad zodpovedajúci majetkovej účasti člena na výstavbe družstevného bytu.
Dodnes neviem čo bolo skutočným zámerom tejto zmeny stanov. Myslím, že to do určitej miery negatívne ovplyvnilo potenciálnych záujemcov o odkúpenie bytu do OV. Treba však povedať aj to, že nikto túto sumu nemusí družstvu zaplatiť, ak neostane členom družstva. Vlastníctvo bytu nie je podmienené členstvom v družstve.
anonym222
22.06.10,17:24
Ano mas pravdu oni by aj chceli ale ako som uz spominal v odpovedi pre sita tak si UBD - druzstevne byty poistili tak ze do stanov si dali klauzulu o anuitnom vypocte zostatkovej ceny bytu a tak ciastka vychadza za byt zhruba 60 000 SK. A tuto ciastku nie kazdy vo vchode je ochotny zaplatit. Bytovka je stara zhruba 18 rokov.
Nejedná sa o žiadnu klauzulu o anuitnom výpočte, tá je daná výškou nesplateného úveru. Bývam na tom istom sídlisku, v podobnom bloku a tu sa anuita podľa veľkosti bytu pohybuje od 10tis SK do 40tis. Sk
ďalších 15 až 30 tisíc, si družstvo podľa môjho názoru neoprávnene pýta za to, že vlastník ostane členom družstva.
Mária27
22.06.10,18:05
Toto síce môže mať v stanovách každé družstvo, problém Matias.S (http://www.porada.sk/member.php?u=141001) je však inde. Toto družstvo si však dalo do stanov odsúhlasiť ustanovenie, že člen družstva, ktorý chce po odkúpení bytu do OV zostať naďalej členom družstva, musí okrem zákonom stanoveného zákl. čl. vkladu zaplatiť ešte raz ďalší členský vklad zodpovedajúci majetkovej účasti člena na výstavbe družstevného bytu.
Dodnes neviem čo bolo skutočným zámerom tejto zmeny stanov. Myslím, že to do určitej miery negatívne ovplyvnilo potenciálnych záujemcov o odkúpenie bytu do OV. Treba však povedať aj to, že nikto túto sumu nemusí družstvu zaplatiť, ak neostane členom družstva. Vlastníctvo bytu nie je podmienené členstvom v družstve.

Ja si myslím, že že to v stanovách vôbec nie je, lebo zadávateľ sa vôbec nevie vyjadriť. Najskôr hovoril, že je to anuita, potom nejaká majetková účasť ... Z toho, čo nám zo stanov ukázal, nevyplýva absolútne nič.

Ak by si družstvo dalo do stanov odsúhlasiť ustanovenie, že člen družstva, ktorý chce po odkúpení bytu do OV zostať naďalej členom družstva, musí okrem zákonom stanoveného zákl. čl. vkladu zaplatiť ešte raz ďalší členský vklad zodpovedajúci majetkovej účasti člena na výstavbe družstevného bytu, išlo by o bezdôvodné obohatenie.

Majetkovej účasť člena na výstavbe družstevného bytu sa určuje v rozpočte stavby, tu by ju ani nemali z čoho vypočítať. Ak ti vypočítali, že tvoja účasť bude 30000 a základný členský vklad bol 3000, zaplatil si pred výstavbou 27000. Tvoj členský podiel v družstve bol 30000. Pri prevode bytu do vlastníctva člen nemá nárok na vrátenie tohto podielu (pozri § 17 ds. 7 zákona o vlastníctve bytov), lebo tento podiel spolu s anuitou tvorí cenu družstevného bytu - pri prevode zaplatíš len nesplatenú anuitu.

Členovi však členstvo zo zákona nezaniká!!! Jediné, čo musí urobiť, je zaplatiť základný členský vklad (pôvodne zaplatený mu vošiel do ceny bytu), lebo jeho zaplatenie je podmienkou členstva (základné členské vklady tvoria základné imanie družstva).

Podľa judikátu NS SR 57/1996 Zákonom určené spôsoby zániku členstva nemôžu byť rozšírené ďalšími dôvodmi, uvádzanými v stanovách. Stanovy môžu obsahovať podrobnejšiu úpravučlenstva, jeho vzniku a zániku .. . Ide však iba o konkretizáciu ustanovení zákona vzhľadom na potreby a podmienky činnosti jednotlivých družstiev ...
Zitulda
22.06.10,19:19
Neviem, či nebudem mimotemy, ale ak som dobre prečítala, jedná sa o to isté SBD,lebo oni majú v správcovstve dvae najväčšie sídliská v Ke. Členom toho družstva som aj ja,ale od roku 1966. Vtedy bol vstup do družstva 500.- Sk a členský podiel sme platili 29000 sk. Byt nám bol do osobného vlastníctva prevedený v roku 1998, vtedy sme podpísali, že ostávame členmi družstva a žiadne iné poplatky sme neplatili. Nemali sme však splatenú anuitu a tá spolu s vyrovnaním dlhu za pomerové merače činila 18 600.- Sk. Anuita je pre byty rôzna, podľa veľkosti anuitnej čiastky a toho roku (myslím v auguste) bude mať tých 10 bytov v našom bloku anuitu splatenú. Neviem, ako na sídlisku Ťahanovce bola stanovená doba splatenia anuity. Myslím, že sa to všetko odvíja od výšky mesačných splátok za štátnu dotáciu, lebo aj u nás sme platili z počiatku viac, potom sa bývalý výbor dohodol o znížení a tým pádom niektoré také isté bloky už ju majú dávno splatenú a u nás sa to predĺžilo.Teda, ak splátky máte nízke, budete ich dlhšie plácať a asi preto sú tie čiastky pri prevedení bytu do osobného vlastnítva také aké sú. Alebo či to nie je z toho dôvodu, že predtým malo sídlisko Ťahanovce svoje vlastné SBD a pred pár rokmi došlo (neviem či sa zrušilo SBD na uvedenom sílisku a oni mali iné stanovy) k zmene a tak teraz patríme pod jedno.
anonym222
23.06.10,19:10
Ja si myslím, že že to v stanovách vôbec nie je, lebo zadávateľ sa vôbec nevie vyjadriť. Najskôr hovoril, že je to anuita, potom nejaká majetková účasť ... Z toho, čo nám zo stanov ukázal, nevyplýva absolútne nič.

Ale je, to tam Mária. Pozri si najmä čl.13, ods.9 stanov a potom aj čl.19, ods.8, kde sa nám družstvo vyhráža vylúčením.
Stanovy sú k dispozícii: http://www.thcke.sk/dokumenty/


Ak by si družstvo dalo do stanov odsúhlasiť ustanovenie, že člen družstva, ktorý chce po odkúpení bytu do OV zostať naďalej členom družstva, musí okrem zákonom stanoveného zákl. čl. vkladu zaplatiť ešte raz ďalší členský vklad zodpovedajúci majetkovej účasti člena na výstavbe družstevného bytu, išlo by o bezdôvodné obohatenie.

Majetkovej účasť člena na výstavbe družstevného bytu sa určuje v rozpočte stavby, tu by ju ani nemali z čoho vypočítať. Ak ti vypočítali, že tvoja účasť bude 30000 a základný členský vklad bol 3000, zaplatil si pred výstavbou 27000. Tvoj členský podiel v družstve bol 30000. Pri prevode bytu do vlastníctva člen nemá nárok na vrátenie tohto podielu (pozri § 17 ds. 7 zákona o vlastníctve bytov), lebo tento podiel spolu s anuitou tvorí cenu družstevného bytu - pri prevode zaplatíš len nesplatenú anuitu.

Členovi však členstvo zo zákona nezaniká!!! Jediné, čo musí urobiť, je zaplatiť základný členský vklad (pôvodne zaplatený mu vošiel do ceny bytu), lebo jeho zaplatenie je podmienkou členstva (základné členské vklady tvoria základné imanie družstva).

Podľa judikátu NS SR 57/1996 Zákonom určené spôsoby zániku členstva nemôžu byť rozšírené ďalšími dôvodmi, uvádzanými v stanovách. Stanovy môžu obsahovať podrobnejšiu úpravučlenstva, jeho vzniku a zániku .. . Ide však iba o konkretizáciu ustanovení zákona vzhľadom na potreby a podmienky činnosti jednotlivých družstiev ...

Vo všetkom s tebou Mária plne súhlasím, preto som to ja nezaplatil.
Je to absurdum nášho družstva. Myslím že je to aj rarita na slovensku. Je to vzorový príklad, ako môže družstvo zneužiť (využiť), resp. zmanipulovať delegátov na presadenie si svojích záujmov, ktoré sú v rozpore so zákonom, resp. minimálne na hrane zákona.
Mária27
23.06.10,19:57
Ale je, to tam Mária. Pozri si najmä čl.13, ods.9 stanov a potom aj čl.19, ods.8, kde sa nám družstvo vyhráža vylúčením.
Stanovy sú k dispozícii: http://www.thcke.sk/dokumenty/

.

To, čo máte v stanovách, je len inými slovami napísané rozúčtovanie stavby jedného domu na jednotlivé ďružstevné byty! Samozrejme, že to musíte zaplatiť (nedoplatok po vyúčtovaní stavby), inak vás môžu vylúčiť. Ale to nemá nič spoločné s odkúpením bytu do vlastníctva a pokračovaní v členstve vdružstve.

9. Člen družstva, ktorého členský podiel v družstve nedosahuje výšku základného členského vkladu a ďalšieho členského vkladu uvedeného v čl. 12. ods. 3. Stanov, čo je minimálny členský podiel pripadajúci na jeden družstevný byt , je povinný zaplatiť ďalší členský vklad v takej výške, aby hodnota jeho členského podielu dosahovala výšku participačného podielu bytu k členským podielom všetkých členov bytového domu , ku dňu ukončenia výstavby.
Mária27
23.06.10,20:26
Podľa Čl. 9 Stanov má člen právo na:
• 8. na prevod bytu do vlastníctva po splatení investičného úveru a poplatkov spojených s nákladmi, ktoré vznikli družstvu pri prevode bytu, a ktorých výšku určí zhromaždenie delegátov, ako aj po finančnom vysporiadaní podlžnosti na FGO samosprávy a na nájomnom,

Mätúci je skôr článok 4 :
• 5. V termíne podpísania zmluvy o prevode družstevného bytu do vlastníctva a zaplatením základného členského vkladu a ďalšieho členského vkladu (čl.12,13 Stanov) v lehote podľa čl.13 bodu 4. pokračuje členstvo v družstve bez prerušenia.

lebo termín podľa Čl. 13 ods. 4 je
• 4. Člen je povinný zaplatiť zálohový členský podiel pred začatím výstavby ........


Mali sme v družstve prípad, keď člen zaplatil participačný podiel svojho bytu na dome, ale nechcel zaplatiť podiel na úprave plochy s nejakou soškou pri dome, ktorú si tam pri výstavbe objednali. Tak sa mu nepreviedol byt, kým to nezaplatil.

V žiadnom prípade však nemôžu od vás pýtať ešte raz zaplatiť členský podiel na výstavbe - platí to, čo som vám napísala o bezdôvodnom obohatení. Treba požiadať družstvo najprv o predloženie návrhu zmluvy o prevode bytu, aby ste vedeli nielen všetky podmienky (sumu a pod.), ale všetko, čo do zmluvy patrí. Ak by tam bola tá nehorázna suma, potom požiadate súd o nahradenie vôle prevádzajúceho s priložením správnej zmluvy.
anonym222
25.06.10,18:07
To, čo máte v stanovách, je len inými slovami napísané rozúčtovanie stavby jedného domu na jednotlivé ďružstevné byty! Samozrejme, že to musíte zaplatiť (nedoplatok po vyúčtovaní stavby), inak vás môžu vylúčiť. Ale to nemá nič spoločné s odkúpením bytu do vlastníctva a pokračovaní v členstve vdružstve.

9. Člen družstva, ktorého členský podiel v družstve nedosahuje výšku základného členského vkladu a ďalšieho členského vkladu uvedeného v čl. 12. ods. 3. Stanov, čo je minimálny členský podiel pripadajúci na jeden družstevný byt , je povinný zaplatiť ďalší členský vklad v takej výške, aby hodnota jeho členského podielu dosahovala výšku participačného podielu bytu k členským podielom všetkých členov bytového domu , ku dňu ukončenia výstavby.


Mária, absurdné však na tomto prípade je to, že tento bod družstvo neaplikuje iba na členov nájomcov, ale aj na všetkých členov, teda aj na vlastníkov bytov a žiada od nich zaplatiť ešte raz ďalší členský vklad, ktorý sa v minulosti použil na financovanie bytovej výstavby. Argumentuje najmä tým, že keď majú rovnaké hlasovacie právo, musia mať aj rovnaký podiel. Družstvo zasielalo členom vlastníkom výzvy, aby to zaplatili a spolu s výzvou im zaslalo aj žiadosť o zrušenie členstva, v prípade že to odmietnú zaplatiť. Časť vlastníkov to aj zaplatila, a ja napr. dodnes neviem na čo sa tieto peniaze použili. Značná časť vlastníkov sa členstva dobrovoľne vzdala.
anonym222
25.06.10,18:10
Mätúci je skôr článok 4 :
• 5. V termíne podpísania zmluvy o prevode družstevného bytu do vlastníctva a zaplatením základného členského vkladu a ďalšieho členského vkladu (čl.12,13 Stanov) v lehote podľa čl.13 bodu 4. pokračuje členstvo v družstve bez prerušenia.

To nie je mätúci článok, je to zámer družstva.

V súvislosti s týmto zámerom sa upravilo niekoľko článkov stanov.
Mária27
26.06.10,17:47
Kto je to "družstvo"? To ste predsa vy všetci, nielen tí, čo tam chodia do práce!
Ak máte v predstavenstve hlupákov, tak ich vymeňte. Ak máte zlého právnika, rozviažte s ním pracovný pomer. Na zhromaždení žiadajte zmeniť stanovy tak, aby tam nebola tá sporná veta.

Pozri obchodný zákonník § 223. Povinní ste zaplatiť len základný členský vklad (vstupný vklad je prvá časť, potom napr. do troch rokov doplatiť do základného vkladu = do 3000 Sk).
(4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.

Ak to stanovy dovolia, môžete (kto chce) prevziať aj ďalší vklad. Tento môže mať vplyv na podiel na zisku, prípadne na vyrovnací podiel. Nemá však vplyv na počet hlasov na členskej schôdzi.
(5) Členovia družstva sa môžu zaviazať, pokiaľ to stanovy pripúšťajú, k ďalšiemu členskému vkladu a k ďalšej majetkovej účasti na podnikaní družstva za podmienok určených stanovami.

Jediné, o čom by mohlo rozhodnúť predstavenstvo, ak by ste ho poverili, je zvýšenie základného imania. To však máte poľa Čl. 84 stále v súhrne základných vkladov!
(9) Stanovy družstva alebo členská schôdza môže poveriť predstavenstvo, aby rozhodlo o zvýšení základného imania družstva do určitej výšky z čistého zisku alebo z iných zdrojov vlastného imania družstva, ktoré nie sú účelovo viazané v nedeliteľnom fonde alebo v iných fondoch družstva. Na zvýšení sa podieľajú členovia družstva podľa výšky ich doterajších vkladov, ak stanovy neurčujú iný spôsob zvýšenia podielu členov na základnom imaní družstva. Ak je to nevyhnutné na krytie straty družstva, ktorú nemožno kryť z iných zdrojov vlastného imania, členská schôdza môže rozhodnúť o znížení základného imania a o pomernom znížení členských vkladov členov družstva.
Matias.S
27.06.10,10:22
To, čo máte v stanovách, je len inými slovami napísané rozúčtovanie stavby jedného domu na jednotlivé ďružstevné byty! Samozrejme, že to musíte zaplatiť (nedoplatok po vyúčtovaní stavby), inak vás môžu vylúčiť. Ale to nemá nič spoločné s odkúpením bytu do vlastníctva a pokračovaní v členstve vdružstve.

9. Člen družstva, ktorého členský podiel v družstve nedosahuje výšku základného členského vkladu a ďalšieho členského vkladu uvedeného v čl. 12. ods. 3. Stanov, čo je minimálny členský podiel pripadajúci na jeden družstevný byt , je povinný zaplatiť ďalší členský vklad v takej výške, aby hodnota jeho členského podielu dosahovala výšku participačného podielu bytu k členským podielom všetkých členov bytového domu , ku dňu ukončenia výstavby.



Ahojte, chcem upresniť to prečo som s toho prinajmenšom prekvapený, ja som byt kupoval od vlastníka, ktorému som pri predaji dal podmienku, že byt musí mať odkúpený do osobného vlastníctva. Na základe toho on byt odkúpil a ja som byt kúpil od neho. Po príchode na UBD mi však povedali, že ja nie som členom družstva pretože bývalý majiteľ odmietol zaplatiť už spomínaný členský podiel aj napriek tomu, že členské v družstve nezrušil. Takže som sa pýtal prečo ma na to neupozornili a podľa čoho vypočítali tento poplatok... k tomu mi iba povedali, že nemusím zaplatiť no členské mi jednoducho padlo ....
sito
27.06.10,11:47
Ahojte, chcem upresniť to prečo som s toho prinajmenšom prekvapený, ja som byt kupoval od vlastníka, ktorému som pri predaji dal podmienku, že byt musí mať odkúpený do osobného vlastníctva. Na základe toho on byt odkúpil a ja som byt kúpil od neho. Po príchode na UBD mi však povedali, že ja nie som členom družstva pretože bývalý majiteľ odmietol zaplatiť už spomínaný členský podiel aj napriek tomu, že členské v družstve nezrušil. Takže som sa pýtal prečo ma na to neupozornili a podľa čoho vypočítali tento poplatok... k tomu mi iba povedali, že nemusím zaplatiť no členské mi jednoducho padlo ....

Máš v tom myš - maš. Ten od koho si byt odkúpil bol čelnom družstva, mal v družstve členské práva a povinnosti. On požiadal družstvo o prevod bytu do osobného vlastníctva. Po prevode bola už jeho vec, či zostane členom družstva, alebo nie. Čelnom nemusel zostať, ani nezostal. No musel pristúpiť na zmluvu o výkone správy a z nej vyplývajúcich práv a povinnosti. Družstvo mu vyhovelo a on ti mohol predať byt, predal. Ty ako nový vlastník sa môžeš stať novým členom družstva, členom správcu. Družstvo je väčšinový vlastník, ale ty nemusíš byť jeho členom, musíš pristúpiť k zmluve o výkone správy. Ak ti správca pošle zmluvu o výkone , ty s ňou nesúhlasíš, nepristúpiš k nej. Nič sa nedeje, platí aj pre teba, ak je podpísaná väčšinou vlastníkov.


182/1993, § 8a, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä
Matias.S
27.06.10,16:28
Máš v tom myš - maš. Ten od koho si byt odkúpil bol čelnom družstva, mal v družstve členské práva a povinnosti. On požiadal družstvo o prevod bytu do osobného vlastníctva. Po prevode bola už jeho vec, či zostane členom družstva, alebo nie. Čelnom nemusel zostať, ani nezostal. No musel pristúpiť na zmluvu o výkone správy a z nej vyplývajúcich práv a povinnosti. Družstvo mu vyhovelo a on ti mohol predať byt, predal. Ty ako nový vlastník sa môžeš stať novým členom družstva, členom správcu. Družstvo je väčšinový vlastník, ale ty nemusíš byť jeho členom, musíš pristúpiť k zmluve o výkone správy. Ak ti správca pošle zmluvu o výkone , ty s ňou nesúhlasíš, nepristúpiš k nej. Nič sa nedeje, platí aj pre teba, ak je podpísaná väčšinou vlastníkov.


182/1993, § 8a, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

Toto mi je jasne ... no bývalý majiteľ mi potvrdil, že on z družstva nevystúpil ... tak potom prechádza členstvo na mňa nie ? ...
sito
27.06.10,16:42
A na základe čoho??? Vy ste boli jednovaječné dvojíčky??? Ani tak nie!!

Ty si vlastník časti domu. Ako vlastník musíš rešpektovať dohodnuté pravidlá v dome, ktoré musia byť v súlade so zákonom. A kvôli tomu ty nemusíš byť členom družstva s družstvom si rovnocenný vlastník máš jeden hlas za byt ako aj on. Rozdiel je len v tom, že ty máš len jeden byť a družstvo môže mať vo vlastníctve viac neprevedených bytov, teda pri hlasovaní ma viac hlasov a prehlasuje ťa, prípadne vás, ak vlastní nadpolovičnú väčšinu, prípadne 2/3 bytov v dome.
jarecko
27.06.10,17:19
Toto mi je jasne ... no bývalý majiteľ mi potvrdil, že on z družstva nevystúpil ... tak potom prechádza členstvo na mňa nie ? ...
Je rozdiel v prechode clenstva v druzstve u najomcu a u vlastnika druzstevneho bytu.

Clenstvo v druzstve najomcu druzstevneho bytu prechadza na inu cudziu osobu na zaklade dohody o prevode bytu, ktora sa predlozi predstavenstvu druzstva.

Clenstvo v druzstve vlastnika druzstevneho bytu neprechadza na cudziu osobu automaticky uzavretim kupnej zmluvy o predaji bytu a zapisom vlastnictva v katastri. Clenstvo je potrebne previest osobitnym listom predlozenym predstavenstvu druzstva.

Preto sa moze stat, ze vlastnikom bytu ste vy a clenom ostal povodny vlastnik hoci nema ziadny byt v povodnom druzstevnom dome. Ako taketo clenske finty riesi vase druzstvo je potrebne si precitat v Stanovach druzstva.

Poznam pripad zo svojho okolia co sa tyka nasho druzstva, ze vlastnik druzstevneho bytu clen druzstva predal byt cudzej osobe, ktora nemala zaujem byt clenom druzstva a nasledne clenstvo previedol na dalsu osobu (ci za odplatu alebo zdarma to neviem), ktora vlastnila iny druzstevny byt a nebola clenom druzstva a mala zaujem z jej znamych dovodov (napr. byt voleny do riadiacich organov druzstva) byt clenom druzstva
Mária27
28.06.10,07:48
Poznam pripad zo svojho okolia co sa tyka nasho druzstva, ze vlastnik druzstevneho bytu clen druzstva predal byt cudzej osobe, ktora nemala zaujem byt clenom druzstva a nasledne clenstvo previedol na dalsu osobu (ci za odplatu alebo zdarma to neviem), ktora vlastnila iny druzstevny byt a nebola clenom druzstva a mala zaujem z jej znamych dovodov (napr. byt voleny do riadiacich organov druzstva) byt clenom druzstva
Súhlasím až na tú jednu vetu: Ak ten byt nejaká osoba vlastnila, už to nebol družstevný byt. Ak by to bol družstevný byt, musela by byť členom družstva (až na zvláštne výnimky najmä z minulosti).
Mária27
28.06.10,07:51
bývalý majiteľ odmietol zaplatiť už spomínaný členský podiel aj napriek tomu, že členské v družstve nezrušil. Takže som sa pýtal prečo ma na to neupozornili a podľa čoho vypočítali tento poplatok... k tomu mi iba povedali, že nemusím zaplatiť no členské mi jednoducho padlo ....

Bývalý družstevník pri prevode bytu do vlastníctva nezaplatil základný členský vklad, ktorý mu vošiel do hodnoty bytu, preto mu členstvo zaniklo.
jarecko
28.06.10,08:40
Súhlasím až na tú jednu vetu: Ak ten byt nejaká osoba vlastnila, už to nebol družstevný byt. Ak by to bol družstevný byt, musela by byť členom družstva (až na zvláštne výnimky najmä z minulosti).
Upresnim to: Ta dalsia osoba, ktora vlastnila iny druzstevny byt bol povodny najomca, ktory pri prevode bytu nezaplatil novy clensky vklad (z akych dovodov to vie len on sam) a po case zistil, ze ako neclen sa nemoze uchadzat o volenu funkciu v predstavenstve a kedze Stanovy neumoznovali len tak kto si kedy zmysli obnovit clenstvo tak vyuzil tento sposob, ktory nase Stanovy nemali osetrene a si zaobstaral clenstvo od vlastnika-clena, ktory predaval byt a kupujuci ina osoba o clenstvo zaujem nemal.

Chcel som tym poukazat, ze aj take finty ohladom clenstva v druzstve u vlastnikov sa dali robit po roku 1992 ked vstupil do platnosti zakon o transformacii druzstiev a druzstevne byty sa mohli zacat odkupovat do osobneho vlastnictva. Kedze v terajsich bytovych druzstvach neplatia jedne celoslovenske vseobecne Stanovy ako za byvaleho rezimu ked vsetci na 100% boli iba najomcovia-clenovia, kazde bytove druzstvo v SR to moze mat upravene inac.
Mária27
28.06.10,09:50
V súčasnosti neplatia vzorové stanovy, aj keď zo zotrvačnosti štruktúra stanov zostáva jednotná. Zrušený je aj zákon o bytových družstvách, ale od roku 1992 platí pre všetky typy družstiev obchodný zákonník. Stanovy môžu upraviť podrobnosti v každom družstve odlišne, nesmú však porušiť alebo obchádzať zákon.
Matias.S
28.06.10,12:36
Bývalý družstevník pri prevode bytu do vlastníctva nezaplatil základný členský vklad, ktorý mu vošiel do hodnoty bytu, preto mu členstvo zaniklo.

Základný členský poplatok mal zaplatený ... iba ten druhý poplatok nechcel zaplatiť (tých 30000 SK) ...
Mária27
28.06.10,19:05
Tak sa mal o členstvo súdiť - vyriešil by problém aj za ostatných členov. Prečo nič proti tomu nerobia? Ani na zhromaždení delegátov, ani na súde ... Každý sa má starať o svoje práva.

Ale, ako ti písal Jarečko, ty by si členstvo s bytom aj tak nezískal, lebo už to nebol družstevný byt. V tomto si zaváhal ty, mohol si ho kúpiť ešte pred prevodom (teda kúpiť členstvo s právom nájmu družstevného bytu a potom byt odkúpiť do vlastníctva).
Matias.S
29.06.10,17:02
Tak sa mal o členstvo súdiť - vyriešil by problém aj za ostatných členov. Prečo nič proti tomu nerobia? Ani na zhromaždení delegátov, ani na súde ... Každý sa má starať o svoje práva.

Ale, ako ti písal Jarečko, ty by si členstvo s bytom aj tak nezískal, lebo už to nebol družstevný byt. V tomto si zaváhal ty, mohol si ho kúpiť ešte pred prevodom (teda kúpiť členstvo s právom nájmu družstevného bytu a potom byt odkúpiť do vlastníctva).

Ani nie ja som mal na to iné dôvody, kvôli čomu som mal požiadavku o osobnom vlastníctve. Ale ako už bolo písané toto UBD ma tieto stanovy na hrane zákona .... takže som sa začal starať o svoje práva ... no je to dosť komplikované keďže nie som právnik ... a bez potrebných informácii a odvolávkach na nekonkrétne paragrafy sa mi ťažko vyjadruje....:mad:
Zitulda
09.08.10,16:15
Mám otázku...prosím poraďte. V zákone 182/1996 v § 11a sa vraví
:Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
...to všetko viem, ale môže zástupca vlastníkov bytov ( zvaný aj ako predseda členskej samosprávy) zvolať schôdzu vlastníkov (ale aj zostávajúcich 10 nájomníkov neprevedených bytov, kde celkový počet je 90)? Najlepšie by bolo bez privolania správcu (SBD), čiže jeho účasti.
Popri iných dôležitostí prichádza aj do úvahy to, že predseda pre nečinnosť je rozhodnutý vzdať sa funkcie. Že prečo? ...hlavným dôvodom je to, že mladý dvaja členovia nemajú možná že čas,na čo sa vyhovárajú, ale je v tom aj nezáujem niečo riešiť, ísť proti?! správcovi? ani nie, iba bolo by dobré prekontrolovať stavy účtov FO a Ú aj faktúr. Predseda zistil mnoho chýb a nedostatkov vo financiách zo strany správcu, ale nemá mu kto pomôcť. To je najzávažnejší dôvod odstúpenia zástupcu, ale ako môže odstúpiť, ak nie je nik, kto by to zaňho chcel prevziať-členovia výboru ani počuť. Vlastníci by mali vedieť čo zistil predsedaale ako im to v 90 bytovke povedať? ...zároveň sa opýtať kto sa chce stať predsedom.
Ďakujem za rady.
Zitulda
11.08.10,12:38
:) POSÚVAM:) ... vždy som posúvala pre odpovede pre iných, ale teraz skúsim či sa niekto ozve? Prosím prepáčte mi za moje počiatočné výkriky
Chobot
11.08.10,14:45
Mám otázku...prosím poraďte. V zákone 182/1996 v § 11a sa vraví
:Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
...to všetko viem, ale môže zástupca vlastníkov bytov ( zvaný aj ako predseda členskej samosprávy) zvolať schôdzu vlastníkov (ale aj zostávajúcich 10 nájomníkov neprevedených bytov, kde celkový počet je 90)? Najlepšie by bolo bez privolania správcu (SBD), čiže jeho účasti.
Popri iných dôležitostí prichádza aj do úvahy to, že predseda pre nečinnosť je rozhodnutý vzdať sa funkcie. Že prečo? ...hlavným dôvodom je to, že mladý dvaja členovia nemajú možná že čas,na čo sa vyhovárajú, ale je v tom aj nezáujem niečo riešiť, ísť proti?! správcovi? ani nie, iba bolo by dobré prekontrolovať stavy účtov FO a Ú aj faktúr. Predseda zistil mnoho chýb a nedostatkov vo financiách zo strany správcu, ale nemá mu kto pomôcť. To je najzávažnejší dôvod odstúpenia zástupcu, ale ako môže odstúpiť, ak nie je nik, kto by to zaňho chcel prevziať-členovia výboru ani počuť. Vlastníci by mali vedieť čo zistil predsedaale ako im to v 90 bytovke povedať? ...zároveň sa opýtať kto sa chce stať predsedom.
Ďakujem za rady.


Sám zástupca nemôže zvolať. Musí mať podpis 1/4 vlastníkov (nie nájomníkov!) a požiadať správcu. Ak správca nezvolá, potom môže zvolať on v mene tej 1/4 vlastníkov.

A správcu treba prizvať.

Ale splietaš tu dohromady 2 formy správy - raz píšeš o správcovi a raz o predsedovi. Čoho je to predseda? SVB? Tak potom schôdzu nezvoláva správca, ale SVB!

V tvojom príspevku je zmätok. A kto sú to členovia výboru? Akého výboru?
Kvaka
11.08.10,15:14
Sám zástupca nemôže zvolať. Musí mať podpis 1/4 vlastníkov (nie nájomníkov!) a požiadať správcu. Ak správca nezvolá, potom môže zvolať on v mene tej 1/4 vlastníkov.

A správcu treba prizvať.

Ale splietaš tu dohromady 2 formy správy - raz píšeš o správcovi a raz o predsedovi. Čoho je to predseda? SVB? Tak potom schôdzu nezvoláva správca, ale SVB!

V tvojom príspevku je zmätok. A kto sú to členovia výboru? Akého výboru?
Ja to chápem tak, že správcu majú, aj zástupcov vlastníkov, ale majú ich troch, z ktorých jeden je "predseda". Podľa tej poslednej vety v § 11a by som v prípade, ak sa nerozhoduje o úlohách pre správcu, nemusela správcovi ani doručiť oznámenie o schôdzi vlastníkov. O zvolanie schôdze vlastníkov však musí požiadať najprv správcu, až potom, ak správca schôdzu nezvolá do 15 dní od doručenia žiadosti, zvolá ju zástupca sám v mene tej 1/4 vlastníkov, ako píše Chobot.
U nás sa práve teraz písomne hlasuje za nového zástupcu vlastníkov, podľa § 14 ods. 6.
sito
11.08.10,15:29
Mám otázku...prosím poraďte. V zákone 182/1996 v § 11a sa vraví
:Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.
...to všetko viem, ale môže zástupca vlastníkov bytov ( zvaný aj ako predseda členskej samosprávy) zvolať schôdzu vlastníkov (ale aj zostávajúcich 10 nájomníkov neprevedených bytov, kde celkový počet je 90)? Najlepšie by bolo bez privolania správcu (SBD), čiže jeho účasti.
Popri iných dôležitostí prichádza aj do úvahy to, že predseda pre nečinnosť je rozhodnutý vzdať sa funkcie.

Zitka, to je zákonné minimum, Správca 1 krát ročne musí, musí aj ak o schôdzu požiada 1/4 vlastníkov. Ak nezvolá, môže jedna štvrtina v súlade so zákonom. Ale v zmluve o výkone správy nič nebráni dohodnúť, že zástupca vlastníkov môže zvolať schôdzu podľa potreby, no musí to byť v súlade so Zákonom 182/1993, §14.

Že prečo? ...hlavným dôvodom je to, že mladý dvaja členovia nemajú možná že čas,na čo sa vyhovárajú, ale je v tom aj nezáujem niečo riešiť, ísť proti?! správcovi? ani nie, iba bolo by dobré prekontrolovať stavy účtov FO a Ú aj faktúr. Predseda zistil mnoho chýb a nedostatkov vo financiách zo strany správcu, ale nemá mu kto pomôcť. To je najzávažnejší dôvod odstúpenia zástupcu, ale ako môže odstúpiť, ak nie je nik, kto by to zaňho chcel prevziať-členovia výboru ani počuť.

Ak máš toho plné zuby a ostatný sa len uškrňajú, nemajú záujem o to čo sa v dome robí. Čo robíš pre nich, toho si nevážia, váž si aspoň Ty svoje zdravie. Jednoducho, keď napíšeš správcovi, že k tomu a tomu dátumu končíš, ako zástupca vlastníkov a zároveň aj predseda samosprávy domu X. Správca sa musí zariadiť v súlade so zákonom a rozhodnutím väčšiny vlastníkov v dome.

Vlastníci by mali vedieť čo zistil predsedaale ako im to v 90 bytovke povedať? ...zároveň sa opýtať kto sa chce stať predsedom.
Ďakujem za rady.


Mali by, jednoducho, zvolaj schôdzu, nemusí byť ani v súlade so zákonom. Nebude sa o ničom rozhodovať, len im povieš, čo by ich malo trápiť a netrápi. Zároveň im oznám, že dňa toho a toho končíš o čom písomne oboznámiš správcu. No a potom si budeš len užívať svojho zdravíčka. Nech Ti ešte dlho slúži.

Keď s tým skončíš nič sa Ti nemôže stať, ešte je tam ďalších 90 ľudí, ktorí môžu, spolu musia. Vlastne nemusia, ale dajú ešte väčší priestor správcovi. Na čo???
Zitulda
11.08.10,16:43
Sám zástupca nemôže zvolať. Musí mať podpis 1/4 vlastníkov (nie nájomníkov!) a požiadať správcu. Ak správca nezvolá, potom môže zvolať on v mene tej 1/4 vlastníkov.
Ďakujem Ti pekne za odpoveď, ale to, že je potrebné 1/4 vlastníkov viem, a ak správca na požiadanie nezvolá, tak až potom môžem zvolať ja v mene vlastníkov.
A správcu treba prizvať.
Šlo mi hlavne o to, či musí byť prítomný správca. Ak áno, tak potom je to opäť na dlhé lakte a nič z toho, čo je treba veľmi skoro a súrne riešiť sa nedá.
Otázka - Môže?...alebo skôr ako sa môže vzdať zástupca vlastníkov bytov svojej funkcie tak povediac zo dňa-na deň?
Ale splietaš tu dohromady 2 formy správy - raz píšeš o správcovi a raz o predsedovi. Čoho je to predseda? SVB? Tak potom schôdzu nezvoláva správca, ale SVB!
Tibor, naozaj som to poplietla?...možná! No my u nás 2 formy správy nemáme,a tak pre vysvetlenie iba uvediem: Našim správcom je Stavebné bytové družstvo (SBD). Dávno (ešte za čias socíku:) sme už každý blok mali svoju členskú samosprávu, (ďalej len Č.S., ktorú tvorilo 3 až 5 nájomcov družstevných bytov a tak vznikol výbor členskej samosprávy a jeden člen výboru bol zvolený za predsedu Č.S. Ten výbor Č.S. na čele s predsedom je aj naďalej, nakoľko každý bývalý nájomník družstevného bytu, ktorého byt bol prevedený do osobného vlastníctva ostal aj členom družstva. A tak výbor Č.S. zastupuje aj vlastníkov bytov (tých je t.č.80), ale aj nájomcov družstevných bytov bloku (tých je iba 10). A tak predseda výboru Č.S. je zároveň zástupcom vlastníkov bytov.
V tvojom príspevku je zmätok. A kto sú to členovia výboru? Akého výboru?
Verím, že som to dosť zrozumiteľne objasnila a tým zmätok v mojom príspevku vylúčila.:cool::)
Mária27
11.08.10,19:13
Na také informovanie sa môžete zísť hocikedy. Napadnúť sa dajú len uznesenia schôdze, ak nebola schôdza zvolaná podľa zákona.

Ak bude schôdzu zvolávať 1/4 a budete rozhodovať o úlohách pre správcu, tak mu to oznámite. Pokiaľ ide o úlohy podľa platnej zmluvy o výkone správy, môžete ich vyžadovať, aj keď správca nepríde. Mal by však prísť, ak sa chcete dohodnúť na rozšírení úloh.
jarecko
11.08.10,19:31
Zitulda mne bola formulacia ,,predseda clenskej samospravy,, z tvojho prispevku zrejma. Byvam tiez v bytovom dome, ktoreho povodnym vlastnikom v celosti bolo Stavebne bytove druzstvo, teraz podla zakona o vlastnictve bytov aj nadalej spravca toho domu. Tiez mame v dome vlastnikov bytov, ale este su v mensine, vecsinu bytov vlastni SBD, dalej rozdiel oproti tebe je, ze nie vsetci po kupe bytu ostali clenmi SBD, niektori sa rozhodli, ze nechcu byt a novy clensky vklad nezaplatili, takze v dome vznikla roznoroda zmes: clenov SBD vlastnikov bytov, neclenov SBD vlastnikov bytov a clenov SBD najomcov bytov.
Tie asociacie na nazvy funkcii v bytovych domoch v povodnom vlastnictve SBD (predseda clenskej samospravy) budu este pretrvavat dlhu dobu, kym vlastnictvo bytov neprejde uplne do ruk osobnych vlastnikov a ti sa prebudia z letargie a zistia, ze Stavebne bytove druzstva este existuju len preto, ze osoh z nich maju ti co su tam v pracovnom pomere, totiz je to pre nich zavisla cinnost z ktorej poberaju prijem a oni sa tazko budu zbavovat svojho druzstevnictva. Iny clen SBD vlastnik z neho nema ziadny osoh, nedostava osobne ziadny rocny podiel na zisku SBD, ale financie sa stratia v nejakych fondoch, ktore musi druzstvo tvorit podla Obchodneho zakonika a z tych fondov zase ziju len ti co su tam v pracovnom pomere. Nejaka cast sa rozdeli plosne do fondov oprav bytovych domoch aby boli aj ostatni spokojni, samozrejme, ze ked to pride do fondu oprav maju teoreticky z tych financii osoh aj ti vlastnici co nie su clenmi druzstva, v nasom to tak je. Dalej clenovia SBD este prispievaju nato, aby mohla existovat takzvana stresna organizacia Slovensky zvez bytovych druzstiev, ktora je pre bezneho clena SBD neznama organizacia a malo kto z nich ma o nej vedomost.

Zitulda v tvojej situacii by nemal byt problem ukazat spravcovi, ze on je pre vas a nie vy pre neho. Vlastnici v dome mate vecsinu 80 ku 10. Je potrebne vo vasom pripade oddelit druzstevnictvo od spravy domu. Spravu domu je treba riesit zasadne podla zakona o vlastnictve bytov a nalezite pouzivat aj funkcie v nom zavedene. Skoda, ze v tych roznych novelizaciach nedostal priamo moznost zvolat schodzu vlastnikov ,, zastupca vlastnikov bytov ,, je v akejsi ulohe postara medzi vlastnikmi a spravcom a zeby chodil za jednou stvrtinou vlastnikov drankat o podpis aby schodzu mohol zvolat. Ked som ja na nasom SBD hovoril, ze maju zo zakona ako spravca raz rocne zvolat schodzu vlastnikov v nasom dome tak na mna pozerali ako na vyoranu mys, ze naco by to robili, ked nemaju dovod, ani to nerobia a nemaju z toho ziadny problem. Len teraz ked bude potrebne zosuladit zmluvy o vykone spravy z poslednou novelou zakona o vlastnictve bytov sa rozhybu a budu chciet taku schodzu urobit, lebo zmluvy im vyhovujuce je treba odklepnut (ale nech to vsetko pripravi a urobi zastupca vlastnikov bytov a aj presvedci ostatnych nech nerobia problemy, lebo ako to bude vyzerat, ked zmluvu schvali iba zastupca druzstva so svojou vecsinou hlasov).

Veci okolo druzstevnictva riesia Stanovy prislusneho SBD tie platia hlavne pre tych 10 zbyvajucich najomcov, na tych ostatnych 80, ktori ako pises ostali vsetci ako vlastnici aj clenovia druzstva nemaju zasadny vplyv z pohladu spravovania bytov (plati pre nich zmluva o vykone spravy), hoci by ich aj druzstvo vylucilo z clenstva. Byt clenom druzstva po ziskani vlastnictva bytu je len na jediny ucel aspon v tom nasom. Je moznost, keby druzstvo slo do likvidacie schvalenim na clenskej schodzi (VZ) SBD, ze majetok ktory je spolocny (budova v ktorej sidli druzstvo a je jeho vlastnikom, auto a pod.) sa odpreda a clen dostane podiel z likvidacneho zostatku, horsi pripad je ked pojde do ,, bankrotu ,, na navrh veritelov, vtedy podiel nemusi byt ziadny .
Katy a R
11.08.10,19:48
... Byt clenom druzstva po ziskani vlastnictva bytu je len na jediny ucel aspon v tom nasom. Je moznost, keby druzstvo slo do likvidacie, ze majetok ktory je spolocny (budova v ktorej sidli druzstvo a je jeho vlastnikom, auto a pod.) sa odpreda a clen dostane podiel z likvidacneho zostatku, ked nejaky bude.

... takže podľa teba ani nemá nejaký význam byť členom družstva ... pretože v blízkej budúcnosti myslím žiadne výnosy "nehrozia"

.. a vlastne výhody žiadne ... či sa mýlim:confused:
jarecko
11.08.10,20:11
... takže podľa teba ani nemá nejaký význam byť členom družstva ... pretože v blízkej budúcnosti myslím žiadne výnosy "nehrozia"

.. a vlastne výhody žiadne ... či sa mýlim:confused:
Musis si prestudovat vase Stanovy ako to mate v nich schvalene. To co pisem su skusenosti z nasho SBD. U nas nema clen SBD vlastnik ziadnu vyhodu oproti neclenovi vlastnikovi. Nejaky zisk ked je, tak sa jeho vecsia cast na VZ SBD vzdy prideli do fondov SBD a nieco ide do fondov oprav bytovych domoch. Takze za existencie SBD clen vlastnik nedostava z SBD osobne nic iba pri likvidacii SBD by mohol podla nasich Stanov teoreticky dostat nejaky podiel na likvidacnom zostatku spolocneho majetku. Pokial ma vase druzstvo vela spolocneho majetku ti co to menezuju su radi, ked clenov ubuda lebo raz dojde cas, ze byty budu odpredane osobnym vlastnikom a dojde na to co zo spolocnym majetkom. Myslim, ze dojde k tichej privatizacii SBD, z niektorych sa stanu bezne spravcovske firmy, niektore pojdu do likvidacie, niektore zbankrotuju atd. Vsetko zavisi kedy dojde vo vecsine druzstevnych bytovych domov k splateniu celej anuity (uveru) od statu. Vecsinou bola anuita davana na 30 rokov potom sa predlzovalo aj na 40 rokov, myslim ze tych domov na 40 rokov nie je vela a tie s 30 rocnou anuitou v tomto desatroci budu splatene.
Halli
11.08.10,21:23
Dalej clenovia SBD este prispievaju nato, aby mohla existovat takzvana stresna organizacia Slovensky zvez bytovych druzstiev, ktora je pre bezneho clena SBD neznama organizacia a malo kto z nich ma o nej vedomost.

.

Jarečko perfektne si to napísal, ..a naozaj reálne, len tu máš jeden preklep...malo byť "strašná":D:D
sito
11.08.10,21:34
Pijavica, pijak potrebuje objekt z ktorého si môže cucnuť, keď potrebuje a potrebuje stále. Niekedy to objektu aj vyhovuje, niekedy nie, ale nebráni sa tomu, nemôže sa brániť, prípadne sa nechce brániť tomu.

Bytovým družstvám sa hovorilo neziskové organizácie. A v skutočnosti ani zisk nebol, ktorý by sa rozdeľoval medzi členov družstva, len platy zamestnancov. A to platí stále.

Stanovy družstva sú pre vlastníkov bytov aušus, podstatný je Zákon 182/1993 a jeho novely. Veci, ktoré nerieši uvedený zákon sa riešia odkazom na iné platné zákony.
Halli
11.08.10,21:38
Bytové družstvá zaspali aj s ich "strašným" zvazom BD...:rolleyes:

Sitečko zamestnancov? ale ktorých? tých radových určite nie...:o
sito
11.08.10,21:41
Jarečko perfektne si to napísal, ..a naozaj reálne, len tu máš jeden preklep...malo byť "strašná":D:D

Strechu nad hlavou potrebuje každý, niektoré strechy sú fakt v strašnom stave. Niektoré treba z bezpečnostných dôvodov strhnúť!!! :) :D:D:D ;)
sito
11.08.10,21:51
Bytové družstvá zaspali aj s ich "strašným" zvazom BD...:rolleyes:

Sitečko zamestnancov? ale ktorých? tých radových určite nie...:o

Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Tie padali členom, pečene do huby. K tomu medové motúzy, pod fúzy.
Mária27
12.08.10,04:53
Ak má družstvo nejaký majetok, zvyčajne nebytové priestory, ktoré prenajíma, nie je moc múdre rušiť členstvo. Teba si uvedomiť, že tu je stále socialistický majetok pripravený na delenie. Lepšie by bolo speňažiť ho skôr, ako stratí hodnotu - viď kupónová privatizácia. Tí, čo si to uvedomujú, robia všetko pre to, aby ostatní vystúpili - viac sa im ujde.

V našom družstve pripadá na člena (aj s mŕtvymi dušami) majetok v účtovnej hodnote 14 tis. Sk (rátajte si eurá). V reálnej hodnote je to aj desaťnásobok (jeden NP býva v účtovníctve 100-300 tis.). Družstvá vyhovujú najmä starším členom, ktorí sú na ne zvyknutí. Mali by sa chytiť kormidla tí čo rozmýšľajú, presvedčiť ostatných a zrušiť družstvo bez likvidácie.

Slovenský zväz bytových družstiev nie je už to, čo bývalo. Je to niečo ako stavovská organizácia, kde sa družstvá raz za rok schádzajú a radia sa (volia si vedenie), pripomienkujú zákony, v priebehu roka si poskytujú rady ... Príspevky sú už dobre okresané, výdavky sa kontrolujú ... Treba to poznať.
Kvaka
12.08.10,05:17
Ak má družstvo nejaký majetok, zvyčajne nebytové priestory, ktoré prenajíma, nie je moc múdre rušiť členstvo. Teba si uvedomiť, že tu je stále socialistický majetok pripravený na delenie. Lepšie by bolo speňažiť ho skôr, ako stratí hodnotu - viď kupónová privatizácia. Tí, čo si to uvedomujú, robia všetko pre to, aby ostatní vystúpili - viac sa im ujde.

V našom družstve pripadá na člena (aj s mŕtvymi dušami) majetok v účtovnej hodnote 14 tis. Sk (rátajte si eurá). V reálnej hodnote je to aj desaťnásobok (jeden NP býva v účtovníctve 100-300 tis.). Družstvá vyhovujú najmä starším členom, ktorí sú na ne zvyknutí. Mali by sa chytiť kormidla tí čo rozmýšľajú, presvedčiť ostatných a zrušiť družstvo bez likvidácie.

Slovenský zväz bytových družstiev nie je už to, čo bývalo. Je to niečo ako stavovská organizácia, kde sa družstvá raz za rok schádzajú a radia sa (volia si vedenie), pripomienkujú zákony, v priebehu roka si poskytujú rady ... Príspevky sú už dobre okresané, výdavky sa kontrolujú ... Treba to poznať.
Mária, čo sú to tie "mŕtve duše"? Pýtam sa preto, lebo mi teraz zišlo na um, že aj ja som členkou SBD, už od r. 1990, vtedy som zaplatila 200,-Kčs plus 3000,-Kčs (mám podacie lístky). Vtedy som plánovala získať byt pre jedno zo svojich detí, syn mal v tom čase 19 rokov, ale nejako sa to všetko inak stalo, a odvtedy neviem o SBD nič. My sme od toho SBD nikdy nijaký byt nemali, ani neodkupovali.
Mária27
12.08.10,06:16
Keby si napr. zomrela, deti by museli členstvo zahrnúť do dedičstva, inak členstvo zanikne. Deti to však nevedia, nedajú do dedičstva ani členstvo, ani členský podiel. Keďže družstvá nemajú v tomto smere rozhodovaciu právomoc, členstvo zrušia a základný vklad dajú do výnosov.

To členstvo však zrušia len vtedy, keď sa o úmrtí člena dozvedia. Ak vás už nespravujú, nemajú to ako vedieť, tak ho stále držia ako člena (mŕtva duša). Je aj veľa takých, čo už zabudli, že zostali členmi, prevedú na niekoho byt, odsťahujú sa - a družstvu sa vracajú zásielky ... Nik sa nedozvie, dokedy žili. A vieš, že väčšina družstevníkov má už svoj vek.

Navrhla som, aby sme vyberali evidenčný ročný poplatok, napr. 1-3 eurá (symbolicky); kto by ho nezaplatil, bol by vylúčený. Ten poplatok by sme im mohli hneď aj odrátať, resp. zvlášť evidovať a vyplatiť. Išlo by len o to, že by sa zistili mŕtve duše a očistila od nich evidencia. Neprešlo to - vraj je kríza ...
Mária27
12.08.10,06:18
Mária, čo sú to tie "mŕtve duše"? Pýtam sa preto, lebo mi teraz zišlo na um, že aj ja som členkou SBD, už od r. 1990, vtedy som zaplatila 200,-Kčs plus 3000,-Kčs (mám podacie lístky). Vtedy som plánovala získať byt pre jedno zo svojich detí, syn mal v tom čase 19 rokov, ale nejako sa to všetko inak stalo, a odvtedy neviem o SBD nič. My sme od toho SBD nikdy nijaký byt nemali, ani neodkupovali.
Zisti si na družstve, do ktorého volebného obvodu patríš a kto je vaším delegátom. Od delegáta vyžaduj, aby vás o činnosti družstva a hodnote majetku informoval, aby zvolával schôdze, vysvetlil vám stanovy ... Len tak sa môže niečo pohnúť. Uvedom si, že tam máš majetkovú účasť.
sito
12.08.10,15:08
Mária, nemôžem s Tebou nesúhlasiť. Ak družstvo hospodári tak, že krachuje, likviduje sa, isto sa niekto chce zbaviť čo najviac pliev, zrno je potom hodnotnejšie.

Ale je aj iný stav, že dobrý gazda dojí kravu tak, aby mu neskapala. Skapatá krava mlieko nedáva.

Dnes sa zamestnanci družstiev snažia, aby mali družstvá čo naj viac členov, nie preto, aby boli družstevníci, ale aby zostali pod správou družstva. To ich živí a ich družstevný majetok, ktorý družstvá, zamestnanci využívajú na správu bytov vlastníkov, družstevníkov. S toho žijú. Cudzopasníci.
jarecko
12.08.10,17:56
Sito je to v reali tak ako pises. Druzstva v dnesnej dobe uz nesluzia tomu ucelu na co sa zakladli este v minulom rezime to jest aby za pomoci statu (anuita-uver), vlastnych zdrojov druzstva a podielu clena druzstva boli investormi bytovych domoch, v ktorych byty potom prenajali svojim clenom najomcom. Dnes tento druzstevny system doziva a postupne sa uzavrie splatenim anuit a prevodom bytov v bytovych domoch do osobneho vlastnictva.
anonym222
12.08.10,18:57
Sito je to v reali tak ako pises. Druzstva v dnesnej dobe uz nesluzia tomu ucelu na co sa zakladli este v minulom rezime to jest aby za pomoci statu (anuita-uver), vlastnych zdrojov druzstva a podielu clena druzstva boli investormi bytovych domoch, v ktorych byty potom prenajali svojim clenom najomcom. Dnes tento druzstevny system doziva a postupne sa uzavrie splatenim anuit a prevodom bytov v bytovych domoch do osobneho vlastnictva.
Ja sa obávam, že niektorí si byt neprevedú do OV ani po tom, čo budú mať úplne splatenú anuitu, pretože nebudú ochotní zaplatiť nejaký symbolický administratívny poplatok.
anonym222
12.08.10,19:06
Družstvá vyhovujú najmä starším členom, ktorí sú na ne zvyknutí. Mali by sa chytiť kormidla tí čo rozmýšľajú, presvedčiť ostatných a zrušiť družstvo bez likvidácie.
Mária súhlasím, ale toto sa dá možno urobiť v malých družstvách, ale nie v družstve ktoré má 4 tisíc členov.
U nás sa nevie dohodnúť ani 150 delegátov na ZD družstva, tobôž nie všetci členovia. Nakoniec sa odsúhlasí to, čo navrhne predstavenstvo.
jarecko
12.08.10,19:17
Ja sa obávam, že niektorí si byt neprevedú do OV ani po tom, čo budú mať úplne splatenú anuitu, pretože nebudú ochotní zaplatiť nejaký symbolický administratívny poplatok.
Samozrejme, ze aj taki sa najdu, mozno ich bude iba nejake promile. Dnes beru mladi ludia hypoteku na milion byvalych korun aby vlastnili byt a este nevedia ci ju splatia a ked sa niekomu vidi vela zaplatit nejaky symbolicky poplatok za prevod, skoda nasho pisania.
Zitulda
13.08.10,11:24
Samozrejme, ze aj taki sa najdu, mozno ich bude iba nejake promile. Dnes beru mladi ludia hypoteku na milion byvalych korun aby vlastnili byt a este nevedia ci ju splatia a ked sa niekomu vidi vela zaplatit nejaky symbolicky poplatok za prevod, skoda nasho pisania.
...ale je možné, že aj z iných dôvodov napr: Z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti, nemám čas si to vybehať, ani ísť na SBD a požiadať o prevod - tri prípady. Ďalší...Mladý pár dávnejšie kúpil byť od nájomcu,keď potom byt rekonštruoval a pýtal sa správcu na prevod, odpoveď dostali, že že zbytočne budú už odkupovať nech počkajú, pokiaľ sa nesplatí anuita veď iba oni majú prednostné právo na odkúpenie. Čudovali sa, keď som im povedala že pri ich byte je to asi 93 €. Druhé dva prípady súvisia...na jednom poschodí rodina v trojizbovom byte ako nájomníci, rodičia dávno členmi družstva kúpili jednoizbový byt pre dcéru ako svadobný dar. Či sa ona stala členom nemám zistené, ale obe rodiny požiadali o prevod bytu a čakali na rozhodnutie SBD. Medzitým sa mladému páru narodilo dieťa, tak sa dohodli na vzájomnej výmene. Súhlas od SBD dostali a keď si žiadali, že ako je to s prevodom, kedy?...bolo im oznámené, že z dôvodu výmeny musia počkať dva roky, aby mohli byť ich byty prevedené do osobného vlastníctva. Viem, že ak kúpi sa byt, dotyčný ho dva roky nesmie predať, ale je to tak aj pri týchto prípadoch?
Zitulda
13.08.10,12:22
Možná, že by nebolo od veci založiť novú tému?...názov? napr::) "...čo Vás vytočilo u správcu :(" alebo inak, ale čosi podobné ako "Pikošky zo života v SVB :)" od slávice. a teda neviem či nebudem mimotemy, ale niekto tu písal, ako sa rozdeľujú zisky z výnosov SBD. Nejaká časť pre nich, a ostatok pre jednotlivé bloky podľa počtu bytov...tak sme aj my dostávali do FOaÚ. Na zhromaždení delegátov v roku 2009, bola povedaná suma. A tak som očakávala celoročný výpis FOaÚ, ale ožiadne € som tam uvedené ako " zisk z výnosov, za rok 2009 nevidela. Keď som sa potom v júni t.r. (pri reklamácii iných nejasností kde sme prišli o peniaze :() pýtala na tento zisk, prečo ho nemáme?...odpoveď som dostala, že vy už na to nemáte nárok, lebo máte veľa bytov vo vlastníctve. V ten deň som na moje nejasnosti (otázky na správcu okolo výťahov, ESP, finančných nejasností na FO, či vyúčtovaniach za 2009 atď.) dostala takých blbých gólových odpovedí, ktoré som statočne a dlho ďaľšou a ďaľsou otázkou si objasňovala no a táto posledná mi dych vyrazila, že som sa k slovu nezmohla. V styku so správcom si pripadám už ako Don Qijot, keď bojoval proti veterným mlynmi.
A preto, že dvaja mladí z výboru (teraz som v pomykove ako nazvať:( nemajú čas a ani nechcú niečo riešiť a dupať na správcu, aj preto bola tá moja otázka v príspevku č.46.
Chobot
13.08.10,12:25
...ale je možné, že aj z iných dôvodov napr: Z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti, nemám čas si to vybehať, ani ísť na SBD a požiadať o prevod - tri prípady. Ďalší...Mladý pár dávnejšie kúpil byť od nájomcu,keď potom byt rekonštruoval a pýtal sa správcu na prevod, odpoveď dostali, že že zbytočne budú už odkupovať nech počkajú, pokiaľ sa nesplatí anuita veď iba oni majú prednostné právo na odkúpenie. Čudovali sa, keď som im povedala že pri ich byte je to asi 93 €. Druhé dva prípady súvisia...na jednom poschodí rodina v trojizbovom byte ako nájomníci, rodičia dávno členmi družstva kúpili jednoizbový byt pre dcéru ako svadobný dar. Či sa ona stala členom nemám zistené, ale obe rodiny požiadali o prevod bytu a čakali na rozhodnutie SBD. Medzitým sa mladému páru narodilo dieťa, tak sa dohodli na vzájomnej výmene. Súhlas od SBD dostali a keď si žiadali, že ako je to s prevodom, kedy?...bolo im oznámené, že z dôvodu výmeny musia počkať dva roky, aby mohli byť ich byty
prevedené do osobného vlastníctva.

Toto by bolo treba pozrieť v stanovách družstva, tam možno bude uvedené, že koľko je čakacia doba na odkúpenie.



Viem, že ak kúpi sa byt, dotyčný ho dva roky nesmie predať, ale je to tak aj pri týchto prípadoch?

To je podľa čoho? Lebo nie je mi známe žiadne ustanovenie v legislatíve, ktoré by nedovoľovalo byt predať po odkúpení do osobného vlastníctva.
Mária27
13.08.10,12:30
Požiadať o prevod družstevného bytu do vlastníctva môže jeho nájomca hocikedy. Treba poslať písomnú žiadosť a družstvo je podľa § 29 ods. 2 bytzákona povinné uzatvoriť zmluvu o prevode bytu do vlastníctva do dvoch rokov od požiadania, inak sa môže dať návrh na súd. Žiadne stanovy to nemôžu zmeniť.
jarecko
13.08.10,16:35
...ale je možné, že aj z iných dôvodov napr: Z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti, nemám čas si to vybehať, ani ísť na SBD a požiadať o prevod - tri prípady. Ďalší...Mladý pár dávnejšie kúpil byť od nájomcu,keď potom byt rekonštruoval a pýtal sa správcu na prevod, odpoveď dostali, že že zbytočne budú už odkupovať nech počkajú, pokiaľ sa nesplatí anuita veď iba oni majú prednostné právo na odkúpenie. Čudovali sa, keď som im povedala že pri ich byte je to asi 93 €. Druhé dva prípady súvisia...na jednom poschodí rodina v trojizbovom byte ako nájomníci, rodičia dávno členmi družstva kúpili jednoizbový byt pre dcéru ako svadobný dar. Či sa ona stala členom nemám zistené, ale obe rodiny požiadali o prevod bytu a čakali na rozhodnutie SBD. Medzitým sa mladému páru narodilo dieťa, tak sa dohodli na vzájomnej výmene. Súhlas od SBD dostali a keď si žiadali, že ako je to s prevodom, kedy?...bolo im oznámené, že z dôvodu výmeny musia počkať dva roky, aby mohli byť ich byty prevedené do osobného vlastníctva. Viem, že ak kúpi sa byt, dotyčný ho dva roky nesmie predať, ale je to tak aj pri týchto prípadoch?
Zitulda ti co sa vyhovaraju na rozne zaneprazdnenosti je len ich lenivost. Napisat ziadost pri troske chcenia v ktorej su len zakladne udaje o najomcovi jeho manzelke a byte sa da pri existencii PC a tlaciarne do hodiny. Osobne podat ziadost na SBD by tiez nemala byt az taka zataz, druha moznost poslat postou doporucene do vlastnych ruk aby bol doklad keby doslo az k sudnemu sporu.

Vedenie SBD bude samozrejme odhovarat od kupy bytu a poukazovat na nizky urok anuity ako na nejaku zazracnu vyhodu, lebo pri odpredaji straca hlas za ten byt a tak ma najomcu stale pod svojou kontrolou.

Dva roky na prevod je poriadkova lehota zo zakona o vlastnictve bytov, ale SBD moze byt previest aj skor ked chce, ale oni nechcu, dovod napisany vysie. V nasom SBD sa da prevod urobit aj skor do polroka od podania ziadosti, vola sa to zrychleny prevod a plati sa za to vyssi poplatok, inac za ten nizsi to SBD natahuje tiez vecsinou az do konca dvojrocnej lehoty.

Zakladna vec zo strany najomcu je aby podal ziadost o prevod bytu a mal potvrdenie od SBD o prevzati ziadosti. Potom je na tahu SBD a ono sa ozve ked pride cas, ze bude treba ziadost splnit. Bez podania ziadosti je to iba taky pokec coby bolo keby bolo.

Aby sa nastartovali ti co nemaju cas vymyslat text ziadosti, pripajam v prilohe nejake co som nasiel na inete. Nazvyme ich vzorove, ktore nech si kazdy upravi ako chce.
jarecko
14.08.10,05:01
Pôvodca textu príspevku: Zitulda http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141779-zastupca-vlastnikov-bytov-post1479439.html#post1479439)
Viem, že ak kúpi sa byt, dotyčný ho dva roky nesmie predať, ale je to tak aj pri týchto prípadoch?

Zitulda byt ktory uz vlastnis mozes predat kedy chces, ked mas kupca. To ustanovenie, ze ho nemozes predat dva roky od ziskania do vlastnictva bolo kedysi preto, ze tento prvonadobudajuci vlastnik od SBD bol na nejake roky oslobodeny od platenia dane z nehnutelnosti a ked tuto dvojrocnu lehotu porusil mal zaplatit Danovemu uradu nejake penale, myslim ze to oslobodenie bolo uz zrusene davnejsie. Ked som previedol nedavno byt do vlastnictva a bol som na meststkom urade sa zaregistrovat, hned na nasledujuci rok som dostal vymer na zaplatenie dane z nehnutelnosti, takze to oslobodenie od dane uz sa na mna nevztahovalo. Najlepsie urobis, ked sa opytas tam kde platis dan z nehnutelnosti ako to je teraz.
Matias.S
07.09.10,06:54
Zitulda ti co sa vyhovaraju na rozne zaneprazdnenosti je len ich lenivost. Napisat ziadost pri troske chcenia v ktorej su len zakladne udaje o najomcovi jeho manzelke a byte sa da pri existencii PC a tlaciarne do hodiny. Osobne podat ziadost na SBD by tiez nemala byt az taka zataz, druha moznost poslat postou doporucene do vlastnych ruk aby bol doklad keby doslo az k sudnemu sporu.

Vedenie SBD bude samozrejme odhovarat od kupy bytu a poukazovat na nizky urok anuity ako na nejaku zazracnu vyhodu, lebo pri odpredaji straca hlas za ten byt a tak ma najomcu stale pod svojou kontrolou.

Dva roky na prevod je poriadkova lehota zo zakona o vlastnictve bytov, ale SBD moze byt previest aj skor ked chce, ale oni nechcu, dovod napisany vysie. V nasom SBD sa da prevod urobit aj skor do polroka od podania ziadosti, vola sa to zrychleny prevod a plati sa za to vyssi poplatok, inac za ten nizsi to SBD natahuje tiez vecsinou az do konca dvojrocnej lehoty.

Zakladna vec zo strany najomcu je aby podal ziadost o prevod bytu a mal potvrdenie od SBD o prevzati ziadosti. Potom je na tahu SBD a ono sa ozve ked pride cas, ze bude treba ziadost splnit. Bez podania ziadosti je to iba taky pokec coby bolo keby bolo.

Aby sa nastartovali ti co nemaju cas vymyslat text ziadosti, pripajam v prilohe nejake co som nasiel na inete. Nazvyme ich vzorove, ktore nech si kazdy upravi ako chce.

Chcem sa opýtať, aké sú poplatky za urýchlené konanie na odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a podľa čoho sú určené. Ako sa dá zistiť anuita alebo odkupná cena daného bytu (priamo na UBD?). Pomohlo by mi to k presvedčeniu ľudí nech s tým niečo robia ak nechcú byť rukojemníkmi ...
Mária27
07.09.10,07:20
Pôvodca textu príspevku: Zitulda http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141779-zastupca-vlastnikov-bytov-post1479439.html#post1479439)
Viem, že ak kúpi sa byt, dotyčný ho dva roky nesmie predať, ale je to tak aj pri týchto prípadoch?

Zitulda byt ktory uz vlastnis mozes predat kedy chces, ked mas kupca. To ustanovenie, ze ho nemozes predat dva roky od ziskania do vlastnictva bolo kedysi preto, ze tento prvonadobudajuci vlastnik od SBD bol na nejake roky oslobodeny od platenia dane z nehnutelnosti a ked tuto dvojrocnu lehotu porusil mal zaplatit Danovemu uradu nejake penale, myslim ze to oslobodenie bolo uz zrusene davnejsie. Ked som previedol nedavno byt do vlastnictva a bol som na meststkom urade sa zaregistrovat, hned na nasledujuci rok som dostal vymer na zaplatenie dane z nehnutelnosti, takze to oslobodenie od dane uz sa na mna nevztahovalo. Najlepsie urobis, ked sa opytas tam kde platis dan z nehnutelnosti ako to je teraz.
Daň z nehnuteľnosti sa platí obecnému úradu. To oslobodenie platí aj teraz, ale ide o daň z príjmu.
Matias.S
07.09.10,07:20
Pijavica, pijak potrebuje objekt z ktorého si môže cucnuť, keď potrebuje a potrebuje stále. Niekedy to objektu aj vyhovuje, niekedy nie, ale nebráni sa tomu, nemôže sa brániť, prípadne sa nechce brániť tomu.

Bytovým družstvám sa hovorilo neziskové organizácie. A v skutočnosti ani zisk nebol, ktorý by sa rozdeľoval medzi členov družstva, len platy zamestnancov. A to platí stále.

Stanovy družstva sú pre vlastníkov bytov aušus, podstatný je Zákon 182/1993 a jeho novely. Veci, ktoré nerieši uvedený zákon sa riešia odkazom na iné platné zákony.

Otázka: Takže keď som vlastník nečlen družstva pre mňa stanovi neplatia? :D to si nemyslim ... ale ako tu bolo napisané sme v menšine voči UBD a tým aj v nevýhode ... žiadne výhody skôr nevýhody zo zmluvy o správe ´, ktorú sme boli nútený podpísať, takže zatiaľ bojujeme s veternými mlynmi .... zavádzanie a dezinformovanie zo strany UBD je chlieb každodenný:mad:
Mária27
07.09.10,07:39
Chcem sa opýtať, aké sú poplatky za urýchlené konanie na odkúpenie bytu do osobného vlastníctva a podľa čoho sú určené. Ako sa dá zistiť anuita alebo odkupná cena daného bytu (priamo na UBD?). Pomohlo by mi to k presvedčeniu ľudí nech s tým niečo robia ak nechcú byť rukojemníkmi ...
Poplatky si určuje každé družstvo inak. Zostatok anuity im družstvo na požiadanie oznámi, ak majú výbor samosprávy, možno mu to dajú za všetkých. Niektoré družstvá to uvádzajú aj v ročnom vyučtovaní.
Družstvo môže nájomcom zrušiť nájom, ak sa dostanú do omeškania s platením nájomného viac ako 3 mesiace. Môže to prebehnúť rýchlejšie, ako dobrovolná dražba pri vlastníctve. Tiež by ich mohlo vylúčiť z družstva za podmienok v stanovách, vtedy by prišli aj o možnosť prevodu bytu do vlastníctva.
Ak nie si družstevník, stanovy na teba neplatia. Všetky vzťahy s družstvom musia byť v zmluve o správe domu alebo v zákonoch.
Matias.S
07.09.10,07:45
Poplatky si určuje každé družstvo inak. Zostatok anuity im družstvo na požiadanie oznámi, ak majú výbor samosprávy, možno mu to dajú za všetkých. Niektoré družstvá to uvádzajú aj v ročnom vyučtovaní.
Družstvo môže nájomcom zrušiť nájom, ak sa dostanú do omeškania s platením nájomného viac ako 3 mesiace. Môže to prebehnúť rýchlejšie, ako dobrovolná dražba pri vlastníctve. Tiež by ich mohlo vylúčiť z družstva za podmienok v stanovách, vtedy by prišli aj o možnosť prevodu bytu do vlastníctva.
Ak nie si družstevník, stanovy na teba neplatia. Všetky vzťahy s družstvom musia byť v zmluve o správe domu alebo v zákonoch.

Nie som družstevník ale vlastník ... no ak by si UBD dalo do zmluvy o správe odkaz na dodržiavanei stanov bol by som nimi viazaný ....
Chobot
07.09.10,08:12
Nie som družstevník ale vlastník ... no ak by si UBD dalo do zmluvy o správe odkaz na dodržiavanei stanov bol by som nimi viazaný ....

Pre objasnenie treba rozlíšiť činnosť družstva. V takomto prípade družstvo vystupuje v dvoch rolách:

1. vo vzťahu ku členom družstva (ktorí majú byty v nájme) ako družstvo, ktoré združuje členov. Pre týchto členov sú stanovy družstva záväzné

2. vo vzťahu k vlastníkom bytov vystupuje tento subjekt ako správca nehnuteľnosti - tu si nemôže vynucovať dodržiavanie stanov, pretože vlastník bytu nie je členom družstva. Vzájomné vzťahy medzi vlastníkom a správcom (zámerne neuvádzam družstvom, lebo tu je družstvo len ako právna forma správcovskej spoločnosti) upravuje zmluva o správe.

Veľakrát si bytové družstvá neuvedomujú túto svoju dvojrolu a správajú sa aj v prípade správcu ako družstvo k svojim členom. Vo vzťahu člen družstva - družstvo platia úplne odlišné pravidlá, než vo vzťahu vlastník bytu - správca.

Ten váš správca má asi problém toto pochopiť, keď teba núti dodržiavať ich stanovy.
Matias.S
07.09.10,08:38
Pre objasnenie treba rozlíšiť činnosť družstva. V takomto prípade družstvo vystupuje v dvoch rolách:

1. vo vzťahu ku členom družstva (ktorí majú byty v nájme) ako družstvo, ktoré združuje členov. Pre týchto členov sú stanovy družstva záväzné

2. vo vzťahu k vlastníkom bytov vystupuje tento subjekt ako správca nehnuteľnosti - tu si nemôže vynucovať dodržiavanie stanov, pretože vlastník bytu nie je členom družstva. Vzájomné vzťahy medzi vlastníkom a správcom (zámerne neuvádzam družstvom, lebo tu je družstvo len ako právna forma správcovskej spoločnosti) upravuje zmluva o správe.

Veľakrát si bytové družstvá neuvedomujú túto svoju dvojrolu a správajú sa aj v prípade správcu ako družstvo k svojim členom. Vo vzťahu člen družstva - družstvo platia úplne odlišné pravidlá, než vo vzťahu vlastník bytu - správca.

Ten váš správca má asi problém toto pochopiť, keď teba núti dodržiavať ich stanovy.

No myslim si, že asi aj áno alebo si to vysvetľuje podľa svojho ... a ja som v tejto problematike nový takže mám v tom ešte nie úplne jasno ... :rolleyes: ... no stále sa účíme nie ? ... :--- ... ako však vidím na UBD to majú asi podobné
Mária27
07.09.10,08:41
Nie som družstevník ale vlastník ... no ak by si UBD dalo do zmluvy o správe odkaz na dodržiavanei stanov bol by som nimi viazaný ....
To by bolo asi tak, ako keby ti banka do podmienok vedenia bežného účtu dala dodržiavanie ustanovení zakladacej listiny banky.
Ty ani nemusíš vedieť, čo to stanovy družstva sú. Aké je to "U" BD?
Matias.S
07.09.10,08:57
To by bolo asi tak, ako keby ti banka do podmienok vedenia bežného účtu dala dodržiavanie ustanovení zakladacej listiny banky.
Ty ani nemusíš vedieť, čo to stanovy družstva sú. Aké je to "U" BD?

UBD Tahanocve ... musim vsak pozrieť do zmluvy či to tam naozaj je keďže nechcem obviňovať niekoho bez dôkazov. Avšak ako už bolo spomenuté inde stanovi družstva sú dosť matúce ....
Mária27
07.09.10,09:03
UBD Tahanocve ... musim vsak pozrieť do zmluvy či to tam naozaj je keďže nechcem obviňovať niekoho bez dôkazov. Avšak ako už bolo spomenuté inde stanovi družstva sú dosť matúce ....
Čo je to "U" v názve bytového družstva, čoho je to skratka? Poznám SBD (stavebné BD), OBD (okresné) ...
Matias.S
07.09.10,09:08
Čo je to "U" v názve bytového družstva, čoho je to skratka? Poznám SBD (stavebné BD), OBD (okresné) ...

Územné bytové družstvo - UBD
Chobot
07.09.10,09:10
Čo je to "U" v názve bytového družstva, čoho je to skratka? Poznám SBD (stavebné BD), OBD (okresné) ...

:rolleyes: .... že by "ujeté" ...? :D:D
sito
07.09.10,14:37
Matias sa pomýlil!!!

Územné Bytové Družstvo.

Úžerné Bytové Družstvo!!!

:) :D:D:D ;)
Matias.S
07.09.10,17:32
Matias sa pomýlil!!!

Územné Bytové Družstvo.

Úžerné Bytové Družstvo!!!

:) :D:D:D ;)

Dá sa to tak povedať .... no musím bojovať ... aj keď je to ťažké ... v našom vchode aspoň, že aspoň prídu na schôdze a súhlasia s rozhodnutiami ... no odkúpenie bytov im akosi nevonia ... takže sme v menšine (vlastníci) :mee: