tibor_varga
11.06.10,17:26
Chcel by som vás poprosiť s jedným účtovníckym (pre mňa) problémom.
Začal som teraz podnikať,opravovať autá (ako sro,neplatca DPH),ešte nemám účtovníčku a potrebujem rýchlo vyfaktúrovať nasledovnú vec.
Prihodilo sa mi že moje vlastné firemné auto malo nehodu, takže som si ho sám ako autoservis opravil.
Chcem si dať náklady na opravu zaplatiť zo svojej havarijnej poistky(načo mám samozrejme nárok),ale k tomu potrebujem poisťovni predložiť Faktúru a Príjmový doklad za vykonanú opravu, ktoré dokladajú presnú výšku nákladov na opravu a tým aj výšku škody.
Keby som vystavoval bežnú faktúru a príjmový doklad zákazníkovi tak nemám problém, proste moja sro bude vo faktúre figurovať ako DODAVATEĽ a klient ako ODBERATEĽ.
Lenže ja ako sro som si opravil vo svojej prevádzke svoje vlastné firemné vozidlo.
OTÁZKY:
1/ Môžem vôbec sám sebe fakturovať a platiť?
2/ Takže vypíšem faktúru rovnako ako pri bežnom klientovi, akurát že do oboch koloniek DODAVATEĽ i ODBERATEĽ uvediem údaje svojej sro, čiže som si sám sebe dodal službu opravy auta? A ktomu samozrejme príjmový doklad ako som sám sebe v hotovosti zaplatil?
3/ Alebo treba nejako špeciálne inak vyzerajúcu faktúru a príjmový doklad? Lebo počul som výraz "vnútropodniková faktúra" ,neviem však čo to presne je, ako vyzerá inak oproti bežnej faktúre a ako sa k nej vystavuje "vnútropodnikový príjmový doklad".

Prikladám pdf faktúry a príjmového dokladu ako som ich vyplnil(kde je DODÁVATEĽ i ODBERATEĽ rovnaký). Mám to správne?

Ako to mám pre tú poisťovňu teda vypísať?

Vopred veľmi pekne ďakujem za vaše reakcie
KEJKA
11.06.10,15:48
Netuším, ako to poisťovňa má ošetrené vo svojich obchodných podmienkach.
Mohol si si pri nahlásení PU zvoliť možnosť náhrady podľa prepočtu poisťovne (neviem ten ich odborný názov, ale je to opak toho, čo si si zvolil ty, teda náhrady podľa predloženej faktúry).
toto už asi zmeniť nemôžeš, že? Aspoň si likvidátora informoval, že auto po nehode opravíš vo vlastnej réžii?
moja odpoved
faktúru máš dobre, ale nazvi ju vnútropodniková faktúra a pridel jej číslo napr. 99001 (osobitný číselný rad). Ten príjmový doklad - ak si to oni potrebujú "odfajknúť", že majú PPD k faktúre, tak im ho daj, zanes to osobne likvidátorovi a porozprávaj sa s ním, aby si vedel na čom si.
Čo sa účtovníctva týka, ja by som ten príjmový doklad neúčtovala. Zaúčtovala by som 378/648 očakávanú náhradu od poisťovne a priložila k ID túto vp-faktúru , kde treba napísať oprava auta vo vlastnej réžii.
Ešte otázka - nemaš aj živnosť?, nemohol by si ty ako FO fakturovať tú opravu sro? Nebola by to vp-faktúra. To len tak na doplnenie.