ucetni_fantozzi
25.10.05,10:33
Ahoj Poradaci!

Hladam riesenie pre osetrenie pripadu, kedy jedna osoba ako konatel chce pouzivat motorove vozidlo na sluzobne jazdy v dvoch spolocnostiach, v ktorych je konatelom. Vozidlo je majetkom jednej z tychto spolocnosti.

Napadlo mi zatial nasledovne riesenie: spolocnost, ktore vlastni vozidlo uzavrie s druhou zmluvu (napr. o prilezitostnom poskytnuti vozidla...), ktora celu tuto situaciu popise a dohodne sa, ze na ucely preukazovania pouzitia vozidla bude vedena kniha jazd - na zaklade tejto a odjazdenych km sa urci cena za toto poskytnutie.

Dalsia otazka s tymto suvisiaca - kedze konatel kona v oboch spolocnostiach, je jasne, ze su to spriaznene osoby. Aka by mala byt optimalna cena najmu, aby nehrozilo zdanenie (teda aka je cena obvykla)?

Ked mate niekto skusenost s takymto pripadom, uvitam rady, ako to riesit zmluvne, pripadne aj cenotvorbu...

Dakujem
ucetni_fantozzi
28.10.05,09:56
naozaj nikto neviete poradit? :confused: :confused: :confused:
elPi
28.11.05,15:43
Doplním otázku o podobný prípad aby to nebolo také jednoduché:
- tie sro sú jedna v SR, druhá v ČR, nie je medzi nimi žiadna zmluva,
- vozidlo je lízované a je registrované v SR,
- v ČR sa tankuje na české bankové karty - z účtu českej sro aj keď sa jazdí pre slovenskú sro,
- v českej si to dávali do DPH - nároku,
- včera pršalo a padal sneh,
- tie autá sú tri,
- konatelia (zároveň spoločníci) oboch sro sú občania SR,


:o Fčul budz múdry, ked je celá dzedzina sprostá :o
ALDA
28.11.05,15:58
Ja účtujem auto iba v tej firme, kde je evidované!
Ale z druhej firmy účtujem služby a tam uvádzam okrem iných služieb aj používanie mot. vozidla pre účely druhej s.r.o. Kontrola nemala námietky!
Zmluva by mi nepomohla, pretože v jednej firme nemám ani zamestnancov a niektoré práce vykonáva druhá firma, takže prehadzujem služby z jednej firmy do druhej a naopak..sper práca:D Konateľ si ťažkú hlavu nerobí. Jedno auto používa jeho dcéra tiež konateľka a ďalšie manželka, na meno zamestnanca.:D
ALDA
28.11.05,16:05
Doplním otázku o podobný prípad aby to nebolo také jednoduché:
- tie sro sú jedna v SR, druhá v ČR, nie je medzi nimi žiadna zmluva,
- vozidlo je lízované a je registrované v SR,
- v ČR sa tankuje na české bankové karty - z účtu českej sro aj keď sa jazdí pre slovenskú sro,
- v českej si to dávali do DPH - nároku,
- včera pršalo a padal sneh,
- tie autá sú tri,
- konatelia (zároveň spoločníci) oboch sro sú občania SR,


:o Fčul budz múdry, ked je celá dzedzina sprostá :o

Do DPH v ČR nárok na odpočet nemali, pretože firma v ČR nevlastní auto!
A dvaja majú 3 autá? Zakázala by som im v ČR tankovať na kartu-českú!
Veď to, že celá dedina je sprostá a Ty sa tráp:D Nič nového pod slnkom.
Keď bude problém, tak si ich mal/a/ informovať, ako majú postupovať:D
Hotový guláš z diviny:D
elPi
30.11.05,20:32
Tí hňupi sú tiež traja - zato majú tri autá.

. . . a najviac ma nas.....rdilo, že tam v Čechách majú účtovníka - daňového poradcu, vychváleného, dobre plateného a ten im to zožral.

Keď na mňa vyvalili, že čo vyviedli, tak sa mi chlpy zježili aj tam kde chrbát stráca dobré meno.
A teraz pobehujú, že ako to vyriešiť.
Poslal som ich niekam a ešte za tým českým DP - nech im to on dá do poriadku - to som zvedavý čo vymyslí.

A vôbec . . .
:(:mad:
ondrejvla
30.11.05,20:52
Ahoj Poradaci!

Hladam riesenie pre osetrenie pripadu, kedy jedna osoba ako konatel chce pouzivat motorove vozidlo na sluzobne jazdy v dvoch spolocnostiach, v ktorych je konatelom. Vozidlo je majetkom jednej z tychto spolocnosti.

Napadlo mi zatial nasledovne riesenie: spolocnost, ktore vlastni vozidlo uzavrie s druhou zmluvu (napr. o prilezitostnom poskytnuti vozidla...), ktora celu tuto situaciu popise a dohodne sa, ze na ucely preukazovania pouzitia vozidla bude vedena kniha jazd - na zaklade tejto a odjazdenych km sa urci cena za toto poskytnutie.

Dalsia otazka s tymto suvisiaca - kedze konatel kona v oboch spolocnostiach, je jasne, ze su to spriaznene osoby. Aka by mala byt optimalna cena najmu, aby nehrozilo zdanenie (teda aka je cena obvykla)?

Ked mate niekto skusenost s takymto pripadom, uvitam rady, ako to riesit zmluvne, pripadne aj cenotvorbu...

Dakujem

Tu skutočne len uzatvoriť, resp. antidatovať zmluvu o príležitostnom prenájme MV, s tým, že fakturácia bude na konci zdaňovacieho obdobia, podľa skutočne ubehnutých km. Ja som mala podobný prípad, riešili sme to nie cenou obvyklou na trhu, ale dohodou vo výške prepočítanej podľa zákonného poistenia+dani z MV+ opráv MV v minulom roku, to sme spriemerovali, pripočítali sme požičovné na deň 100,-Sk. Tak si to žiadal konateľ, ja som len musela aj bez môjho súhlasu vyhotoviť zmluvu.
ondrejvla
30.11.05,20:54
Tí hňupi sú tiež traja - zato majú tri autá.

. . . a najviac ma nas.....rdilo, že tam v Čechách majú účtovníka - daňového poradcu, vychváleného, dobre plateného a ten im to zožral.

Keď na mňa vyvalili, že čo vyviedli, tak sa mi chlpy zježili aj tam kde chrbát stráca dobré meno.
A teraz pobehujú, že ako to vyriešiť.
Poslal som ich niekam a ešte za tým českým DP - nech im to on dá do poriadku - to som zvedavý čo vymyslí.

A vôbec . . .
:(:mad:

Nechala by som to riešiť daňového poradcu!
Prenájom medzi dvomi sro-čkami si viem predstaviť, aj to, že sú to 3 MV, ale čerpanie PHM v ČR pre používanie v slovenskej firme ? - no, ešte sa zapotíš!
elPi
01.12.05,09:01
Studený pot už mám teraz :confused: !
Aj ten prenájom vozidiel medzi SR a ČR - mali také niečo, keď sa autá požívali pre ček-sro, a som im hovoril že sa to musí fakturovať s DPH a že si to potom môžu pýtať podľa § 57, 58 zák. o DPH. Keď im to kontrola dorubila tak uverili.
Ja mám orientačnú predstavu o možnosti ako to vyriešiť, len si počkám na vyjadrenie toho ček-taxmana;)
M3G
18.12.05,18:20
Doplním otázku o podobný prípad aby to nebolo také jednoduché:
- tie sro sú jedna v SR, druhá v ČR, nie je medzi nimi žiadna zmluva,
- vozidlo je lízované a je registrované v SR,
- v ČR sa tankuje na české bankové karty - z účtu českej sro aj keď sa jazdí pre slovenskú sro,
- v českej si to dávali do DPH - nároku,
- včera pršalo a padal sneh,
- tie autá sú tri,
- konatelia (zároveň spoločníci) oboch sro sú občania SR,


Keby si to v ČR nedávali do DPH nároku, bolo by riešenie asi takéto:

-zabudnime na ČR sro
-všetky cesty rozpisovať na SR sro, phm, ktoré bolo zaplatené ČR sro vložiť do SR sro akože PHM platili konatelia so svojho súkromného účtu.
-všetky cesty slúžia na zabezpečenie a udržanie príjmu SR sro
-áut môže byť aj 10, slovenský zákon zatiaľ neposudzuje autá tak prísne ako napr. ostatné krajiny únie.
-dnes padá sneh, dúfam že do vianoc sa neroztopí.

Keďže si to v ČR to už dávali do odpočtu, navrhujem refakturovať iba PHM do SR, samozrejme s Českou DPH.


Ešte dodatok:
nekomplikovať to prenájmom medzi oboma sročkami !