tiborisimo
13.06.10,09:34
Dobry den
Chcem Vas poprosit o radu.
Zakupil som tovar, kde na pokladnicnom bloku nie je vycislene DPH. Predajca je platcom DPH. Nevycislenie DPH predajca vysvetlil tym, ze tovar kupoval od FO a preto uz DPH nemoze vycisloval, pretoze by porusil zakon.
Teda vyzera to ako keby bol tovar zakupeny od neplatica DPH.

Teraz chcem zakupeny tovar dalej predat, ale moj uctovnik mi tvrdi, ze ja nemozem predat tvovar bez DPH a musim ho vycislit, kedze som platca DPH.

Mam dilemu kto ma pravdu.
Mozem dany tovar dalej predat bez vycislenia DPH aj napriek tomu ze som platca DPH?
Alebo mam vyzadovat od pradajcu o opravu blocku, pretoze to, co mi tvrdil, nie je pravda.

Dakujem za radu
rodina1
13.06.10,08:58
Dobry den
Chcem Vas poprosit o radu.
Zakupil som tovar, kde na pokladnicnom bloku nie je vycislene DPH. Predajca je platcom DPH. Nevycislenie DPH predajca vysvetlil tym, ze tovar kupoval od FO a preto uz DPH nemoze vycisloval, pretoze by porusil zakon.
Teda vyzera to ako keby bol tovar zakupeny od neplatica DPH.

Teraz chcem zakupeny tovar dalej predat, ale moj uctovnik mi tvrdi, ze ja nemozem predat tvovar bez DPH a musim ho vycislit, kedze som platca DPH.

Mam dilemu kto ma pravdu.
Mozem dany tovar dalej predat bez vycislenia DPH aj napriek tomu ze som platca DPH?

Alebo mam vyzadovat od pradajcu o opravu blocku, pretoze to, co mi tvrdil, nie je pravda.

Dakujem za radu

Ak predajca, ktorý je platiteľom DPH zakúpi tovar od neplatiteľa DPH a tento následne predá, je povinný tento tovar predať s DPH a túto DPH odviesť a zároveň vystaviť doklad v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.
Ty, ako platiteľ DPH máš potom právo z takto vystaveného dokladu odpočítať si DPH a pri ďalšom predaji tohto tovaru odviesť DPH.
Tvoj účtovník má pravdu. Predávajúci nepostupoval v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty.
Buď ho požiadaš o vystavenie nového dokladu, kde bude vyčíslený základ DPH a zároveň DPH (a túto si odpočítaš),
alebo ak nepožiadaš predajcu o opravu dokladu (a tým pádom si nemôžeš odpočítať DPH), si však povinný tento tovar predať s DPH a potom túto DPH odviesť štátu.
tiborisimo
13.06.10,09:21
Dakujem za odpoved. Kazdopadne, predajca porusil zakon.
Budem ho ziadat o napravu.