Katie5
13.06.10,21:56
Ahojte,
zo sekundy na sekundu som si vsimla malu hrcku na lavom zapasti. Po navsteve lekarky som pochopila, ze tato bolestiva zalezitost sa vola "ganglion", a ze skusenosti s nim su vseliake...

Aj napriek tomu by som prijala nejake rady priamo zainteresovanych, a ci vobec existuje nejake trvale riesenie. Naozaj je to neprijemne, aj ked to neboli stale, raz za cas si teda poriadne uvedomim, ze to tam je.

VRAJ to je zo zdvihania tazkych veci, ale nakolko viem, ze som nic tazke v ten den (ani par dni pred tym) nezdvihala, nerozumiem tomu. Vykonavam uplne bezne cinnosti, ako kazdy normalny clovek... Nerozumiem tomu...

Za kazdu dobru radu dakujem
(ziadny ukon ako prastit si po tom hrubou knihou, alebo dokonca kladivom neuznavam.... aj ked je to teda usmevne, ale boli to ako svina;o))
Rozalka
13.06.10,20:16
V poslednom odstavci píšeš, že neuznávaš praštiť knihou ....
Keď som taký ganglion mala, sám lekár poradil praštiť dreveným pravítkom. Pomohlo.
Potom je ešte možnosť - napichnúť, operovať ....
Vyber si.
Katie5
13.06.10,20:22
Fiha... No mne to tiez doktorka so smiechom odporucila... Zaujimave... No a neobjavilo sa ti to znova? Este by som rada vedela, kam sa ten obsah rozptyli... Inak... Velmi to boli? Pretoze viem, aka je ta bolest atypicka ked zdviham ruku. No a ak si po tom neudriem, tak to tam akoze zostane na stalo?
Lubaba
13.06.10,20:23
lujza.j
14.06.10,14:25
ja mám takýto... zatiaľ to neriešim:rolleyes:
evita
14.06.10,14:46
Ja som ho tiež mala a asi po piatich až siedmich rokoch sám od seba zmizol. Bola som s tým u doktora, ale povedal mi, že je to neškodné, že ak mi to vadí, môžem si to dať chirurgicky odstrániť. Nijako som to neriešila. Bolo to asi pred 15-timi rokmi a odvtedy mám pokoj.
Rozalka
14.06.10,16:27
Fiha... No mne to tiez doktorka so smiechom odporucila... Zaujimave... No a neobjavilo sa ti to znova? Este by som rada vedela, kam sa ten obsah rozptyli... Inak... Velmi to boli? Pretoze viem, aka je ta bolest atypicka ked zdviham ruku. No a ak si po tom neudriem, tak to tam akoze zostane na stalo?

Neobjavilo ... musím zaklopkať.
Musí ti to spraviť niekto iný, sama nenájdeš odvahu. Držím palčeky.
Katie5
14.06.10,16:28
ja mám takýto... zatiaľ to neriešim:rolleyes:
Fiiiha, tak to je teda riadny.... ja mam trochu mensi... no neviem, od coho ta velkost zavisi.... Vedela by si, z coho to mas? Zdvihala si nieco tazke, o com by si vedela?
Inak paci sa mi ten tvoj optimizmus ;o)
Katie5
14.06.10,16:32
Neobjavilo ... musím zaklopkať.
Musí ti to spraviť niekto iný, sama nenájdeš odvahu. Držím palčeky.
No tak to asi ano ;o) Mne priatel povedal, ze skor ako mi po tom prasti, skusi mi to vyberat on (na zaklade jedneho domaceho videa z internetu, kde si to chlapec "vyoperoval" sam). No a kedze sa po tom vobec nezasmial, tak som radsej zmenila temu... ;o)
Takze dakujem za to drzanie palcov ;o), budem to potrebovat...

P.S. Preco prave drevenym pravitkom? ;o) menej to stipe?
Katie5
14.06.10,16:35
Ja som ho tiež mala a asi po piatich až siedmich rokoch sám od seba zmizol. Bola som s tým u doktora, ale povedal mi, že je to neškodné, že ak mi to vadí, môžem si to dať chirurgicky odstrániť. Nijako som to neriešila. Bolo to asi pred 15-timi rokmi a odvtedy mám pokoj.
Zrejme si bola jedna z tych stastnejsich ;o). Stretla som sa s reakciami, ze sa to stale objavuje aj nadalej.... No a zistila si pricinu?
Po 5-7 rokoch zmizol? Ako to? Co tak zrazu?
No, neprijemna zalezitost....
lujza.j
14.06.10,17:04
Fiiiha, tak to je teda riadny.... ja mam trochu mensi... no neviem, od coho ta velkost zavisi.... Vedela by si, z coho to mas? Zdvihala si nieco tazke, o com by si vedela?
Inak paci sa mi ten tvoj optimizmus ;o)
...vlastne všetko čo sa tu popísalo mi povedal môj praktický lekár, aj ako to zatlačiť späť-rozplešťiť:D, aj to že keby ma to bolelo alebo prekážalo tak potom riešenie len chirurgické:( či som dvíhala niečo ťažké netuším, dvíhame všeličo, ale ani vo sne by ma nenapadlo, že niečo také dokáže vyliesť spoza kostí:) ja som si to všimla náhodou asi cca. rok do zadu:) hlavne že to nebolí. neviem si predstaviť, že by mi po tom niekto niečim pleštil:)
Rozalka
14.06.10,17:05
Drevené pravítko asi neškodí (??), neviem, ale aj moja svokra povedala, že jej - ako mladej - to pobúchali dreveným pravítkom - no je možné, že vtedy ani iné neboli.
jankajantis
14.06.10,17:17
Ganglion sa mala na kolene a operovali mi to 3xkrát a nakoniec
ešte aj ožarovali mala som s toho dosť veľké bobky, vždy mi to po každom chirurgickom zákroku sa zväčšil. Bolo to pred 5 rokmi a bolo to zlé obdobie.
VieraHu
14.06.10,19:22
Ja som to tiež mala na zápästí. Dala som si to chirurgicky odstrániť, ale po čase sa mi to znovu objavilo. Potom som išla kamarátke tapetovať kuchyňu.
Po celodennom natieraní tapiet a steny lepidlom a následnom uhládzaní tapiet,
ma ruka riadne bolela a po pár dňoch mi ganglion zmizol a viac sa neobjavil.
Lubaba
14.06.10,19:58
Ja som to tiež mala na zápästí. Dala som si to chirurgicky odstrániť, ale po čase sa mi to znovu objavilo. Potom som išla kamarátke tapetovať kuchyňu.
Po celodennom natieraní tapiet a steny lepidlom a následnom uhládzaní tapiet,
ma ruka riadne bolela a po pár dňoch mi ganglion zmizol a viac sa neobjavil.
to je super
Lilka 1
15.06.10,09:03
Ja som mala tiež ganglión na zápästí, tiež to bolelo. Mne ho doktorka v ambulancii na chirurgii silno stlačila, praskol a odvtedy mám už niekoľko rokov pokoj. Spravila to tak šikovne a rýchlo, že som ani nevedela ako. ;):)
Gabi03
15.06.10,19:48
No tak asi ja budem jedina, ktorá s tým žije už pár rokov. :D Ganglióny sa mi objavili v puberte (asi, už si ani nepamätám) na oboch rukách. S mamou sme sa nakoniec "zhodli", že to bolo z umývania a leštenia okien. :)) Vtedy mi to chirurg len vmasíroval späť. Ale stále sa mi to objavovalo. Potom pár krát mi to vytiahli ihlou. Malo to taku huspeninovú, žltú konzistenciu. Chvíľu to bolelo, ale potom to prešlo. Potom iný chirurg mi spomínal vybratie chirurgicky, ale tiež vravel, že sa to môže obnoviť, tak som na to kašlala. Niekedy som si aj ja zvykla vmasírovať, ale nie vždy som mala na to náladu a nie vždy sa mi to podarilo. Mne v podstate to nevadí, že ich mám.
Vlastne až teraz som si uvedomila, že ma to už dávno nebolelo. Vlastne vtedy som hrávala volejbal, kde som mala namáhané zápästia, viac fyzicky žila a pohybovala sa.
Ale nikto nespomenul elastitcký obväz. Keď ma boleli zápästia, tak som si ich obviazala elastickým obväzom, aby boli ako-tak fixované. Niekedy sa na mňa divne pozerali. :))
Takže vyskúšaj asi to vmasírovanie (to s tým pravítkom neviem, či funguje), prípadne vytiahnutie ihlou. Ak toto nepomôže a odvážiš sa, tak aj chirurgicky.
Držím palce.
jankajantis
23.12.10,10:37
Ja som to mala na kolene, chirurgicky mi to odstranovali až tri krát, po každej operácii sa mi znovu obnovil, až po ožarovaní a následne operácii sa mi ganglion stratil
Katie5
23.12.10,11:05
Na kolene? To som este nepocula. Naozaj to bol ganglion? Bola si aj na vytiahnuti ihlou? Mne to pomohlo a ..... KLOP KLOP KLOP ...... este sa mi to nevratilo naspat. bolo to asi 3 mesiace dozadu.
Nerozumiem, ako s tym viete ludia zit. ved to je asi tak rozrusujuce, ako ked si napisete nejaku poznamku na ruku, a potom sa 10 krat denne pozastavite, ze co to je. hah

naozaj neprijemna zalezitost. a aj co sa toho rozmasirovania tyka - ja som si proste to nemohla tlacit, prislo mi to nechutne. ved to je normalna hrudka (a vtedy som este netusila, co obsahuje)...

no, good luck vsetkym......
lulinka1611
03.02.11,20:41
V poslednom odstavci píšeš, že neuznávaš praštiť knihou ....
Keď som taký ganglion mala, sám lekár poradil praštiť dreveným pravítkom. Pomohlo.
Potom je ešte možnosť - napichnúť, operovať ....
Vyber si.

no ja mam momentalne gangliomy na troch miestach v zapästi a este medzi slachami,ziadna hrcka nie je vidiet kedze to mam vnutri,strasne to boli a na zapästi sa vobec neudrzim.. takze ma caka operacia,nemozu mi to spravit lokalne ale caka ma normalna operacia,uspia a tak..
Katie5
04.02.11,06:40
no ja mam momentalne gangliomy na troch miestach v zapästi a este medzi slachami,ziadna hrcka nie je vidiet kedze to mam vnutri,strasne to boli a na zapästi sa vobec neudrzim.. takze ma caka operacia,nemozu mi to spravit lokalne ale caka ma normalna operacia,uspia a tak..[/QUOTE]
Au :(

Na druhej strane bude priam vykupenie, ked ti to odstrania, normalne ti to tam bude chybat! (Ale velmi rychlo sa na to zvyka :) )

Drzim palce
mato3374
04.02.11,10:19
Zatiaľ čo je mne známe o Gangliome, nikto doteraaz neponá presnú príčinu. Všetko sú to len odhady. Nikto nepovie presne na 100%: toto máš z toho!. nie. vie sa len, že to nie je zhubne. odstránenie trvá približne 2 minúty, nekrvavý zákrok - obsah sa nasaje do plastovej inj.striekačky, toď vše...

youtube.com/watch?v=m6xxURH12A4[/url]
mipavtak
12.02.11,21:08
Jednoznacne roztlacit alebo rozmasirovat, popripade elasticka kompresia. Vsetko co tu uz bolo spominane. Dalsie mozne riesenie je chirurgicke. Riziko recidivy je tu vzdy a prevencia neexistuje. Ganglion nie je nebezpecny, je to skor kozmeticka zalezitost. Maligne bujnenie nehrozi. V pripade ze sa ho bojite roztlacit, odporucam si kupit Mesocain gel ( neviem ci nie je len na predpis), potriet postihnute miesto a nastane lokalne znecitlivenie, potom uz nebude problem neprijemny tumorcek roztlacit. Obsah cysty bude vstrebany do okolia.
DaniJay
07.07.11,16:11
No tak asi ja budem jedina, ktorá s tým žije už pár rokov. :D Ganglióny sa mi objavili v puberte (asi, už si ani nepamätám) na oboch rukách. S mamou sme sa nakoniec "zhodli", že to bolo z umývania a leštenia okien. :)) a namáhané zápästia, viac fyzicky žila a pohybovala sa.

Držím palce.

- jedina asi nie, pretoze ja som s tym zil do dnesneho dna uhrnom asi 18 rokov... od strednej skoly. Zacalo to zrejme tak, ze na strednej skole na internate som pravidene cca 4-5 krat v tyzdni zhruba 2-3 hodiny hraval stolny futbal, ktory mi bol konickom a zaroven to bola aj skolska sutaz. Zacalo ma z toho boliet lave zapastie v oblasti toho vystupku, kde konci posledny klb malicka, na chrbtovej strane zapastia(vid obrazok) Bolest sa prejavovala vzdy, ked som krutil zapastim do krajnych poloh lavej a pravej strany. (Krutenie zapastim a namahanie max. krajnymi polohami je pri futbale takmer nepretrzita cinnost).
O par rokov po skonceni skoly som s tym isiel lekarovi, ale aj po serii vysetreni, liecbou uztrazvukom, mag. rezonanciou vo voj. kupeloch sa nic nezmenio k lepsiemu. Tak som to trpel dalej, Bolest sa prejavovala prevazne vtedy, ked som krutil zapastim do krajnych poloh, inak sa to dalo vydrzat. Hrcka tiez nebola nejaka velka, aj ked bola neprirodzena.

Minuy tyzden ma to uz ale prestalo bavit a siel som na chirurgiu. Nasledoval rontgen zapastia, ktory ukazal, ze s kostami to nema nic spolocne. Tak ma chirurg len nechal 10 dni doma s veral gelom, vraj to prejde, ze to je len z pretazenia a ze ta hrcka..ze to mam na tom mieste ma kazdy. Nechcel som sa s nim hadat, tak som to nechal tak. Dnes som bol na kontrole a povedal som mu, ze sa vobec nic k lepsiemu nezmenilo a ze takto mozem byt doma aj niekolko rokov v kuse. Predpazil som pred neho obe ruky a povedal som mu, ze nech si subezne skusi nahmatat obe tie hrcky zaroven na oboch rukach na zapasti a ze ta vlavo je na rozdiel od tej vpravo zjavne neprirodzene velka. Zrejme mu to uz asi doslo a povedal mi skusi urobit punkciu. Vpich ihlou dost bolel a na moje prekvapenie mi z tej hrcky vytiahol okolo 0,5-1 ml takeho nazlteho gelu. O dalsich 7 dni idem na kontrolu. Zatial to boli ako svina a je to viac napuchnute ako predtym, ale to je pochopitelne. Som zvedavy, ci sa to po odpuchnuti zlepsi. Ak nie, skusim si dat ten gel znova vytiahnut...z inaksieho miesta pristupu do tej hrcky. No ak sa mi podari dat po 18-tich rokoch to zapastie do poriadku, budem velmi rad, pretoze ma to v praci znacne limituje, kedze casto robim kruhove pohyby zapastim.
Gabi03
07.07.11,16:31
- jedina asi nie, pretoze ja som s tym zil do dnesneho dna uhrnom asi 18 rokov... od strednej skoly. Zacalo to zrejme tak, ze na strednej skole na internate som pravidene cca 4-5 krat v tyzdni zhruba 2-3 hodiny hraval stolny futbal, ktory mi bol konickom a zaroven to bola aj skolska sutaz. Zacalo ma z toho boliet lave zapastie v oblasti toho vystupku, kde konci posledny klb malicka, na chrbtovej strane zapastia(vid obrazok) Bolest sa prejavovala vzdy, ked som krutil zapastim do krajnych poloh lavej a pravej strany. (Krutenie zapastim a namahanie max. krajnymi polohami je pri futbale takmer nepretrzita cinnost).
O par rokov po skonceni skoly som s tym isiel lekarovi, ale aj po serii vysetreni, liecbou uztrazvukom, mag. rezonanciou vo voj. kupeloch sa nic nezmenio k lepsiemu. Tak som to trpel dalej, Bolest sa prejavovala prevazne vtedy, ked som krutil zapastim do krajnych poloh, inak sa to dalo vydrzat. Hrcka tiez nebola nejaka velka, aj ked bola neprirodzena.

Minuy tyzden ma to uz ale prestalo bavit a siel som na chirurgiu. Nasledoval rontgen zapastia, ktory ukazal, ze s kostami to nema nic spolocne. Tak ma chirurg len nechal 10 dni doma s veral gelom, vraj to prejde, ze to je len z pretazenia a ze ta hrcka..ze to mam na tom mieste ma kazdy. Nechcel som sa s nim hadat, tak som to nechal tak. Dnes som bol na kontrole a povedal som mu, ze sa vobec nic k lepsiemu nezmenilo a ze takto mozem byt doma aj niekolko rokov v kuse. Predpazil som pred neho obe ruky a povedal som mu, ze nech si subezne skusi nahmatat obe tie hrcky zaroven na oboch rukach na zapasti a ze ta vlavo je na rozdiel od tej vpravo zjavne neprirodzene velka. Zrejme mu to uz asi doslo a povedal mi skusi urobit punkciu. Vpich ihlou dost bolel a na moje prekvapenie mi z tej hrcky vytiahol okolo 0,5-1 ml takeho nazlteho gelu. O dalsich 7 dni idem na kontrolu. Zatial to boli ako svina a je to viac napuchnute ako predtym, ale to je pochopitelne. Som zvedavy, ci sa to po odpuchnuti zlepsi. Ak nie, skusim si dat ten gel znova vytiahnut...z inaksieho miesta pristupu do tej hrcky. No ak sa mi podari dat po 18-tich rokoch to zapastie do poriadku, budem velmi rad, pretoze ma to v praci znacne limituje, kedze casto robim kruhove pohyby zapastim.

Neviem, či v tejto téme, či v inej, som spomínala, že aj mne robili punkciu. V mojom prípade to bolo krátkodobé riešenie a po čase sa to vrátilo. No na žiadne opuchy si nespomínam. Určite nie niekoľkodňové.
V poslednom období sa mi už tak nevyskytujú, iba keď robím niečo dlhšie a namáhavejšie. (napr. spomínané umývanie okien :D ) Ale v takých prípadoch si preventívne obviažem elastický obväz a trochu to pomôže, aspoň teda čiastočnej zafixuje zápästie.
Ale držím palce, nech sa ti to už nevráti. ;)
spagetka1812
11.09.12,08:33
mne sa ganglion objavil uz asi 10x, 8x mi ho tahali ihlou, naposledy mi aj rtg robili a doktor povedal, ze nastastie nie je zrasteny ku kosti...ale nabuduce ked pridem ze mi to uz bude chirurgicky robit...a to nechcem...od poslednej punkcie sa mi samozrejme objavil znova(9ty x), ale bola som na Plaveckom hrade a ked som zliezala zo skaly, dlan so zápästim som mala v pravom uhle a nejak mi ten ganglion praskol, som sa bala co to ruplo...bolelo ma to cely den ale bol pokoj...nie nadlho..teraz mam pre istotu dva male tesne vedla seba...teda 10ty x...napriek tomu si to nemienim dat chirurgicky odstranit, aj ked ma to celkom boli...mozno to niekedy zase same praskne...
bia225
27.09.12,12:49
Aj ja mám ganglion a mám ho z vonkajšej strany....nebolí ma to, ani mi to nezavadzia...tak preto to nechcem riešiť...aj ja som dostala asi 3 radi aby osm si bucla dreveným pravítkom aby obal toho praskol a ganglion roztiekol.bolí to len pri silnom udreti
robrox_flash
05.10.12,07:31
sakra ja to mam tiez. bol som na punkcii..no vratilo sa to o mesiac...potom som to nejako prestal vnimat. momentalne to mám zase.keď čítam že niekto bol aj 8x na punkcii tak to je fakt brutalne.Čo sa týka toho pravítka...ja som si skúšal búchať tou hrčkou o obkladačky na stene...nepomáha.
Nedá sa nejako do miesta kde mi ten gangliom rastie vstreknuť nejaka latka ktorá by zabranila ďalšiemu vytvoreni po punkcii?
spagetka1812
05.10.12,07:41
mne zo zaciatku, ked mi to tahal este chirurg, kupovala som si v lekarni na to diprophos...to bola nejaka vodicka alebo co, ktoru dal doktor do injekcnej striekacky...vpichol mi to do hrcky a az potom ju zacal tahat...cize to asi bolo take, aby sa to neobjavovalo...no potom ze to zakazali uz pouzivat mi povedal, tak ma poslal za ortopedom...a ten to urobil tak rychlo, ze pravdupovediac neviem, ci mi to len vytiahol, alebo mi tam volaco aj pichol....ale keby vedeli o nejakej ucinnej latke, urcite by ju tam dali...
Eptesicus
05.10.12,20:17
ja mam gangion na nohe a 25.1. ma caka chirurgicke odstranenie. Mam z toho strach, lebo bolesti som si s tym za posledny rok uzila dost a ako citam, aj pooperacne bolesti stoja za to. Navyse mam 2male deti (1,3 roka a 2,3 roka) a neviem si predstavit co budem robitked manzel pojde do prace. Mate niekto skusenosti? Budem moct vobec nieco obut?
robrox_flash
06.10.12,20:38
spagetka: no mne to tiez tahal chirurg...ale potom som mal bandaz asi10 dni... a bolelo ma TO ROVNAKO POCAS DALSICH 2 TYZDNOV AKOBY SOM TAM TEN GANGLIOM mal stale...ako to ze nevvedia potlacit rast niecoho takeho?teoreticky-ved je to somarina...ale dost bolava somarina ktora sa stale a stale vracia...

Eptesicus (http://www.porada.sk/member.php?u=61734) ta operacia je nevyhnutna?...vela ludi vravi ze sa to vracia aj po operácii :/ale samozrejme je to ucinejsie ako punkcia...lebo punkciou sa neodstrani schranka v ktorej je ta tekutina...operaciou ti to vyberu a teda ak by sa to malo vratit, cas na vytvorenie novej schranky je asi dlhsi ako cas za ktory sa ti po punkcii vytvori v schranke ta tekutina
cucuriedka
08.02.13,12:53
No ja chodim na vytahovanie ganglionu ihlou niekolko krat do roka, recidiva cca po 2-3 mesiacoch od punkcie, a vzdy mi tam doktor da aj kortikoidy. Mam dve male deticky tak sa nataham dost, takze ani neratam ze by som isla na operaciu, a aj tam je dost velka percentualna recidiva. Jediny problem je, ze mne sa zjavuje v medzere zapastnej kosti s laktovou, a pretrca pomedzi slachy, co boli ked pouzivam ruku. V extremnych pripadoch bolest vystreluje az do lakta a obmedzuje aj funkcnost prstov.
Jedna verzia je ze sa objavuje u ludi co su viac citlivi na pocasie, jar/jesen sinusoidna artritida ci tak nejako, je pravda ze v lete dokymu nemusim chodit, vacsinou sa mi prvy objavi na jesen a potom uz co dva mesiace chodim dokymu na vybratie. Skoda len ze neexistuje nejake trvale riesenie :(
gamecam
15.04.13,13:32
Pokial sa ho chceš zbaviť, buchni si po nom dobre ťažkou knihou. Funguje to úžasne a bezbolestne. ;)
atta28
20.03.14,21:35
Mne dnes vytahovali ihlou, teda sa aspon snazili, pretoze mi prislo, ze okrem krvi v tej striekacke nieje nic.boli to brutalne, mam to dokonca este vacsie a neskutocnu modrinu naokolo.v pondelok mam ist na kontrolu, tak som zvedava, co mi povedia.
buchač
21.03.14,05:23
Poniektorí vravia , že nejaké " zázračné kvapky " na toto existujú ...:rolleyes:

... keby len na toto ;) ... spektrum pôsobnosti je od vlasov až po oné ...
davidof
06.05.14,19:20
Mne sa vytvorila hrčka na vnútornej strane zápästia na lavej ruke( tam kde sa kontroluje tep srdca ). Objavila sa mi tam zhruba pred dvoma, troma rokmi ked som pracoval ako skladník v zahraničí kde som zdvíhal ťažšie krabice a medzitym vo volnej chvili som doma posiloval. No doteraz bola asi tak o velkosti centimetra na sirku a tak 5mm na vysku. Si ce ma to nebolelo a ani mi to nevadilo ale islo o esteticku vec. U doktora som s tym nebol. Z toho co som ponachadzal na internete a popytal sa ludi som vedel ze je to banalita a je to len presilene zapastie a tzv. prasknuté "púzdro" šlachy. Po rokoch mi to už začalo vadiť a tak som si naštudoval :D ako sa to da odstranit. No to z tou chirurgickou možnosťou alebo z tou punkciou som radikalne zamietol :D Nakonec stačilo asi tak týžden každý den tak 5 až 10 min na to tlačiť palcom a kruživími pohybmi to rozmasírovať. A aby som si zasa nezošúchal kožu tak som ešte použil aj Konsku masť. Snažil som sa namahať zapastie čo najmenej no a do týždna som tam nič nemal. Ňatieram si to stale a pre istotu obe zapastia. Už je to asi dva mesiace a nič sa nevratilo. Takže uvidim či je to aj trvale :D

Ale zasa na druhej strane, som nasiel jeden clanok : Ganglie sú také tie "podkožné hrčky", ktoré sa zrazu objavia na rukách, pri kĺboch a šľachách, často menia veľkosť a málokedy bolia. Pokiaľ nebolia, tak Vám prekážajú z estetického hľadiska, alebo môžu obmedzovať pohyblivosť kĺbov. Ganglie však môžu byť aj bolestivé a s takými vždy utekajte k lekárovi. Dôležité je, že ganglie nie sú zhubné, a tým nehrozí nebezpečenstvo z omeškania. Ich vznik spravidla súvisí s drobným úrazom, degeneratívnym ochorením tkanív okolo kĺbov alebo šliach, s artritídou malých kĺbov, alebo nemajú subjektívne žiadnu príčinu. Nedoporučujem vytláčanie ganglií, ich násilné rozmasírovávanie ani iné podobné praktiky. Je treba vhodnými prostriedkami docieliť ich postupné zmäknutie a definitívne vstrebanie. Osvedčila sa kombinácia UNI MASTI SO SVIŠŤOM a kozmetického laseru alebo biolampy.
Masť stojí okolo 12 - 13 éčiek.
Pojdem si teda toho " svišťa " kúpiť :D